İçeriğe Yönlendir

Lütfen Destek: Hafif Ticari Araç Hız Limitleri Hakkında

B. İnanç Kutlu

Recommended Posts

Muhammet Karakaya

Dilerim ki, siz de yaptığınız yazışmalardan olumlu sonuçlar alırsınız. Eğer çevrenizde de varsa bu araçlardan kullananlar, onları da bilgilendirin ve gerekli yazışmaları yapmaları konusunda çağrıda bulunun. Bizler uğraşmadıkça hiç bir şey olmaz. Pes etmek yok. :D

Çağlar abi, geç olsun güç olmasın. :)

kardeşim nereye hangi mesajı attın banada ulaştırırsan ben de atacağım.

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca
(düzenlendi)

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Karayolları Genel Müdürlüğü, Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na gönderdim.

Şimdilerde ise Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme kurumuna da göndereceğim.

Siz ve bu araçlardan kullanan yakınlarınız varsa onlar da göndersinler. Kısa vadede olmasa bile, orta vadede mutlaka bir çözüm bulacaklardır bu konuyla ilgili.

Gönderdiğim dilekçe örneği mesajda mevcut. Sizde gerektiği şekilde kendi adınıza düzenleyip, istediğiniz kurum(lar)a gönderebilirsiniz.

tarihinde Ümit Atmaca tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Geçen arabayı yıkatırken 90'lık Connect'i olan biriyle konuştuk, 2012 içerisinde olmasa bile 2013 yılında ciddi anlamda bir düzenleme olacağını söyledi. :) Tanıdığı bir trafik polisi varmış, mubabbette bu konuda çok şikayet olduğunu söylemiş bahsi geçen trafik polisi arkadaş. Bir şekilde bu konuda düzenleme yapsınlar yeterki, 1-2 sene bekleriz artık ne yapalım. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
B. İnanç Kutlu

Destek veren tüm dostlara tekrar teşekkürler...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Muhammet Karakaya
(düzenlendi)

çabalarımız sonuç verdi hız limitleri artmış :bravo:http://www.dunya.com...tti-149077h.htm

bu da resmigazete yazısı

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/03/20120322.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/03/20120322.htm

tarihinde Muhammet Karakaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

ben bu yüzden combo sattım...limitlerin yükselmesi iyi oldu. biraz daha hakkaniyetli oldu hiç olmazsa...İnanç beyi azminden dolayı kutluyorum. demek ki oluyormuş :yes:

Yorum bağlantısı
Muhammet Karakaya

Bunlarin hepsinde + %10 payimiz var dimi?

Olması lazım benim bildiğim

Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

Tebrikler illa ki forumdan gönderenlerin çorbada tuzu olmuştur :bravo:

Yorum bağlantısı
Mustafa Öztürk2

Otobanda 130la gidip 319 tl ceza yemek. Bu kadar da olmaz yaa :bambam3:

post1930641036001333023.jpg

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Çalışınca oluyor demek ki... :D Hiç yoktan iyidir, 88'le gitmekten çok daha iyi. :D

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Marmara
(düzenlendi)

hadi hayırlısı :)

PANELVAN TÜRÜ KAMYONET ARAÇLARIN HIZ LİMİTLERİ DEĞİŞTİ

Otomobil :

Şehiriçi 50+5=55, şehirlerarası bölünmemiş yol 90+9=99, şehirlerarası bölünmüş yol 110+11=121, otoyol 120+12=132 km dir.

Kamyonet:

Şehiriçi 50+5=55, şehirlerarası bölünmemiş yol 80+8=88, şehirlerarası bölünmüş yol 85+8,5=93,5 otoyol 95+9,5=104,5 km dir.

Panelvan Kamyonet :

Şehiriçi 50+5=55, şehirlerarası bölünmemiş yol 80+8=88, şehirlerarası bölünmüş yol 100+10=110, otoyol 110+11=121 km dir.

Minibüs :

Şehiriçi 50+5=55, şehirlerarası bölünmemiş yol 80+8=88, şehirlerarası bölünmüş yol 90+9=99, otoyol 100+10=110 km dir.

