İçeriğe Yönlendir

Abs Fren Sistemi Avantaj Ve Dezavantajlari

Cüneyt Gülmeriç

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Hidrolik fren abs devreye girdiğinde bas-çek yapıyor ve direnç düşüyor, ama el freni arkayı sürekli kızaklayarak fren mesafesini azaltır diye düşünüyorum. Tabi çok yüksek hızda değil, düşük hızlarda. Çünkü arka yüksek hızda kilitlenirse ve direksiyon düz değilse spin attırabilir.

Kayda değer bir fark olmayacak. Hiç uğraşmayın. 2 elinizle direksiyonu tutarak kontrollü bir şekilde manevra yaparak engelden kaçmak daha güvenli ve sağlıklı.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Hidrolik fren abs devreye girdiğinde bas-çek yapıyor ve direnç düşüyor, ama el freni arkayı sürekli kızaklayarak fren mesafesini azaltır diye düşünüyorum. Tabi çok yüksek hızda değil, düşük hızlarda. Çünkü arka yüksek hızda kilitlenirse ve direksiyon düz değilse spin attırabilir.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/227611-abs-fren-sistemi-avantaj-ve-dezavantajlari/page__view__findpost__p__1345399

Bu mesajdaki videoları inceleyin abs nin farkını görün ;)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bencede abs kesinlikle faydalı.herşeyden önemlisi aracı kontrol edebiliyorsunuz daha ne olsun.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Geçmiş olsun öncelikle. ABS devrede ise fren pedalı dibe inemez, betona basmış gibi sertleşir fren pedalı. Siz dibe kadar indi pedal dediniz.

Ana merkez basınç kaybı var muhtemelen, Servisin kontrolü şart

Edit : araçlarımın hangisi arkadan bir araca çarptı ise tek sebebi mükemmel duruş sağlayan ABS sistemine uygun lastik olmaması.

ABS sisteminin canı lastik...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Bu tip durumlarda ABS + fren destek sistemi devreye girer. abs devreye girdiğinde fren pedalının altında takoz varmış gibi olur pedal titrer. bu titreme tekerlekteki dönme ile orantılı olarak uzun veya kısa sürebilir. ardından abs devreden çıkar ve siz hala ayağınızı pedalda sertçe tuttuğunuz için klasik fren sistemi ile pedalı köklemiş olursunuz. bence normal herşey

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Yanar

Bence fren sisteminizde arıza var.ABS gerekli mi gereksiz mi bunu tartışmak boşa zaman harcamak.

Yorum bağlantısı
Mesut Özger

Benim araçta 2010 model fiesta titanium ama ben böyle rezalet ABS görmedim.3 kez ABS yüzünden kaza atlattım.Araç 40-50 km hızla giderken bile asla 5-6 metreden önce durduğunu görmedim.Şunu da belirteyim bu 3 üncü ABS li aracım diğer markalarda sonuna kadar bırakmadan yüklendiğimde 80-90 km hızda bile asla 3-4 metreyi geçtiğini görmedim çok kez boş alanda denedim her türlü hızda ama malasef 5-6 metreden önce durmuyo acaba arızalı mı diye düşünmeden edemedim.Ama servise gitmedim araç halen garantide,bir arkadaş aynı şeylerden yakınıp gitmiş servise ABS beyni dahil herşey A dan Z ye incenmiş ancak bişey çıkmamış Ford Fiestalarda herkesin böylemi paylaşırsanız ona göre servise gidicicem saygılar.

Yorum bağlantısı
Akan Belen
(düzenlendi)

Bence aracınızda muhtemelen hiçbir sıkıntı yok.hangi araçla 90 km hızla giderken 3-4 metrede durdunuz merak ettim.Reaksiyon mesafeniz bile 90 km hızda 18.8 metredir.Yani gaz pedalından fren pedalına basma anınıza kadar geçen zamanda 19 metre yol kat edersiniz.Ortalama 90 km hızla giden bir aracın fren mesafesi de 53 metredir.Topamda da 71.9 metrede durabilirsiniz genel olarak.

