İçeriğe Yönlendir

Ka - Street Ka Tampon Uyumu

Alkım Hoşgör

Recommended Posts

Selçuk Karabulut

aynen arkadaşlar beklemedeyiz biri el atsın artık şu işe

Yorum bağlantısı
Alkım Hoşgör

Kalıp alınacak tampon lazım ilk önce..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Burak Fidan

Kalıp alınacak tampon lazım ilk önce..

Hocam selamlar. İlk konu açtığımda yazmıştın. Ben arabaya tamponu kendim yapıyorum fakat o konuda da söylediğim gibi atölyem ve zamanım olmadığı için kah tarlada kah sokakta bazen 6-7ay hiç çalışamadan 2 senedir uğraşıyorum. Ben de aracıma spor görüntü vermek için ilk gittim lastikçiye 17inch jant taktırdım. Adam dedi bu 17takılamaz sürter, sen dedim bana bırak ben tampon yapcam kendime. Zira yaptım da ama zımpara için atölye olması lazım ki çok güzel bir yüzey elde edilebilsin. Bu konuddaki düşüncem de ilk tamponları yaptıktan sonra kalıbını alıp satmak sonra başka arabanın tamponlarını modifiye edip böle böle dükkan kurma hayal etmiştim. Normalde ben mühendisim. Ama gemi inşaa mühendisiyim. Fiberglass biliyorum bide küçüklükten beri böle oyuncak arabalar falan yapardım düz kartondan 3d ama gelgelelim Motor mekanik anlamam. Yardımcı olabilmem için öncelikle kendi tamponlarımı bitirmem lazım :)) yarın fiber tamponları arabanın yanına koyar foto çekerim. İlk konuyu açtığımda bahsettim ama kimseden yorum gelmeyince kimse tamponla ilgilenmiyor sandıöm meğer millet tampon için aynı benim gibi kırılıyomuş :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Böle sokakta çalışıyom. Apartmanların arasında ses gürültü olmasın diye doğru düzgün zımpara bile yapamıyom makinayla, tarlaya gidiyodum sırf jeneratör aldım. Ama jeneratöre 25liraya benzin koyuyordum 5 saate kurutuyodu depoyu.

jo9mgJ7.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süleyman Çil

Birde sis farı eklenirse güzel olur sabırsızlıkla bitirmenizi beklicem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Fidan
(düzenlendi)

Hocam ben de ilk başlangıçta internetten tampon yada body kitlere baktım. Hem çirkin geldiler gözüme hem de çok pahalıydı. Dedim ben kendim çok ucuza malederim. Arabayı 8bin liraya almıştım, şimdiye kadar bu tamponlar için yaptığım harcamalar ortalama 6bin falan oldu. Nereye gitti o kadar para bilmiyorum. Araba diğer masraflarla birlikte 20bini buldu nerdeyse. Allah nasip ederse bitirmek istiyorum ben de gerçekten çünkü çok uzun sürdü biraz da tabi moralim de bozulmuştu açıkçası. Hayırlısı Allah'tan inşallah bitirebilirim :))

Not: sis farı değil de hava girişi vardı ilk tasarımımda. Ama unutmuştum. Epeydir o ilk çizimlere bakmadığım için iyi oldu hatırlatma. Onları da eklemeye çalışıcam :)

tarihinde Burak Fidan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

3 yıldır oturduğum apartmandaki komşum sanayide oto çıkma parça satıyormuş pehh dedim şimdiye kadar niye sormadım yada o neden söylemedi :D

bir ara dükkanına uğricam bana çıkma Street ka tampon bulsun diye süper olur :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alkım Hoşgör

Biraz abartılı geldi fakat yine de güzel. Biraz street ka'ya biraz focus mk2.5 RS e doğru çekiştirilirse çok çok daha güzel FCTR tamponu çıkacak. Usta yap artık şu tamponu.

Yorum bağlantısı
Burak Fidan
(düzenlendi)

3 yıldır oturduğum apartmandaki komşum sanayide oto çıkma parça satıyormuş pehh dedim şimdiye kadar niye sormadım yada o neden söylemedi :D

bir ara dükkanına uğricam bana çıkma Street ka tampon bulsun diye süper olur :D

Bursa'da beşyol (istanbuldan bursaya gelirkenki ana yol) çıkmacı kaynar,

Normal Ka tamponu bile bulamadımdı :D

baktığım zamanda dükkanın birine bir ay önce az hasarlı ka geldi dedilerdi, saldırmış insanlar arka karoser sac kalmıştı sadece :D ne var ne yok silip süpürmüşler

Ama istanbul o konuda farklı olabilir..

