İçeriğe Yönlendir

Bebek Ile Yolculuğa Çıkmak...

Serdar Göktaş

Recommended Posts

Nereden başlasam acaba diye kaldım bir anda :)

3 yıldır bir ufaklıkla uzun yol yapan biri olarak fazlasıyla deneyim sahibi olduğuma inanıyorum sanırım, ukalalık yapmış gibi olmayım ama :) Anne karnında baş koyduk biz bu yola bulantılarla her benzinlikte mola vererek, arabanın her hamlesinde bir tekme yiyerek :) Gelelim soruların yanıtına...

1- uzun yolculuklarda bebeğinizle yolculuk yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle tam takım kıyafet havanın her hale girebileceğini düşünmelisin. En sevdiği oyuncaklar mutlaka arka koltuğun bir kişilik kısmını işgale girişsin ki acil durum çanları çaldığında elinin altında bul. Bu arada birde altı üstü yorgandan oluşan yumuşacık bir yatak hazırlayacaksın uykuya daldığında rahat olsun ve uykusu uzun sürsün. Emzik kullanıyorsa yedeklerini almayı unutma sık sık düşecekler yere :) Veee olmazsa olmaz abur cuburlar, meyveler, içeçekler...

2 genelde gece yolculuğu mu seçiyorsunuz, yoksa gündüz yolculuğu mu?

Kesinlikle gece yolculuğu derim ben uyku süresi daha uzun ve uzun yoldan çok da haz etmeyen anneye de dinlenme fırsatı sunar. Şahsen benim için bire bir

3- gündüz yolculuğu seçilir ise şayet klima mı yoksa camın az açık olmasını mı tercih ediyorsunuz? klima bu aydaki çocukları etkiler mi?

Eğer ki seçimin gündüz olmak zorunda kaldıysa kesinlikle klima ama çarpmamasına dikkat et bulantısı falan olursa hemen kapat bünyeye göre değişiyor bu olay. Arka cama bir perde takmalı ve yan camlar içinde çarşaf tarzı bir şey bulundur ki güneş vurduğunda cama sıkıştırabilesin yan cama güneşlik tavsiye edemeyeceğim çünkü aralık kalan yerlerden sızan güneş sıcaktan pişirir klimayı da açsan rahatsızlığını hat safhalara ulaştırır.

4- ne tavsiye edersiniz yolculuk sırasında?

Mutlaka müziği açık bırak mola verdiğinde kapı sesine, yada yolda oluşabilecek seslere karşı hazırlık hazırlık yapmış olursun sesle uyuduğundan kolay uyanmaz.

5- ana kucağında durmayı pek sevmiyor, uyuyacağı zaman sadece orda duruyor. aslında bu en çok korktuğumuz mesele... sürekli annesinin kucağında durmak istiyor. bu konuda ne yapabiliriz? arka koltukta annesi ile didişip duruyorlar şimdiden. Annenin sıkıntısı aslında burda başlıyor, ben o kadar saat ne yapacağım diyor. Anne de aslında uzun yolu pek sevmiyor gerçi ama....

Bence bu konuda oldukça şanslısın bizimki asla ana kucağında oturmadı da yatmadı da... Annesinin kucağında uyusun önemli değil, uykusu derinleşince yumuşacık bir yatağı ona rezerve bekletiyoruz zaten, hemen usulca atamasını gerçekleştiriverirsiniz :) Eeee bu kadar sıkıntısı da olsun değil mi netice de o bir bebek illa ki annesini isteyecek annesi de ona bolca şarkı söyleyip oyun oynayacak ki yolculuk monotonluktan kurtulsun yoksa sıkılır ağlamaya başlar. Anne olmak hiç bir zaman kolay olmadı yolda da olmayacak, sabırlı olup bebeği rahat ettirmekten isteklerine boyun eğmekten başka şansımız yok sanırım...

Tek şoför olacağım diye de hiç üzülme arkada ki manzarayı gördükçe iyi ki tekim diyeceksin :) Arka koltuğun bir esiri olarak gönül rahatlığıyla söyeleyebilirim ki uzun yolda şoför koltuğuna imreniyorum :)))

Bu arada ben Fatoş Hakan'ın eşiyim ve uzun yolu aynı eşiniz gibi sevmeyen biriyim :) Şimdiden kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Nereden başlasam acaba diye kaldım bir anda :)

3 yıldır bir ufaklıkla uzun yol yapan biri olarak fazlasıyla deneyim sahibi olduğuma inanıyorum sanırım, ukalalık yapmış gibi olmayım ama :) Anne karnında baş koyduk biz bu yola bulantılarla her benzinlikte mola vererek, arabanın her hamlesinde bir tekme yiyerek :) Gelelim soruların yanıtına...

