İçeriğe Yönlendir

2012 Sıfır C-Max Ön Takımdan Çukur,Bozuk Yolda Ses Geliyor

Turgay Kotil

Recommended Posts

Turgay Kotil
(düzenlendi)

Merhaba 2012 model C-max daha 5000 km de. ancak aracı sıfır aldığımdan beri bozuk yolda ve özellikle araba boşta ise lakır lakır diye ses yapıyor. Aracı yetili servise götürdüm önce direksiyon kutusunu komple değiştirdiler,sonra baktım hala sorun devam ediyor tekrar gittim bu sefer yetkili servis baş teknisyeni ile teste çıktık. sorun var ama kendilerinin yapabilecekleri bir şey olmadığını belirtti. İşin enteresan yanı daha sıfır aynı kasa başka C-max binip kullandım aynı ses onda da var. Ne yapacağımı şaşırdım yeni araçtan böyle ses gelmesi normal değil ancak ortada kaldım. Bunun bir sorun olduğu sanırım bilir kişi ile tespit ettirip ya dava açmak lazım yada fabrika üretim merkeziyle görüşüp bunu anlatmak gerekli. Aynı sorunu paylaşan olursa görüşmek isterim.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Focuslarda aks probleminden bahsediliyordu, aks kafalarına bir baktırın.Yeni araç sonuçta gerekiyorsa değişsinler aksları

Yorum bağlantısı

Ön takımdan ses geliyorsa nie direksiyon kutusuna bakarlar ki ? Yanlış ordan başlıyor, ilk olarak aks, rot başları ve rotillere motor kulaklarına bakılmalıydı.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Ön takımdan ses geliyorsa nie direksiyon kutusuna bakarlar ki ? Yanlış ordan başlıyor, ilk olarak aks, rot başları ve rotillere motor kulaklarına bakılmalıydı.

Bakmışlardır diye tahmin ediyorum.

Bu arada benim araçta da sanki sol ön taraftan aslında olmaması gereken bir ses geliyor gibi, ustalarıma bir göstereyim. Gerekirse servise bırakacağım.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Servis araçta sorun olduğunu kabul ediyor ve bizim yapacağımız birşey de yok diyorsa bunu yazılı belge olarak almanız sizin avantajınıza olur.Daha sonra Ford direk hattını arayıp şikayette bulunun ki ileride haklı olan siz olun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgay Kotil

Merhaba işin enteresan yanı yeni sıfır araçta da aynı lakır lakır sesi geliyor. Benimde aldığım zamandan beri var. araç daha 4-5 bin km. de..aslında araba konusunda pek bilgisi olmayan insanlar bunun normal olduğunu sanabilirler ama bu araç benim 3. sıfır aracım. Onlarda asla böyle bir sorun yoktu,yeni araçta da aynı sesi duyunca anladım ki bunların hepsinde var.Eğer sizin araçta 2012 yeni kasa ise teybin sesini kısın bozuk yola girdiğinde aracı boşa alın ve sesi dinleyin eminim hepinizde aynı lakırdı sesi geliyordur. Eğer görüşmek isteyen olursa 05352006467 numaram görüşelim derim,bunun fabrikada üretim kusuru olduğunu ispatlamak lazım.

Hem 100.000 km yol yapmış başka bir grand c max bindim kullandım . onda ses iyice ayyuka çıkmış. tofaşta bile bir ses yok .bu arada araba lifte alında bakıldı.ön takımda takozlara kadar bakıldı ama sorun görünmüyor.ses her iki taraftanda geliyor. özellikle bozuk yolda ve araba boşta iken.İşler yoğun yoksa bilirkişiye falan baktırtacam. bunu eğer kayıt altına aldırırsam sanırım işim daha kolay olacak.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özer Özcan

