İçeriğe Yönlendir

Trafikte Cep Telefonu Kullanmak

Misafir

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

Geçen hafta kursa giderken Gazi Üniversitesi'nin önünde ki ışıkta durdum.sol tarafımdaki arabanın sürücüsü ışıkta durduktan sonra 10-15 saniyelik bir telefon konuşması yaptı.o tarafa mesai çıkış saatinde gidenler bilirler polis karşıya Konya yoluna geçişi kapatıyor trafik sıkışmasın diye.Adamın telefonla konuştuğunu görünce polis , arabayı kenara çektirdi ve telefonla konuşarak trafiği tehlikeye soktuğunuz için size ceza yazacağım dedi.Aracın sürücüsü kırmızı yandığı için trafiğin akmadığını bu nedenlede tehlike yaratacak bir durum olmadığını söyleyerek itiraz etti.aralarında baya şiddetli şekilde tartışmaya başladılar.o esnada yeşil yanınca devam ettim sonuç ne oldu bilmiyorum.Ancak ışıkta durmuş bile olsak dikkat etmekte fayda var durduk yere ceza ödemeyelim.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Bazı ülkelerde araç içinde cep telefonu kullanılması yasak, bizde bildiğim kadarı ile seyir halinde kullanmak yasak ve kırmızı ışıkta durmak seyir halinden çıkmak anlamına gelmiyor, Polis doğru olanı yapmış kanatindeyim..

Ülkemizde binlerce insan trafik kazaları yüzünden hayatını kayıp ediyor. Trafik kazalarının büyük bir çoğunluğu ise içkili araç kullanmak veya seyir halinde iken cep telefonu ile görüşme arasında değişiyor.

Yapılan araştırmalara göre içkili araç kullanmaktan bile daha zararlı olan araç içinde cep telefonu ile görüşmek kaza riskini 4 kat daha fazla artırıyor ve sürücülerin üzerinde;

Cep telefonunun sürücüler üzerindeki etkisini inceleyen araştırma sonuçlarında genel olarak aşağıdaki bulgulara rastlanmıştır:

• Tepki verme süreleri gecikmekte,

• Sabit bakış süresi artmakta(sürücünün gözü dalmakta),

• Kalp atım sayısı artmakta,

• Daha fazla sayıda çevresel uyarıları gözden kaçırmakta,

• Karar verme süreleri artmaktadır.

İngiltere gibi ülkelerde araç sürerken cep telefonu ile konuşmanın cezası 2 yıl hapis süresi, ölümlü kazaya sebebiyet vermenin ise ömür boyu hapis cezası bulunuyor. Ancak ülkemizde seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmanın cezası sadece 61 Türk Lirası. Hatta ve hatta işin en gülünç yanı ise peşin ödemede sadece 45,75 Türk Lirası. Yani ülkemizde caydırıcı önlemler henüz alınmış değil.

Yorum bağlantısı
Misafir
Bazı ülkelerde araç içinde cep telefonu kullanılması yasak, bizde bildiğim kadarı ile seyir halinde kullanmak yasak ve kırmızı ışıkta durmak seyir halinden çıkmak anlamına gelmiyor, Polis doğru olanı yapmış kanatindeyim..

70 saniyelik bir ışıkta 10 saniye için yapılan bir görüşme ile akan trafikte sağa çekip durup yapılan bir görüşme arasında bence akan trafikte durmak daha çok tehlike yaratır.önemli bunun ayrımına varmak.sonuçta o esnada herkes durmuş kimse hareket etmiyor.kimsenin sıkışması zorda kalması gibi bir durum söz konusu değil.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
70 saniyelik bir ışıkta 10 saniye için yapılan bir görüşme ile akan trafikte sağa çekip durup yapılan bir görüşme arasında bence akan trafikte durmak daha çok tehlike yaratır.önemli bunun ayrımına varmak.sonuçta o esnada herkes durmuş kimse hareket etmiyor.kimsenin sıkışması zorda kalması gibi bir durum söz konusu değil.

Çağlar, şu alttaki tespitler araştırmaların sonucu olsa gerek..

• Tepki verme süreleri gecikmekte,

• Sabit bakış süresi artmakta(sürücünün gözü dalmakta),

• Kalp atım sayısı artmakta,

• Daha fazla sayıda çevresel uyarıları gözden kaçırmakta,

• Karar verme süreleri artmaktadır.

