İçeriğe Yönlendir

K2 Belgesi

Fatih Kotuk

Recommended Posts

Hakan Gürsu

Araçta bişey taşımıyorsanız sorun yok.Ama olaki kendi evinizi bile taşırken çevirmeye denk geldiniz o zaman yandınız.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

bu konuk çok karışık 

k belgesinden cezayı genelde karayolları yazıyor yol kenarlarında bazı noktalarda karayolları ticari araçları sağa çekip kontrol ediyor.

duydugum kadarı ile bir müşteride 10 koli yumurta var diye 1450 tl cezai işlem uygulandı.

Dediğim gibi fırsat bulursam yarın gidip soracağım, bilgi aldığımda mutlaka paylaşırım.

bu sadece ruhsatın şahsa ait oldugunu ticari kimliğe sahip olmadıgını yazıyor 

önemli olan otomobil geçmesi

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

SON DAKİKAAAAA: Benim aracın ruhsatındaki gibi yük nakli-hususi şeklinde ibare varsa, şoförler odasına müracaatta bulunup gerekli belgeleri (ehliyet bilgileri güncelleme, ruhsat fokokopisi vb) de ekleyip dilekçe veriyormuşuz, sonrasında bankaya 47,00-TL para yatırıp evrakı teslim ediyormuşuz, sonrasında bize belge gönderiliyormuşşşşş...Bu kadar ucuza kurtarırsak iyidir. Fırsatım olursa yarın şoförler odasına gidip ayrıntılı bilgi edinmeye çalışacağım. Edindiğim bilgileri yine buradan paylaşırım, bulunduğum ilde henüz uygulamalar başlamamış ama bu belgelerin istendiği iller varmış.  Haberiniz olaaa...

Çok merak ettim ne belgesi vercekler diye.

K belgesi istesenizde alamazsınız zaten. İşyeri sahibi olmanız gerekiyor çünkü(vergi levhası vs isteniyor çünkü). 

Yorum bağlantısı
Ferit Tanrıyar

Daha önce açmış olduğum konu yönetici tarafından kilitlendiği için malesef yeni konu açmak zorunda kaldım. Bunu da daha sonra kilitleyip silebilirsiniz ama dün açmış olduğum konuda yapacağım araştırmadan sonra bilgi vereceğime dair sözüm vardı, ben de görevimi yerine getirmek istedim.

Ticaret Odası ile yapmış olduğum görüşme sonucunda: Aracınızın ruhsatında eğer "yük nakli-hususi" yazıyorsa ticari mahiyetteki hiçbir eşyayı aracınızda taşıyamıyorsunuz, yakalandığınızda polis, maliye ekipleri ve jandarma tarafından bile ceza yazılabilir. Söz konusu belge de yıldızlı K2 belgesi, ücreti 2.300 TL, şahsi eşyalarınız bulunduğu sürece herhangi bir sorun yok. Önceki mesajımda da verdiğim örnekteki gibi köyden bir kasa domates bile getirirken yakalandığınızda ceza yazılabiliyor. Bulunduğunuz yerlerdeki Ticaret Odalarına ulaşıp bilgi alabilecek kişiler varsa onların da açıklamalarını bekliyorum. Bilgilerinize...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konudaki gereksiz üç mesajı sildim... 

Yeni açılan konuları burada birleştirdim.. Bilginize.. 

Yorum bağlantısı
Ferit Tanrıyar

Konudaki gereksiz üç mesajı sildim... 

Yeni açılan konuları burada birleştirdim.. Bilginize.. 

İlginiz için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

İlginiz için teşekkürler.

Ticaret odasında çalışıyorum, forumda başka benzer birçok konuda da ayrıntılı olarak yazdım. K2 belgesi 2300 değil daha pahalıdır. Ucuzu K2*'lı olan. K belgesi 3 çeşit k1, k2 ve k3. K1 ve k2'nin yıldızlısı indirimli olanı. K1 nakliyeci (yıldızlı olunca sadece şehiriçi) k2 kendi malını taşıyan (yıldızlı olunca sadece kamyonet için ), k3 ise evden eve nakliye (yıldızlı yok). Hepsi için oda kaydı gerekigerekiyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Eğer işçi memur asker emekli ögrenci değilseniz bu belge şart. Ruhsatta hususi yada ticari yazması sadece belge türünü değiştirir, zorunluluk devam eder. Eğer illaki doblo fiorino vs kullanmak istiyorsanız trafiğe ilk çıktığında otomobil olarak ruhsata işlenmesi gerekir. Zaten otomobil çıkışı olan fiorino diğerinden 7-8 bin Tl daha pahalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eğer işçi memur asker emekli ögrenci değilseniz bu belge şart. Ruhsatta hususi yada ticari yazması sadece belge türünü değiştirir,

Yanlış.

Evet ruhsatta yazanın önemi yoktur, ticari kullanılıyorsa belge şart. Hususi kullanılıyorsa belge gerekmez.

Ben sigortacıyım. Bu belgeyi alacak mıyım. Hayır almayacağım.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Yanlış.

Evet ruhsatta yazanın önemi yoktur, ticari kullanılıyorsa belge şart. Hususi kullanılıyorsa belge gerekmez.

