İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Zorunlu Oluyor

Furkan Avcı

Recommended Posts

Mahmut Yıldız

Evet öyle. Ama bu durumda masrafı az olan araç alsa sorun çözülür. İlla 16-17 jantlı değil. 14-15'li alsa. 4 lastiği 400'e mal eder. O lastikleri de 4 sene kullanır.

Ama bizde araba alınır. 3 sene sonra değiştirilir. İsterse km'si 40bin olsun.

Onda haklısın zaten. Hem yazlık lastik 17" olsa da farketmez, 4 tane 15" teneke jantla kış lastiği alırsın, yine mis gibi olur. Dediğin gibi zamanında alınınca da fiyatlar çok uygun oluyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ankara' ya geçen kar yağdığında bir amca sol şeritte kalmış, eşi ile inmiş zincir takıyor kedisine...Eh be amcam, kar yağıyor hadi yola çıktın anladık, kış lastiği alamadın onu da anladık..Zincir takmak için o saati ve o şeridi nasıl tercih ettin.. :angry: :angry: :angry: ben evime ulaşmaya çalışıyorum, adam sol şeritte zincir takıyor..Şunu yerinden kıpırdamadan evde taksan..

Yorum bağlantısı
Ümit Akkaya

Son derece mantıklı ve gerekli bir uygulama kanaatimce.

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Uygulama çok yerinde olur. 7 C'nin altında ve ıslak zeminde daha iyi performans verdiği için sanırım çoğu ilde faydalı olur.

Kanun çıksın, adam gibi de uygulansın.

Ama sanki bazı illere muafiyet de göz önüne alınabilir.

Ülkemizde günde bir paket sigaraya para verip onu duman olarak harcamak sorun olmaz ama can ve mal güvenliği için lastiğe para vermek problem olur.

Sigarayı yeni bırakmış biri olarak alkışlıyorum bu yorumu :bravo:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Yine geyiğe bağlanacak bu konu da :angry:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Eğer adam ikamet yerinden farklı bir şehirde ise ilkinde uyarılabilir, ikincide ceza yazılabilir mesela, bilmiyorum aklıma bu geldi, ama bir yol bulurlar elbet.

Bir de yanılmıyorsam Almanya'da kış lastiği zorunluydu, hatta trafik sigortaları lastikten kaynaklı bir kusur varsa ödemiyordu.

Orda şehir ayrımı var mı (kış olmayan şehri var mıdır bilmiyorum ama) nasıl uygulanıyor bakmak lazım.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Şöyle de olabilir...

Hava sıcaklığı ve zemin durumuna göre kış lastiği gerektirmeyen durumlarda muafiyet olabilir.

Mesela bir ilimizde hava kışın 10 C iken ve yollarda sorun yokken insanlar yaz lastiğiyle trafiğe çıkabilir.

Hava ve yol durumu kış lastiği için uygunken trafiğe çıkmazlar...

Çok parametreli bir denklem, ya düzgün bir şey yaparlar, yoksa 3 ay yürürlükte kalır iptal olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Belediye her kış 4 adet kışlık versin :p Yazlıkları biz alırız :D

Veriiir.. demedi demeyin :D

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

İyi hoş güzel de; misal bizim Denizli gibi gerçekten kış görmeyen yerler var. Nasıl bir pozisyon olacak acep?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İyi hoş güzel de; misal bizim Denizli gibi gerçekten kış görmeyen yerler var. Nasıl bir pozisyon olacak acep?

Denetim ve yetki valiliklerde olur...

Denizli valiliği karar verir ve gereksiz görür.. Ancak denizlili bir arabayı Ankara valiliği hudutlarına sokmaz...

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

işte değişik illere gitme durumu karıştırıyor :( Ben bu kış kabak lastiklerle bile sorun yaşamadım.

O denizlili araba başına çalsın emi adaş :p

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

22 likler cincik gibi :D 16 lıklar kabak :p

Sayın moderatörüm yoksa sende linkte ki TIRcılar gibi 22 likleri takıp muayeneye gidip, eve gelince 16 lıkları mı takıyorsun :D

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Standart olarak 17" ve 18" veya daha fazlası olarak üretilen bir araçta, bu aracı kullanan tarafından uygun jant ebadı nerden bulabilecek, bunun için firmalar özel olarak aracı aldığında araca uyumlu kışlık lastik için kullanılabilirliği için özel jant üretmesi gerekiyor...

Kış Lastiği zorunlu olan Ülkelerde Standart olarak özel üretilmiş, araca uyumlu jantta üretiliyor..

(Örnek Focus ST nin diskleri büyük olduğundan, kesinlikle 18" lik ebada jant uymuyor..) Firma özel olarak üretmiş jant sunuyor

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
Alamadın mı 16'lık düzgün lastik. Bi para değildir.

300 lira tanesi :p

Sayın moderatörüm yoksa sende linkte ki TIRcılar gibi 22 likleri takıp muayeneye gidip, eve gelince 16 lıkları mı takıyorsun :D

Yok ben 22" 30 yanakla giriyoum tüv'e, hep de öyle kullanıyorum, sadece kış geldiğinde 16 lıkları takıyorum :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şöyle de olabilir...

Hava sıcaklığı ve zemin durumuna göre kış lastiği gerektirmeyen durumlarda muafiyet olabilir.

Mesela bir ilimizde hava kışın 10 C iken ve yollarda sorun yokken insanlar yaz lastiğiyle trafiğe çıkabilir.

Hava ve yol durumu kış lastiği için uygunken trafiğe çıkmazlar...

Alper bey burda bazı sorunlar baş gösteriyor.

1-Kahramanmaraş merkezde 4 yıldır kar düşmedi. Ancak ilçelerinde kar diz boyu. Hatta şehrin üst kısımlarında kar var ancak merkezde asla kar yok. (burda nasıl bir uygulama olur)

2-Kışın Pozantı'dan ilerisinde kış lastiği olmadan gidilmesine izin verilmeyecek. Ancak yılda 1 kez belkide 5 yılda birkez gidecek araca nasıl bir uygulama yapılır.

NOT: Ben kesinlikle kış lastiğini destekliyorum. Maraş'ta bunun sıkıntısını gördük. O yüzden kesin şart olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Devlet teşvik versin. Kış lastiğindeki vergileri kaldırsın. Ucuz olursa alırız. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Doğru bir uygulama.

Şimdi bu işte en önemli nokta trafik ekiplerinin ciddi kontrolü.

Kontroller düzenli yapılırsa hem çoğunluk kış lastiğini alır ve kış lastiği olmayanda trafiğe çıkmaya çekinerek trafikteki yoğunluğu, kaza riskini azaltır, toplu taşımaya yönelir..

Yorum bağlantısı
Coşkun Filiz
(düzenlendi)

İlk defa bu sene Ağrıda mecburen aldım. Bundan sonra İst. da da kışın kışlık, yazın yazlık çok fark yaratıyor. 4 aydır buzun üzerinde araba pek asfalt görmedi. :)

tarihinde Coşkun Filiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Kış lastiği olmayan arac hasar aldığında kaskolar yada sigorta hasar ödemesi yapmassa nasıl olur acaba ...

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ayhan sende bi takım kışlık lastik var mı ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ayhan sende bi takım kışlık lastik var mı ?

Yok ama olması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ayhan

Bu nasıl cümle?

Hem yok hem var mı? :)

''Kış lastiği takımım yok ama büyük bir eksik'' demeliydim. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...