Öncelikle tam takım kıyafet havanın her hale girebileceğini düşünmelisin. En sevdiği oyuncaklar mutlaka arka koltuğun bir kişilik kısmını işgale girişsin ki acil durum çanları çaldığında elinin altında bul. Bu arada birde altı üstü yorgandan oluşan yumuşacık bir yatak hazırlayacaksın uykuya daldığında rahat olsun ve uykusu uzun sürsün. Emzik kullanıyorsa yedeklerini almayı unutma sık sık düşecekler yere :) Veee olmazsa olmaz abur cuburlar, meyveler, içeçekler...

Kesinlikle gece yolculuğu derim ben uyku süresi daha uzun ve uzun yoldan çok da haz etmeyen anneye de dinlenme fırsatı sunar. Şahsen benim için bire bir

3- gündüz yolculuğu seçilir ise şayet klima mı yoksa camın az açık olmasını mı tercih ediyorsunuz? klima bu aydaki çocukları etkiler mi?

Eğer ki seçimin gündüz olmak zorunda kaldıysa kesinlikle klima ama çarpmamasına dikkat et bulantısı falan olursa hemen kapat bünyeye göre değişiyor bu olay. Arka cama bir perde takmalı ve yan camlar içinde çarşaf tarzı bir şey bulundur ki güneş vurduğunda cama sıkıştırabilesin yan cama güneşlik tavsiye edemeyeceğim çünkü aralık kalan yerlerden sızan güneş sıcaktan pişirir klimayı da açsan rahatsızlığını hat safhalara ulaştırır.

Mutlaka müziği açık bırak mola verdiğinde kapı sesine, yada yolda oluşabilecek seslere karşı hazırlık hazırlık yapmış olursun sesle uyuduğundan kolay uyanmaz.

5- ana kucağında durmayı pek sevmiyor, uyuyacağı zaman sadece orda duruyor. aslında bu en çok korktuğumuz mesele... sürekli annesinin kucağında durmak istiyor. bu konuda ne yapabiliriz? arka koltukta annesi ile didişip duruyorlar şimdiden. Annenin sıkıntısı aslında burda başlıyor, ben o kadar saat ne yapacağım diyor. Anne de aslında uzun yolu pek sevmiyor gerçi ama....

Bence bu konuda oldukça şanslısın bizimki asla ana kucağında oturmadı da yatmadı da... Annesinin kucağında uyusun önemli değil, uykusu derinleşince yumuşacık bir yatağı ona rezerve bekletiyoruz zaten, hemen usulca atamasını gerçekleştiriverirsiniz :) Eeee bu kadar sıkıntısı da olsun değil mi netice de o bir bebek illa ki annesini isteyecek annesi de ona bolca şarkı söyleyip oyun oynayacak ki yolculuk monotonluktan kurtulsun yoksa sıkılır ağlamaya başlar. Anne olmak hiç bir zaman kolay olmadı yolda da olmayacak, sabırlı olup bebeği rahat ettirmekten isteklerine boyun eğmekten başka şansımız yok sanırım...

Tek şoför olacağım diye de hiç üzülme arkada ki manzarayı gördükçe iyi ki tekim diyeceksin :) Arka koltuğun bir esiri olarak gönül rahatlığıyla söyeleyebilirim ki uzun yolda şoför koltuğuna imreniyorum :)))

Bu arada ben Fatoş Hakan'ın eşiyim ve uzun yolu aynı eşiniz gibi sevmeyen biriyim :) Şimdiden kolay gelsin...

Fatoş hanım öncelikle çok teşekkür ederim :) engin bilginizle bizi aydınlattınız. çok da güzel yazmışsınız ayrıca, uzun uzun üşenmeden. bende bu yazdıklarınızı eşime mutlaka aktaracağım. benim beklediğim cevap olmuş, ben belki forumdan bir bayan çıkar ve hislerimize tercüman olur diyordum, siz bizim hislerimizi tercüme etmişsiniz. tavsiyeleriniz den mutlaka yararlanacağız. tekrar teşekkür ederim.

aracınız tit.x galiba otomatik klimada auto konumuna alın kendisi iç sıcaklığa göre ayarlıyor.

diğital klima yok ise iş size düşecek bir termometre ile araç içini sabit tutmaya çalışacaksın başka çaren kalmıyor. gündüz yolculuğunu tavsiye etmemim sebebi yolda istediğin yerde mola verme şansın olur. gece olursa durma mola verme imkanın azalır. çocuk sıkılınca çek sağa biraz vakit geççir devam yola.

mümkün olduğunca ince ama mutlaka yanızıda üzerini örtecek ince bir battaniye veya örtü gerekibilir. araçtan inerkende üzerini mutlaka değiştirin veya örtü ile sarıp çıkarmak gerekicektir.

teşekkür ederim mehmet bey, ben o zaman araç içi termometre bakayım internetten.