Ben sigortacıyım. Bu belgeyi alacak mıyım. Hayır almayacağım.

Kullanımın ticari olup olmadığını kontrol noktası tespit etmiyor, hatta giriyorsun sıraya 10-15km/saat hızla kameranın önünden ve kantardan geçip gidiyorsun, bir de memur araçta taşıma zorunluluğu olan taşıt kartını sorarsa soruyor, o kadar. Odamıza tonla insan geldi hususi kullandığı koltuklu doblo vs. den dolayı ceza yiyen. Senin gibi oda kaydı olup ve vergi mükellefi olan fakat hizmet satan tacirler için kanun tölerans gösteriyor(15 dk. önce k belgesi uzmanı oda personeliyle konuştum). Ancak kimse kontrolör ceza yazmaz diyemiyor, çünkü aracın ruhsatta "kamyonet" yazıyor, "hususi" kısmı hiç mühim değil ceza hepsine aynı. Ceza yazılıyor sonra sen dava açıp 6 ay 1 sene sonra iade alıyorsun haklılığını ispat edebilirsen tabi. Kanunda açık kapılar var hükmi şahıslar için ancak araçta bir koli bir şey bile denk gelsin dava bile çözüm olmayabilir abi.
Yorum bağlantısı
Ferit Tanrıyar

Ticaret odasında çalışıyorum, forumda başka benzer birçok konuda da ayrıntılı olarak yazdım. K2 belgesi 2300 değil daha pahalıdır. Ucuzu K2*'lı olan. K belgesi 3 çeşit k1, k2 ve k3. K1 ve k2'nin yıldızlısı indirimli olanı. K1 nakliyeci (yıldızlı olunca sadece şehiriçi) k2 kendi malını taşıyan (yıldızlı olunca sadece kamyonet için ), k3 ise evden eve nakliye (yıldızlı yok). Hepsi için oda kaydı gerekigerekiyor

Benim söylediğim belge de zaten K2 *'lı olan. Kendim memurum ama aracım yük nasli-hususi geçen Connect (kamyonet), ne yapacağız şimdi, tek parça da olsa ticari niteliği olan herhangi bir malı taşıyamayacak mıyız? Bu eşya kendi eşyamız da olabilir. Pazardan alışveriş yapıp poşetleri de araca atamayacağız anlaşılan:)

Kullanımın ticari olup olmadığını kontrol noktası tespit etmiyor, hatta giriyorsun sıraya 10-15km/saat hızla kameranın önünden ve kantardan geçip gidiyorsun, bir de memur araçta taşıma zorunluluğu olan taşıt kartını sorarsa soruyor, o kadar. Odamıza tonla insan geldi hususi kullandığı koltuklu doblo vs. den dolayı ceza yiyen. Senin gibi oda kaydı olup ve vergi mükellefi olan fakat hizmet satan tacirler için kanun tölerans gösteriyor(15 dk. önce k belgesi uzmanı oda personeliyle konuştum). Ancak kimse kontrolör ceza yazmaz diyemiyor, çünkü aracın ruhsatta "kamyonet" yazıyor, "hususi" kısmı hiç mühim değil ceza hepsine aynı. Ceza yazılıyor sonra sen dava açıp 6 ay 1 sene sonra iade alıyorsun haklılığını ispat edebilirsen tabi. Kanunda açık kapılar var hükmi şahıslar için ancak araçta bir koli bir şey bile denk gelsin dava bile çözüm olmayabilir abi.

Ceza yazarlar, itiraz ederiz, yediğimiz cezaya yakın miktarda avukat parası veririz (kendimiz takip edemezsek tabiki). O zaman en iyisi cezayı ödemek olur. Gördüğünüz gibi herkesin bilgisi farklı, net bir karar yok, çevirmelerdeki kişilerin insafına bağlıyız. Hayırlısı olsun...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim söylediğim belge de zaten K2 *'lı olan. Kendim memurum ama aracım yük nasli-hususi geçen Connect (kamyonet), ne yapacağız şimdi, tek parça da olsa ticari niteliği olan herhangi bir malı taşıyamayacak mıyız? Bu eşya kendi eşyamız da olabilir. Pazardan alışveriş yapıp poşetleri de araca atamayacağız anlaşılan:)

Hiç bir sorun olmaz.. kullanacaksınız tabi ki.. 

Yıllardır muhasebe ve sigortacılık mesleği içindeyim, böyle bir sorun olsa beni bulurdu... 

Belge falan almayacaksınız.. 

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Daha 1 hafta önce bir üyemiz(limited şirket) sıfır aracıyla hastaneye acil giderken izmir yolu üzerinde yediği cezaya yaptığı itirazı kazandı. Mahkeme şartları göze almış (sıfır araç, araçta yük yok, şirket sahibinin ayağı kırık, k belgesi var ama o araç eklenmemiş fakat başvurusu bize gelmiş vs) ve ceza affedilmiş. Müjdeyi vermek için gelmişti. Ancak mahkeme için ne masraf yapmış onu sormadım. Eğer memursan sana sorun olmaz yeterki aracında dikkat çekecek kadar yük olmasın. Benim risk grubu olarak gördüğüm oda kaydı olan tacir-esnaf-çiftçiler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...