İçeriğe Yönlendir

Trafikte Cep Telefonu Kullanmak

Misafir

Recommended Posts

Vural Sarı
(düzenlendi)

Araç kullanırken telefonla konuşmak dikkati dağıtır,aksini kimse söyleyemez.Dikkatimizi telefona ve konuşulan konuya vereceğimizden (istem dışı) risk alacağımız kesin.

İş ve ev güzergahım şehir içi olmadığından,uygun yerde durma imkanı bulabildiğim için prensip olarak tel çaldığında durup konuşurum.

Çankaya,kızlay, ulus güzergahında nasıl durup konuşma yapılabilinir?

Elde konuşmaya karşıyım.Zaten sinyal verme özürlüsü çok.

tarihinde Vural Sar? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
Çankaya,kızlay, ulus güzergahında nasıl durup konuşma yapılabilinir?

işte en önemli sorunda bu abi.konuyu ilk açtığımda da bunu söylemiştim.bazı yerlerde yol kenarında durmaya imkan yok veya daha tehlikeli.bu durumlarda ne yapacağız?

Yorum bağlantısı
Nedim Öz
Geçen hafta kursa giderken Gazi Üniversitesi'nin önünde ki ışıkta durdum.sol tarafımdaki arabanın sürücüsü ışıkta durduktan sonra 10-15 saniyelik bir telefon konuşması yaptı.o tarafa mesai çıkış saatinde gidenler bilirler polis karşıya Konya yoluna geçişi kapatıyor trafik sıkışmasın diye.Adamın telefonla konuştuğunu görünce polis , arabayı kenara çektirdi ve telefonla konuşarak trafiği tehlikeye soktuğunuz için size ceza yazacağım dedi.Aracın sürücüsü kırmızı yandığı için trafiğin akmadığını bu nedenlede tehlike yaratacak bir durum olmadığını söyleyerek itiraz etti.aralarında baya şiddetli şekilde tartışmaya başladılar.o esnada yeşil yanınca devam ettim sonuç ne oldu bilmiyorum.Ancak ışıkta durmuş bile olsak dikkat etmekte fayda var durduk yere ceza ödemeyelim.

Emniyet ve ceza yememek için her zaman kulaklık kullanmakda fayda var arkadaşlar....

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Haberlerde geçmişti, cumhurbaşınının eşinin şoförü rahatsızlanıp bayılınca yandaki koruması "aldığı eğitim" sayesinde bir eliyle direksiyonu tutmuş, diğer eliyle de telsizden koruma aracına haber vermişti.

Bizim insanlarımızın geneli bu eğitimi almış demekki. Yolda görüyorum, bir elinde telefon konuşurken diğer eliyle hem vites değiştirip hem de direksiyonu tutuyorlar.

Cezaların konulma amacı para toplamak değil, bizim güvenliğimizi sağlamaktır. Biz de ceza yememek için kendi güvenliğimiz için kurallara uymalıyız.

Şunu da unutmamak gerekir ki insan telefonla konuşurken, ister elinde olsun isterse kulaklıkla olsun, dikkati dağılır. Araba içinde yandakiyle konuşmaya benzemez. Canını seven seyir halinde konuşmasın. Ben ya sağa çekerim. Ya da yanımda biri varsa ona açtırırım.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı

İstanbul'da,çevre yolunda emniyet şeridini bile kullanıyorlar,nerede nasıl duracaksınız?

Ankara'da,Kızılayda yolcu indirmek için bile duramıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Çağlar Bayur

değil miydi :s , bunca zamandır yırttık mı hep araç kiti ile konuşurken de :s

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ya zaten bu şekilde serbest değil miydi? Yada böyleyken kim ceza yedi ki şimdiye kadar? Telefonla konuşmuyordum radyoda ki parçaya eşlik ediyordum deyince yine de ceza yazıyorlar mıydı? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

konuşmak tehlikeli. isterse en kral kit olsun. elinizşn boş olup olmaması farketmez. Tehlikelidir. Olabildiğince az konuşulmalı.

deney:

Elinize telefonu alın, konuşuyor gibi tutun araç kullanın ama telefon kapalı olsun.

Sonra araç kiti ile birisiyle görüşün, araç kullanın.

Hangisinde kaç tane benzin istasyonu gördüğünüzü sayabilirsiniz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Eren

hiç konuşmamak daha iyi bence... :)

Acil veya önemli bir durum olmadığı sürece konuşulmaması taraftarıyım. Konuşulacaksa çok kısa tutulmalı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Geçen gün, köşeyi döndüm kulağımda telefon polis ile göz göze geldik. Hemen durdurdu, dedi telefon ile konuşuyorsunuz ceza yazacağım, dedim; amirim konuşmuyordum çağrı atıyordum, hee tamam o zaman dedi, devam ettim. :)

tarihinde Hüseyin Matur tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İllaki sayan vardır:)

sen mühendis olacan di mi :)

Geçen gün, köşeyi döndüm kulağımda telefon polis ile göz göze geldik. Hemen durdurdu, dedi telefon ile konuşuyorsunuz ceza yazacağım, dedim; amirim konuşmuyordum çağrı atıyordum, hee tamam o zaman dedi, devam ettim. :)

Ulema da yozlaşmış.:)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Ulema da yozlaşmış. :)

Yalan yok ama. :)

Yozlaşmak iyidir kimi yerde. Memlekete uyum sağlamak zor..

