İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Zorunlu Oluyor

Furkan Avcı

Recommended Posts

Akan Belen

Bence bu uygulama da sadece yine duyarlı kişiler için geçerli olur.Sanmıyorum ki düzgün işlesin.Birçok sorun var.Her bölge için hatta nerdeyse şehir için ayrı bir tarih belirlemek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bence bu uygulama da sadece yine duyarlı kişiler için geçerli olur.Sanmıyorum ki düzgün işlesin.Birçok sorun var.Her bölge için hatta nerdeyse şehir için ayrı bir tarih belirlemek lazım.

Balık avlanma yasağında nasıl her bölge için değişik tarihler varsa, bunun içinde yapılabilir. Bölge bölge ayrılabilir, Antalya'da ki adam kış lastiği takmasın kabuldür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Evet bu konu ile ilgili çalışmalara hız verildi.Hatta geçenlerde burada yapılan trafik uygulamasında kışlık lastiği olmayan sürücülere cezai işlemler uygulandı.Artık trafik polisi arkadaşlarımızda araçların lastiklerini kontrol edecekler.Dört mevsim lastiği diye bir kavram kalmadı bilgilerinize sunarım arkadaşlar...Bu bir genelge ile bizlere bildirildi. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Tamamen doğru bir karar. Ancak İskenderunda nerdeyse kar yağmaz. Ancak oradaki insanlar için bence çok gerekli görülmez. Ben İskenderun'da kışları 0'ın altını görmedim. Ancak Kahramanmaraş'ta geçen yağan karda bir kişi tüm trafiği felç ediyor.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Uygulanabilirse gerçekten çok çok iyi olur.Yasa çıkartırken birde ekleme yapacaklar kış şartları yüzünden oluşan kazalarda ne olursa olsun ya--uygun lastiği olmayan sürücü kusurludur diye.Aynı zamanda sigorta ve kasko şirketleri de karşılamayacak masrafları o zaman korkudan belki biraz daha fazla kullanan sayısı artar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Lastikler makul fiyatlara satılırsa herkes uyar bence. Memleketim de altından daha değerli hale geldi haftalık değişiyor fiyatları.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

haberin detayında bizim Akdeniz bölgesi hakkında açıklayıcı bir bilgi yok. ama muhtemelen ayrıntılarda yer alır.

sanırım biz muafız :)

Abi illere göre farketmiyor.Belirli bir tarih aralıkları sunacaklar kışlık lastiklerin takılması ile ilgili şu anda onun çalışmasını yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bizde mantık her zamanki gibi birşeyler olduktan sonra işlemeye başlıyor.

Deprem olur ;yönetmelik değişir,yapıdenetim getirilir,düz demir nervürlüye döner,hazır beton zorunlu hale getirilir.

Kar yağar bir dünya kaza olur ölüm, yaralanma,maddi kayıp vs. ; kar lastiği zorunlu imiş denilir. :unsure2:

Tek avuntumuz: Geç olması ,hiç olmamasından iyidir demek :bravo: haydi hayırlısı

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sırf kurallara uyalım diye çançinlara yönelirse millet hiç bir işe yaramaz belli standartlarda oluşturulmalı bence.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bir de şemsiye ile ilgili bir şeyler demiş abi onlar neydi hatırlayamadım kış olunca aklıma geldi :D :D

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Kışlık lastik uygulaması 3 şeye yarar.

1. Ekonomiye,

2. Yazlık lastiğin soğukta kullanımından kaynaklanan olumsuzlukların ortadan kalmasına,

3. Genel itibariyle, nispeten araçların lastiklerinin yenilenmesine (tarihi geçmiş veya dişi bitmiş lastik kullanımı azalacak.)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Belediye her kış 4 adet kışlık versin :p Yazlıkları biz alırız :D

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Çok sevindirici bir gelişme ancak Antalya, İzmir gibi sıcak illerde bu uygulamayı yürürlüğe koymak gereksiz. Uygulama il bazında olmalı

Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Böyle bir uygulamanın kesinlikle gerekli olduğu kanaatindeyim, sonuçta biz kullanıyor olsak bile karşıdaki adam kabak lastiklerle gelip kazalara sebebiyet verebiliyor; ancak umarım gerçek manada uygulamaya koyabilirler :unsure2: sonuçta trafikte öyle araçlar dolaşıyor ki; 4 adet kış ve 4 adet yaz lastiği aldığınızda maliyeti aracın maliyetine denk geliyor neredeyse, bu kişiler böyle bir uygulamada kış lastiği almamak için ellerinden geleni yapacaklardır diye düşünüyorum. Bu sebeple de ciddi bir yaptırım uygulanmalı bence.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Eren
(düzenlendi)

Düzgün işlerse çok faydalı bir uygulama olur.

tarihinde Ali Satılmış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Şimdiye kadar bulunduğum yerde hiç ihtiyaç duymadım. Uygulamaya bakıcaz. Karsız hatta don bile olmayan yerde ceza kesmeye kalkarlarsa tepki alır. Zaten riskli yerlerde lastiği kışlık olmayan veya zinciri olmayan geri çevriliyordu. Çok zorlama bir uygulama olacak bence.

Yorum bağlantısı
Murat Arslan 2

Bence de çok yerinde bir uygulama. en azından almak için bir sebep. etrafa baktığımızda. çoğu araç spoiler, müzik tesisatı, aksesuar vs... gibi şeylere para ayırırken, konu kış lastiğine yani can güvenliğine geldiğinde ona para ayıramıyor. umarım lafta kalmaz yasalaşır.

Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

Balık avlanma yasağında nasıl her bölge için değişik tarihler varsa, bunun içinde yapılabilir. Bölge bölge ayrılabilir, Antalya'da ki adam kış lastiği takmasın kabuldür.

Kış lastiği sadece kar için değil, 5 derece altında da ve yağmurda da güvenli sürüş sağlıyor. Dolayısıyla çok da büyük ayrım yapmay gerek yok.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Senede 7-8 bin km yol yapan adama iki takım lastik al diyince yine işin içinden bir pislik çıkar. Uygulamadaki eksiklikleri, yanlışlıkları saymıyorum bile. Ama ne olursa olsun çok güzel bir uygulama olur.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Bir Lastik için 120 lira makul mı Hakan abi?

Değil mi? İlk kış lastiğimi 2005'te aldım. O zaman 95 lira civarıydı. İyileri yine 120 lira civarıydı (aynı ebat).

Hiç 16-17'lik lastik almamışsın belli :) 300 liradan başlar teki :)

Tahir eski bir çin atasözü der ki: En kötü kışlık en iyi yazlıktan iyidir. Kışlık olsun da.

öhhöö öhööm , ekim ayında 17" 4 adet aldım 960 TL :rtfm: Ama 2000 olsa yine verirdim.

Ayrıca 120 TL bir depo benzin bile etmiyor 500 TL verip 3-4 yıl kullanılacaksa getirdiği güvenliğe göre bedava bence.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Senede 7-8bin alan aslında almasa daha iyi. Kasko, değer kaybı, bakım, lastik derken çok pahalıya geliyor. Taksi + kiralık araba daha ucuz olur.

Valla 10 bin km altında yol yapıp da arabası olan o kadar adam var ki, hepsi araç kiralayamaz. Hem çoğu yer Ankara, İstanbul ya da Paris değil ki ha deyince taksi bulsun, bulduğu da ucuz olsun.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Peki marka neydi? Conti ise kendimi camdan atayım :D

Hakan hocam soru bana mı bilmiyorum ama, Kumho KW17 ebat 225/50 R17, conti için tekine 648 TL dediler bende nikahı nerede yapacağız dedim :D

Kumhoyu 4 yıldır biliyorum, hiç üzmedi beni.

Yorum bağlantısı
Misafir

Yok abi ben Adanaya Taşınacam :) 120 Tl çok. Hiç almadım o ebatlarda ki araba sahibi olalı zaten 1 sene bile olmadı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...