Yorum bağlantısı
Engin Murat Ünal

Gece yolculuğu bence bebekler için daha kolay oluyor çünkü uykuda kalma süreleri gece daha uzun olduğu için daha az sıkıntı oluyor ve güneş vurmadığı için daha az rahatsız oluyorlar.

Bizimkiler geçen sene 1 yaşındayken tatile gitmiştik bu sene de kısmetse yine uzun yol gideceğiz. Kolay birşey değil mutlaka sıkıntı oluyor ama bir şekilde sabredeceksiniz. Bugüne kadar edindiğim tecrübelerim işinize yarar umarım;

- Ne yaparsanız yapın bebekler koltuklarında terliyor, iç sıcaklığı düşürseniz de farketmez sırtı terliyor buna dikkat edin gerekiyorsa değiştirin terli gitmesin, hem size bir mola olur.

- Tatile gitmeden önce koltuğa alıştırabildiğiniz kadar alıştırın koltukta oturma süresini uzatabilmek rahat yolculuk etmenin temel kurallarından biri bence.

- Siz kendinizi yola verin kesinlikle bebekle ilgilenmeyin, ağlasın, gülsün annesi ilgilensin herşeyden önemlisi yolda güvenli gitmek. Dikkatinizi dağıtmayın dağılmaya başlıyorsa mola verin.

- Bir de yeni bir oyuncak alıp ağladığında vermeyi deneyebilirsiniz belki oyalar.

Tabi her bebeğin kendine göre huyları farklı oluyor bizdekiler ikiz ona rağmen ikisi çok farklı huylara sahip. Siz kendinize göre çözümler üretebilirsiniz daha etkili olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Klimayı ayaklara verin. En sağlıklı soğutma metodur.

Gece yolculuğunu tercih edin.

3 saatlik yolu 5 saatmiş gibi hesap edin :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Gece yolculuğu bence bebekler için daha kolay oluyor çünkü uykuda kalma süreleri gece daha uzun olduğu için daha az sıkıntı oluyor ve güneş vurmadığı için daha az rahatsız oluyorlar.

Bizimkiler geçen sene 1 yaşındayken tatile gitmiştik bu sene de kısmetse yine uzun yol gideceğiz. Kolay birşey değil mutlaka sıkıntı oluyor ama bir şekilde sabredeceksiniz. Bugüne kadar edindiğim tecrübelerim işinize yarar umarım;

- Ne yaparsanız yapın bebekler koltuklarında terliyor, iç sıcaklığı düşürseniz de farketmez sırtı terliyor buna dikkat edin gerekiyorsa değiştirin terli gitmesin, hem size bir mola olur.

- Tatile gitmeden önce koltuğa alıştırabildiğiniz kadar alıştırın koltukta oturma süresini uzatabilmek rahat yolculuk etmenin temel kurallarından biri bence.

- Siz kendinizi yola verin kesinlikle bebekle ilgilenmeyin, ağlasın, gülsün annesi ilgilensin herşeyden önemlisi yolda güvenli gitmek. Dikkatinizi dağıtmayın dağılmaya başlıyorsa mola verin.

- Bir de yeni bir oyuncak alıp ağladığında vermeyi deneyebilirsiniz belki oyalar.

Tabi her bebeğin kendine göre huyları farklı oluyor bizdekiler ikiz ona rağmen ikisi çok farklı huylara sahip. Siz kendinize göre çözümler üretebilirsiniz daha etkili olabilir.

teşekkürler engin bey, dediğiniz gibi her bebeğin huyu bir olmuyor, bizimki çok terleyen bir bebek, sanırım bende gece yolculuğu seçeceğim. ve sık sık mola vererek gideceğiz.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Klimayı ayaklara verin. En sağlıklı soğutma metodur.

Gece yolculuğunu tercih edin.

3 saatlik yolu 5 saatmiş gibi hesap edin :D

ben şimdi antalya gideceğim 10 saate burdan, bunu 15 saat gibi düşünmek bile istemiyorum :i-ih:

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Hayırlı yolculuklar. Yolculuk izlenimlerini bekliyoruz. Soruyu sorup kaçmak yok öyle :)

biz her zaman burdayız Sefa abi, tatile 1 temmuz itibarı ile çıkıyoruz. yaklaşık 2 ay sürecek, malum öğretmeniz ya tam yatış pozisyonuna geçiyoruz. antalya ya gittiğim zaman kayınpederin nar bahçesinde, ormanın içinde olmayı çok seviyorum. o yüzden bir süre internet ortamından ve cep telefonundan uzak kalmayı istiyorum. dönüşte seve seve izlenimlerimi buradan aktarırım. zaten bu konuyu açma sebebim benim gibi düşünen olur diye açtım. sonuçta burada paylaşım için buradayız. Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

ben şimdi antalya gideceğim 10 saate burdan, bunu 15 saat gibi düşünmek bile istemiyorum :i-ih:

ben bizim çocuk 8-9 aylıkken gitmiştim Antalya ya. Burdan da 10 saat. giderken gece çıktım ve 10 saate indim. Ancak gelirken gündüz 14 veya 15 saatti sanırım geldim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

değerli abilerim ve forumun tecrübeli babaları ve değerli anneleri

bebeğimiz ile 1 temmuz günü Allah nasip ederse uzun bir yolculuğa çıkacağız. fakat bu bizim ilk uzun yolumuz olacak bebeğimiz ile. Annesi bu konuda bayağı telaşlandı şimdiden bende sizin görüşlerinizi almak istedim. ilk önce bizim ufaklığı tanıtayım sizlere; kendisi 9 aylık ve çok hareketli bir bebek, sürekli ilgi kendisinde olması gerekiyor. odadan çıktığımızda bile ağlamaya başlıyor ve yalnız kalmaya gelmiyor. gündüzleri uyku süreleri çok az minimum 30 dk maksimum 1,5 saat uyur. hele ki bu aralar tam yürüme aşamasında ve elinden tutup yürütmezsek basıyor yaygarayı kerata :) şimdi sorularıma gelecek olursak

tek şöför olarak yola çıkacağız ve yaz planlarımız arasında antalya - ankara- amasra(belki) ve tekrar antalya ve istanbul şeklinde olacak. eşim araba kullanmayı bilse dönüşümlü olarak belki oyala biliriz diye düşündük ama kerata beni görmeyince çok sıkılıyor.

sorularım baya bir fazla oldu ama :) cevaplayanlara şimdiden teşekkür ederim. belki buradan çıkacak cevaplara da göre de diğer taze babalarımız da faydalanır.

Çok yerinde fikirlerin paylaşıldığını görmekle birlikte. Cevaplarımı paylaşmadan önce başka bir öneri dile getirmek istiyorum. UÇAKLA GİDİN. Şaka yapmıyorum. Dertli bir yolculuk yaşarsanız (ki çok muhtemel) yolu 1,5 ya da 2 katı sürede gitmeniz çok olası. Ağlatmamak gibi tıbbi nedenlerle hedefiniz de var. Bu hedefi başaramayacağınızı düşünüyorum. Uçakla gidin, kalkışta ve inişte süt içsin. Taksi kullanın. İnanın maliyetine değer. Çok uzun süre kalacaksınız. Anne ve çocuğu uçakla gönderin.

1- Huysuz olmadığı ve en uzun uyku aralığına göre seyahat ediyoruz. Kesinlikle didişmiyoruz. Beklediği ilgiyi veremiyorsak en yakın pansiyonda konakladığımız da oldu. :)

2- Artık gündüz de olasa da 3 yaşına kadar hep gece gittik. Gündüz yolculuğu ilgi vermek gerekiyorsa, seçenek bile olmadı.

3- Klima çalıştırılır. Direk üzerine gelmeyecek şekilde konumlandırılır. Yanında oturan (muhtemelen anne) kısa kolu giyer. Esintiye dikkat eder.

4- İlgi ile yolculuğu unutturmayı. (mümkünse tabi!) Biz bir süre sonra şarkı söyleyerek yolculuk yapmaya başladık.

5- Ana kucağı yoksa, uzun yolda olmamalı bence. :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben oğlum doğduğu günden bu yana çok fazla yol yaptık. Ankara-Yozgat-Afyon-İskenderun-Adana-Mersin-G. Antep-Urfa- Eğe bölgesi tatil falan. Bizimki çok huysuz değil çok şükür. Ben Yolculuk boyunca rahatım eşim biraz sıkıntı çekiyor. Oğlanla berabera arka koltukta olmak daha zor. Ancak çocuk büyüdükçe işler biraz değişiyor. istekler değişiyor. Huysuzlukların boyutu değişiyor.

Benim oğlumun uzun yolda en büyük sıkıntısını 3 sefer farklı zamanlarda araçta kusmasından fark ettik. Yolculluk öncesi veya yolculuk esnasında süt verdiğimizde rahatsızlandığını fark ettik. Bu nokta önemli bence.