Yorum bağlantısı

Bursa'da beşyol (istanbuldan bursaya gelirkenki ana yol) çıkmacı kaynar,

Normal Ka tamponu bile bulamadımdı :D

baktığım zamanda dükkanın birine bir ay önce az hasarlı ka geldi dedilerdi, saldırmış insanlar arka karoser sac kalmıştı sadece :D ne var ne yok silip süpürmüşler

Ama istanbul o konuda farklı olabilir..

Ben Ankara'da bir çıkmacı tanıyorum, adamın eline ayda bir KA geliyor.

Şimdiye kadar sadece tek bir parça lazım oldu, onu da hemen temin etti sağolsun.

O zaman konuştuğumuzda street ka yoktu elinde.

Zaten Türkiye'de olsa olsa 100 tane falan vardır streetka, bence çıkma aramaya bile değmez.

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Ben Ankara'da bir çıkmacı tanıyorum, adamın eline ayda bir KA geliyor.

Şimdiye kadar sadece tek bir parça lazım oldu, onu da hemen temin etti sağolsun.

O zaman konuştuğumuzda street ka yoktu elinde.

Zaten Türkiye'de olsa olsa 100 tane falan vardır streetka, bence çıkma aramaya bile değmez.

o vakit her ay 1 ford ka eksiliyor ankara sokaklarında ... kötübişey artacağına eksilmesi ..

benim modif kötü mü olmuş. resimleri sormuştun :) kimse beğenmiyor galiba bodykit çalışmamı :D sağlık olsun çirkin çirkin yavaş yavaş gezerim ben de :unsure2:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

o vakit her ay 1 ford ka eksiliyor ankara sokaklarında ... kötübişey artacağına eksilmesi ..

benim modif kötü mü olmuş. resimleri sormuştun :) kimse beğenmiyor galiba bodykit çalışmamı :D sağlık olsun çirkin çirkin yavaş yavaş gezerim ben de :unsure2:

Resimleri sordum ama ayrı konu isteruk senin çirkin ördek için :) aşamaları da gösteren. Fotoların var ama farklı tarihlerin resimleri, tam netleşmedi arabanın hali gözümde :)

Ka zaten çirkin bir araba ve ona da abzürt modifiye yakışıyor. Çamurluk genişletme de yakışıyor bu araca. Ama bir iki alternatif fikrim olacak araban için. Örnek foto da göndericem hatta.

He bir de fiberin en ufak dokunuşta kırılma durumu istanbul trafiğinde uzak bir seçenek benim için. Geçen hafta bir arabaya çarptım arkadan. İki araca da hiçbişi olmadı devam ettik mesela :)

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

ben de anlaşılacak gibi olan resimleri atmıştım ama demek tam anlaşılır değil. tamponların yapımına çok fazla zorluklara rağmen devam ettim. Allah kısmet ederse bitirene kadar da uğraşıcam. eşim bile karşı çıkıyor takma istemiyom o tamponları diyor misal :D

her zaman vakit ayırıp çalışamıyorum. atölye de yok. ben şahsen beğendim yaptığım çalışmayı 3tane arabayı yanyana koydum, normal ka street ka bide benim tamponlu hali, kendimin yaptığım epey hoşuma gitti içime sindi.. herkese hitap etmeyebilir tabi ama ben tampon ddeğil direkt body kit yaptım. çünkü marşbiyel kısmı KA'da problemli. içe doğru eğimli gidiyor.

Ayrı konu ise tam olarak bitirirsem açıcam. çünkü şuan bitmedi, sonlara yaklaştığımı düşünüyorum zira buraya fotoğrafını hiç koymadığım direkt olarak fiberglass tamponları döktüm. O yüzden yorum yapılmaması ve veya kötü yorum yapılması moralimi bozabilir :biggrin:  moralim bozulmasın yakarım ha valla tampon manpon bırakmam :D

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Erhan selam tekrar,

bi forumda yazmışsın, ford ka vektörel resim yok mu diye. akşam yapcam fotoşopta paylaşırım biryerlerde :D ofiste birazcık hazırladım ama photoshop yok burda tablette fotoşoplucam.

ikinci konu fiberglass kırılgan doğru, çünkü glass=cam kırılıyor tam bi plastik sayılmaz. Gelgelelim motoryatlar fiberglasstır. Normal tampon malzemesi ile de tekne yapılamaz.

