İçeriğe Yönlendir

Abs Fren Sistemi Avantaj Ve Dezavantajlari

Cüneyt Gülmeriç

Recommended Posts

Cüneyt Gülmeriç

Araca 5 kişi binince düz yolda bile 30 psi basınçla aracın 5. vitese bile zor geçeceğini zannediyorum.Özür dilerim

Yorum bağlantısı
Cüneyt Gülmeriç

Ama sürekli de lastikçiye gidip hava tazelemek istemiyorum 5 kişi gezerim diye.Size illa cevap olsun ve tartışalım diye yazmıyorum yanlış anlamayın ama ben genelde aracı yormak istemem düşük basınçlı lastikle

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Anladım. Böyle az yakar , ama yollar bozuksa , araç takur tukur gider gibi geliyor bana. Bu seferde yürüyen aksam zorlanmaz mı?

Yorum bağlantısı
Bektaş Aslantaş

Absnin faydası tartışılıyo sanırım :unsure2: kaygan olduğunu farketmeden girdiğim bir yokuş aşağı yolda abs sayesinde zar zor durabildim ve aracı toplayabildim yoksa benim parçalarımı toplayacaklardı yani absyi icat edenden Allah razı olsun :) sizin olayda ise bencede abs devreye girmemiş gibi görünüyor

Yorum bağlantısı
Cüneyt Gülmeriç

Ben biraz dikkatli ve titizim.Araç alalı 3 yıl oldu.Daha önce hiç otomobil kullanmamıştım.Fakat 600 cc bir suzuki motosikletim vardı .Ama haklısınız otomobil kullanmak motosiklet kullanmaktan daha zor bence .Motosikletin iki tekerini çukur ve kasislerden kurtarmaya çalışırken bu uğraşı otomobilin 4 tekeri için veriyorum.Bu konuda haklısınız

Yorum bağlantısı
Cüneyt Gülmeriç

Yani arkadaşlar arıza gibi görüyor ama ben internette okuduğum kadaryla ABS kilitlenmeyi önlemek için tekerin hiç dönmemesinden ziyade az da olsa fren kuvvetini azaltarak tekerin kontrollü olarak dönmesini uygun zemini yakaladığında ise tekrar kuvveti artırarak fren tutmasını sağladığı yazıyordu.Şanzıman freni gibi bir nevi

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

abs sigortasdını cıkarmak abs yi istediğimiz durumlarda devre dışı bırakmak için çare midir?

misal abs pompasını zedelememek adına buzda (trafiksiz alan) yanlamak için el freni çekileceği durumlarda?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

abs olmasa idi, foruma mesaj yazmadan önce, komşu arabası ile kaza tespit tutanağı yazıyor olurdunuz, abs,xds vs. sistemlerin hepsi, fizik kanunları ile sınırlıdır, frene ayağı hiç kaldırmadan tüm güç ile basmak ve pedalın aşağı kadar inmesi ise tamamen normal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yunus Kaya
abs sigortasdını cıkarmak abs yi istediğimiz durumlarda devre dışı bırakmak için çare midir? misal abs pompasını zedelememek adına buzda (trafiksiz alan) yanlamak için el freni çekileceği durumlarda?

ABS değilde ESP yi devre dışına almanız yeterli olacaktır.

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

ABS değilde ESP yi devre dışına almanız yeterli olacaktır.

esp bizim fiestalarda sadece güvenlik paketli olanlarda var ama onları da sipariş verip beklemek aylar alıyordu :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

-ABS sadece lastiklerin bloke olmasını engelleyen bir güvenlik sistemidir.

-Fren esnasında kontrolsüz kaymayı engeller .

-Gerekli mesafe varsa kaçış manevrasına imkan sağlar.

-Abs sisteminden bunların dışında bir fayda beklemek (fizik kurallarına meydan okuması gibi) farklı hatalara sebep olabilir.

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici
(düzenlendi)

Abs sadece ön tekerlerdemi tutar? Takır tukur sesleri ön lastiklerden duyuyoruz ama arkadan ses gelmiyor?Önler disk arkalar kampana bende

tarihinde Hasan Ekici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Her şey tamam,Fakat diyelimki 10 km hız ile buz üzerinde ve sadece düz bir çizgide ( manevra gereği olmaksızın ) Durmak istediğinizde durmuyor,Abs Off konumu olsa bence çok yararlı ve kullanışlı bir opsiyon olurdu.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Çok sert bastığınızda duruyor yine. Ayrıca 6 km nin altında zaten devreden çıkıyor ; yada devreye girmiyor..

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Her şey tamam,Fakat diyelimki 10 km hız ile buz üzerinde ve sadece düz bir çizgide ( manevra gereği olmaksızın ) Durmak istediğinizde durmuyor,Abs Off konumu olsa bence çok yararlı ve kullanışlı bir opsiyon olurdu.

Buz üzerinde kontrolsüz kaymak daha mı cazip geliyor :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

6-7 km hızın altında ABS zaten devreden çıkar. O hızlarda ABS var veya yok farketmez.

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Arka uzak kaldığı için mi ses gelmiyor yoksa kampana kapalı olduğu için mi?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Arka uzak kaldığı için mi ses gelmiyor yoksa kampana kapalı olduğu için mi?

Ses tekerden gelmiyor ki abs modülunden

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Gelen ses abs pompasından geliyor oda kaput altında olduğu için duyuyorsunuz.. sesin tekerlerle pek ilgisi yok..

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Buz üzerinde kontrolsüz kaymak daha mı cazip geliyor :)

Buz üzerinde Abs benim işime karışmaz ise ben durabiliyorum,fakat Abs devreye girdiğinde bahse konu o kontrol sağlanamıyor,Bu gün denedim,İstoç tarafında oldukça yoğun kar buz var benim arabam abs li hız 10 km ama ne durabiliyorum nede kontrolü sağlıyabiliyorum,Diğer araç 96 model Toyoya Corolla Abs siz onunla daha rahat durabiliyorum. ( ama bu bahs ettiğim sadece aşırı düşük sürat ile geçerli)

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Hmm şimdi anlaşıldı. Bende sesi disk-balata ikilisinin çek bırak ilişkisinden kaynaklanıyor sanıyordum. Cahilliğime verin :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Buz üzerinde Abs benim işime karışmaz ise ben durabiliyorum,fakat Abs devreye girdiğinde bahse konu o kontrol sağlanamıyor,Bu gün denedim,İstoç tarafında oldukça yoğun kar buz var benim arabam abs li hız 10 km ama ne durabiliyorum nede kontrolü sağlıyabiliyorum,Diğer araç 96 model Toyoya Corolla Abs siz onunla daha rahat durabiliyorum. ( ama bu bahs ettiğim sadece aşırı düşük sürat ile geçerli)

Bence durum biraz psikolojik ..Bende aynı denemeleri çok yaptım özellikle abs li araç tutunmuyor hissi veriyor lakin ben biliyorum ki abs'li olmayan kaymakta olan metal yığını, abs'li olan kontrol altında bir araba.. :good1:

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Frenlerinizde sorun var acil olarak baktırın.ABS devreye girmiyor olabilir... :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...