İçeriğe Yönlendir

Emme Manifold Temizliği

Abdurrahman Balaban

Recommended Posts

Reşat Uz

Ben olsam manifoldu spreyle falan temizletmeye kalkmazdım ,manifold tan kaşık kaşık yağlı kurum kazıdım .O pisliğin sübaplara gittiğini düşünmek bile istemem

Biraz önce

tekrar sökmek için giriştim ama nafile manifoldu muhafazalayan plastik parça üzerinde 8 tane kadar tespit civatası var 8 lik lokma tornavida tutuyor ama çok sıkı olduklarından sökülmedi lokma takımına ihtiyaç var ayrıca biri derinde kalıyor normal lokma bile yanaşmaz

2.bir sıkıntı ise egr valfi tespitinde bu bölge de son derece sıkışık ve ulaşımı zor manifold dirseğine giriş yaptığından ayrılması gerekiyor

kısıtlı imkanlarla bu işlere kalkışmak sıkıntı yaratabilir üstelik söküm takımda kırılıp dökülecek olan da cabası

Yorum bağlantısı
Reşat Uz

Reşat bey turbonun içini görebilecek kadar nasıl sökebildiniz?Ben de turbomun halini merak ediyorum.Kolaysa ben de bir kontrol edeyim diyorum.

fiesta ve fusion 1.4 tdci leri aynı motor(sizde durum biraz farklı olabilir)

hava filt. tarafından gelen hortum turbo ya girişten sökülünce mil ve kompresör kanatçıkları görülüyor parmağınız veya sert olmayan bir parça ile dönüşünü ve boşluğunu test edebilirsiniz yok sa turbo yu sökmüş filan değilim.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Reşat Uz
(düzenlendi)

NJBuwB4.jpg?1

uzun zamandır yapmak istediğim emme manifold ve egr temizliğini bu gün gerçekleştirdim

oldukça yorucu ve riskli bir iş manifold cam tarafındaki manifold tespitlerinden biri yalama olabilirdi sökerken açık ağız anahtar yerine lokma takımı kullanmak gerek

manifold üstünü boşalttıktan sonra(mazot ve hava filtresi ile hortum bağlantıları söküldü)

manifold üstünde 8 adet 8 lik üstten dikey ve cam tarafında 2 adet 10 luk yatay lokma ile sökülecek civata var bunlar söküldükten sonra manifold hala çıkmadı silindir girişlerindeki o ring ler sıkı geçme zor çıkıyor takarken de zorlanmamak için gres kullandım

egr borusunu söküp takmak ise enzoru alan dar prof. alet edavata ihtiyaç oluyor manifold girişindeki o ring hasarlı çıktı değiştirdim

beklediğimden çok daha temiz çıktı egr ve manifold da çok az yağlı balçık vardı tinerle temizleyip geri taktım

vak vak pompa yı 8/10 kez pompaladım tek marşta çalıştı

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Caglayan Celiker

bu işlemleri yaptırtacak usta bulmak neden zor. 2-3 ustaya sordum hepsi kem küm, bi isteksizlik hali. anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Reşat Uz

işçilik fazla ve değişen bir parça yok servisler bu tür işleri pek sevmezler

Bu işe meraklı  ve yapabilecek donanıma sahip olmak bir avantaj sonuçta aracınızın azalan hava alma kapasitesini artırıyorsunuz.

karşılığı güç ve hız

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Abdurrahman Balaban

Hortlatalim konuyu.Araç 96 binde 1.6 tdci 90 ps.Yarin egr temizliği yapacağım egrnin durumuna göre emme manifoldunu temizletecegim.İnşallah sıkıntı çıkmaz

Egre de asıl sorun açma kapatma işini yapan üst motor kısmıdır, ustalar bulaşmaz pek oraya.Yani egsoz gazının geçtiği yerdeki vanayı kapatan üst gövde sıkışıp egrnin hata kodu almasına sebep oluyor..

Not :Egr ile ilgili hata kodu alınmıyorsa özellikle p1402,p1412 gibi dokunmamak daha iyi

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
İsa Erdoğan

Emme manifoldunda kapakları iptal etmek için tapa setleri var.
Bu iptal olayı sağlıklımıdır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...