İçeriğe Yönlendir

Zorunlu Trafik Sigortasına Zam Geliyor!

Fatih Öztürk27

Recommended Posts

Fatih Öztürk27

Başlık aynen bu yorum kısmı çok su götürür. Su dökmeyeceğim bu gün çok sakin ve durgunum. :biggrin: Sağlık sistemi, bütçeye para kazandırmak, serbest piyasa ekonomisi, sgk vs gibi sonu yemeğe bağlanamayan gergin konulardan uzak durmaya çalışıyorum. Ama zam da zam sonucu artan sigortayı yine 6 taksitle öderken canım sıkılacak birazcık.

http://www.ekofinans.com/zorunlu-trafik-sigortasina-zam-geliyor-h4626.html

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Gelsin hocam gelsin, bir o eksik kalmıştı onunda gönlü kırılmasın gelsin alıştık nasılsa.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Zam haberleri artık dokunmuyor.Sanırım bünye alıştı iyice.Söylenecek birşey yok paşa paşa ödenecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şu çay bahçesindeki şemsiyelerden olduğu kesin...

Plaj şemsiyesi olmasın? Artık anca keser bizi...

Plaj_semsiyesi.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Bence hep beraber zevkini çıkaralım.Böyle kaçınılmaz durumlarda başka çare yok...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu haberi yazanın piyasanın ne kadar allak bullak olduğundan haberi yok...

Dünkü 750 liraya yaptırdığın poliçeye yarın 450 lira fiyat bulabilirsin..

İşi bilmeyen şirketler, her işi bozuyor.. Koca sigorta şirketlerinin bir politikası hala yok.. Bu kadar keşmekeşin olduğu bir sektörde % 10'u bir çoğunuz hissetmeyeceksiniz..

Yorum bağlantısı
Ali Eren
(düzenlendi)

Zam deyince aklıma hep Kemal Sunal geliyor.

tarihinde Ali Satılmış tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sercan Karataş

Benim poliçe biteli 1 hafta oldu bide üstüne bu zam gelsin ohhh devlet baba iyi valla

Yorum bağlantısı

Bu haberi yazanın piyasanın ne kadar allak bullak olduğundan haberi yok...

Dünkü 750 liraya yaptırdığın poliçeye yarın 450 lira fiyat bulabilirsin..

İşi bilmeyen şirketler, her işi bozuyor.. Koca sigorta şirketlerinin bir politikası hala yok.. Bu kadar keşmekeşin olduğu bir sektörde % 10'u bir çoğunuz hissetmeyeceksiniz..

Kaskoyu anlarım her firma nerdeyse farklı fiyat veriyorda Zorunlu trafiğe neden farklı fiyat veriliyor peki abi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaskoyu anlarım her firma nerdeyse farklı fiyat veriyorda Zorunlu trafiğe neden farklı fiyat veriliyor peki abi ?

Trafik de tamamen kasko ile aynı Hakan.. Ondan da bir bedel bir bedel ödüyorsun... Bu bedel yetmez olunca fiyatı artırıyorsun.. Aldığın bedel fazla gelmeye başlayınca fiyatı düşürüyorsun...

Ancak bazı şirketler, istatistiğe falan bakmıyor.. Yada harman ediyor... Yangından kazanıp trafiğe harcıyor...

Daha da tehlikelisi şu ki, ödeme yapmıyor..

Kırmızı ışıkta geçmişsin, niye geçtin, geri geri gelirken çarpmışsın, niye muavin kullanmadın, Hatta yorumsuz olarak ben bu kazadan kıllandım ödemiyorum git derdini mahkemeye anlat diyen sigorta şirketleri var piyasada...

Bir çok kötü şirket de bu taktiği uyguluyor.. Ben bunu ödemiyorum git mahkemeye ver..

Sonuç ne mi oluyor.. Git mahkemeye ver denilen dosyaların % 80'i mahkemeye gitmiyor, çünkü; hasar 300-500 lira dava açma bedeli 800 lira..

Bu tür şirketler de haliyle ucuz yapıyor.. Çünkü ödeme yapmadığı için paraya ihtiyacı yok..

Günümüzde hala bir poliçeyi almayı etkileyen en belirgin husus fiyatı..

Ancak benim tamircim bir çok sigorta şirketinin trafiğinden dosya açmıyor, çünkü hasar alamıyor..

Kalitede hizmette yarışmak yerine prim tutarında yarışıyorlar..

Bir çok şirketin fiyatlandırma politikası da çok farklı..

Az önce bir acente arkadaşım beni aradı ki kendisi axa acentesidir.. Kendisinde çok yüksek çıkan bir trafik ve kasko poliçesini benden yaptırdı...

Ben de az önce bir arkadaşımızın trafik poliçesine baktım, bende yüksek geldi, axa'ya baktık ucuzdu, ona yönlendirdim...

Yapılması gereken;

Önce poliçe alınabilecek şirketler tespit edilecek, sonra bu şirketler fiyat olarak kıyaslanacaktır...

Geçen ay ucuz olan bir şirket bu ay en pahalılar arasında olabilir.. Çünkü bazı şirketler agresif davranarak bir anda % 50 ye kadar düşük fiyat açıklayabilir..

Migrosta dün X marka ayçiçek yazı 22 lira idi.. Bugün 17 lira yarın 23 olabilir..

Günümüzde trafik sigortasının ve kaskonun ayçiçek yağından farkı kalmamıştır..

