İçeriğe Yönlendir

Elektronik Hidrolik Direksiyon Arızası

Murat Erdoğan.

Recommended Posts

Murat Erdoğan.

Aracım bugün elek. hid. direks. arızası verdi 1 aya yakın süredir aşağıdaki resimdeki bölgeden yağ damlıyordu son 1 hafta bu damlamalar kesildi bu bölgeden akan yağın direksiyonla bir ilgisi varmı bu yüzden olabilirmi ? Aracın direksiyonu çok sert dönmeyecek derecede evin önüne kadar zorundan getirebildim.Sorun sizce çokmu büyük, fazla masraf açarmı ?

11032012114.jpg

11032012115.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Önder

geçmiş olsun..hidrolik seviyesine baktınızmı bitmiş olmasın akmaktan..sorun tam olarak şu demek zor görmeden pompa giriş hortumunu gözden geçirin yırtılmış olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

direksiyon haznesinden yağ damlamış ve bitmiş, keşke önceden bu sızıntıyı kestirseydiniz, şu andan itibaren direksiyon pompası + kutusu da riske girdi, acilen baktırın, daha fazla sürmeyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Sadece 100 m sürdüm yarın sabah usta gelip bakacak bu sızıntıyı gösterecektim babamın sağlık sorunları nedeniyle ilgilenemedim.Konuya ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim şu an için en büyük korkum büyük bir masraf açması. :(

geçmiş olsun..hidrolik seviyesine baktınızmı bitmiş olmasın akmaktan..sorun tam olarak şu demek zor görmeden pompa giriş hortumunu gözden geçirin yırtılmış olabilir

Çağlar abininde söylediği gibi sanırım yağ bitmiş yağ kaçağının olduğu yer değiştirilip ya da tamir edilip yağ konduktan sonra, araçta başka bir sıkıntı çıkmamasını umut ediyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yol alınmamış ise başka yerden sorun çıkmaz, yağ hanesinin plastiği, oturduğu yuvadan kaçırabiliyor, çoğu zaman tamiri mümkün

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes CUNİER

sizin fotoda gösterdiğiniz yer ıntercool radyatoru bolgesi direksiyon pompasındaki yağ radyator alt bakalitine sızıntı verir bu demek değildirki direksiyon pompandan kacak yok olabilir sen bi ustaya goster bazen yag kacagı olmadanda direksiyon sertlesebilir

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Direksiyon kendiliğinden düzeldi direksiyon hidroliğine baktım kaçak varmı diye ağzına kadar dolu sanırım bu yağı başka bi yerden kaçırıyordu.Arada bir yol bilgisayarında elk.hid. direks. arızası yazısı gene çıkıyor ama bu devamlı değil yazı bir anda çıkıp kayboluyor.Şu an için yağ kaçağı falan da yok.Sanayiden bir iki ustayla görüştüm bilgisayara bağlanıp çözülebileceğini söylediler.Yarın geniş kapsamlı bir bakıma gireceğim inşallah direksiyon başımı ağrıtmaz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Direksiyon basınç müşürü, bağlantıları kontrol edilse fena olmaz.

Yağ kaçağı kaynağı bulunmadımı hala ?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Göstergedeki mesajın muhakkak bir nedeni var ..pompanin soketlerine baktirin kısadevre yada temassızlık olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Direksiyon basınç müşürü, bağlantıları kontrol edilse fena olmaz.

Yağ kaçağı kaynağı bulunmadımı hala ?

Abi ustalar bakmaya yanaşmıyor elektironik lafını duyan bilgisayara bağlanması gerekiyor diyor.Servise götürdüm çok fazla sıra vardı.Sağlık sorunlarım nedeniyle fazla bekleyemedim geri döndüm. Yarın Antalya merkeze götürüp direksiyon da dahil olmak üzere derin bir bakımdan geçirteceğim arabadan iyice soğudum yaza doğru elden çıkarmayı düşünüyorum..

Göstergedeki mesajın muhakkak bir nedeni var ..pompanin soketlerine baktirin kısadevre yada temassızlık olabilir

Banada bir yerde temassızlık var gibi geliyor bakalım artık yarın arızası bulunup onarılacak.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Erdoğan.

Sorun bulundu konuya yazmayı unutmuşum.Direksiyon kutusu değişecek yenisi 1500 tl civarıymış çıkmasını araştırdım 500 600 tl + işçilik diyorlar.Pazartesi günü aracımı sanayiye götürüp çıkma direksiyon kutusunu taktıracağım.Bu direksiyon kutusunu daha ucuza bulabileceğimiz kargoyla bana yollayabilecek bir satış noktası varmı acaba ?İlginiz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O kadar para neden veriliyor hem de ne olduğu belirsiz bir direksiyona??? Revize ettirin, hem de 300-350 TL civarına, sanayideki tüm tornacılarda yapılan bir işlemdir, nerede ne kadar yağsız beklediği belli olmayan 2. el direksiyona hiç sıcak bakmam.....

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sertan Ilıca

arkadaslar aracım birden stop etti elek.hid.direksiyon arızası verdi ikinci kez oluyor. nerede baktırabilirim tavsiye edeceğiniz servis varmı istanbul avrupa yakasında

bu arada egzos manifoldunda da çatlak var birde enjektörün birinde yağlanma var bunlarada bakıtmak istiyorum.yakıt hep 7.2 çok fazla bu konularda yardımcı olursanız sevinirim

2007 1.6 tdci 109ps 105000km

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Muhtemelen direksiyon kutusundan kaynaklanıyordur.Ben kutuyu değiştirerek çözüm bulabildim.

