İçeriğe Yönlendir

Bebek Ile Yolculuğa Çıkmak...

Serdar Göktaş

Recommended Posts

Serdar Göktaş

değerli abilerim ve forumun tecrübeli babaları ve değerli anneleri

bebeğimiz ile 1 temmuz günü Allah nasip ederse uzun bir yolculuğa çıkacağız. fakat bu bizim ilk uzun yolumuz olacak bebeğimiz ile. Annesi bu konuda bayağı telaşlandı şimdiden bende sizin görüşlerinizi almak istedim. ilk önce bizim ufaklığı tanıtayım sizlere; kendisi 9 aylık ve çok hareketli bir bebek, sürekli ilgi kendisinde olması gerekiyor. odadan çıktığımızda bile ağlamaya başlıyor ve yalnız kalmaya gelmiyor. gündüzleri uyku süreleri çok az minimum 30 dk maksimum 1,5 saat uyur. hele ki bu aralar tam yürüme aşamasında ve elinden tutup yürütmezsek basıyor yaygarayı kerata :) şimdi sorularıma gelecek olursak

1- uzun yolculuklarda bebeğinizle yolculuk yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

2 genelde gece yolculuğu mu seçiyorsunuz, yoksa gündüz yolculuğu mu?

3- gündüz yolculuğu seçilir ise şayet klima mı yoksa camın az açık olmasını mı tercih ediyorsunuz? klima bu aydaki çocukları etkiler mi?

4- ne tavsiye edersiniz yolculuk sırasında?

5- ana kucağında durmayı pek sevmiyor, uyuyacağı zaman sadece orda duruyor. aslında bu en çok korktuğumuz mesele... sürekli annesinin kucağında durmak istiyor. bu konuda ne yapabiliriz? arka koltukta annesi ile didişip duruyorlar şimdiden. Annenin sıkıntısı aslında burda başlıyor, ben o kadar saat ne yapacağım diyor. Anne de aslında uzun yolu pek sevmiyor gerçi ama....

tek şöför olarak yola çıkacağız ve yaz planlarımız arasında antalya - ankara- amasra(belki) ve tekrar antalya ve istanbul şeklinde olacak. eşim araba kullanmayı bilse dönüşümlü olarak belki oyala biliriz diye düşündük ama kerata beni görmeyince çok sıkılıyor.

sorularım baya bir fazla oldu ama :) cevaplayanlara şimdiden teşekkür ederim. belki buradan çıkacak cevaplara da göre de diğer taze babalarımız da faydalanır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çocuğu arabada kucağa "hiçbir zaman" alıştırmayın. Yarından başlayarak koltuğunda oturacak. Ortaya koyarsanız koltuğu önü rahat görür. Güneş de almaz. Arka cama perde. Alt değişme için muşamba vs. Gündüz yolculuğu yapın derim. Tabii ki klima 22 derecede.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Bu kadar olur hocam!Tam da böyle bir başlık açmak için foruma girdim.Baktım ki siz açmışssınız. :) Bizim de 4 aylık bebemizle 1300 km miz var.Kara kara düşünüyorum şimdiden. :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Çocuğu arabada kucağa "hiçbir zaman" alıştırmayın. Yarından başlayarak koltuğunda oturacak. Ortaya koyarsanız koltuğu önü rahat görür. Güneş de almaz. Arka cama perde. Alt değişme için muşamba vs. Gündüz yolculuğu yapın derim. Tabii ki klima 22 derecede.

mümkün olduğunca ana kucağına oturtmaya çalışıyoruz hocam, 10 dk ağladıktan sonra mecbur annesi alıyor kucağına. oyuncak veriyoruz eliyle itiyor, oynamak istemiyor. hocam birde bizim klima manuel, 22 derece kaçıncı kademeye denk gelir?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Nasıl giderseniz gidin de dikkatli gidin, gelin. Rabbim korusun.

