İçeriğe Yönlendir

Soğukta Araba Çalıştıramama Ve Yaşadığım Olaylar :)

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ertan Çabuk

Gün gece yatarken hava -25 derecede idi ve ilk düşündüğüm gece kalkıp aracı çalıştırmak oldu. Güzelce saatimi kurdum, ve vurdum kafayı yattım. Saat 5 te yırtıcı bir melodi ile uyandım, "Arabayı çalıştıracaktım" diye düşündüm. Ardından -malum uykunun en tatlı yeri- ....tiret dedim vurdum kafayı yattım. sabah kalktım arabanın başına geçtim güzel bir soğuk marş videosu çekmek için hazırlandım. Ama dışarı çıkar çıkmaz soğuktan genzim sızladı ve o an ilk aklımdan geçen cümle ..ku yedik !

kapıyı açtım, içeri girdim ve

Bir daha denedim

ı ıh olmayacak.

O anda telefonum çaldı iki ev ötedeki emmoğlu "abi arabayı çalıştırdınmı takviye yapalım bizimkine"

Etti iki :)

biraz sonra mahalle içine çıktığımda arabaların % 99 unun donduğunu gördüm. tek çalışan başka bir amcaoğlunun 2011 citroen nemo idi. Geldi ancak araba benim aracın yanına kardan dolayı yanaşamıyor. (gece bizim köy hizmetleri karı kürümüş ve benim park olarak kullandığım boşluğun kenarına ve önüne yığmış.) hadii napacaz? itele babam :) 4 kişi arabayı iteledik. (keşke 1.5 ton olmasaydı diye geçirdim içimden :D ) ardından nemo yu yanaştırdık verdik takviyeyi ı ıh, verdik takviyeyi ı ıh, saat oldu 8.. nemoyu işine gönderdik ve servis çağırdık. servisle birlikte 10 dk daha uğraştık çok şükür çalıştı. hemen kenara çekip diğerlerini de çalıştırdık. Arabaya oturdum oohh mis gibi ısınmış aczık ısındıktan sonra bi baktım motor lambası yanıyor :D

hadiii servisin yolunu tuttum (arıza kodunu sildirmem gerek) servise bi gittim ana baba günü kimi çekici ile gelmiş kimi çekilerek kimi de itilerek :D

servis yetkilisine kayan kayana :D

"Bu nasıl araba alın arabamı verin paramı" :)

ben sessizce bilgisayara sokturup arıza kodunu sildirdim ve normal hayatıma döndüm.

Bu kıssadan çıkardığım hisseler ise;

1. Gece tatlı tatlı yatmanın sabah acı acı kalkması olur :)

2. Müslüman ın üzerine güneş doğmayacak

3. 2012 transitlerin filtreleri kağıttanmış :D

4. Yaza kesin bir kapalı garaj yapılacak

5. Arabayı iterken parmakların ucu demire yapışıp su toplamasın diye (iki parmağımda büyük miktarda su toplanması ve yüzümde ayaz yanması hasıl oldu) eldiven takılacak, ve yüzümüz ayazdan yanmasın diye de atkı ile güzelce sarılacak :D

Keyifli Forumlar :D

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ümit Bacaksız

Kardeş Geçmiş olsun uzun uğraşlar sonun muradına ermişsin. Önemli olan tecrübe etmek ama senin ki biraz sıkıntılı olmuş :)) paylaşım için sağol başıma gelirse hatırlayacağımdan emin olabilirsin. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun.Yalnız biliyor musunuz bilmiyorum ama takviye yaptığınızda doğrudan marşa basmayın en azından 5-10 dakika kadar sabırla o şekilde bekleyin ve marşa sonra basın..

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Geçmiş olsun.Yalnız biliyor musunuz bilmiyorum ama takviye yaptığınızda doğrudan marşa basmayın en azından 5-10 dakika kadar sabırla o şekilde bekleyin ve marşa sonra basın..