Yorum bağlantısı
Ümit Bacaksız

Arkadaşlar Benimde direksiyon kutumda sorun var. Gaza basmadığım zamanlarda direksiyon oldukça ağırlaşıyor. Gaza basınca direksiyon normal formuna dönüyor ama bu kezde ses çıkarıyor. Yalnız bendeki fark yağ damlatma yada arıza bildirimi yok. kuvvetle muhtemel direksiyon kutusu değişecek. Fiyatı ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirseniz, birde çıkma parça kullanmayı düşünüyorum. Ne dersiniz ?

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

İmkanınız varsa çıkma kullanmamaya çalışın ben çıkma taktım direksiyon arada bir hafif sertleşme yapıyor her zaman olan bir şey değil ama bu moralimi bayağı bozdu.

Yorum bağlantısı
Ümit Bacaksız

Murat Kardeş orijinal parça fiyatlarını biraz araştırdım da hatırı sayılır fiyatlar çıkıyor. Bu sebepten dolayı çıkma parçaya yöneliyorum.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Direksiyon hidroliği çoğunluğun değiştirmede ihmal ettiği bir durum..Ben değiştirdiğimde yağı enjektör ile çekmiştim neredeyse balçık halindeydi..Sonuçta bu hidrolik sayesinde sistem çalışıyor, değişimi ihmal etmemek lazım..Muhtemelen arızalara sebeb bu durumdur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Direksiyon hidroliği çoğunluğun değiştirmede ihmal ettiği bir durum..Ben değiştirdiğimde yağı enjektör ile çekmiştim neredeyse balçık halindeydi..Sonuçta bu hidrolik sayesinde sistem çalışıyor, değişimi ihmal etmemek lazım..Muhtemelen arızalara sebeb bu durumdur

Ekstra olarak da direksiyon kutusuna giden kabloların yıpranmış olma halinde o kablolara su temas ederse de direksiyon kutusunu bozma olasılığı varmış.Benimkiler eskiyip biraz yıpranmış silikon çekip sabitledik kutu değişiminden sonra.Usta bu yüzden bozulmuş olabileceğini söylemişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ayhan Köse

Selam araçlarımız aynı, ve aynı sorunu bende yaşadım. bu araçlarda aküden en fazla gücü çeken hidrolik direksiyon olduğundan enerji ile bir problem olunca hemen elektronik direksiyon arızası verir. halbuki arıza direksiyonda değildir, benim aracımda altarnatör (şarj dinamosu) yanmıştı. aküde şarj olmayınca aynı arızayı vermişti. arızanızın nedeni; 1. akü, 2. altarnatör derim. bu modellerin altarnatörleri tamir olmuyor. yenisi de (orjinal) 500 tl civarında. umarım sorun aküdedir de daha az bir maaliyete kurtarırsınız.

Sadece 100 m sürdüm yarın sabah usta gelip bakacak bu sızıntıyı gösterecektim babamın sağlık sorunları nedeniyle ilgilenemedim.Konuya ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim şu an için en büyük korkum büyük bir masraf açması. :(

Çağlar abininde söylediği gibi sanırım yağ bitmiş yağ kaçağının olduğu yer değiştirilip ya da tamir edilip yağ konduktan sonra, araçta başka bir sıkıntı çıkmamasını umut ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Akü ve altarnatör benden önceki sahibi tarafından değiştirilmiş.Çözümü direksiyon kutusunu değiştirmekte buldum.

Yorum bağlantısı
Osman Karatepe

Selamlar,

Ben Kıbrıs'ta yaşıyorum. 2009 model Ford Kuga sahibiyim. Yaklaşık 1,5-2 yıldır arabam düşük hızda giderken, özellikle çemberleri dönerken, aniden direksiyon kitlenip duruyordu. Tabi bu durum araba garanti kapsamında iken yaşandı. Servise götürdüğümde, bilgisayara bağladılar ve herhangi bir hata kodu vermediğini söylediler. Benzin kalitesi ile alakalı olabilir dendi. Belirli zaman aralığında yine aynı sorun yaşandı. Tahminim 3-4 kez. Birinde araba 80-90 civarı giderken durdu. Servis bu sefer beyni sıfırlayıp, tekrar yükleme yaptığını söyledi. Aynı durum iki gün önce yine yaşandı ve bu sefer ekranda elektronik hidrolik direksiyon arızası yazdı. İlginç olan daha önce bu ifade ekranda hiç çıkmamıştı. Yarın servise tekrar götüreceğim. Sorun garanti zamanında da vardı, bakalım herhangi bir işlem sonrası garanti devreye girecek mi?

Sizce bu sorunun nedeni nedir? Bu sorun nasıl giderilbeilir? 2009 yılında arabayı alıp, 8-9 ay sonra bu sorunu yaşamak normal mi?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Emre Aslan

Önce yağ damlatma,devamında direksiyonun sertleşmesi şikayetiyle ustaya gidince direksiyon kutusu 100 liraya tamir edilip yağı değişti.50 ya da 60 km. sonra yol bilgisayarı "Elekt. hid. direks. arızası" verdi.Arıza tespit cihazında "Direksiyon açı sensörü"nün değişmesi gerektiği anlaşıldı.Çıkma bir sensör takıldı.Yaklaşık bir yıldır sorunsuz çalışıyor.Tüm bunların nedeni suya girmek.

Saygılar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...