Not: Net veriler ve tabloyu verdiğim adresten bakabilirsiniz.

http://trfdenetleme.iem.gov.tr/durma_mesafesi.aspx

tarihinde Akan Belen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Benim araçta 2010 model fiesta titanium ama ben böyle rezalet ABS görmedim.3 kez ABS yüzünden kaza atlattım.Araç 40-50 km hızla giderken bile asla 5-6 metreden önce durduğunu görmedim.Şunu da belirteyim bu 3 üncü ABS li aracım diğer markalarda sonuna kadar bırakmadan yüklendiğimde 80-90 km hızda bile asla 3-4 metreyi geçtiğini görmedim çok kez boş alanda denedim her türlü hızda ama malasef 5-6 metreden önce durmuyo acaba arızalı mı diye düşünmeden edemedim.Ama servise gitmedim araç halen garantide,bir arkadaş aynı şeylerden yakınıp gitmiş servise ABS beyni dahil herşey A dan Z ye incenmiş ancak bişey çıkmamış Ford Fiestalarda herkesin böylemi paylaşırsanız ona göre servise gidicicem saygılar.

Fiestanın ortalama 100-0kmfren mesafesi 40 metre,50-0 km fren mesafesi 10 metredir, eğer sıkıntı yaşıyorsanız suçu lastiklerde aramalısınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

90 ile giderken 4 metrede durduğunuz aracınızın markasını öğrenebilirbiyim ? :shok:

Yorum bağlantısı
Mesut Özger

Durduğum araç markası opel di.Aracımda herhangi modifiye falan yok,titanium 2010 model lastikler orjinaldir,

Arkadaşlar servise gittim 10 km falan denedik teknisyen dikkat ettim 90 la giderken frene sonuna kadar değil de normal bastı daha çabuk durdu ve abs devreye girmedi,kaygan zeminde taşlı alanda denedik abs hemen devreye girdi ben kendimce şöyle yorumladım, ben her zaman sonuna kadar basılı tutuyordum fren pedalına buna gerek olmadan daha rahat aracın durduğu kanaatine vardım.Bundan önceki aracımda 2004 fiestaydı onu kullanırken başıma bişey geldi 40-50 km hızla giderken aniden sola dönmem gerekti frene bastım abs devreye girdi ancak baktım durmuyo çarpıcam refüje son güçümle frene yüklendim araç o anda kaldı olduğu yerde bu da böyle bir tecrübeydi paylaşmak istedim.Herkese kazasız günler.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Servet Aydın

Sefa abi mesafeyi artirdigi zeminler var, kisalttigi zeminler var bence.

+1

Islak veya kaygan zeminde 20 km ile giderken durmayı dene abs ile

İmkanım olsa 20-30 km altında, absnin iptal edilmesini sağlardım

Yorum bağlantısı
Fatih Çağlar

Aynı fikirdeyim düşük hızlarda abs kurtarmaktan çok hedef haline getiriyor. Bunun yüzüne dokundurmuşluğum var :(

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

+1

Islak veya kaygan zeminde 20 km ile giderken durmayı dene abs ile

İmkanım olsa 20-30 km altında, absnin iptal edilmesini sağlardım

Uğraşırsan yaparsın bence. :crazy:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Abdurrahman Balaban

Abs nin firen mesafesini kısaltmadığı  test edilmiş videosu da çekilmiş. Evdeki bilgisayar arşivimde bulabilirsem paylaşırım..Klasik fren kayarak dengesizce duruyor abs ise tut bırak yaparak direksiyon hareketine izin veriyor o kadar.Abs, öndeki araca yada nesneye çarpmadan direksiyonu çevirip kaçabilirsin diyor sadece.Açıkcası ben abs devreye girdiğinde kendimi daha az güvenli hissediyorum

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

ABS varsa tekerin altına mika gelmesi etkilemez, teker döndüğünden geçer gider değilmi?

Bu arada, ABS yi bende defalarca denedim, kesin daha kısa mesafede durduruyor, yalnız denildiği gibi püf nokta asla freni bırakmamak ve kesinlikle tam yük basmak, yol tutuşu zaten biliyoruz, ani durumda kitlenip kalan bir tip değilseniz kritik durumdan rahatça kaçarsınız genelde (Allah tan ben öyle değilim acaip soğuk kanlıyımdır, Allah tan bu konuda şanslıyım) abs si olan ve olmayan 2 pikapla da denedim (aynı marka ve model), asfaltta ve direk satblize yolda, stablizeyi zaten demeye gerek yok, abs olmayan araç dans ediyor, durma mesafesi falan yok, araba durmuyor zaten, abs li olana tur bindiriyor  :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...