Valla ayhan bitmiş akünün takiviyesi için kablolar bağlandıktan sonra minimum 5 dk beklenmesi gerektiğini biliyorum ama gel gör ki o ayazda parmakları, elleri, yüzleri, ayakları, burunları (kısaca vücudunun açıkta kalan tüm uzuvları :D ) donmuş ve kapalı olan yerlerde donmak üzere olan 3 tane apaçiye anlatamadım. "Donduk lannn bas marşa hadii" diye bağırıyorlardı :D

ne zamanki servis geldi adam 5 dk kadar takviye kablosu takılı bekledikten sonra marş yaptırdı o zmaan da çalıştı zaten :D

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Yoksa Sivas'lı kafasını anlatırlardı :D

Not: Sivas'lı kafası, sebep gerektirmeyen kafa atma olayıdır. Arada sadece hedefine doğru uçan kafa görülür. Başlangıç ve sonrası önemsizdir.

başlangıcını göremezsin, sonunu hatırlamassın :D

Yorum bağlantısı
Serkan Turan

güzel bir deneyim ve paylaşım olmuş eline sağlık (bu arada bende yeniçubukluyum toprak sayılırız) :biggrin:

benim araba halen sorunlu daha yaptıramadım malesef :(

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Geçmiş olsun Ertan abim. :(

Senin bu anlatım tarzına hayranım. :)

Senin arabanın neyi var Serkan? :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok mu böyle arada bir yer yaaa :)

Var, bizim buralar :D

Bu sabah sadece -12 idi :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Geçmiş olsun. -30'da mazot değil, akü donmuş :D

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

güzel bir deneyim ve paylaşım olmuş eline sağlık (bu arada bende yeniçubukluyum toprak sayılırız) :biggrin:

Zaten yeniçubukla gemerek in bağlı olduğu illeri değiştirmek lazım :D

gemerek i kayseri ye yeniçubuğu da sivas a vermek lazım :D

hava şu an -15 de gece -30 ları vuracak. sabah meaceramız var yine :D

"Allah' ım sen bu kulunun feryadını duy" :D

Geçmiş olsun. -30'da mazot değil, akü donmuş :D

o da var akü sıfır boşaldı hala akü üstündeki gösterge yeşil yanıyordu :D

Var, bizim buralar :D

Bu sabah sadece -12 idi :D

mis mis

bahar havası gibi :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Zaten yeniçubukla gemerek in bağlı olduğu illeri değiştirmek lazım :D

gemerek i kayseri ye yeniçubuğu da sivas a vermek lazım :D

hava şu an -15 de gece -30 ları vuracak. sabah meaceramız var yine :D

"Allah' ım sen bu kulunun feryadını duy" :D

o da var akü sıfır boşaldı hala akü üstündeki gösterge yeşil yanıyordu :D

mis mis

bahar havası gibi :D

Bence kaputa gece battaniye ört, en elektriklisinden :D

Yorum bağlantısı
Murat Arslan 2

bizim burada da geceleri -15 ile -40 arası değişiyor sıcaklık. komşum sabahları dizel L200 çalıştırmak için zemin kattaki evinden dışarıya seyyar çekip kaputu açıyor ve 5- 10 dk. ufo ile ısıtıyor. yoksa imkansız çalışmıyor araç. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

:D Yine bi macera ve yine Ertan abi :good1: Eee, araban mı var derdin var, bende doldurdum kent kartı, yürüdüm durağa. Burnum ve saçlarım kristallenmişti ama hala yaşıyordum, vardım okula :)

Hani soğuk yediğinizde burnunuz akar ya, mendile sildim burnumu, 35-40 saniye içinde cebimde dondu. Çıkarıp taş gibi attım uzaktaki çöpe :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

eee, yazın sen oralarda mis gibi, mışıl mışıl keyifle uyurken, bizde buralarda nemden, sıcaktan gözümüze uyku girmiyor. bırak uykuyu nefes dahi alamıyoruz. sabah kalkınca araba eğer gölgelikte değilse sabah 2 nci duşu arabada alıyoruz. :)

Sadık abiye inanmayın. Mersinde gündüzleri denizden geceleri dağdan serin serin eser. :p:fiuw: Şaka bir yana Mersin çok ilginç. Merkezde gram esinti yokken ve kavruluyorken, 15 20km batısı püfür püfür esebiliyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Bence kaputa gece battaniye ört, en elektriklisinden :D

elektriksizini örttüm ama olmadı alttan alıyor namıssız :D

bizim burada da geceleri -15 ile -40 arası değişiyor sıcaklık. komşum sabahları dizel L200 çalıştırmak için zemin kattaki evinden dışarıya seyyar çekip kaputu açıyor ve 5- 10 dk. ufo ile ısıtıyor. yoksa imkansız çalışmıyor araç. :biggrin:

