İçeriğe Yönlendir

Cila Ve Nano Koruma Arasındaki Fark!

Serkan Ekinci

Recommended Posts

İ.Göksel Yaman

İlk olarak usta ikinci olarak ürün! Usta Meguiars yerine Polytop tercih ediyorsa vardır bir bildiği!

Hayırlı olsun. Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

Tavsiye; cila sonrası kendinizin yapabileceği hızlı cila ürünlerini haftalık ya da aylık olarak aracınıza uygulamanız da fayda vardır. Kostik içerikli kalitesiz yıkama kimyasalları da cilanın kısa sürede matlaşmasına neden olabiliyor maalesef, dolayısıyla yıkama esnasında da iyi bir araç şampuanı uzun süreli parlaklık için etkili olacaktır.

Bilgiler için çok teşekkürler.. Birkaç sorum daha olacak başarılı bir şekilde Nano hariç boya koruma yapan bir uygulama merkezi Nano koruma yapabilirmi? Yani bu uygulamada extra dikkat etmemiz püf noktaları var mı? Nano Korumada önerebileceğiniz ürün Marka hangisi ?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Dolayısı ile çıkan sonuç, meguiars yada ziebat gibi firmalara verilen dolu paraya yazıktır, bir sürü marka var, bunların çoğuda çokçok daha iyi, o yüzden bakıp kendinizin uygulayabileceği ürünleri bulup almak, tonla para vermeye değmez.

Mesela önceleri 70-80 tl. ye satılan nxt, şimdi olmuş 40 tl. ne oldu kalitesimi düştü, hayır, zaten normal bir üründü hatta daha fazla parlaklık veren ama ömrü hem kısa hemde koruması daha az olan bir ürün, onun yerine tw platinum wax alın (ki aynı para) daha uzun ömürlü korumaya sahip olun, neyse uzatmayalım...

Sıfır araba aldınız, hemen kaliteli bir cilalı şampuan+hızlı cila+wax+mikrofiber yıkama eldiveni+mikro fiber kurulama bezi+cila pedi alıyorsunuz, arabayı sadece bu şampuanla yıkıyorsunuz, kurutup wax yapıyorsunuz işlem tamam, sonra ki yıkamalarda şampuanla yıkayıp kurulayın, her 2 yıkamada hızlı cila kullanın yada benim yaptığım gibi her yıkama sonrası, çok az hızlı cila kullanın, bu şekilde wax ın etkisi 6 ay rahat rahat gider, 7-8 yaşındaki arabanız ilk günki gibi kalır boşada para vermezsiniz, bunun dışındaki her şey fazladan yapılan keyfi şeyler o kadar, ha arada bir kille temizlek iyidir, pütürler gider.

Sonuçta maliyet: wax 40tl.+hızlı cila 14 tl.+şampuan 60 yıkamalık 17 tl. (Tw zip wax cilalı şampuan)+bez vs. 30 tl. diyelim= yaklaşık 100tl. maliyet, alın size boya bakımı+koruma, wax benim kullanımımla (3-4 ayda bir yaparım) 2 sene mimimum gider, hızlı cila 4-5 ay dayanır, şampuan 1 sene gider, yerim boya korumasına verilen tonla parayı. :)

Not: Sadece dediklerimi yaparsanız ekstra gerekecek şey 5 yılda bir çok az oluşan harelenmeler için çok az aşındırıcı etkili pasta kullanmak, onun dışında başka şeye gerek yok, arada kille pütürleri giderirsiniz o kadar.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ali bey size katılmakla birlikte ben her ürün aynıdır diyemiyorum.Sonuçta büyük firmalar milyon dolarlık arge çalışması yapıyorlar bu işler için.Doğal olarak ürünler ilk çıktıklarında daha pahalı oluyor.Uygulama konusunda genel olarak katılıyorum size kişilerin yapabilecekleri çok şey var.Özellikle bizim gibi otomobiline özen gösterenler için.Sıfır araçta birnebze daha kolay bakımını yapmak.Ben çok uzun süredir bu konuları takip edip okuyorum.Ürün var ürün var emin olun bence oldukça farkediyor kalite olayı.Ben yaklaşık 1000 tl falan vermişimdir aldığım ürünlere. :biggrin: Gerçi ben polisaj makinası falan da almıştım bir merakla.Bana kalırsa nano koruma daha çok aracıyla uğraşmak istemeyenlerin işi yapılıyor sonra 1 yıl yüzüne bakmaya gerek yok :D Ama ben ara sıra temizlemek isterim wax atayım cilalayım isterim. :)

Yukarıda sonax ile ilgili yazıyı okudum ya yazıda eksik olarak olarak yazılmış yapılan uygula şekli yada yanlış uygulama yapılıyor demektir.Nano koruma yapmak için evet doğru pasta ile araçtaki çizikler falan giderilip yüzey mümkün olduğunca pürüzsüz hale getiriliyor.Sonrasında ise pastadan kaynaklanan o yağlı yüzeyden kurtulmanız lazım ki nano özellikli madde yüzeyde tutunabilsin.Bunun için genelde isopropil alkol kullanıyor.Hem ucuz hemde iyi bir temizleme özelliği var.Nano korumanın amacı bizim gözle göremediğimiz kılcal çizikleri çok küçük tanecikleri ile doldurması ve daha da pürüzsüz bir yüzey edilmesini amaçlıyor.