Bebelere balooonn...

balon-budur.png

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Sevgili Meslektaşım, kendi tecrübemi anlatayım doğru veya yanllış. Benim iki çocuğum var birisi 8 yaşında diğeri 6 aylık. Yolculuk için özellikle seçtiğimiz bir vakit yok, büyüğün koltuğunu sola küçüğün ana kucağını ise sağ tarafa koyuyorum anneleride ortada oturuyor, klimayı havanın duumuna göre içerinin havası normal olacak şekilde auto konumuna ayarlayıp ön cama veriyorum (cam aralamaktan çok daha iyi hem gürültü olmuyor hemde içerisi aynı kalıyor), müziğide hafif açıp sohbet ede ede gidiyoruz ne zamanki bizim beyefendi sıkılmaya başlayıncada aagucuk gugucuk yapıp arada canlı müzik yaparak yolculuğu tamamlıyoruz, onların uyku zamanında ise hanım yanıma öne geçiyor müziği öne alıyoruz hafif hafif çalıyor ve yolculuğu tamamlıyoruz. Bu şekilde şimdilik ufaklığı hasta etmeden ve problem yaşamadan tamamladık yolculukları. Mama problemlerininde ise petrollerdeki arkadaşlar (Bu konuda özellikle Opete 5 yıldız veriyorum) içtenlikle yardımcı oluyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Bu kadar olur hocam!Tam da böyle bir başlık açmak için foruma girdim.Baktım ki siz açmışssınız. :) Bizim de 4 aylık bebemizle 1300 km miz var.Kara kara düşünüyorum şimdiden. :unsure2:

demek ki kara kara düşünen bir tek ben değilmişim :biggrin: hocam sizin bebek(Allah bağışlasın) daha ufakmış, bizim ki yeni yeni yürüyor ve her şey çok ilgisini çekiyor. arabaya biner binmez her yeri kurcalamak istiyor. İnşallah sağ salim tamamlamak nasip olur bu yolculukları... :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

1- uzun yolculuklarda bebeğinizle yolculuk yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

2 genelde gece yolculuğu mu seçiyorsunuz, yoksa gündüz yolculuğu mu?

3- gündüz yolculuğu seçilir ise şayet klima mı yoksa camın az açık olmasını mı tercih ediyorsunuz? klima bu aydaki çocukları etkiler mi?

4- ne tavsiye edersiniz yolculuk sırasında?

5- ana kucağında durmayı pek sevmiyor, uyuyacağı zaman sadece orda duruyor. aslında bu en çok korktuğumuz mesele... sürekli annesinin kucağında durmak istiyor. bu konuda ne yapabiliriz? arka koltukta annesi ile didişip duruyorlar şimdiden. Annenin sıkıntısı aslında burda başlıyor, ben o kadar saat ne yapacağım diyor. Anne de aslında uzun yolu pek sevmiyor gerçi ama....

.

1. kesinlikle kendi koltuğuna alışmalı,

2. gündüz yolculuğu seçilmeli

3. aracınızda otomatik klima varmı var ise klima şayet yok ise camı tercih edin araç içi sıcaklığı sabit 22 derecede tutmaya çalışın

4. araçta onu oyalayacak oyuncak vs. mutlaka bulundurun. bir kaç tane sevdiği çizgi film (pepee, keloğlan, kayyu, rio gibi) ayarlayın tablet, notebook, veya navigasyona yükleyin.

5. ana kucağına alışmasını sağlamak zorundasın.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Nasıl giderseniz gidin de dikkatli gidin, gelin. Rabbim korusun.

Bebelere balooonn...

balon bebeğe tehlikeli Zafer hocam, patladıkları zaman çok korkuyorlar, biz şimdilik plastik ufak toplarla idare ediyoruz ve çok seviyor. balonlar için çok teşekkürler amcası :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

demek ki kara kara düşünen bir tek ben değilmişim :biggrin: hocam sizin bebek(Allah bağışlasın) daha ufakmış, bizim ki yeni yeni yürüyor ve her şey çok ilgisini çekiyor. arabaya biner binmez her yeri kurcalamak istiyor. İnşallah sağ salim tamamlamak nasip olur bu yolculukları... :unsure2:

Allah tüm çocukları korusun bağışlasın.Onlar melek.

En büyük sorun içerideki havanın sıcaklığını ayarlayabilmek.Ben bunu başaramıyorum.Klima açınca ben bile titremeye başlıyorum.Cam açınca 90-100 ile giderken arka taraftakilere sert bir şekilde vuruyor. Bu işin bir çözümü olmalı.Yok mu tecrübeli abilerimiz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir

kucakta durmayan bir çocuğun koltuğuna alıştırılması zahmetli

ancak bir zırlar iki zırlar en fazla ağlar, hadi kıyameti koparsın

ama sonunda alışıp susacaktır.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
Sevgili Meslektaşım, kendi tecrübemi anlatayım doğru veya yanllış. Benim iki çocuğum var birisi 8 yaşında diğeri 6 aylık. Yolculuk için özellikle seçtiğimiz bir vakit yok, büyüğün koltuğunu sola küçüğün ana kucağını ise sağ tarafa koyuyorum anneleride ortada oturuyor, klimayı havanın duumuna göre içerinin havası normal olacak şekilde auto konumuna ayarlayıp ön cama veriyorum (cam aralamaktan çok daha iyi hem gürültü olmuyor hemde içerisi aynı kalıyor), müziğide hafif açıp sohbet ede ede gidiyoruz ne zamanki bizim beyefendi sıkılmaya başlayıncada aagucuk gugucuk yapıp arada canlı müzik yaparak yolculuğu tamamlıyoruz, onların uyku zamanında ise hanım yanıma öne geçiyor müziği öne alıyoruz hafif hafif çalıyor ve yolculuğu tamamlıyoruz. Bu şekilde şimdilik ufaklığı hasta etmeden ve problem yaşamadan tamamladık yolculukları. Mama problemlerininde ise petrollerdeki arkadaşlar (Bu konuda özellikle Opete 5 yıldız veriyorum) içtenlikle yardımcı oluyorlar.

teşekkür ederim sayın hocam bu tecrübelerinden yararlanacağım. ben gece yolcuğu düşünmüştüm, genelde uyuduğu için sıkıntı çıkarmaz diye düşünmüştüm. gündüz yolculuğu tavsiye etmişler. inşallah sağ salim gider geliriz.

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

3. aracınızda otomatik klima varmı var ise klima şayet yok ise camı tercih edin araç içi sıcaklığı sabit 22 derecede tutmaya çalışın

FAn hızını ne önerirsiniz çok mu üflesin az mı?

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
1. kesinlikle kendi koltuğuna alışmalı, 2. gündüz yolculuğu seçilmeli 3. aracınızda otomatik klima varmı var ise klima şayet yok ise camı tercih edin araç içi sıcaklığı sabit 22 derecede tutmaya çalışın 4. araçta onu oyalayacak oyuncak vs. mutlaka bulundurun. bir kaç tane sevdiği çizgi film (pepee, keloğlan, kayyu, rio gibi) ayarlayın tablet, notebook, veya navigasyona yükleyin. 5. ana kucağına alışmasını sağlamak zorundasın.

bu tavsiyeler üzerine ana kucağına daha fazla önem vereceğiz annesi ile birlikte. neden gündüz yolculuğu seçilmeli? gece kendi koltuğunda uyurken daha rahat olmaz mı? gerçi benim gece yolculuğu tecrübem de çok az. bende genelde gündüz uzun yolculuklara çıktım. araç collection donanım o yüzden diğital klima yok. manuelde nerde durmalı ve hava üflemesi nerede olmalı? çizgi filim olayına gelince aramız hiç iyi değil. çizgi film ve televizyon hiç seyretmiyor. bütün eğlencesi biziz ve bizim de o. onunla oyun oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. :)

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Valla arkadaşlar bende çok korkuyordum fakat tahmin ettiğimiz gibi olmuyor 2 yaşındaki kızımla 2850km yol yaptım araç içerisinde koltuğunda hep uyudu. Bize hiç rahatsızlık vermedi.

Auto konumunda kendisi belirlesin daha uygun olur.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
kucakta durmayan bir çocuğun koltuğuna alıştırılması zahmetli ancak bir zırlar iki zırlar en fazla ağlar, hadi kıyameti koparsın ama sonunda alışıp susacaktır.

hocam çok zırlıyor ama, dışardan bizi gören birileri neden bu çocuğu bu kadar ağlatıyor diyebilir, ki uzmanlar da çocuğu 10 dk dan fazla ağlatmayın diyor.