Aracımı teslim aldığımın haftası aynı şikayetle servise gittim. Ancak şunu söyleyebilirim tüm dikkatinizi o sese verdiğiniz zaman dikkat edilecek, tabiricaizse bir lakırdama sesi. Ustayla test sürüşüne çıktık, hatta sıfır bir C-Max'le aynı ustayla test sürüşü yaptık aynı sesi duyduk. Ford'ların suspansiyonlarının sert olmasına bağladı usta. Bu şikayet üst makamlara bildirildi ancak bir çözüm bulunabileceğini sanmıyorum. Tamam Ford sert suspansiyonlu ama daha önceki Focus'umda böyle bir şikayetim yoktu doğrusu. Zamanla şu husus dikkatimi çekti. Aracın ön çamurluk içinden özellikle helezonlarını yıkamacıların tazyikli yıkama aletleri ile yıkadıktan sonra bir süreliğine o ses yok denecek kadar azlıyor. Ancak bir süre sonra helezonlar kir ( çamur toz v.s.) tutunca ses yeniden başlıyor. Bir denemenizi tavsiye ederim Turgay bey.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

Aracımı teslim aldığımın haftası aynı şikayetle servise gittim. Ancak şunu söyleyebilirim tüm dikkatinizi o sese verdiğiniz zaman dikkat edilecek, tabiricaizse bir lakırdama sesi. Ustayla test sürüşüne çıktık, hatta sıfır bir C-Max'le aynı ustayla test sürüşü yaptık aynı sesi duyduk. Ford'ların suspansiyonlarının sert olmasına bağladı usta. Bu şikayet üst makamlara bildirildi ancak bir çözüm bulunabileceğini sanmıyorum. Tamam Ford sert suspansiyonlu ama daha önceki Focus'umda böyle bir şikayetim yoktu doğrusu. Zamanla şu husus dikkatimi çekti. Aracın ön çamurluk içinden özellikle helezonlarını yıkamacıların tazyikli yıkama aletleri ile yıkadıktan sonra bir süreliğine o ses yok denecek kadar azlıyor. Ancak bir süre sonra helezonlar kir ( çamur toz v.s.) tutunca ses yeniden başlıyor. Bir denemenizi tavsiye ederim Turgay bey.

Geçmiş olsun bu benimde dikkatimi çekmişti c-maxxı yıkamaya verdikten aldıktan sonra araba bi süre daha sessiz oluyordu :)

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Ben de F1 deki süspansiyon sessizliğini 2,5ta bulamadım. biraz da sertliğinden olsa gerek önden hafif bir ses geliyor. Yeni kasalarda bu sorun yoktur diye umuyordum ama Cmax te olmasına şaşırdım.

Yorum bağlantısı
Osman Dolaş

kesinlikle aynı sorun bende de var ozaman

bir kaç arkadaşıma söyledim ford böyledir dediler bende onlara inandım.

ama bence de sıfır arabada bu hiç normal değil. ben daha 500 km. yaptım ve bu sesin gelmesi beni acaip tedirgin ediyor.

çalıştığım yerin otoparkı taş döşeli orada manevra yaptığımda bayağı rot başlarında boşluk var gibi hissettiriyor.

arabadan soğumamak için servise gitmedim, eğer bir sonuç alınırsa merkezden bende uğraşırım. ama hiç sanmıyorum bunlar böyle derler bizde buna tamam der otururz gibi geliyor

Yorum bağlantısı
Turgay Kotil

değerli arkadaşlarım bence bu araba da bir sorun.lakırdı sesi bence kesinlikle hata.üretim hatası bu. ve yapmak gereken yasal yollara baş vurmak. yemin ederim arabadan soğudum.bende daha ilk 500 km olmuştu gittiğimde bana da amartisörler sert deyip yolladılar . ama sonra bunun bir sorun olduğunu anlamak için ileri sürüş eğitimi almak gerekmiyor.Ben bu işle uğraşacam bence sizde uğraşın ve bir sonuç alalım .

Yorum bağlantısı
Osman Erdin

Servis araçta sorun olduğunu kabul ediyor ve bizim yapacağımız birşey de yok diyorsa bunu yazılı belge olarak almanız sizin avantajınıza olur.Daha sonra Ford direk hattını arayıp şikayette bulunun ki ileride haklı olan siz olun.

ben mail attım bana döndüler ancak servise gitmemi istediler bende; bu sorun sadece benim değil tüm c maxlarda var dediiğimde şu cevabı aldım. Efendim biz bunu genel müdürlüğümüze bildirip size döneceğiz oldu bilmiyorum sonuç ne olacak.