Dikkat ! Basında çıkan haberlerde sadece bölünmüş yol olarak hız sınırları verilmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi şehiriçi hız limitlerinde değişiklik yoktur. Değişiklik sadece şehirlerarasındaki bölünmüş yollarda geçerlidir.

Hız sınırlarına ait ceza miktarları:

Karayolları Trafik Kanununun 51/2a ve 51/2b maddeleri:

51/2a: Hız sınırlarını % 10 dan % 30 a kadar aşmak 154.00 TL

51/2b: Hız sınırlarını % 30 dan fazla aşmak 319.00 TL

Örnek olarak; 90 km hız sınırı olan bir araç hız sınırını % 10 a kadar aşması halinde ceza yazılmaz, yani 99 km ye kadar (% 10 dahil) 100 km ile 117 km ye kadar 154 TL, 118 ve yukarı hızlarda 319 TL ceza uygulanır.

Bulunduğu tarih itibari ile geriye doğru 1 yıl içerisinde 5 kez (51/2b) hız sınırlarını % 30 dan fazla aşmak (Hız sınırlarını % 10 dan % 30 a kadar aşmak bu sayıya dahil değildir.) cezası alan sürücünün sürücü belgesi 1 yıl süre ile geri alınır. Süre sonunda belgenin teslim alınması için sürücü olabileceğine dair psiko-teknik muayene raporu gerekir.

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Öztürk2

Ceza tarihi ve tebliğ tarihini yazar mısınız? Merak ettim ne kadar zamanda tebliğ ediyorlar.

Foto da yakışıklı çıkmış bu arada :D

Sanırım 20 gün. Geçen hafta geldi ceza çünkü. Ceza makbuzunda da kesilme tarihi olarak 11i yazıyor

Yorum bağlantısı
B. İnanç Kutlu

Destek veren tüm dostlara, özellikle de bu konuyu canlı tutan ve mail atarak destek veren Ümit Atmaca'ya teşekkürr ederim. Hepimize kazasız belasız, dertsiz tasasız yolculuklar dilerim. :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Hızlar arttı çok iyi de oldu. Bazıları hızın artması için önce vergi farkını ödeyin demiş, ne alakası var. O zaman fazla vergi ödeyenlere daha fazla hız limiti versinler. :D

Fren mesafesi karşılaştıranlar var, bir de Fiesta ile Fiestavan'ın fren mesafesini karşılaştırın. Ya da trafikte hız sınırları otomobil sınıfında olan murat 131'lerin fren mesafeleri connect ya da doblo'nun iki katından az değildir.

Uzun süre bu tür konuşmalara içimden güldüm, artık bende dışımdan güleyim :D :D :D :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

yeni hız limitleri hayırlı olsun kazasız belasız günler..

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Destek veren tüm dostlara, özellikle de bu konuyu canlı tutan ve mail atarak destek veren Ümit Atmaca'ya teşekkürr ederim. Hepimize kazasız belasız, dertsiz tasasız yolculuklar dilerim. :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Rica ederim. Asıl ben teşekkür ederim öncülük ettiğiniz için. Neticede burada paylaşmak için varız, faydalı olabildiysek ne mutlu. :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kutay İlmen

hadi hayırlısı :)

Hız sınırlamaları ile ilgili yeni düzenlemede şehirler arası bölünmemiş yol, zannedersem 85+%10=93,5 olmalı...Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Adnan Bedestencioğlu
(düzenlendi)

20 mart 2012 yayımlanan resmi gazete ile connectleri ilgilendiren hız sınırları PANELVAN N1...

TÜRKİYE'DE ARAÇLARIN UYMASI GEREKEN YASAL HIZ SINIRLARI

Panelvan (N1)

50 şehiriçi

85 şehirlerarası

100 bölünmüş yol

110 otoyol

tarihinde Adnan Bedestencioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Mehmet Göktürk

4x4 hususi kayıtlı bir çift kabin pikap şimdi hız sınırı 80 mi?  Bunlar niye peşimizden taciz ediyorlar peki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

4x4 hususi kayıtlı bir çift kabin pikap şimdi hız sınırı 80 mi? Bunlar niye peşimizden taciz ediyorlar peki?

Sınırı geçerim radarı yerim modunda olabilirler, yada çoğu bilmiyor
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...