birde bebeğimizin kasık fıtığı problemi var ve çok ağladığı zaman testislerinde şişme meydana geliyor. o yüzden pek ağlatmamaya çalışıyoruz. şişliğin devam etmesi durumunda ameliyat olma durumu var.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
Allah tüm çocukları korusun bağışlasın.Onlar melek. En büyük sorun içerideki havanın sıcaklığını ayarlayabilmek.Ben bunu başaramıyorum.Klima açınca ben bile titremeye başlıyorum.Cam açınca 90-100 ile giderken arka taraftakilere sert bir şekilde vuruyor. Bu işin bir çözümü olmalı.Yok mu tecrübeli abilerimiz
galiba en iyisi klimayı 1 veya 2 kademe açmak ve cama vermek herhalde. hocam ben bile bazen rahatsız oluyorum klimadan. başım ağrıyor uzun süre çalışınca. ne yapacağız biz??
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Geçen sene Temmuz 'daki Gelibolu toplantısına giderken bizim ufaklık tam 7 aylıktı gidip gelene kadar akla karayı seçmiştik.Zor bir yolculuk olacak Allah sabır ve kolaylık versin. :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Bu arada bir not düşeyim arkadaşlar, bebeği anakucağına alıştırırken mutlaka kemerle bağlayın. Geçenlerde bu konuda mesai arkadaşımın başına üzücü bir olay geldi. Arkadaşım arka tarafta bebek ağlayınca bir an bebeğe bakmak için arkasına dönüyor tekrar önüne döndüğünde ise kırmızı ışığın yandığını ve diğer arabaların durduğunu geç farkediyor frene basmasına rağmen öndeki arabaya vuruyor. Bu sırada anakucağında boşta olan daha üç aylık bebek fırlayıp koltuğa çarpıyor kafasını ve kafatası çatladı ve ondan sonrası ise üzücü bir hastane süreci oldu onun için yaşı ne olursa olsun çocuk veya yetişkin kemer kullanalım. Allah kimsenin başına vermesin ama olduğu zaman iş işten geçmiş oluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
duruma göre ayarlayın fanı önemli olan çoçuğa direk esinti gelmesin yönü cama verin ne olur ne olmaz ön ızgaraları kapatın bebek koltuğuna alışırsa illeride de rahat edersiniz arka camlara da perde vb bişey şart güneşden rahatsız olabilir karnını doyurmak gerekebilir
işte bizim sıkıntımız da burda başlıyor, karnını doyurduktan sonra annesinin kucağından ana kucağına geçesi gelmiyor keratanın... tavsiyeler için teşekkürler. perde mutlaka alacağım. aslında cam filmi düşünmüştüm ama ceza beni korkutuyor.
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
Geçen sene Temmuz 'daki Gelibolu toplantısına giderken bizim ufaklık tam 7 aylıktı gidip gelene kadar akla karayı seçmiştik.Zor bir yolculuk olacak Allah sabır ve kolaylık versin. :fiuw:

Adnan abi yapma, gözünün yağını yiyim, korkutma bizi. yarın ben bu mesajları hanıma okutcağım :help:

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

bu tavsiyeler üzerine ana kucağına daha fazla önem vereceğiz annesi ile birlikte. neden gündüz yolculuğu seçilmeli? gece kendi koltuğunda uyurken daha rahat olmaz mı? gerçi benim gece yolculuğu tecrübem de çok az. bende genelde gündüz uzun yolculuklara çıktım. araç collection donanım o yüzden diğital klima yok. manuelde nerde durmalı ve hava üflemesi nerede olmalı? çizgi filim olayına gelince aramız hiç iyi değil. çizgi film ve televizyon hiç seyretmiyor. bütün eğlencesi biziz ve bizim de o. onunla oyun oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. :)

Hocam siz en iyisi araç içine yapıştırılan termometreler var.Ondan alıp yola çıkmadan bir süre önce deneme yanılma yapın.kilamayı açıp kademe kademe arttırarak 22 derece nin en yakın nerede olması gerektiğini bulun.

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Bizim bebek 4 ay 17 günlük. Peki yaz sıcaklarında uzun yolda nasıl giydirmeliyiz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

aracınız tit.x galiba otomatik klimada auto konumuna alın kendisi iç sıcaklığa göre ayarlıyor.

diğital klima yok ise iş size düşecek bir termometre ile araç içini sabit tutmaya çalışacaksın başka çaren kalmıyor. gündüz yolculuğunu tavsiye etmemim sebebi yolda istediğin yerde mola verme şansın olur. gece olursa durma mola verme imkanın azalır. çocuk sıkılınca çek sağa biraz vakit geççir devam yola.

Bizim bebek 4 ay 17 günlük. Peki yaz sıcaklarında uzun yolda nasıl giydirmeliyiz?

mümkün olduğunca ince ama mutlaka yanızıda üzerini örtecek ince bir battaniye veya örtü gerekibilir. araçtan inerkende üzerini mutlaka değiştirin veya örtü ile sarıp çıkarmak gerekicektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...