Göksel; Bu işler bence üründen daha çok uygulama yapacak kişi ile ilgili.Hatta bir konuda video paylaşmıştım.Polisaj yapan adam makinaya ara gazı veriyor resmen aracın üstünde.Böyle uygulama yapanın elinde en iyi ürün olsa ne çıkar.O yüzden bana kalırsa şu an için ülkemizde ürün ikinci planda bana kalırsa.Her otoyıkamanın boya koruma yaptığını düşünürsek.Ben ustama güveniyorum dersen ki anladığım kadarıyla öyle.Biraz nano ile ilgili bilgileri okuması yeterli olur uygulamak için sanırım.Bazı nano ürünlerin kendilerine göre uygulama şekilleri var.Az çok farklılık gösterebiliyor.Uygulama sıcaklığı bile önemli nano da.Profesyonel değilim sonuçta ama okuduklarımdan izlediklerimden anladığım ve öğrendiğim.

Nano koruma için ben uygulasam şu sırayı izlerdim.Kil+pasta ile komple çiziklerin giderilmesi+pastanın bıraktığı yağların komple temizlenmesi+nano koruma.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evet haklısın, yalnız 1 sene koruma nano da olsa çokta doğru değil, hiçbir koruma okkalı bir martı pisliğine dayanamıyor mesela :) benim önerdiğim ürünlerde zaten ünemli markalar, Tw-Sonax gibi, sadece wax atıp üstüne cilalı şampuan ve hızlı cila kullanırsan, o waxın etkisi 1 seneye yakın gidiyor zaten, sadece senelerin etkisiyle harlenme oluşyor onuda kil+pasta+cia+wax ile hallediyorsun, yani fazla paralara gerek yok diyorum, tabii ben arabayla çok uğraşan biriyim o da var :)

Yorum bağlantısı
Serkan Ekinci

Rica ederim Göksel Bey,

Nano korumalar genellikle herkesin yapabileceği şekilde kolaydır. Fakat uygulama öncesinde Akan Bey'in de belirttiği gibi bir dizi olaylara dikkat edilmelidir ve uygulama sırasında kesinlikle sabır ve titizlik gerektirir.

Uygulama öncesi kullanılacak pastaların ama özellikle son kat pastanın çok kaliteli ve nano'ya uygun olması ŞARTTIR! Nano koruma uygulaması öncesinde pastaların yağsız, silikonsuz ve solventsiz olması gerekir.

Son kat pastalar genellikle yüzeye parlaklık kazandırmaları ve harelerin kaybolması için tasarlandığından yağlıdır. Burada uygulama öncesi iki sorun yaşanır:

Birincisi nano ürünler içerisinde yoğun bir alkol vardır ethanol ve isopropil. Nano'yu yüzeye aktarırken son kat pasta bu içeriğe dayanamaz. Kazandırdığı parlaklık kaybolur hatta hareler geri gelir. Örneğin Meguiars ve Riwax'ın hare gidericilerinde bu durum ortaya çıkıyor.

İkincisi pasta kaliteli olabilir ve üzerine ne sıkarsanız sıkın etkilenmez. Fakat Nano için uygun olmadığından nano koruma yüzeyde tutunamaz. Akan Bey maalesef burada bir sıkıntı var alkolle temizlense de tutunuş iyi gerçekleşmez. Örneğin Scholl'un S30 Nano Compound ürününde durum bu şekildedir. Tutunuş parlatma esnasında net bir şekilde fark edilir. Seramik nano parçacıkları yüzeyi sertleştirir, dolayısıyla parlatma esnasında yüzey üzerinde bezin hareketi zorlaşır. Zaten ürünlerin küçük parçalar halinde uygulanmaları ve hemen parlatılmalarının amacı da budur. Belirli bir sertleşmeden sonra parlatılamaz. Yüzey üzerinde izler kalabilir. Bu durumda da bu izleri kaybetmenin tek yolu ürünü doğru şekilde tekrar uygulamaktır. S30 kullanımı sonrasıysa üzerini nasıl temizlerseniz temizleyin nano korumayı bütün kaputa uygulayıp daha sonra parlatsanız da hiç sıkıntı olmadan parlatılır.

Bu güne kadar denediğimiz tüm kombinasyonlar içerisinde iki adet pasta üzerine nano'nun kusursuz şekilde tutunduğunu gördük. Her ikisi de Aluminyum oxid teknolojisi ile elde edilmiş pastalar. Şu anda son kat pasta olarak S40 Anti-Swirl&Hologram Polish ya da kendi adımıza ürettirdiğimiz Bekbars Nano Anti-Hologram Polish kullanıyoruz.

Koruma ne olursa olsun cila da olsa öncesinde kullanılacak pastalar önemlidir. Pastaların parlaklık etkisi uygulama sonrasında isopropil alkolle silindiğinde azalıyorsa korumanın temeli zayıf demektir. Dolayısıyla üstüne çıkılan kat da çok sağlam olmayacaktır.

Nano korumada önerim tabi ki kendi Markamız ama özellikle 3K Boya Koruma.

Koruma sırasında!!! Araç kapalı ortamda bulunmalı, kaporta yüzeyi sıcak olmamalı, uygulamaların 5 derece ile 25 derece arasında yapılması iyidir. Uygulama sırasında kesinlikle yüzeye sıvı teması olmamalıdır. dışarıdan su gelmesi ya da aracın çeşitli bölümlerinde su kalması ve akması kabul edilemez. Nemli havalarda sertleşme süreleri için daha fazla beklenmesi.

Uygulama sonrası araca uygulama yaptığınız firmanın önerisi dışında herhangi bir ürün kullanmayınız! Bu tarz şeyler nano parçacıklarının özelliklerini kaybetmelerine sebep olurlar. Daha iyi yaparlar diye alınan ürünün yıkama merkezindeki elemanlara yaptırılması ise tek cümle ile anlatılabilir "ürüne yazık". Sonuçta ürünü alanda oto yıkama elemanı da ürünü ilk defa yapacaklardır. Fakat bunlardan biri nasıl olsa böyle de olur zihniyetiyle sabırlı ve titiz davranmayacak. O biri de malumdur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...