Ben kırmızı ışıkta duran birinin arkadan korna sesi ile hareket edip gittiğini gördüm, Hala kırmızı yanıyordu.. :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
Ben kırmızı ışıkta duran birinin arkadan korna sesi ile hareket edip gittiğini gördüm, Hala kırmızı yanıyordu.. :bravo:

Haklısın Cavit abi var bu şekilde davranan insanlar :)

Yorum bağlantısı
Onur Demir

İmirliler bilirler, stadyum metronun ordaki ışıklarda duruyorum. Arkadaşımı gördüm ve korna çaldım, öndeki araç fırladı yola. Azdaha büyük bir kazaya sebep oluyoduk istemeden.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
İmirliler bilirler, stadyum metronun ordaki ışıklarda duruyorum. Arkadaşımı gördüm ve korna çaldım, öndeki araç fırladı yola. Azdaha büyük bir kazaya sebep oluyoduk istemeden.

Dediğin gibi Onur istem dışı olmuş sizinkisi ama yanlışlıklada çalmış olabilirsin, bilinçlide çalabilirsin. Bu öndeki kişinin dikkatini nereye verdiğine bağlı, kaza oranlarında dikkat dağınıklığının çok büyük etkisi var bence..

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Madde 73 – (Değişik birinci fıkra: 17/10/1996 - 4199/27 md.) Karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması veya dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanması yasaktır. (Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Bu madde hükümlerine uymayanlar 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

seyir halinde olmaktan kasıt seyrin sürekliliği, ışıkta beklemek seyrin bir parçası olduğuna göre uygulama doğru ancak vatandaş sağa çekip telefon ile konuşuyor olsaydı bu ceza yanlış olurdu. o vatandaşa sormak gerekir ışıklarda bekleyenler öylesine bekleme yapmazlar kavşak düzenlemesi gereği orada bekleme yapılır ışık izin veriyorsa geçilir vermiyorsa beklenir, telefonla konuşurken arkadan birisi korna çalsa gaza bassa kaza yapsa nasıl bir savunma yapardı kendisi çok merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Şunuda unutmıyalım ; ister araç kiti ister bluetooth kulaklık kısacası iletişim aletleri ile konuşmak , trafik kuralları gereği yasaktır.

Bluetoothlu araç kitim var, çatır çatır konuşuyorum polisin önünde bişey demiyorlar. Acaba kanunen yasak değil mi araç kiti ile konuşmak ?

Sanırım değil çünkü polis görüyor ve bişey demiyor. Veya deli kendi kendine konuşuyor demiş de olabilir.

JABRA-3.jpg

Yorum bağlantısı
Misafir

yanlış anlaşılmasın ben polis haklı ya da haksız anlamında açmadın bu konuyu.sadece aynı hataya bizde düşmeyelim.

Çorba meselesi işin espri kısmı Ahmet abi.

Yorum bağlantısı
Misafir
Ben de ilk mesajın espri amacında olduğunu düşünüyorum, diğerlerini bilemem.

Kendi aramızda sohbet ediyor olsak çok daha fazlasını ben söylerdim emin ol.

Ama burada yazı ile birşeyler anlatıyoruz ve bazen anlatmak istediklerimiz yanlış anlaşılabiliyor.

Dikkat etmek lazım.

Paylaşımın doğru olmuş bence, güzel bir konuya değinmişsin. :)

yüzyüze konuşmalarda mimikler beden dili kullanınca düşünceler daha iyi aktarılabiliyor.sadece yazarak yapılan iletişimde bazen yanlış anlaşılmalar olabiliyor.

hepimizin bu konuda dikkatli olması lazım abi.sadece ceza yüzünden değil.ciddi anlamda insanda dikkat dağınıklığı yapıyor.

Bende bir aralar araba sürerken bluetooth'lu kulaklık kullanıyordum,fakat bir gün,bir kavşaktan geçerken dikkatsizliğime geldi ve sağa bakmadan birden yola çıktım ve sağ taraftan gelen araç sürücüsü yavaş olmasaydı,bana yandan vuruyordu zaten,o gün bugün araç sürerken ne telefonla konuşurum nede bluetooth'lu herhangi bir şeyi kullanırım,polisin ceza kesip kesmemesi önemli değil,en doğrusu aracı sağa çekip öyle konuşmak...

allah korumuş abi.dikkatli olmak lazım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Handsfree şekilde görüşmek de yasak mı ? Hiç düşünmemiştim?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Benim arabamda da Parrot BT araç kiti var. Şimdiye kadar yüzlerce konuşma yaptım, bence handsfree konuşmak hareketleri kısıtlamadığı için daha güvenli.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Daha geçenlerde memur arkadaşlarımla konuştuk bu konuyu yasak arakadaşlar yasak. İnsiyatif kullanıp yazmıyorlar çoğu zaman ama yeri geliyor yazıyorlarda.