Birde çocuklar için araç koltuğunda seyahat en güzeli ancak ben o koltuğu şehir içinde kullandım uzun yolda arkaya ço güzel bir yatak yaptırdım ve genelde orada uyuyarak geçiriyor yolculuğu. Bunun tehlikeli oldunu biliyorum. Ancak çocuk uyumak istiyor ve araç koltuğunda uyuması çok zor. Koltukta seyahat esnasında uyudu ancak boynu bir tarafe mutlaka düşüyor. O yüzden arka tarafa hazırladığımız yatakta oyunayarak ve uyuyararak yolculuk yapıyoruz. Ana kucağında rahat uyuyor onda bir sıkıntı yok. Ama belli bir yaştan sonra olmuyor.

Klima olayına gelecek olursak ben sürekli klima açık dolaştığım için sorun yok. Doktor arkadaşlar şunu söylüyor sen üşüyorsan çocukta üşüyordur sen terliyorsan çocukta terliyor derdi. Bugüne kadar yolculuk esnasında çocuğumuz hasta olmadı çok şükür.

Yanınaza çocuğun sevdiği oyuncakları alın.

Çocuğunuzun izlediği klip çizgifilm reklam gibi görüntüleri alınki sıkılmaya başladığında huysuzluk yapmaya başladığında onu açın.

Benim tavsiyem bebek ilk bebek olduğu için biraz kucağa alıştırmışsınız gibi :) Bu sıkıntı işte. Allah yardımcınız olsun diyorum.

Yolculuk esnasında yenge hanıma çok iş düşüyor. Şükür benim hanım bana iş düşürmüyor.

Not: Şu anda benim oğlan 4 yaşında ben oğlumla tek başıma istediğiniz kadar km yol gidebilirim. Alıştı artık :)

Çok önemli bir noktayı atlamışım. Gaza basarken arkada bebek olduğunu düşünün. Riskli haraketlere hiç girmeyin. mümkün olduğunca arkadakileri sarsmadan sollama yapın ve şerit değiştirin. Uzun yolda bunlar çok önemli. Ben yolculukta araç kullanırken makam şoförü gibi olduğumuzu düşünüyorum. Adam kgs kartı okuturken uyanıyor diye OGS almıştım. Kasislerden geçerken siz düşünün :D

.

Hayırlı yolculuklar Allah kaza bela vermesin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Çok yerinde fikirlerin paylaşıldığını görmekle birlikte. Cevaplarımı paylaşmadan önce başka bir öneri dile getirmek istiyorum. UÇAKLA GİDİN. Şaka yapmıyorum. Dertli bir yolculuk yaşarsanız (ki çok muhtemel) yolu 1,5 ya da 2 katı sürede gitmeniz çok olası. Ağlatmamak gibi tıbbi nedenlerle hedefiniz de var. Bu hedefi başaramayacağınızı düşünüyorum. Uçakla gidin, kalkışta ve inişte süt içsin. Taksi kullanın. İnanın maliyetine değer. Çok uzun süre kalacaksınız. Anne ve çocuğu uçakla gönderin.

1- Huysuz olmadığı ve en uzun uyku aralığına göre seyahat ediyoruz. Kesinlikle didişmiyoruz. Beklediği ilgiyi veremiyorsak en yakın pansiyonda konakladığımız da oldu. :)

2- Artık gündüz de olasa da 3 yaşına kadar hep gece gittik. Gündüz yolculuğu ilgi vermek gerekiyorsa, seçenek bile olmadı.

3- Klima çalıştırılır. Direk üzerine gelmeyecek şekilde konumlandırılır. Yanında oturan (muhtemelen anne) kısa kolu giyer. Esintiye dikkat eder.

4- İlgi ile yolculuğu unutturmayı. (mümkünse tabi!) Biz bir süre sonra şarkı söyleyerek yolculuk yapmaya başladık.

5- Ana kucağı yoksa, uzun yolda olmamalı bence. :(

fikirleriniz için teşekkürler Hasan abi, bende çok faydalı fikirlerin paylaşıldığını gördüm ve çok mutlu oldum. gelelim uçakla gitme mevzusuna, aslında bu konuyu çok düşündük. doktorumuz ile son bir konuşmadan sonra bu konuya karar vereceğiz. bu ay kontrolü var zaten. doktor bir sıkıntı olmaz der ise amacımız bebeğimizi uzun yola çıkarmak ve alışmasını sağlamak. bizim için zor olacak ama bebeğimizin güvenliği ve sağlığı için bunu yapmak zorundayız. her yere de uçakla gidemeyiz. ya nasip diyerek yola çıkacağız.

ayrıca yukarı da yazmış olduğunuz maddeler çok hoşuma gitti, tekrar teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Ben oğlum doğduğu günden bu yana çok fazla yol yaptık. Ankara-Yozgat-Afyon-İskenderun-Adana-Mersin-G. Antep-Urfa- Eğe bölgesi tatil falan. Bizimki çok huysuz değil çok şükür. Ben Yolculuk boyunca rahatım eşim biraz sıkıntı çekiyor. Oğlanla berabera arka koltukta olmak daha zor. Ancak çocuk büyüdükçe işler biraz değişiyor. istekler değişiyor. Huysuzlukların boyutu değişiyor.

