İçeriğe Yönlendir

K2 Belgesi

Fatih Kotuk

Recommended Posts

Can Kalkandelen

Merhabalar , Manavgat'dan Korkuteli ne gideceğim lakin giderken yanımda ufak tefek ev eşyası götüreceğim yolda çevirme olursa girdiğimde K2 belgesi isterler mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Merhabalar , Manavgat'dan Korkuteli ne gideceğim lakin giderken yanımda ufak tefek ev eşyası götüreceğim yolda çevirme olursa girdiğimde K2 belgesi isterler mi ?

Can Bey konunuzu birleştirdim. Buradan devam edelim.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

İsteyebilirler, isterler ise (araç sahibi değilseniz) aynı zamanda araçta taşınan eşya da olacağından ilgili memura hiç bir şey anlatamazsınız, 2600 TL civarında bir cezayla karşı karşıya kalabilirsiniz... Araç sahibi emekli, memur işçi veya asker ise "yırtma" durumunuz var. Ama her şekilde risk teşkil eder çünkü ceza yazayım sonra iptal ettirirsin derse uğraşması da ayrı dert...

Yorum bağlantısı
Tolga Hüsem

k belgelerini şirket adına kayıtlı araçlarınıza almak zorundasınız. İster hususi olsun ister ticari. zaten genellikle ticari yazarlar ruhsata ancak emniyette ruhsat çıkarırken bazen memur hususi de yazabiliyor. Ancak ne olursa olsun şirket/firma adına kayıtlı olan araçlarınıza "kamyonet" oldukları için "k" belgesi almak zorundasınız. Çünkü bir kontrolde durduğunuzda aracınızda ister yük olsun yada olmasın "k" belgesi yoksa ceza yiyebiliyorsunuz. Yemiş arkadaşlarım olduğundan bunu çok net söyleyebiliyorum. herhangi bir "k" belgesi türünü aldığınızda detaylı inceleme yapmıyorlar zaten. Yok şehiriçi şehirlerarası vs diye bakmıyorlar. "k" belgesi türlerinden birine sahipseniz kontrolden geçiyorsunuz. Yoksa illaki ceza yazıyorlar. Tabi birazda karşılaştığınız memurun insafına kalmış durum. Ama yazdığında itiraz hakkınız yok.

Aynı durum şahıslar için yok diye biliyorum. Şirket araçları bu konuda mutlaka bir "k" belgesi almak zorunda.

Ancak daha önceden k1 gibi büyük belgelere sahipseniz bu araçlarınıza extra olarak k1* almıyorsunuz. Mevcut belgeniz olduğundan dolayı bu araçlarınızı mevcut belgenize işletebiliyorsunuz.

Bir de dikkat ettim de herkes k belgesinden bahsediyor, ancak asıl ceza konularından biri de "TAŞIT KARTI" konusu. K belgeniz olsa dahi aracınızda "taşıt kartı" nız yok ise bunun da cezası var. bilginize.

Bu konularda daha detaylı bilgi almak isterseniz bulunduğunuz yerde ulaştırma bakanlığına ait kurumlar varsa buralardan, yoksa bulunduğunuz yerdeki ticaret ve sanayi odalarından bu bilgileri ve belgeleri temin edebiliyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

k belgelerini şirket adına kayıtlı araçlarınıza almak zorundasınız. İster hususi olsun ister ticari. zaten genellikle ticari yazarlar ruhsata ancak emniyette ruhsat çıkarırken bazen memur hususi de yazabiliyor. Ancak ne olursa olsun şirket/firma adına kayıtlı olan araçlarınıza "kamyonet" oldukları için "k" belgesi almak zorundasınız. Çünkü bir kontrolde durduğunuzda aracınızda ister yük olsun yada olmasın "k" belgesi yoksa ceza yiyebiliyorsunuz. Yemiş arkadaşlarım olduğundan bunu çok net söyleyebiliyorum. herhangi bir "k" belgesi türünü aldığınızda detaylı inceleme yapmıyorlar zaten. Yok şehiriçi şehirlerarası vs diye bakmıyorlar. "k" belgesi türlerinden birine sahipseniz kontrolden geçiyorsunuz. Yoksa illaki ceza yazıyorlar. Tabi birazda karşılaştığınız memurun insafına kalmış durum. Ama yazdığında itiraz hakkınız yok.