Madde 73 ? (Değişik birinci fıkra: 17/10/1996 - 4199/27 md.) Karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması veya dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanması yasaktır. (Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Bu madde hükümlerine uymayanlar 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

Maddenin bu kısmınnı uygulandığını duyan-gören oldu mu, bence çok daha gerekli.

Ben İngiltere'deyken (Yaklaşık 6 sene oluyor) orada cep telefonu ile araç içinde konuşmak yasaklandı. Cep telefoncular "Farkında mısınız? Artık araçta cep telefonu ile konuşmak yasak. Handsfree kullanmak yasal zorunluluktur" diye uyarıcı levhalar asarak peynir ekmek gibi ellerserbest kitlerden sattılar. Hatta TV'lerde "Handsfree Kit" edinin diye kısa reklamlar döndü.

Handsfree kit yasak olur mu hiç? Asıl, zorunluluk :nazar:

Türkiye ye hala alışamamışsın sen :nazar:

Yorum bağlantısı
Vural Sarı
(düzenlendi)

Bizim aracın 6000 CD müzik çaların üzerindeki telefon işareti nedir o zaman? Tahminim cep telefonu kiti takıldığında,telefon çalınca otomatik müzik sesini kapatıyor.Ford bu özelliği koyduysa, eller serbest konuşma yasak olmamalı diye düşünüyorum.

O zaman Araç içindeki diğer yolcular ile konuşmak da yasaklansın,onlarla konuşurken de dikkatimiz dağılmıyormu?

tarihinde Vural Sar? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu

Ben bir çok kez araç kullanırken kulaklık kullandığım halde,araç kullandığımı bir anlık olsun unutup telefondaki görüşmeye yoğunlaştığımı hissettim,yaptığım doğru değil mümkün olduğunda araç içerisinde seyir halinde konuşmamaya çalışıyorum,hem kendim hem başkalarının hayatı söz konusu,polis arkadaşlar için kızılacak bir durum yok sonuçta görevlerini yapmak durumundalar,kanundaki tanımı bu şekildeyse ne kadar yoruma açık bile olsa uygulamak yükümlülükleri

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Blutut lu araç kitim var, çatır çatır konuşuyorum polisin önünde bişey demiyorlar. Acaba kanunen yasak değil mi araç kiti ile konuşmak ?

Sanırım değil çünkü polis görüyor ve bişey demiyor. Veya deli kendi kendine konuşuyor demiş de olabilir.

JABRA-3.jpg

Ali abi bu fotoğraf temsili mi kendi aracından mı? Kendi aracındansa şu ürün müdür? Gerçi pek benzemiyor ama? http://www.hepsiburada.com/Liste/kensingto...16217#Gorseller

Bir arkadaşıma alacaktık bundan ama ne kadar iyidir bilemedik. Var mı bilgin?

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Ali abi bu fotoğraf temsili mi kendi aracından mı? Kendi aracındansa şu ürün müdür? Gerçi pek benzemiyor ama? http://www.hepsiburada.com/Liste/kensingto...16217#Gorseller

Bir arkadaşıma alacaktık bundan ama ne kadar iyidir bilemedik. Var mı bilgin?

Zafer kardeşim, o temsili foto idi, benim aracımda çekilmiş resimler ekte.

2,5 sene oldu en ufak sıkıntım yok, ses net, yankılanma, kopukluk vs yapmıyor. Her açtığımda sorunsuz bağlanır ve kapanır. Şarjı çok dayanır, sesle arama, sesle cevap, tek tuş veya otomatik cevap gibi özellikleri var. Cep telefonu çantada bagajda, sesli arama tanıtılmış numaraları sadece tek bir tuşa basıp adını söyleyip arayabiliyorsun vs. Göründüğünden yetenekli ve tavsiye edilebilir bir cihaz. Zaten Jabra bluetooth cep aks. olayında başarılı bir firma. Tek sorunu sadece 1 adet cep telefonu ile eşleşebiliyor. 2-3 telefo aynı anda tanıyamıyor.

Senin link verdiğin ürün hakkında yorum yapamam zira kullanmadım, ama Jabra'yı tavsiye ederim.

Eline cep almadan, hatta çantadan çıkarmadan aç konuş kapa. Polis de bişey demiyor, bence araç kullanırken yanımdaki yolcu ile sohbet etmek ne kadar güvensiz ise işte bu da o kadar güvensiz bir cihaz :angry:

dsc09518w.jpg

dsc09527.jpg

dsc09529t.jpg

dsc09530.jpg

Handfree iyi oluyor, aynı zamanda burger yiyebiliyorsun, yanında da cola-patates :)

Vesile ile; trafik canavarısın Sn Buyur... Bari ıslak hamburger ye de Kızılkayalar'dan yaptığın kabahete deysin.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Daha geçenlerde memur arkadaşlarımla konuştuk bu konuyu yasak arakadaşlar yasak. İnsiyatif kullanıp yazmıyorlar çoğu zaman ama yeri geliyor yazıyorlarda.