Benim oğlumun uzun yolda en büyük sıkıntısını 3 sefer farklı zamanlarda araçta kusmasından fark ettik. Yolculluk öncesi veya yolculuk esnasında süt verdiğimizde rahatsızlandığını fark ettik. Bu nokta önemli bence.

Birde çocuklar için araç koltuğunda seyahat en güzeli ancak ben o koltuğu şehir içinde kullandım uzun yolda arkaya ço güzel bir yatak yaptırdım ve genelde orada uyuyarak geçiriyor yolculuğu. Bunun tehlikeli oldunu biliyorum. Ancak çocuk uyumak istiyor ve araç koltuğunda uyuması çok zor. Koltukta seyahat esnasında uyudu ancak boynu bir tarafe mutlaka düşüyor. O yüzden arka tarafa hazırladığımız yatakta oyunayarak ve uyuyararak yolculuk yapıyoruz. Ana kucağında rahat uyuyor onda bir sıkıntı yok. Ama belli bir yaştan sonra olmuyor.

Klima olayına gelecek olursak ben sürekli klima açık dolaştığım için sorun yok. Doktor arkadaşlar şunu söylüyor sen üşüyorsan çocukta üşüyordur sen terliyorsan çocukta terliyor derdi. Bugüne kadar yolculuk esnasında çocuğumuz hasta olmadı çok şükür.

Yanınaza çocuğun sevdiği oyuncakları alın.

Çocuğunuzun izlediği klip çizgifilm reklam gibi görüntüleri alınki sıkılmaya başladığında huysuzluk yapmaya başladığında onu açın.

Benim tavsiyem bebek ilk bebek olduğu için biraz kucağa alıştırmışsınız gibi :) Bu sıkıntı işte. Allah yardımcınız olsun diyorum.

Yolculuk esnasında yenge hanıma çok iş düşüyor. Şükür benim hanım bana iş düşürmüyor.

Not: Şu anda benim oğlan 4 yaşında ben oğlumla tek başıma istediğiniz kadar km yol gidebilirim. Alıştı artık :)

Çok önemli bir noktayı atlamışım. Gaza basarken arkada bebek olduğunu düşünün. Riskli haraketlere hiç girmeyin. mümkün olduğunca arkadakileri sarsmadan sollama yapın ve şerit değiştirin. Uzun yolda bunlar çok önemli. Ben yolculukta araç kullanırken makam şoförü gibi olduğumuzu düşünüyorum. Adam kgs kartı okuturken uyanıyor diye OGS almıştım. Kasislerden geçerken siz düşünün :D

.

Hayırlı yolculuklar Allah kaza bela vermesin.

hocam ne güzel yazmışsın öyle, üniversite de "sedat şen" diye bir hocamız vardı, dersi hiç bitmesin isterdik, senin yazdıklarını okuyunca da hiç bitmesin istedim. teşekkür ederim.

arkaya yatak yaptım demişsin, bunu çok merak ettim hocam. nasıl bir şey yaptın? varsa fotoğrafını paylaşabilir misin?

bizim oğlan daha ufak, ilk arabaya bindiğinde hemen uyurdu, maşallah son bir aydır arabada artık hiç uyumuyor, tabi bu kısa mesafelerde geçerli. uzun yolda nasıl olacak bakıp göreceğiz artık. kusma olayı filan olmaz inşallah. şimdiye kadar da öyle bir şey olmadı.

doktorunuzun dediğine katılıyorum, bende daha önce duymuştum bunu. o yüzden genelde klimayı ben kendime göre ayarlamaya çalışıyorum. ama bu sefer yukarıda yazan tavsiyelere uyarak.

hocam benim hanım bana da iş düşürmüyor ama çok fena da sıkılıyor ve bunu sen hissediyorsun. o yüzden ben bu yolculuğu ne kadar zevkli hale getiririm onu düşünüyorum.

gaza basarken tavsiyelerinize uyacağım. sonuçta ailemizi, geleceğimizi taşıyoruz. 120 km ye zaten çok geçmeyen birisiyim. hız sınırlarına uyarak yola devam. Allah cümlemizi kazalardan korusun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

a) hocam ne güzel yazmışsın öyle, üniversite de "sedat şen" diye bir hocamız vardı, dersi hiç bitmesin isterdik, senin yazdıklarını okuyunca da hiç bitmesin istedim. teşekkür ederim.

b) arkaya yatak yaptım demişsin, bunu çok merak ettim hocam. nasıl bir şey yaptın? varsa fotoğrafını paylaşabilir misin?