üçüncü konu sen itü denizcilik mezunu musun. eğer öyleysen düşman fakültelerin çocuklarıyız. :D

Yorum bağlantısı

ben de anlaşılacak gibi olan resimleri atmıştım ama demek tam anlaşılır değil. tamponların yapımına çok fazla zorluklara rağmen devam ettim. Allah kısmet ederse bitirene kadar da uğraşıcam. eşim bile karşı çıkıyor takma istemiyom o tamponları diyor misal :D

her zaman vakit ayırıp çalışamıyorum. atölye de yok. ben şahsen beğendim yaptığım çalışmayı 3tane arabayı yanyana koydum, normal ka street ka bide benim tamponlu hali, kendimin yaptığım epey hoşuma gitti içime sindi.. herkese hitap etmeyebilir tabi ama ben tampon ddeğil direkt body kit yaptım. çünkü marşbiyel kısmı KA'da problemli. içe doğru eğimli gidiyor.

Ayrı konu ise tam olarak bitirirsem açıcam. çünkü şuan bitmedi, sonlara yaklaştığımı düşünüyorum zira buraya fotoğrafını hiç koymadığım direkt olarak fiberglass tamponları döktüm. O yüzden yorum yapılmaması ve veya kötü yorum yapılması moralimi bozabilir :biggrin:  moralim bozulmasın yakarım ha valla tampon manpon bırakmam :D

Emeğin kesinlikle yadsınamaz, tesis ve zaman eksikliğine rağmen böyle bir girişim kesinlikle herkes tarafından beğenilir.

Benim tasarımda beğenmediğim 2-3 kısım var ama. Ön tampon daha agresif olabilirdi belki? Daha büyük hava girişi mesela.

Ve ön ızgaranın olduğu yerde normalde ford logosunun olduğu kısma yaptığın parça mesela göz yoruyor.

Marşpiyel konusunda haklısın ama ilave olarak kapının bittiği yerde yukarı doğru devam edebilirdin ve orada da porsche gibi yan hava girişi denenebilirdi.

Bitmemiş olsa bile yeni konu aç dememin sebebi;

Bu şekilde başka bir konu altında paylaştığın zaman belki 3-5 kişi görüyor onlar da bitmemiş bir tasarım olduğu için sessiz kalıyor olabilirler. Baştan başlasan ve her aşamayı paylaşsan ka sahibi olan olmayan epey kişinin dikkatini çekecektir.

Yorum bağlantısı

Erhan selam tekrar,

bi forumda yazmışsın, ford ka vektörel resim yok mu diye. akşam yapcam fotoşopta paylaşırım biryerlerde :D ofiste birazcık hazırladım ama photoshop yok burda tablette fotoşoplucam.

ikinci konu fiberglass kırılgan doğru, çünkü glass=cam kırılıyor tam bi plastik sayılmaz. Gelgelelim motoryatlar fiberglasstır. Normal tampon malzemesi ile de tekne yapılamaz.

üçüncü konu sen itü denizcilik mezunu musun. eğer öyleysen düşman fakültelerin çocuklarıyız. :D

vektörel ve bir de sadece kanın üst sınırlarını yaparsan müthiş olur açıkçası

Teknenin karşısına çıkan şey su, o yüzden esnek olmaması dirence dayanması lazım :) Ama trafikte karşına çıkan şey yerden biten beton mantarlar, arsız taksiciler ve motosikletler :)

Benim istanbul üniversitesi deniz ulaştırma işletme. Sen YTÜ sanırım ?

Yorum bağlantısı
Burak Fidan
(düzenlendi)

Bence ka silüetine benzemiyor :))

RpYsPQa.jpg

ZXBoxup.jpg

TXdjf2r.jpg

Önerilerini kesinlikle dikkate alcam daha keskin hatlı bişeyler yapabilirim belki. Önce nasıl bişey yapcamı tasarlamam lazım gene de.

Ytü sizin düşman fakülte demekki :D Ben itü gemi inşaat ama otomotiv sektöründeyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Barış selamlar,

Erhan arkadaşımız başka bir forumda tüm arabaların vektörel çizimleri var Ka yok mu diye sormuştu. dedim bari ben hazırlayım paylaşayım. :D  renkleri siyah beyaz mı yoksa beyaz siyah mı bilmiyorum yani PSci değilim :D ama senin gönderdiğin alttakini de hazırlayabilirm PS'da. pek vaktim olmuyor akşamları eve gittiğimde. fırsat bulursam tam modifiye KA da yapar eklerim belki :D

Yorum bağlantısı

Burak, özellikle ikinci çizimin hoş olmuş işte :)

bizim okul kendi yağında kavrulurdu, kimseyle kavgası vs olmamıştı :)

itü gemi inşaattan zamanında 2-3 kişi tanıdığım vardı. 2003-2007 tarihleri arasında. Ama unutuldu zamanla.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Burak senin yaptıklarında güzel sadece örnek oluşturması için ekledim :)

ben çizim olayını hiç beceremem hep saygı duymuşumdur  güzel çizen ve yazana :D adımı yazsam okuyamazlar :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...