Aynı durum şahıslar için yok diye biliyorum. Şirket araçları bu konuda mutlaka bir "k" belgesi almak zorunda.

Ancak daha önceden k1 gibi büyük belgelere sahipseniz bu araçlarınıza extra olarak k1* almıyorsunuz. Mevcut belgeniz olduğundan dolayı bu araçlarınızı mevcut belgenize işletebiliyorsunuz.

Bir de dikkat ettim de herkes k belgesinden bahsediyor, ancak asıl ceza konularından biri de "TAŞIT KARTI" konusu. K belgeniz olsa dahi aracınızda "taşıt kartı" nız yok ise bunun da cezası var. bilginize.

Bu konularda daha detaylı bilgi almak isterseniz bulunduğunuz yerde ulaştırma bakanlığına ait kurumlar varsa buralardan, yoksa bulunduğunuz yerdeki ticaret ve sanayi odalarından bu bilgileri ve belgeleri temin edebiliyorsunuz.

Benzer başka konuda daha ayrıntılı bilgiler vermiştim, verdiğim bilgiler ilk ağızdan sayılır çünkü bu belgeyi çalıştığım kurum düzenliyor...

K belgesinden muafiyet için şahış - tüzel kişilik ayrımı yok. K belgesi almamak için tek şart araç sahibinin esnaf, tacir yada çiftçi olmaması gerekiyor yani esnaf, ticaret veya ziraat odasına kayıtlı vergi mükellefiyse K belgesi ZORUNLU maalesef ama memur, asker, emekli veya işçi iseniz K Belgesi zorunlu değil.

Ruhsattaki Hususi veya Ticari ibaresi K belgesinin türünü değiştirir. Siz kendi malınızı taşımak için ruhsatında "Ticari - Yük Nakli" yazan kamyonetle K2* Belgesi alamazsınız.

K2* ve K1* Belgeleri kamyonetler için çıkartılmış indirimli belgelerdir. K1* Belgesinin en önemli farkı ise şehirtdışına yük taşıma için kullanılamamasıdır. Yani siz bir kaç eşyanızı komşu ildeki yakın bir ilçeye kamyonetle taşıtamazsınız. Şehirdışına ancak belli bir tonajın üzerinde K1 Belgesi sahibi araçlar çıkabilir.

Cezai kısım için K Belgesi olmaması ayrı bir cezayı gerektirir K Belgesi olup da Taşıt Kartını taşımamak ayrı bir cezaya tabidir....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Cezai kısım için K Belgesi olmaması ayrı bir cezayı gerektirir K Belgesi olup da Taşıt Kartını taşımamak ayrı bir cezaya tabidir....

Zaten K Belgesini alırken Taşıt Kartı zorunlu diye hatırlıyorum.

Yanlışım varsa düzeltin, çok cüzi bir para ilave edilmişti totale..17lira mı 27 lira mı neydi.Belgeler arabada olduğundan bakamadım..

Belirtelim de almak zorunda olanlar ekstra yüklü bir masraf sanmasınlar..

Net rakamını da araçtan bakar yazarım ama güncel rakamı Önder Bey bildirir sanırım..

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Zaten K Belgesini alırken Taşıt Kartı zorunlu diye hatırlıyorum.

Yanlışım varsa düzeltin, çok cüzi bir para ilave edilmişti totale..17lira mı 27 lira mı neydi.Belgeler arabada olduğundan bakamadım..

Belirtelim de almak zorunda olanlar ekstra yüklü bir masraf sanmasınlar..

Net rakamını da araçtan bakar yazarım ama güncel rakamı Önder Bey bildirir sanırım..

