İçeriğe Yönlendir

Otomatik Vites Dezavantajmış Usta Ellerde Kullanılmazsa :)

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Bugün Gaziantep'e alışverişe gittim. Aracı park ettim. Eşim alışveriş için mağazaları gezerken ben oğlanla araçta oturuyorduk. Arabamın önüne Mercedes 180 Komp parketti.Aramızda 1,5-2 metreden vard.. Ama aracın geri lambası yanıyordu şoför araçta oturuyor. Bu arada Ali Satılmış hocamla konuştuk telefonu kapattım.5-10 dakika geçmedi.

Adam aracından indi :) Adam kapıyı kapatıyordu ki araç geri geri gelmeye başladı. Adam anlayamadı ne olduğunu sonra panik oldu aracın el freni çekmediğini ve geri viteste olduğunu fark etti :) Ben aracın geldiğini gördüm. Gülmeye çalışıyorum adam komik, araba çarpacak kızamıyorum ama bu arada gögüs kafesime bir ağrı oturdu. Adam el frenini sonunda çekebildi ama aramızda 1 karış kaldı.Ama bu arada aklıma geçen gün forumda paylaşılan araç videosu geldi. Birde bu araç bu şekilde vurursa bir kaç kez öne gider gelir vurur dedim :)

Hala gögüs kafesimde ağrı var. Araçta oğlanda oturuyordu. Hanım gelince dedim otomatik vites aslında çok tehlikeliymiş usta ellerde kullanılmazsa :) Eşime dedim sen dikkat et bak gaza fazla basma. Durunca ne olursa olsun el frenini çek.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Az kalsın bir geçmiş olsun mesajı daha atacaktık desene Mehmet Hocam, dikkat et bu sıralar hep ufak farklarla kurtarıyorsun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Az kalsın bir geçmiş olsun mesajı daha atacaktık desene Mehmet Hocam, dikkat et bu sıralar hep ufak farklarla kurtarıyorsun :)

Buda kazayla sonuçlansaydı Ali Satılmış Hocam forumda adın çıkacaktı diyor :) Benimle ilgili değil dikaat etmem gereken birşey yok hocam kısmet :)

Ahmet dediğin doğruda işte böyle sorunda oluyor :)

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Taşıttan inmeden el freni çekmeyi unutmak yada unutan için söyleyecek söz bulamadım zaten. Araç, kullanmasını bilmeyen herkesin elinde dezavantaj olur düz yada otomatik ne farkederki?

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Direkten dönmüş aracın :)

Ben oto tasarımcısı olsam ilk yapacağım, koltuğa oturmadan yürütme sistemi devreye girmeyecek sistem koymak olurdu. Basit ve güvenli...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Taşıttan inmeden el freni çekmeyi unutmak yada unutan için söyleyecek söz bulamadım zaten. Araç, kullanmasını bilmeyen herkesin elinde dezavantaj olur düz yada otomatik ne farkederki?

Abi dediğiniz gibi ne diyeceğimi ne yapacağımı şaşırdım. Adama mı güleyim, araca çarpacağını gördüğüm için onamı üzüleyim anlamadım.

Ben oto tasarımcısı olsam ilk yapacağım, koltuğa oturmadan yürütme sistemi devreye girmeyecek sistem koymak olurdu. Basit ve güvenli...

Servet Abiciğim dediğin gibi direkten döndük. Ama birkez daha olursa lan vurun kırın biryeride rahatlayın sizde rahatlayın bende rahatlıyayım artık diyecem.Araçda darbe yapacaklar artık az kaldı :)

Dediğin sistem araçtan inincede devre dışı kalsın. :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Valla ucuz atlatmışsınız.Gelen durum size çarpmış olsa hava yastıklarınızı açarmıydı :unsure2: Gerçi bunun için belirli bir kuvvet uygulaması gerekir sanırım ama

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Allah korumuş bugün Mehmet Hocamı.

Bu olaydan önce beni aradı sağolsun. Yeğeninin durumunu tekrar sormak için.

Telefonu kaptattıktan sonra bu olayı yaşamış, tekrar aradı, beni de çok güldürdü olayı anlatırken. Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Valla ucuz atlatmışsınız.Gelen durum size çarpmış olsa hava yastıklarınızı açarmıydı :unsure2: Gerçi bunun için belirli bir kuvvet uygulaması gerekir sanırım ama

Abi tam olarak bilmiyorum ama adamın aracının sağ arakasını benim ford yazının olduğu bölgeye yerleştiriyordu :) Abi aracın hızının uyguladığı kuvveti bilemem ama aklıma gelince hem gülüyorum hemde olayın boyutunu düşününce de üzülüyorum.

Allah korumuş bugün Mehmet Hocamı. Bu olaydan önce beni aradı sağolsun. Yeğeninin durumunu tekrar sormak için. Telefonu kaptattıktan sonra bu olayı yaşamış, tekrar aradı, beni de çok güldürdü olayı anlatırken. Tekrar geçmiş olsun.