Yorum bağlantısı
Osman Erdin

arkadaşlar ford beni tekrar aradı ve bu şikayeti dikkate alacaklarını, ancak mühendislik açısadan bariz bir sorunun olmadığnı imalat hatası bulunmadığını ve bu ses seviyesinin kabul edilebilir sınırlar içeresinde değerlendirildiğini söylediler. Ve beni Tur otoya gitmem için bilgilendirdiler bende bunun bir imalat sorunu olduğunu servisin birşey yapamayacağını söyledim falan filan işte net bir çözüm yok sanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Geçici olarak farklı süspansiyon takıp bakılabilir mi acaba?

servislerin bu müşteriyi bertaraf etme politikasından bıktım. Müşteri sorun var diyorsa vardır. Zaten mesele sorunun var olup olmaması değil, müşterinin var demesidir. Var diyorsa vardır. Bilmiyorlar mı adam sonra başka mal alacak? Halbuki iyi tesbit yapmış olsalar bir sürü boş işi engelleyecekler, belki ana fabrikadan ödül bile alacaklar. Yok ki inanç kendine adamın? Savıyor baştan. Direksiyon kutusu değiştiriyor problemi analiz etmeden.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Aslında arac süspansiyon test makinasına sokulsa, test sırasında incelense ses daha kolay bulunur. Aracın icinden dinlendiğinde tam nereden geldiğini kestirmek zor olabilir. Süspansiyon testi sırasında ön takım yakından dinlenerek ses bulunabilir. Banada süspansiyon ile alakalı bir sorunmuş gibi geliyor. Takozlarda kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Tam sesin nasıl olduğunu bilmiyorum , ama bozuk yolda hızlı gidilirse her araçtan ses gelir bence.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Babamda şahin varken bozuk yollarda hiç takırtı gelmezdi; fiesta funda, getzde, yeni fiestada gelir. Ses gelmesin diye ben çok yavaş geçerim böyle yerlerden. Yeni araçlar bozuk yollara göre değil.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Aynı ses için z-rot değişti Aveo'da.

Eski Fun'dan geliyordu da yeni Fun'dan da geliyor mu abi, bende çıt çıkmıyordu :)

Çok bozuk yolda hızlı gidersen gelir bence. Alaman yoluna göre yapmışlar. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Evet, bozuk yolda hızlı gidilirse ses gelir. Daha lüks arabalarda bile geliyor.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

o dediğiniz ses sıfır aldığımız 2008 focustada vardı...ön düzen serviste komple değişti garantiden yinede düzelmedi....

Yorum bağlantısı
Turgay Kotil

Beni en son gölcükteki müşteri temsilci aradı ve size konu ile ilgili bir yazı göndereceğim dedi. yolla dedim . gelen yazıda gelen bu lakırdı sesinin fabrika normlarına göre bir hata değil normal olduğu yazıyordu. şimdi sormazları adama'' ya arkadaş madem normaldi bu ses neden direksiyon kutusunu değiştiriyorsunuz arabaların . bende tüm c maxlarda bu ladırdı sesi var.Diğer kullanıcı arkadaşlar fark etmiyor olabilirler.Ama bu benim 3. sıfr aracım hiç birinde böle ses yoktu. bu işi düzelteceğine normalara uygun diye savıyorlar bizi.bir direksiyon kutusu 3 bin liraymış. sizce bu normal olsa bu kadar masrafa girip değiştirirlermiydi bu parçayı. baktılar sorun giderilemiyor. normal diye yazı yollayalım kurtulalım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Turgay Kotil

aracın amartsörleri takozları da bilyeleride geçen hafta değiştirildi. ses hala devam ediyor. fabrikadan mühendis gelip bakacak .. bakalım onlar ne diyecek merak ediyorum. inşallah bana bu ses bizim üretim stardartlarımız dahilindedir demez umarım. sanırım bu son şans eğer olmaz ve sorunum çözümlenmezse kesin mahkemeye verecem.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

aracın amartsörleri takozları da bilyeleride geçen hafta değiştirildi. ses hala devam ediyor. fabrikadan mühendis gelip bakacak .. bakalım onlar ne diyecek merak ediyorum. inşallah bana bu ses bizim üretim stardartlarımız dahilindedir demez umarım. sanırım bu son şans eğer olmaz ve sorunum çözümlenmezse kesin mahkemeye verecem.

Hakkınızı sonuna kadar arayın sonuçta aracı hediye vermediler size...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...