25 nolu mesajda rakamlar yazılı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Dün şirketin adına kayıtlı Doblo araç ile izmir Kemalpaşa'dan sonra Ankara yolu üzerinde durduruldum .Araç içersinde Herhangi bir mal olmamasına rağmen ceza yazıldı birkaç gün sonra şirketinize gelir dediler.Bugüne kadar hiç başımıza gelmemişti o yüzden K belgemiz yoktu :) 2 600 civarında cezası varmış şu an k2 belgelerinde indirim varmış 2 100 civarına alınabiliyormuş Görevli memurun söylediğine göre.Sana ceza gelmez dedi ceza yalnız şirkete yazılırmış Benden Src belgesi dahi istemediler.Normalde sürücünün SRC ve psikoteknik değerlendirme belgesi taşıması gerekiyormuş.Şirket adına kayıtlı tüm kamyonet sınıfındaki araçların K belgesi alması gerekiyormuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Dün şirketin adına kayıtlı Doblo araç ile izmir Kemalpaşa'dan sonra Ankara yolu üzerinde durduruldum .Araç içersinde Herhangi bir mal olmamasına rağmen ceza yazıldı birkaç gün sonra şirketinize gelir dediler.Bugüne kadar hiç başımıza gelmemişti o yüzden K belgemiz yoktu :) 2 600 civarında cezası varmış şu an k2 belgelerinde indirim varmış 2 100 civarına alınabiliyormuş Görevli memurun söylediğine göre.Sana ceza gelmez dedi ceza yalnız şirkete yazılırmış Benden Src belgesi dahi istemediler.Normalde sürücünün SRC ve psikoteknik değerlendirme belgesi taşıması gerekiyormuş.Şirket adına kayıtlı tüm kamyonet sınıfındaki araçların K belgesi alması gerekiyormuş

Doğru...

Yorum bağlantısı
Tolga Hüsem

Benzer başka konuda daha ayrıntılı bilgiler vermiştim, verdiğim bilgiler ilk ağızdan sayılır çünkü bu belgeyi çalıştığım kurum düzenliyor...

K belgesinden muafiyet için şahış - tüzel kişilik ayrımı yok. K belgesi almamak için tek şart araç sahibinin esnaf, tacir yada çiftçi olmaması gerekiyor yani esnaf, ticaret veya ziraat odasına kayıtlı vergi mükellefiyse K belgesi ZORUNLU maalesef ama memur, asker, emekli veya işçi iseniz K Belgesi zorunlu değil.

Ruhsattaki Hususi veya Ticari ibaresi K belgesinin türünü değiştirir. Siz kendi malınızı taşımak için ruhsatında "Ticari - Yük Nakli" yazan kamyonetle K2* Belgesi alamazsınız.

K2* ve K1* Belgeleri kamyonetler için çıkartılmış indirimli belgelerdir. K1* Belgesinin en önemli farkı ise şehirtdışına yük taşıma için kullanılamamasıdır. Yani siz bir kaç eşyanızı komşu ildeki yakın bir ilçeye kamyonetle taşıtamazsınız. Şehirdışına ancak belli bir tonajın üzerinde K1 Belgesi sahibi araçlar çıkabilir.

Naçizane bizde bildiklerimizi paylaşmak istedik. 1. Ağız değil belki ama sanırım söylediklerimde yanlış bişey yok. :)

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Naçizane bizde bildiklerimizi paylaşmak istedik. 1. Ağız değil belki ama sanırım söylediklerimde yanlış bişey yok. :)

Estağfurullah, ben eksik kısımları ekledim yazdıklarınıza o kadar... :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracın şirket adına değil ise ve hususi kayıtlı ise, kişisel yüklerini taşıyabilirsin..

Araç şirket adına ise ve araçta herhangi bir yük yok ise, gerekli şartlar oluşmamış demektir bence belge sorması mantıksız olur..

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Buraya kadar yazılanlardan anlaşılıyor ki, eğer aracınız bir şirket adına kayıtlı değilse, araç şahıs aracı ve ticari bir yük taşımıyorsa K belgesi istenmiyor. Peki bu durumda ticari olmayan yük taşırsak istenecek mi? Bir diğer anladığımda yukarıdaki örneğe göre araç şirket aracı ise herhangi bir yük taşımasanız bile yolda çevirilip K belgesi istenebiliyor. Doğru mu anladım?

Aracın şirket adına değil ise ve hususi kayıtlı ise, kişisel yüklerini taşıyabilirsin..

Araç şirket adına ise ve araçta herhangi bir yük yok ise, gerekli şartlar oluşmamış demektir bence belge sorması mantıksız olur..