Hiç sorma Ali hocam güldüm baya. Ama hala gögüs kafesimde ağrı var.

Olur abi öle şeyler devlet memuru degilizki kafamız boş olsun.Biz ticaretle ugraşıyoz kafamızdan akşama kadar 100 tane tilki dolanıyo. :p:D Çek i vardır geçen ayın sonundan kalan ödenmemiş ondan o vatandaşında kafa ondan dalgındır. :D

Sende haklısın bizim hiç derdimiz yok sizin çok derdiniz var dediğin gibi :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Özellikle yeni kullanmaya başlayanlar için otomatik vitesli araçlar bana göre hep sıkıntı.Çok dikkatli olmak lazım.Allah cümlemizi korusun inşallah.Mehmet Hocam sana bir şey olmamasına çok sevindim. :) :) :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Tam bir forklift ustasına yaraşır çözüm. :yes:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Babam otomatik albea ile çok feci bir kaza yaşadı ilk aldığımız sene. Bağ evinden çıkacak yola, demir bahçe kapısı var. Hafif yol yukarı gibi o yüzden araba rampada D konumunda duruyor. Babam kapıyı açmak için iniyor. Arabadan babam inince araba hafiflediği için yürümeye başlıyor. Daha sonra bahçenin içinde turluyor, hızlanıyor, babam arkasından. tutmaya çalışıyor ama kolunu yaralıyor (manyak!) kanatıyor felan. Neyse araba tam göbekten evin duvarına güm diye çarpıyor. 2006 itibarı ile 1500 lira mı ne hasar. babanın kolunda morarma sararma vs.

Kaportacı serviste "bu arabaya ne oldu abi" diye sordu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

viteste bırakınca sürücü kapısı açılırsa araba uyarıyor öterek. üretici ben uyarımı yaptım diyor :D gerisi sürücüye kalmış :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Özellikle yeni kullanmaya başlayanlar için otomatik vitesli araçlar bana göre hep sıkıntı.Çok dikkatli olmak lazım.Allah cümlemizi korusun inşallah.Mehmet Hocam sana bir şey olmamasına çok sevindim. :) :) :)

Teşekkürler hocam. Sağolasın.

Tam bir forklift ustasına yaraşır çözüm. :yes:

Herkes kendi dilinde konuşuyor.

Babam otomatik albea ile çok feci bir kaza yaşadı ilk aldığımız sene. Bağ evinden çıkacak yola, demir bahçe kapısı var. Hafif yol yukarı gibi o yüzden araba rampada D konumunda duruyor. Babam kapıyı açmak için iniyor. Arabadan babam inince araba hafiflediği için yürümeye başlıyor. Daha sonra bahçenin içinde turluyor, hızlanıyor, babam arkasından. tutmaya çalışıyor ama kolunu yaralıyor (manyak!) kanatıyor felan. Neyse araba tam göbekten evin duvarına güm diye çarpıyor. 2006 itibarı ile 1500 lira mı ne hasar. babanın kolunda morarma sararma vs.

Kaportacı serviste "bu arabaya ne oldu abi" diye sordu?

Hocam sizede geçmiş olsun. Babanız büyük kaza atlatmış.

viteste bırakınca sürücü kapısı açılırsa araba uyarıyor öterek. üretici ben uyarımı yaptım diyor :D gerisi sürücüye kalmış :)

Mustafa kafa dalgın olunca uyarı sesini duymuyor. Ben park ve sisleri unuttum ve akü bitmişti. Yani sinyal sesini duymayınca duymuyor.

Bu arada Emmi çok önemli bir bilgi verdi. Şayet bu şekilde kazada tutanaklara şoför araçta yoktu derseni sigorta ödeme yapmıyor dedi. Bilgilendirmesinden dolayı teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

otomatik olması şart değil.Bir keresinde bir tanıdık,manuel arabasını boşta bırakıp el frenini de çekmemiş.şirkette çalışırken bakmış araba rüzgarın etkisiyle otoparkta geziyor :) Allahtan park boş

+1

Benzer durumlar manual vitesli araçta da olabilir. Aslında otomatik çok daha güvenlidir. Örneğin;

1- El freninin çekilmediğini düşünelim. Küçük oğlunuz anahtarı kontağa takmayı becerdi ve çevirdi. Manual hareketlenebilir. Otomatik kıpırdamaz. Hatta kıpırdatmak için vitesi bir butonla birlikte, frene basarak oynatmanız lazım.

2- Araba çalışmıyorsa, vites oynamaz.

3- Şanzımanı zorlayacak harektleri yaptırmamak için butonla fark yaratır.

4- Doğru park konumuna getirmeden anahtarı çıkarmanız durumunda sizi uyarır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

+1

Benzer durumlar manual vitesli araçta da olabilir. Aslında otomatik çok daha güvenlidir. Örneğin;

1- El freninin çekilmediğini düşünelim. Küçük oğlunuz anahtarı kontağa takmayı becerdi ve çevirdi. Manual hareketlenebilir. Otomatik kıpırdamaz. Hatta kıpırdatmak için vitesi bir butonla birlikte, frene basarak oynatmanız lazım.