c) bizim oğlan daha ufak, ilk arabaya bindiğinde hemen uyurdu, maşallah son bir aydır arabada artık hiç uyumuyor, tabi bu kısa mesafelerde geçerli. uzun yolda nasıl olacak bakıp göreceğiz artık.

d)kusma olayı filan olmaz inşallah. şimdiye kadar da öyle bir şey olmadı.

e) doktorunuzun dediğine katılıyorum, bende daha önce duymuştum bunu. o yüzden genelde klimayı ben kendime göre ayarlamaya çalışıyorum. ama bu sefer yukarıda yazan tavsiyelere uyarak.

f)hocam benim hanım bana da iş düşürmüyor ama çok fena da sıkılıyor ve bunu sen hissediyorsun. o yüzden ben bu yolculuğu ne kadar zevkli hale getiririm onu düşünüyorum.

g)gaza basarken tavsiyelerinize uyacağım. sonuçta ailemizi, geleceğimizi taşıyoruz. 120 km ye zaten çok geçmeyen birisiyim. hız sınırlarına uyarak yola devam.

h)Allah cümlemizi kazalardan korusun.

a)Teşekkürler hocam.

b)Hocam yorgan gibi düşünün. yorgan kalınlığında çocuğun rahat edebileceği kalınlıkta pamuktan yaptık. Çok büyük değil. Koltuk genişliğinde. Evde bakayım bulursam çekerim fotosunu.

c) İnşallah herşey yolundadır.

d)Bizimkinin kusmasının sebebi içtiği süttendi. Onu anladık.

e) Klimayı çocuğa direk vurmayacak şekilde ayarlayın. Mesela pazar günü yoldan geliyorduk.Oğlan arkada uyuyordu kafasına klima çarpması diye benim solundaki ızgarayı kapattım. Havayı cama vurdurdum.İçeriyi benim terlemeyeceğim şekilde ayarladım. Birde şuna dikkat edin. Çocuk her şekilde araçta uyurken terliyor. Uyanır uyanmaz klimayı kapatıp çocuğun üzerini değiştirin. Yengen bilir zaten onu yinede ben hatırlatayım.

f) 2 saatte bir mola ver. Sohbet et. Yengemin sevdiği müziklerden oluşan bir liste hazırla. Navigasyon varsa film ayarla.

g) En önemli nokta aracı sakin risksiz kullan. Ben bu hatayı çok yapıyordum. Aldımda 2.0 vectra vardı. Şimdi hanım diyorki mondeo sana iyi geldi akıllı ve sakin kullanıyorsun diyor. Aman sakin olalım.

h)Amin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taygun Mertcan

Gündüz yola cıkacaksanız ilk 1,5 saatlik yol rüya gibi gerisi kabusa dönüyor, gündüz cocukla yolculuk tam sabır işi:))) gece cıkmak daha mantıklı bu acıdan, bebeğin ihtiyaclarını ( su, bez, mama vs.) eşinizin rahat kullanabileceği bir yere koyun. eğer gündüz yolculuğu yapmak durumunda iseniz yan camlara kesinlikle bod perde taktırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Gündüz yola cıkacaksanız ilk 1,5 saatlik yol rüya gibi gerisi kabusa dönüyor, gündüz cocukla yolculuk tam sabır işi:))) gece cıkmak daha mantıklı bu acıdan, bebeğin ihtiyaclarını ( su, bez, mama vs.) eşinizin rahat kullanabileceği bir yere koyun. eğer gündüz yolculuğu yapmak durumunda iseniz yan camlara kesinlikle bod perde taktırın.

Aman gece yolculuğundada dikkat edin. Uzun yolculuklarda gece yolculuğunda tek şoför tehlikeli. Uyku sorununuz varsa tek şoför tehlikeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Aman gece yolculuğundada dikkat edin. Uzun yolculuklarda gece yolculuğunda tek şoför tehlikeli. Uyku sorununuz varsa tek şoför tehlikeli.

Bir de mümkünse aracınız 04 Mondeo GhiaX OV olmasın, O ayrı eziyet oluyor zaten, İnsan çocuğu filan unutur kahrından. :D

Allah yolunuzu açık etsin. Şakası bir yana tecrübesi olan yazsın. :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bir de mümkünse aracınız 04 Mondeo GhiaX OV olmasın, O ayrı eziyet oluyor zaten, İnsan çocuğu filan unutur kahrından. :D

Evet çok doğru. Hanım bile dedi aracı ilkdefa bu kadar hor ve acımasız kullandın dedi. Ahmet sizi takip etmek isityorsa kesinle gece yolculuk yapmasın ve 04 Mondeo GhiaX OV olmasın doğru.Gelirken daha rahattık. Yakıt bile 2 lt fark ettti :D Çünkü önde ben vardım. Hatta sizi bir erde 10 dakika bekledik bile :) En büyük şahidim Serhan Abim.

