İçeriğe Yönlendir

Focus 2 Polen Filtresi Nasıl Değişir?

Tuğra Yanık

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Doğrudur..

Filtre temiz olursa, bir an önce içeriyi havalandırır klimayı kapatırsın.. yada fan hızını düşürürsün..

Filtre tıkalı ise, içeriyi havalandırmak için debelenip duracak kompresör boşa çalışacak.. Fan yüksek hızda çalışacak..

Araçta çalışan her parça da tüketimi etkileyeceği için.. Doğrudur..

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
özel serviste 30 TL'ye değişmişlerdi hiç gerek yok bence uğraşmaya

30 mu :) Tamam bu işe giriyorum ek olarak ben 10 tlye değişiyorum 4 dakika süre.4 dakkayı geçerse ben 10 tl vericem :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yeterli alet edevat ile ben bile 15 dakika da değiştiririm...Salim' de epey el alışkanlığı oluşmuştur servis tecrübesinde bence...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Önemli olan süre kadar işin doğruda yapılmasıdır hocam...Bazı insanlar yavaş çalışır sizde bilirsiniz..Burada önemli olan öyle aman aman abartılacak kadar zor bir işlem değil...Yarım saatte değiştirdi diye ustayı da karalayacak değiliz..Salim belki stajı boyunca sıklıkla polen filtresi değiştirdi...:D Sizin ustanıza arada bir denk geliyordur...Benim arabanın ustası da poleni diğer malzemelerden ayırır, takımlar orada polen burada hadi sen başla derdi...:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

dün serviste eleman değiştirirken gördüm,ben değiştirsem 3 gün bel ağrısından yatarım herhalde :p

Yorum bağlantısı
Ayhan Köse

Bende çok severim bu tip işlerle uğraşmayı, tam 45dk da söküp taktım. ama belim koptu. oraya eğilmek ve o 4 vidayı sökmek çok zormuş

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Sürücü koltuğu en geriye çekilir..Sürücü kapsının dibine diz çökülür...Vücut burgu şekline getirilip arabanın içine pedallara doğru uzanılır...Önce bir iki ısınma hareketi işe yarar sonra bir kıtırtı oldu diye belim tutuldu kaldı diye kaplıca kaplıca gezilmez...:nazar:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Salim İmamoğlu
Önemli olan süre kadar işin doğruda yapılmasıdır hocam...Bazı insanlar yavaş çalışır sizde bilirsiniz..Burada önemli olan öyle aman aman abartılacak kadar zor bir işlem değil...Yarım saatte değiştirdi diye ustayı da karalayacak değiliz..Salim belki stajı boyunca sıklıkla polen filtresi değiştirdi...:shok: Sizin ustanıza arada bir denk geliyordur...Benim arabanın ustası da poleni diğer malzemelerden ayırır, takımlar orada polen burada hadi sen başla derdi...:s

Staj döneminde elbette sıklıkla değiştim :umnik2: Usta niye değişsin girer mi oraya belini büküpte :nazar:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yenisini takarken hafiften katlamak işe yarıyor değil mi ? :nazar: Yoksa kenarları yerine girmesine engel oluyor...

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Bilmem yarıyor mu?Ben direk tıkıyorum yuvasına sonrada açıyorum klimayı yaz vakti iyi oluyordu deneme yapıyordum :D

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Onur Urhan

Değiştirebilirsiniz tabi ki ancak birkaç ayrıntı var

öncelikle aracın gaz pedlını besleyen kablo fişini çekiyoruz. bu sırada kontak kapalı olmalı ve işlem bitinceye kadar açılmamalıdır yoksa araç arıza kodu girer.