Sigorta Almanın zor yanı da şudur ki, eve getirip test edemiyorsunuz, bu sebeple test edenlerin yorumlarına bakılmalı, her yağı bilen ahçılara, yani, kazalarla içli dışlı olan tamircilere ve kaportacılara sorulmalıdır...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Aslında mevzu daha derin yani. Daha ayağı yere basan düzenlemelere ihtiyaç var. Ayrıca vatandaşında bu sigorta şirketlerinden korunması için yasal düzenleme yapılmalı. Sİgorta gerçekten çok havada bir iş sanki. Ödemelerde çok sıkıntı çıkarttıklalarına şahit oluyoruz maalesef. Parça lazım yan sanayi filan yerde şu kadar onu öderim diyebiliyor. Veya kusur sende sana hiçbirşey yok deyiveriyor. Hak arama işi de yok gibi neredeyse. Kaskoda sistem biraz daha tüketici lehine oturmuş gibi oysa.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet, tam tersi olmalıyken, kaskoda durumlar daha iyi.. Tablolar daha net..

Yorum bağlantısı

Piyasada genel bir zam olacaktır. Aslında haberde eksiklik var. Katılım payı arttırımı geriye dönük olarak 01/01/2012 tarihinden yapıldı. Yani şu ana kadar düzenlenmiş poliçeler için de sigorta şirketleri ödemede bulunacaklar.

Torba kanunla beraber, şahıslara ödenecek tazminatlar için sigorta şirketlerine başvurma devri kapandı. Bunun yerine SGK sigorta şirketlerinin poliçelerinden direk kesinti yapıyor. Bu nedenle de sigorta şirketleri trafik poliçelerinde tedaviler için bir pay ayırmak durumundaydı. Bu pay şimdi arttırıldı ve geriye yürütüldü. Bu zam tarifeden bağımsız yapılan bir zam diyebiliriz. Bunun üzerine sigorta şirketlerinin tarife indirimleri, ya da sürprimleri önümüzdeki aylarda yansıyacağından genel olarak piyasadaki trafik poliçesi prim(fiyat düzeyi) artacaktır.

Trafik poliçeleri genel olarak maddi hasarlardan çok şahıslara gelen zararları karşılamaya yönelik yüksek teminatlar içerirler. Bu nedenle olası bir kazada trafik sigortasının bulunmadığı durumlarda kişilerin hastane masrafları ve Allah korusun vefat durumunda ödenecek tazminatlar karşılığında trafik poliçesi primi önemsizdir. Hususi araçlar için günde 4-5 adet(paket değil) sigara parası kadar olan bu meblağın 7-8 taksitle de ödenebilmesi kolaylıktır.

Trafik poliçesi zorunlu bir poliçe olarak devletin yaptırımıdır. Vicdanlı gönüller için ise olmazsa olmazdır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2002 lerden sonra, yabancılara satılırken, bol maaşlı primli imkanlı Türk müdürler, çok sevinmişti, nasılda kitledik zarar eden sigorta firmalarını diyorlardı, şahsen, yabancı satın almışsa, bir şey biliyordur diyordum dumdumdum, Aaaa forumda yankı mı var :mangal:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Hadi mangala kutlamaya :bravo:

12 Nisan da 160TL ye yaptırdım. 2013 de hayırlısı %10 indirimle yine aynı fiyata yaptırırım herhalde.

Yorum bağlantısı

Trafik sigortası poliçesi zarardır. Hasarı düşüremediğiniz müddetçe, primi arttırarak zararı kapatmak pek mümkün değildir. Aşağıda hasar/prim oranı mevcut. 600 milyon gibi bir rakam fazlalık var gibi gözükse de, muallakta kalan hasarlar, geçmişten mahkemelik durumlara karşı ayrılan karşılıklar, acentelere komisyonları da düşünüldüğünde, sektördeki firmaların birçoğu bu kalemde zarar yazmıştır.

"Geçen yıl zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırılan araçlardan toplam 2 milyar 598 milyon 251 bin lira prim alındı. Ödenen hasar tazminatı ise 1 milyar 952 milyon 364 bin lira oldu.

2011 yılında ayrıca 122 bin 671 adet karayolu taşımacılığı zorunlu ferdi kaza sigortası poliçesi düzenlendi. Bunlardan alınan prim miktarı da 34,3 milyon lira oldu. Zorunlu ferdi kaza sigortasında ödenen tazminat tutarı 17 milyon 390 bin lirayı buldu."

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
ömür ersoy
(düzenlendi)

aslında trafik sigortaları zam haricinde her ay yeni tarifeler ile değişiyor bunlara etken geçtiği ayın hasar yüzdelerine göre değişiyor die biliyorum örneğin sigorta şirketi bi sonraki ayın tarifesini belirlerken bi önceki aydaki hasar oranlarını araç cinslerine göre (otomobil-kamyon -kamyonet ...) sınıflandırıp ona göre fiyatları hazine müsteşarlığına bildirdiğini biliyorum .yaşa görede çok farkediyor trafik sigorları mesela 35 40 yaşında birisine 200 tl çıkan bir trafik sigortası 19 yaşındaki bir gence 350 400 tl bulabiliyor.gerçi bu fiyatlar sigorta şirketlerinin politakalarına göre değişiklik gösterebiliyor

tarihinde ömür ersoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cemal Demirezen
(düzenlendi)

Ankara (06) için zorunlu trafik sigortası ne kadardır haziran ayında yaptıran var mı?

tarihinde Cemal Demirezen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...