Bu K belgesinde maalesef mantık işlemiyor. Araç herhangi bir şirkete kayıtlı ise(nakliyat, inşaat, güzellik salonu hiç farketmez) K belgesi zorunlu. Rusatta "hususi-yük nakli" yazar zaten tüm normal plakalı kamyonetlerde(kamyonetten kastım fiorino, doblo, caddy, connect, kangoo vs hepsi) diğerlerinde "ticari-yük nakli" yazar ki zaten ticari yazması için o firmanın yada araç sahibinin nakliyeci olması zorunludur ve K belgesi alırken Adli sicil sorgulaması da yapılır, belirlenen bazı hususlarda adli kaydı varsa K1 ve K1* alamaz.

Taşınan yükün ticari olmadığını ispatlamak için araç sahibinin tacir(esnaf yada çiftçi) olmadığını ispatlaması gerekir, misal ben memurum ve kurum tarafından verilmiş kartım var, benim aracım atıyorum connect olsa ve arkada herhangi bir yük olsa ben tacir yada esnaf veya çiftçi olmadığımı kartımı göstererek ispat eder ve yola devam ederim ama misal Mehmet abi aynı şartlarda yakalansa ve taşıdı yükün ticari olmadığı ispat etmesi istense ne yapacak? Sigorta acentesi olduğunu ticari yük taşımayacağını iddia edecek ama Mehmet abi hem Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası'na hemde Hazine Müsteşarlığı'nda Sigortacılıkla ilgili Levha Kaydı olduğundan ilgili memurun yazdığı cezayı ödemek zorunda kalacak.

Yani, eğer asker, memur, işçi, emekli değilseniz K Belgesi almak zorundasınız. Öğrenciyseniz de aynı şey geçerli zaten öğrenci kimlik kartınız var o da sizin tacir olmadığınızı ispat eder. Ayrıca hiç bir meslek kuruluşuna(ticaret, sanayi, esnaf, ziraat) kaydınız olmayabilir, kira gelirleriniz vardır ve o şekilde geçiniyor olabilirsiniz, aracınız durdurulduğunda ilgil memur ikna olup salabilir ama ters birine denk gelirseniz bunu o an için belgeyle ispat edemeyeceğinizden memur cezayı keser ve siz cezayı ödedikten sonra dava açarak kendinizi aklamaya, iade almaya çalışırsınız. YALNIZ herşeye rağmen dikkat edin, 2600 TL ceza için risk almaya değmez.

Not: yukarıda ve diğer K belgesi mesajlarımda verdiğim örnekler Odamıza gelen mağdurlardan duyduğumuz gerçek olaylardır farazi yazmıyorum yani. Bir de sizlerden ricam K belgesiyle ilgili duyumlara göre asla hareket etmeyin en yakın bu işi yapan kuruma(ticaret odası, sanayi ve ticaret odası) bizzat sorun. Sadece cezalardan dolayı değil K belgesi aldığınız aracınızı alıp-sattığınızda da bazı şartlar var, eğer o şartlar sağlanmazsa belgeniz iptal olur tekrar belge almak zorunda kalırsınız, özellikle nakliyat işiyle uğraşanlar çok çok dikkatli olmalılar çünkü çok masraflı ve külfetli belgeler...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Barış Gülboy

Noter satışı esnasında hususimi ticarimi diye soruyorlar ticari dersen herhalukarda Alman gerekiyor diye biliyorum

Hususi yaparsan arkaya boş takım çantası dahi koyamiyorsun boyle bir saçmalık

Araç üreticilerinin bir lobi oluşturarak bo konuya müdahale etmeleri gerekiyor

Devlet gelir elde etmek istiyor araçlardan yakıttan vb aldığı yetmiyor birde bunu musalar etti milletin basına

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Noter satışı esnasında hususimi ticarimi diye soruyorlar ticari dersen herhalukarda Alman gerekiyor diye biliyorum

Hususi yaparsan arkaya boş takım çantası dahi koyamiyorsun boyle bir saçmalık

Araç üreticilerinin bir lobi oluşturarak bo konuya müdahale etmeleri gerekiyor

Devlet gelir elde etmek istiyor araçlardan yakıttan vb aldığı yetmiyor birde bunu musalar etti milletin basına