gaz pedalını tutan üç adet civatayı 10-11 anahtarla sökmeniz gerekiyor. düz anahtarla orada çalışamayacağınız için lokma kullanmalısınız. hatta somunun biri öyle bir açıda duruyor ki düz lokma da işe yaramayabilir mafsallı kol kullanmanızı tavsiye ederim. somunlar söküldükten pedalı çıkarıp alıyoruz. yıldız tornavida ile polen filtresinin kapağını açıyoruz. Eski filtreyi çıkarıyoruz. Yeni filtreyi doğru pozisyonda ve kıvrımlı yerlerinden hafif sıkarak biraz akordeon şekline getirip içeri itiyoruz. yerine tamamen oturunca sökme işlemlerinin tersini uyguluyoruz. kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Osman Tekindemir

arkadaşlar havaların ısınmasıyla birlikte gecen hafta sonu klımamı soğuk uflemesı ıcın actım. fakat sogutmanın ve fanın uflemesının yetersız olduguna kanaat getırdım. (klıma gazı yenı basıldı) bunun üzerine polen filitresinin kirlenmiş olacağını düşündüm ve değiştirmek istedim ama nasıl yapıldığını ve tam yerini bilmediğim için yapamadım. bu konuyla ilgili resimli anlatım paylaşabilecek arkadaşlarım mevcutmu yardımlarınızı beklıyorum. ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Öncelikle 8 ve 10 lik iki adet yıldız veya düz anahtar lazım.

Önce gaz pedalı soketi çıkarılmadan 10 anahtarla sökülür. Yanılmıyorsam 3 tane somun var. Sonra, gaz pedalının sağ tarafında dikdörtgen şeklindeki (ölçüsü yaklaşık 3*20 cm) filtre kapağı 8 anahtarla sökülür. Filtre yerinden çıkarılı. Yenisi takılır. Takarken filtreyi yerine oturtmak önemli. Aynı işlemler tersten yapılır. İşlem tamam.

Bu arada hatırlatayım. Paspasın üstüne temiz bir örtü şart, zira yatmak gerekiyor...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bu iş biraz meşakkatlidir,gaz pedalı sökülüyor filtrenin değişmesi için,bundan dolayı ustanıza yaptırmanız daha sağlıklı olur.

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Yok be zor değildir. Gözlerim kapalı bile yaparım. Osman kardeşimizin gözünü korkutmayalım. Ne güzel heveslenmiş, eli yatkınsa rahatlıkla yapar...

Bu iş biraz meşakkatlidir,gaz pedalı sökülüyor filtrenin değişmesi için,bundan dolayı ustanıza yaptırmanız daha sağlıklı olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yok be zor değildir. Gözlerim kapalı bile yaparım. Osman kardeşimizin gözünü korkutmayalım. Ne güzel heveslenmiş, eli yatkınsa rahatlıkla yapar...

Hocam ne diyorsanız doğrudur saygılarımla :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

benim elimden bu tarz şeyler gelir ancak bununla uğraşmayı gözüm kesmedi açıkçası.gaz pedalı sökülmesi gerek ve çalışma alanı çok zorlu,direksiyonun altına yatmak gerek.bence dışarda yaptırın,benim gibi.

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

bir kere değiştirsen bir daha değiştirmek istemzsin.

turkay arkadaş teorisini anlatmış.pratikte hiç te öyle değil. o söylenen işlemleri yapmaya yerin yok çünkü. ben en son vidaları sökmek için ters künde de hatırlıyorum kendimi :)

o gün bu gündür kendim değişmiyorum.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

:D :D :D

Yatmak gerektiğini zaten söylemiştim...

bir kere değiştirsen bir daha değiştirmek istemzsin.

turkay arkadaş teorisini anlatmış.pratikte hiç te öyle değil. o söylenen işlemleri yapmaya yerin yok çünkü. ben en son vidaları sökmek için ters künde de hatırlıyorum kendimi :)

o gün bu gündür kendim değişmiyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

yalnız gerçek anlamda orda sakatlanma riski var.bel ile ilgili sıkıntı çıkabilir.sebebi de forumdaki pek çok arkadaş boğazına düşkün maaşallah,göbek olayı :biggrin:

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Işıldakta alın yanınıza bir kere görerek sökün daha sonraları basitleşir.Ayrıca filtre kağağı 7lik civata.8 anahtar ile sökmeyle uğraşırsınız :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...