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Valla yeri geliyor direksiyona diz dayayıp iki telefon kullanıyoruz , nadiren tabiki. Araç kullanmak 5 dakikalık iş değil ki telefonumuzu kapatıp yolumuza bakalım. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Araçta sesli SİRİ gibi bir sistemle SMS atmak vs iyidir. Karşıda bir "kişi" ile konuşmak kötüdür. Deneylerde bu çıkıyor. Tofaş ile proje yapayım dedimdi ama adamların pek niyeti olmadı. He he dediler. Gavur yapınca takarlar gayrı...

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sms yazarken konuşabileni bile gördük

Araçta sesli SİRİ gibi bir sistemle SMS atmak vs iyidir. Karşıda bir "kişi" ile konuşmak kötüdür. Deneylerde bu çıkıyor.

sesli sms ne ola ki? ben de n'apacaksam , merak işte.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

sms yazarken konuşabileni bile gördük

sesli sms ne ola ki? ben de n'apacaksam , merak işte.

Üstad bunu yaptık. Çok da zor bişey değil zaten. Gideceğin topantıya ben geç kaldım diye telefon etmektense aynı numaraya mesaj atarak aynı şeyi söylemen durumunda araç sürüşün etkilenmiyor. Çünkü birinde elektronik sekreter ile (kendi telefonun) konuşuyorsun mesajı yazdırıyorsun, kontrol sende, yazma hızı sana bağlı vs. Diğerinde karşıda bir "kişi" olunca algısal sistemin ikiye bölünüyor. Arabayı %50 kullanıyorsun. Bir iki seneye yaygınlaşır kullanırsınız.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Üstad bunu yaptık. Çok da zor bişey değil zaten. Gideceğin topantıya ben geç kaldım diye telefon etmektense aynı numaraya mesaj atarak aynı şeyi söylemen durumunda araç sürüşün etkilenmiyor. Çünkü birinde elektronik sekreter ile (kendi telefonun) konuşuyorsun mesajı yazdırıyorsun, kontrol sende, yazma hızı sana bağlı vs. Diğerinde karşıda bir "kişi" olunca algısal sistemin ikiye bölünüyor. Arabayı %50 kullanıyorsun. Bir iki seneye yaygınlaşır kullanırsınız.

1. toplantıya giden erken yola çıksın, lastik mastik patlarsa , sms bununla başa çıkamaz

2. kendi telefonuma konuşacağım desem elim ayağıma dolaşır

3. benden iyi bir cep telefon müşteri kitlesi olmaz

4. yaptık derken, şu anda böyle bir sms sistemi var mı? yoksa olacak mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Seçmeli o ders hocası çok ters diye duydum kaçtım.Ama halen alma sanşım var çok zorlarmı hocam beni:)

..

Turbo patlatır hocasına bağlı olarak. Hocayı araştır.

1. toplantıya giden erken yola çıksın, lastik mastik patlarsa , sms bununla başa çıkamaz

2. kendi telefonuma konuşacağım desem elim ayağıma dolaşır

3. benden iyi bir cep telefon müşteri kitlesi olmaz

4. yaptık derken, şu anda böyle bir sms sistemi var mı? yoksa olacak mı?

1- herşeyi değil tabibazı şeyleri. Yani yanında salak bir sekreter var gibi düşün.

2- bu çok yakında herkesin kullanacağı birşey. Kullanımı daha kolay. Kafan meşgul de olmuyor.

3- hizmette sınır yoktur

4- bitirme projesi olarak yaptık. Gelen sms leri okuyor. Belli kelimeleri anlıyor sadece. Cevapla dediğinde de sesli MMS yazdırabildik. Öğrenci o kadar dayandı. başkaları da yurtdışında yapıyor genelde deneme. Apple SIRI ile gelişiyor bakalım.

Araç için ciddi olan çalışmalar var. Bagajda iki tane laptopla felan. Videosunu bulayım. bende diskte var linkini buluyorum birazdan.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Şurada benim dediğime benzer bir araç sekreteri ile etkileşim. (Bu erkek gerçi).

http://video.mit.edu...tions-car-3329/

edit:

Bu da ilginç daha yeni bir sistem hem de bayan:

Şimdi burada ilginç ve önemli olan şey telefon etme ve edilme meselesinin aynen faks ve mektubun zamanla yokolması gibi aşk meşk dışında hem arayan hem de aranan için verimsiz bir iletişim türü olması. Hem arayanın hem de arananın dijital sanal asistanları (sekreter) var olduğunda sekreterler birbirine mesaj yollar işi hallederler. Siz telefondan kurtulursunuz. Sadece sesini duymak sevinmek istediğiniz kişilerle konuşursunuz. diğer iş meseleleri telefon dışına çıkar.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Alpaslan

Faydalı bir paylaşım olmuş öğrendiğim iyi oldu :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...