Hususi yada ticari olması yada K belgesinin türünü ve fiyatını değiştiriyor, K belgesinden kurtulmak için işçi, memur, emekli, asker gibi tacir, esnaf veya çiftçi sınıfına girmeyen meslek sahibi olmak gerekiyor. Üreticiler dediğiniz gibi bir lobi yapmaya kalksa iş daha da kaışabilir, çünkü K belgesi otomasyonunda araç cinsini seçerken kullandığımız butonun altında station araçtan motorsiklete kadar her araç listede mevcut. Yani devlet istese evlere paket servis yapan motorsikletlere bile K belgesi isteyebilir. K belgesi, taşımacılık sektörünü belirli bir çerçeveye oturtup 20-30 bin TL'ye kamyonet alan herkes nakliyeci olmasında diye kurulan bir sistemken maalesef gelir için yağlı ekmek kapısı olmuş durumda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Ferit Tanrıyar

Son günlerde Connect tarzı araçların K belgesi alması gerektiği konusunda yeni bir söylenti var, bu konuda net bir bilgisi olan arkadaş var mı? Bildiğim kadarı ile ruhsatlarda farklı farklı şeyler yazıyor, yolcu naklı-hususi, yük nakli-husus gibi. Mesela benim aracımda yük nakli-hususi yazıyor ve şahsi eşyalarım haricinde herhangi bir yüküm olmuyor. Duyduğum kadarı ile trafikte çok fazla sorun çıkmıyormuş ama şehirlerarası yollardaki maliye denetimlerinde sorun çıkabiliyormuş. Şahsi olarak kullandığım aracımda böyle bir belge ihtiyacı olmadığını düşünüyorum ancak bilgisi olan varsa başkalarına da yardımcı olabilmek için düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

k belgesi  hususi kullanımda gerekmiyor arac bi firma veya şahiş friması üzerine kayıtlı ise almak zorundasınız

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ferit Tanrıyar
(düzenlendi)

Ferit Bey,şu K belgesi yüzünden 2010 model Fiorino aracımı sattım....

Çevremde sizin gibi düşünen insanlar çoğaldığı için böyle bir konu başlattım. Çözüme kavuşturursak iyi olacak, yoksa satış patlaması yaşanabilir:)

Aracım fiesta van bu söylentileri 1 yıldır duyuyorum hatta satma dercesine bende geldim.Benimde ruhsatta yük nakli-hususi yazıyor.Ama artık içim rahat :) ben öğrenciyim sürekli bursa-kütahya arası gidip geliyorum bir yıldır bu süre zarfında çok kez çevirmeye girdim kimsede sende k belgesi yok ceza yazıyoruz demedi, hatta ben kendimi rahatlatmak için 1-2 defa dedim benim k belgem yok ceza uygulayacakmısınız diye polisin cevabı aynen şu oldu, sen öğrencisin ticaret yapmıyorsun öğrenci olduğunuda ispatlayabilirsin (öğrenci kimlik kartı ile) o yüzden sorun yok.Ancak arbada mal olsa (3 4 kasa şeftali, tesisat malzemeleri veya aklına gelibilecek her türlü ticari malzeme) o zaman ceza kesilir dedi.Ben arabamla ticaret yapmıyorum ağzına kadar bavulla şehirler arası yolculuk yapıyorum kimsede bu zamana kadar k belgesi sormadı polislerle konuşuncada içim rahatladı.Sizde memursunuz ticaret yapmıyorsunuz sorun olmayacaktır.

Köye gittik iki kasa domates alıp geldik, yolda da çevirme yapıldı, ne diyeceğiz şimdi? :)

K Belgesi veren yerlerde Ticaret Odasına kayıtlı vergi mükellefi olunması gerektiği yazıyor ancak yeni bir uygulama çıktığı ve buna istinaden arabasını satmak isteyen ve de satan kişilerin olduğunu da biliyorum.

tarihinde Ferit Tanrıyar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Bende bir ay önce ocak 20 de Bipper aldım şuana kadar 3-4 çevirmeye denk geldim,  k belgesi soran olmadı, özelikle ben sordum polislerden bilgi almak için. genelde çoğu ticari kullananları yakalamaya çalıştığını söyledi. Senin plakan hususi, aracında yük  yoksa sorunsuz binersin dedi.  

Bence bu konuya Net bir açıklama getirmezler çünki firma sahipleri aracı huhsusi alıp el altından yük taşımasınlar diye önüne geçmeye çalışıyorlar. 

polisin yüklü araba dikkatini çeker :D  Yüklü arabanın arka taraf yere yapışır gel bakim der.. Yüksüz araba hem atak hem seri gider  binde bir çevirmeye düşer..