Doğru söylüyorsun Can ama yanlış iş yapıyorlar bence.

Bana birisi araç kiti ile veya bluetooth tarzı benim sahip olduğum basit bir cihaz ile ele telefon bile almadan, sadece tek bir tuşa basarak açma ve kapama özelliği olan (klima tuşlarına, teyp tuşlarına 100 kez basıyoruz araba kullanırken) kit kullanmanın, yanımda oturan veya arkada oturan bir kişi ile konuşmamdan nasıl bir farkı olabilir anlatsın ? Bana bunun mantıklı mazeretini göstersin sonra kessin cezayı.

Bu arada diyelim gördü ağzımı oynarken, çevirdi beni. Nasıl kesecek o cezayı ??

Telefon çantada, çanta ya bagajda yada arka koltukta. Yanımda telefon bile yok.

Derse ki ağzın oynuyordu, bende derim ki en sevdiğim şarkı çalıyordu radyoda ona eşlik ediyordum.

Buyursun kessin bakalım...

O yüzden benim fikrime ve 2,5 senelik deneyimime göre araç kiti hem güvenli hemde kullanışlı bir cihaz.

Bluetooth araç kiti ile konuşurken bu güne kadar en ufak bir tehlike yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
O tuş araç içinde telefonla konuşmak isteyen biri olduğunda mute sessizlik için yapılmış bir tuş abicim.

Sadece telefon açma tuşu yok ki, kapatma da var...Bütün rakamlar var numara çevirmek için...Hatta dies ve yıldız tuşu bile var..Ses kesmek için değil, bildiğin araç kiti ön hazırlığı can...Senin dediğin gibi olsa üzerine MUTE yazarlardı olurdu biterdi kuzum...:D Ben kulağıma koyar konuşurum, bir ara mavi dişi kulaklık kullanayım dedim alışamadım...Geçen Adana' ya giderken kablolu kulaklık kullandım pek sarmadı...Telefon kulakta devam, dikkat dağıtıyor mu dağıtıyor ama mecbur kalıyorum ve alıştım...Sayın Elöver bu cihazı bize gösterirken bozmuştun, hatırlıyorum...:friends: Dikkatin şöyle dağılıyor, araba konuştuklarına elinle bir şey anlatabilirsin ama telefondakilere olmuyor, tarif etmek isterken kafa dağılıyor...

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Sayın Elöver bu cihazı bize gösterirken bozmuştun, hatırlıyorum...:friends:

Herr Toker,

Evet bir aksaklık yaşandı ama cihaz bozulmadıydı. Sizin Siemens'e senkronize ederken cihazın pin n umarasını unuttuğum için sorun oldu. Sadece bir kez ilk aldığımda kullanmıştım aklımda yoktu tabi. Meğersem 1357 imiş, evde kağıdını bulup tekrar kendi telim ile senkronize ettim.

Yani lütfen kötüleme cihazımı, yemin ediyorum siliceklerini koparırım.

Dikkatin şöyle dağılıyor, araba konuştuklarına elinle bir şey anlatabilirsin ama telefondakilere olmuyor, tarif etmek isterken kafa dağılıyor...

Hayda ne alaka ? Brezilya pembe dizisi oyuncusu muyum ben elimle kolumla konuşayım ?

benim kafam öyle konuşurken dağılmaz. İki işi bir arada yapamayan araba bile kullanmasın zahir, vites değiştiriyor debriaja basılıyor falan.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Yani lütfen kötüleme cihazımı, yemin ediyorum siliceklerini koparırım.

Hayda ne alaka ? Brezilya pembe dizisi oyuncusu muyum ben elimle kolumla konuşayım ?

benim kafam öyle konuşurken dağılmaz. İki işi bir arada yapamayan araba bile kullanmasın zahir, vites değiştiriyor debriaja basılıyor falan.

Zaten garantiden değişecek ya da mobese görüntüsü eşliğinde emmiye veririm kasko sana rücu eder, no problem...:)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

En iyisi bluetooth, yoksada kulaklık.

Yorum bağlantısı
Misafir

cep telefonu ile konuşurken aracı paralel park etmeye denemenizi tavsiye ediyorum.dikkatin ne kadar dağıldığını orda anlayabilirsiniz.tabi bunu denerken geniş alanda kısa mesafelerde hareket ederek deneyin ki denerken yanlışlıkla vurmayın öndeki ve arkada kine .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...