şerefszim aklıma gelmişti :D

o değilde evde ufo yok olsa onu düşündüm. ama şimdi saç kurutma makinesini hazırladım. biraz önce eve girdim -21 :D

gece kalkmak için saat kuruldu. hasar gören takviye kablosu elden geçirildi saç kurutma makinesi ve 30m ara kablo hazırlandı. sbaha hazırım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

o değilde evde ufo yok olsa onu düşündüm. ama şimdi saç kurutma makinesini hazırladım. biraz önce eve girdim -21 :D

gece kalkmak için saat kuruldu. hasar gören takviye kablosu elden geçirildi saç kurutma makinesi ve 30m ara kablo hazırlandı. sbaha hazırım :D

Bence gece kalkmaktansa sabah 30dk erken kalkmak daha mantıklı gibi geliyor ;)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

ama hocam bak olmuyor. öyle diyorsun sonrada uyuyup kalıyorsun. bizde gece kalkacak diye heyecanla bekliyoruz. şimdi doğru arabanın yanına gidiyorsun, masa sandalye 37 ekran tv ayarlayıp çayı demleyip ntv sporda maç seyrediyorsun. saati gelincede bas marşa :exc1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Ertan aşağıdaki ürünü al, aracın altına, ( karter'e yakın) koy, gece yansın sabah sönsün, tek marş çalışsın aracın

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Sene 2000 ankara donuyor, yeni gelmişti reno kangolarımız.Sabaha kadar ellememişler bişey olmaz diye öğle saatine kadar mangal yakıp altına atmıştık.Sıfır arabalar donmuştu inanamamıştım..Transitlerin depolarındaki mazot donmuştu... :yes:

Yorum bağlantısı
Gökhan Bilge Aldırmaz

-35leri görüyorum erzurumda..aracın önünü bakıya doğru verin..güney doğu yönüne..kuzeye bakan yöne doğru park ettiğimde öyle zorlanıyor ki araç..kaputun altına battaniye yada naylonla saranlarda var ama gerek duymadım şimdiye kadar..ha birde şöyle bir gözlemim var bu memlekette..çalışmayan araçların çoğu anahtarsız çalıştırmaya sahip araçlar..(komşulardan 2010 model passat ve 2006 model megane2)güzelim araçlar her sabah sorun yaşıyor..beni en çok korkutansa ilk çalışmada şanzımandan gelen ötme sesi..30 saniye sonra azalıp birkaç dakika sonra geçiyor..ama içim gidiyor işte o anda..-20lere düşsede rahat etsek der olduk..

:good1:

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

kazın ayağı öyle değil işte Sani ciğim :D

Ertan aşağıdaki ürünü al, aracın altına, ( karter'e yakın) koy, gece yansın sabah sönsün, tek marş çalışsın aracın

arabanın altına sığarmı servet :D

arkamızda koca bir projektörle gezmeyelim sivas sokaklarında :D

-35leri görüyorum erzurumda..aracın önünü bakıya doğru verin..güney doğu yönüne..kuzeye bakan yöne doğru park ettiğimde öyle zorlanıyor ki araç..kaputun altına battaniye yada naylonla saranlarda var ama gerek duymadım şimdiye kadar..ha birde şöyle bir gözlemim var bu memlekette..çalışmayan araçların çoğu anahtarsız çalıştırmaya sahip araçlar..(komşulardan 2010 model passat ve 2006 model megane2)güzelim araçlar her sabah sorun yaşıyor..beni en çok korkutansa ilk çalışmada şanzımandan gelen ötme sesi..30 saniye sonra azalıp birkaç dakika sonra geçiyor..ama içim gidiyor işte o anda..-20lere düşsede rahat etsek der olduk..

:good1:

batısı doğusu güneyi kuzeyi nerdeyse aracın tekerlerini havaya getirecem ama nafile. :D

sizin şanzımanınızdaki ses de yaın katılaşmasındandır muhtemelen. İnsan dayanamıyor makine netsin bu soğukta acıyom onlara da salonun ortasına koyasım geliyor :D

onu bunu bilmem arkadaş dizelci adamın sırtına soğukta güneş doğmayacak....

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla ayhan bitmiş akünün takiviyesi için kablolar bağlandıktan sonra minimum 5 dk beklenmesi gerektiğini biliyorum ama gel gör ki o ayazda parmakları, elleri, yüzleri, ayakları, burunları (kısaca vücudunun açıkta kalan tüm uzuvları :D ) donmuş ve kapalı olan yerlerde donmak üzere olan 3 tane apaçiye anlatamadım. "Donduk lannn bas marşa hadii" diye bağırıyorlardı :D

ne zamanki servis geldi adam 5 dk kadar takviye kablosu takılı bekledikten sonra marş yaptırdı o zmaan da çalıştı zaten :D

Evet siz yormuşsunuz servisci yakalamış :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...