Ama yalnız seyahat edecekse 04 Mondeo GhiaX OV olsun sessiz rahat olur. : )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

gece yolculuğunu iyiden iyiye düşünmeye başladım ama tek şoför olmak açıkcası beni korkutuyor. o yüzden sakin sakin gidip, bol mola vererek gündüz yolculuğu yapacağız gibi duruyor. teşekkürler.

araç focus collection dizel, bunda da eziyet olmaz herhalde :tongue:

o yüzden gece yolculuğunu askıya alacağız gibi hocam zaten, yanımda bir şoför daha olsa hiç durmam gece yola çıkarım da. uykusuzluk kısmında aslında kendime güvenirim ama ne olur ne olmaz. bir kaç defa uykusuz uzun yolculuk yapmak zorunda kaldım, çok fena baş ağrısı yaptı bende. en güzeli temiz bir uyku çekip, ondan sonra yola çıkmaktır bana göre.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

gece yolculuğunu iyiden iyiye düşünmeye başladım ama tek şoför olmak açıkcası beni korkutuyor. o yüzden sakin sakin gidip, bol mola vererek gündüz yolculuğu yapacağız gibi duruyor. teşekkürler.

araç focus collection dizel, bunda da eziyet olmaz herhalde :tongue:

o yüzden gece yolculuğunu askıya alacağız gibi hocam zaten, yanımda bir şoför daha olsa hiç durmam gece yola çıkarım da. uykusuzluk kısmında aslında kendime güvenirim ama ne olur ne olmaz. bir kaç defa uykusuz uzun yolculuk yapmak zorunda kaldım, çok fena baş ağrısı yaptı bende. en güzeli temiz bir uyku çekip, ondan sonra yola çıkmaktır bana göre.

Yokuşta Mondeo OV 2004 Benzinliyi rahat tokatlar. Araç işi tamam. :D

Gece yolculuğuna gelince; Daha önceden alışkanlığınız varsa gece çıkın, güneşsiz rahat bir yolculuk edersiniz, ama uykusuz olmamak kaydıyla,

Uykusuzluktan ve tek şoför olmak problem yaratacaksa hiç fantazi yapmayın. Gündüz rahat ve bol molalı ve sakin bir seyahat gerçekleştirin. :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Gece yolculuğuna gelince; Daha önceden alışkanlığınız varsa gece çıkın, güneşsiz rahat bir yolculuk edersiniz, ama uykusuz olmamak kaydıyla,

Uykusuzluktan ve tek şoför olmak problem yaratacaksa hiç fantazi yapmayın. Gündüz rahat ve bol molalı ve sakin bir seyahat gerçekleştirin. :good1:

tamam araç konusunda sıkıntı yokmuş, hee sadece yokuşta mı tokatlar? dediğim gibi gündüz yolculuğu olacak büyük ihtimalle. ben güneşten etkilenmem, genelde hep uzun yollarımı gündüz yaptığım için alışkınım. bebek için de perde alacağız. bol mola vererek gitmeyi düşünüyoruz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mındar ettin arabayı :D Az kaldı satacam :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Uyku sorunu varsa gece çıkmak iyi değil.

Ne yalan söyliyim ben ben sabah işe gidip akşam eve gelip gecede 11 gibi yola çıkıp sabaha karşı 6da izmirde olurdum :)

Yani 24saat uykusuz kalabiliyorum :)

Ama uyku sorun olacaksa gece çıkmayın.

Gündüz biraz daha işkence olacak ama yapacak bişi yok o zaman sizin için :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bebek ile yola çıkacaklar tavsiye... Yolculuk sırasında çocuğa lazım olabilecek her şeyi aracın içine alın...

Yolda durup bagajdan bişeyler aramak en sinir olduğum şeydir...

Ankara'ya gidene kadar 5 defa bagaj kurcalamak için durduğumu bilirim.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Uyku sorunu varsa gece çıkmak iyi değil.

Ne yalan söyliyim ben ben sabah işe gidip akşam eve gelip gecede 11 gibi yola çıkıp sabaha karşı 6da izmirde olurdum :)

Yani 24saat uykusuz kalabiliyorum :)

Ama uyku sorun olacaksa gece çıkmayın.

Gündüz biraz daha işkence olacak ama yapacak bişi yok o zaman sizin için :)

gece yolculuğu tecrübem çok az olduğu için bende gündüz yolculuğunu tercih edeceğim. maşallah o kadar saat uykusuzluğa nasıl dayanıyorsunuz? ben hayatta dayanamam. bir kere 24 saat uyumamışımdır, sonraki gün 24 saat uyudum ama.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...