2- Araba çalışmıyorsa, vites oynamaz.

3- Şanzımanı zorlayacak harektleri yaptırmamak için butonla fark yaratır.

4- Doğru park konumuna getirmeden anahtarı çıkarmanız durumunda sizi uyarır.

Ama kaza anında manuel motor durabilir ancak otomatikte durmaz. Bugünkü olay manuelde olsaydı araç kesin dururdu ama otomatik olunca durmadı :)

Ama dediğiniz çok doğru.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
Babam otomatik albea ile çok feci bir kaza yaşadı ilk aldığımız sene. Bağ evinden çıkacak yola, demir bahçe kapısı var. Hafif yol yukarı gibi o yüzden araba rampada D konumunda duruyor. Babam kapıyı açmak için iniyor. Arabadan babam inince araba hafiflediği için yürümeye başlıyor. Daha sonra bahçenin içinde turluyor, hızlanıyor, babam arkasından. tutmaya çalışıyor ama kolunu yaralıyor (manyak!) kanatıyor felan. Neyse araba tam göbekten evin duvarına güm diye çarpıyor. 2006 itibarı ile 1500 lira mı ne hasar. babanın kolunda morarma sararma vs. Kaportacı serviste "bu arabaya ne oldu abi" diye sordu?

Aslında max. 20 km ile hareket edebilmeli ama eskilerde bu standart olmuyor olabilir tabi. :) Manual olan için geri kaçacaktı sanırım.Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
Ama kaza anında manuel motor durabilir ancak otomatikte durmaz. Bugünkü olay manuelde olsaydı araç kesin dururdu ama otomatik olunca durmadı :) Ama dediğiniz çok doğru.

Haklısınız, stop etmez ancak çarpışmayı tekrarlamaz. Kesintisiz bir şekilde max.20 km/h hızlık bir itme ile yaslanmaya devam eder. Çarpışma bir canlı ile olmasa etkisi çok sınırlıdır. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
Direkten dönmüş aracın :) Ben oto tasarımcısı olsam ilk yapacağım, koltuğa oturmadan yürütme sistemi devreye girmeyecek sistem koymak olurdu. Basit ve güvenli...

Çok basit elektronik ve elektrik olayı ile yapılacak olayı bu otomobil şirketleri müşteri tarafına ne kadarlık bir maliyetle sunarlar acaba? Bunu da düşünmek lazım Abicim :p Bu otomobil şirketleri değil mi iki gram masraflık şeyleri araç fiyatına 3-5 kilo ilave ederek satan...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hocam iyi bir nokta yakalamışsın.. Bu araba sana bir kez vurmakla kalmaz, tekrar tekrar vururdu :D

Ben kontağı elime almadan hiç bir şartla arabadan inmem..

Bazıları güvenmedin mi niye aldın falan diyor ama ben çoğu zaman anahtarı aldığımın farkında bile olmuyorum..

Soranlara da ford bu belli olmaz kapıyı falan kilitler, uğraşmayalım burada diyorum :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Allah korumuş, çarpsa bi sürü uğraş dur. ama iyi ki bu kez iki aracın arsında değilmişsin. Allah muhafaza, yönün kendi arabana dönük olsa ve gelip seni araya sıkıştırsa. bununla geçmiş olsun.

Abi dediğin gibi günüm berbat olurdu.Abi şükür bu sefer arabanın içindeydim :) Bir önceki çarpma olayında ben arada kalmaktan saniyeyle kurtulmuştum. O arabayaçarpmıştı :) Sağol abi teşekkür ediyorum.

Hocam iyi bir nokta yakalamışsın.. Bu araba sana bir kez vurmakla kalmaz, tekrar tekrar vururdu :D

Ben kontağı elime almadan hiç bir şartla arabadan inmem..

Bazıları güvenmedin mi niye aldın falan diyor ama ben çoğu zaman anahtarı aldığımın farkında bile olmuyorum..

Soranlara da ford bu belli olmaz kapıyı falan kilitler, uğraşmayalım burada diyorum :)

Bugün arabayı parka bırakırken otoparkçıya dedim anahtarı alacağım ona göre park et dedim arabadan indim. Adam abi anahtar yok dedi :) Alışkanlık kardeş dedim. İnerken her koşulda anahtar bende olur kafam rahat olur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

amcamız rahatlığa gereğinden fazla alışmış galiba... aracı durdurduktan sonra hiçbirşey yapmadan inilir mi :) Pencereden çıksa bırak elfreni kontak vites müdahalesini, kapıyı bile açmadan arabayı terk edecekmiş :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

amcamız rahatlığa gereğinden fazla alışmış galiba... aracı durdurduktan sonra hiçbirşey yapmadan inilir mi :) Pencereden çıksa bırak elfreni kontak vites müdahalesini, kapıyı bile açmadan arabayı terk edecekmiş :)

Adamın kafası meşguldü galiba. Zaten dalgın bir hali vardı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...