Eğer gerekli ise , ben gereksiz diyerek kendimi kandırma açısından gereksiz diyorum hususi araca :D

Bagajım da fırçam detarjanım var , he bu adam seyyar oto yıkama yapıyor bundan k belgesi istiyelim demezler heralde :crazy:  

Yorum bağlantısı
Ferit Tanrıyar

SON DAKİKAAAAA: Benim aracın ruhsatındaki gibi yük nakli-hususi şeklinde ibare varsa, şoförler odasına müracaatta bulunup gerekli belgeleri (ehliyet bilgileri güncelleme, ruhsat fokokopisi vb) de ekleyip dilekçe veriyormuşuz, sonrasında bankaya 47,00-TL para yatırıp evrakı teslim ediyormuşuz, sonrasında bize belge gönderiliyormuşşşşş...Bu kadar ucuza kurtarırsak iyidir. Fırsatım olursa yarın şoförler odasına gidip ayrıntılı bilgi edinmeye çalışacağım. Edindiğim bilgileri yine buradan paylaşırım, bulunduğum ilde henüz uygulamalar başlamamış ama bu belgelerin istendiği iller varmış.  Haberiniz olaaa...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bende bir ay önce ocak 20 de Bipper aldım şuana kadar 3-4 çevirmeye denk geldim,  k belgesi soran olmadı, özelikle ben sordum polislerden bilgi almak için. genelde çoğu ticari kullananları yakalamaya çalıştığını söyledi. Senin plakan hususi, aracında yük  yoksa sorunsuz binersin dedi.  

Bence bu konuya Net bir açıklama getirmezler çünki firma sahipleri aracı huhsusi alıp el altından yük taşımasınlar diye önüne geçmeye çalışıyorlar. 

polisin yüklü araba dikkatini çeker :D  Yüklü arabanın arka taraf yere yapışır gel bakim der.. Yüksüz araba hem atak hem seri gider  binde bir çevirmeye düşer..

Eğer gerekli ise , ben gereksiz diyerek kendimi kandırma açısından gereksiz diyorum hususi araca :D

Bagajım da fırçam detarjanım var , he bu adam seyyar oto yıkama yapıyor bundan k belgesi istiyelim demezler heralde :crazy:  

Arkadaşımın Van Fiestası otomobil geçiyordu ruhsatta ve bu arkadaşım pazarlamacı idi ,aracı aktif olarak da ticari amaçlı kullanıyordu. O ne olacak ya :D :D

Aracın içinde vergi levhası falan var bu bakımdan ticari ama ruhsat otomobil K belgesi zorunluluğu yok :D :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Otomobil geçiyorsa istediğini koysun araca :D kamyonet değil nasıl olsa :D

Yorum bağlantısı
Safak Acar

SON DAKİKAAAAA: Benim aracın ruhsatındaki gibi yük nakli-hususi şeklinde ibare varsa, şoförler odasına müracaatta bulunup gerekli belgeleri (ehliyet bilgileri güncelleme, ruhsat fokokopisi vb) de ekleyip dilekçe veriyormuşuz, sonrasında bankaya 47,00-TL para yatırıp evrakı teslim ediyormuşuz, sonrasında bize belge gönderiliyormuşşşşş...Bu kadar ucuza kurtarırsak iyidir. Fırsatım olursa yarın şoförler odasına gidip ayrıntılı bilgi edinmeye çalışacağım. Edindiğim bilgileri yine buradan paylaşırım, bulunduğum ilde henüz uygulamalar başlamamış ama bu belgelerin istendiği iller varmış.  Haberiniz olaaa...

Ne belgesi gönderecekler.. Ayrıntıyı alalım..  bizim işimize yarasa aynı işlemleri bizde yapalım .. 

ruhsat örneği hususi yazıyor..

rhst.png
Yorum bağlantısı
Ferit Tanrıyar

Ne belgesi gönderecekler.. Ayrıntıyı alalım..  bizim işimize yarasa aynı işlemleri bizde yapalım .. 

ruhsat örneği hususi yazıyor..

rhst.png

Dediğim gibi fırsat bulursam yarın gidip soracağım, bilgi aldığımda mutlaka paylaşırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...