İçeriğe Yönlendir

2012 Sıfır C-Max Ön Takımdan Çukur,Bozuk Yolda Ses Geliyor

Turgay Kotil

Recommended Posts

Necat Ertan

Sol rot kolu galiba sallanıyor dediğiniz peki hepsinde mi böyleymiş?.Sabri ustam değiştirelim demedi mi?

Peki bir çözüm önerisinde bulunuldu mu? Bende de çok kasisli yollarda az da olsa ses var gibi. Eğer oradansa ayrı tabii ki. Sorun bulununca çözümü kolay olur.

Bununla ilgili Sabri Ustama bir uğrayayım. Teknik yorumunu öğreneyim ve sizlerle paylaşayım.
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Bununla ilgili Sabri Ustama bir uğrayayım. Teknik yorumunu öğreneyim ve sizlerle paylaşayım.

Tamam Necat Bey, seviniriz. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

hyundai (kia) opel de standarttır bu sesleri hatta her mekanik grubun ayrı kimyasalda spreyi vardır. seslerin çözümü kolay

Açıkçası Opel (Astra H) sert falandı ama sesin S'si yoktu bozuk yolda.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

2005 yılında burçlu traverse geçince böyle oldu bu arabalar,megan 2 lerde aynı sesler varmış,onlardada burçlu travers kullanılmış,galiba çukurlara girdiğimizde burçlardan dolayı traverste esniyo esnemesiyle burçlar şaseye vuruyo ...

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Sabri ustam ile görüştüm.  Otosan direksiyon kutusunun yetkili serviste dahi sökülüp dağıtılmasına izin vermiyormuş.  C max araçların garantileri henüz dolmadığı için, kimse riske girip özel serviste de bu işlemi yaptırmıyor.  Bu nedenle sorunun tam olarak nereden kaynaklandığı konusunda net bir bilgi yok.

Otosan, bu konudan şikayet edenlere yapısal olarak sesin normal ve kabul edilebilir sınırlarda olduğu, sesin aslında bir sorun olmadığı izah edilerek,  müşteri taleplerinin geri çevirileceğine ilişkin yetkili servislere talimat göndermiş.  Bu talimata rağmen direksiyon kutusunu değiştirdikleri de oluyor.  Nitekim benim aracın direksiyon kutusu değiştirildi.  İlk bir kaç iyiydi ancak sonrasında tekrardan eski haline döndü.         

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Sabri ustam ile görüştüm.  Otosan direksiyon kutusunun yetkili serviste dahi sökülüp dağıtılmasına izin vermiyormuş.  C max araçların garantileri henüz dolmadığı için, kimse riske girip özel serviste de bu işlemi yaptırmıyor.  Bu nedenle sorunun tam olarak nereden kaynaklandığı konusunda net bir bilgi yok.

Otosan, bu konudan şikayet edenlere yapısal olarak sesin normal ve kabul edilebilir sınırlarda olduğu, sesin aslında bir sorun olmadığı izah edilerek,  müşteri taleplerinin geri çevirileceğine ilişkin yetkili servislere talimat göndermiş.  Bu talimata rağmen direksiyon kutusunu değiştirdikleri de oluyor.  Nitekim benim aracın direksiyon kutusu değiştirildi.  İlk bir kaç iyiydi ancak sonrasında tekrardan eski haline döndü.         

Klasik, müşteri maduriyetine kılıf uydurmuşlar bence. İlk alındığında olmayan bir sesin/ sorunun. birkaç zaman sonra aksetmesi nasıl "normal" olabiliyor? 

Birde bir hukukçu olarak merak ettiğim bir durum var, bu tip bir olayın sorun/arıza olduğuna yada olmadığına son noktayı kim koyar? İlk üretici mi? Servis mi? Yoksa kullanıcılar mı? YAni Otosan "bu normal" derse ve biz mahkemeye gidersek nasıl kanıtlayacağız bunun normal olmadığını? Sonuçta bilir kişide marka ile bağlantılı kişilerden olmalı düşüncesindeyim..

tarihinde Kerem Minaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Turgay Kotil

arkadaşlar geçen yıl açmış olduğum tüketici  mahkemesi maaselef aleyimde karar vererek davayı kapadı . bende yargıtaya vermemim bir anlamı olduğunu düşünmediğim için,işin peşini bıraktım . Anlayacağınız benim aracı test için gelen bilir kişi heyetleri 2 ayrı heyet .. hep aleyhime karar yazdılar . sonuç olarak mahkeme masraflarınamı yoksa arabamın canına okudular onamı yanayım . anlayacağınız ben ford'tan artık sıkıldım. Gerçi mozambik'te bile bu kadar üretici lehine kanun yapılmaz . sermayenin yanında olunmaz. Bu arada dava açmak isteyen olursa önce bir avukatada adam gibi danışsın . kaybedilmesi sonucunda  nisbi oranında avukatlık vekalet ücreti çıkıyor. bu epeyce fazla haberiniz olsun .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

arkadaşlar geçen yıl açmış olduğum tüketici mahkemesi maaselef aleyimde karar vererek davayı kapadı . bende yargıtaya vermemim bir anlamı olduğunu düşünmediğim için,işin peşini bıraktım . Anlayacağınız benim aracı test için gelen bilir kişi heyetleri 2 ayrı heyet .. hep aleyhime karar yazdılar . sonuç olarak mahkeme masraflarınamı yoksa arabamın canına okudular onamı yanayım . anlayacağınız ben ford'tan artık sıkıldım. Gerçi mozambik'te bile bu kadar üretici lehine kanun yapılmaz . sermayenin yanında olunmaz. Bu arada dava açmak isteyen olursa önce bir avukatada adam gibi danışsın . kaybedilmesi sonucunda nisbi oranında avukatlık vekalet ücreti çıkıyor. bu epeyce fazla haberiniz olsun .

Geçmiş olsun, yeni araba alıp böyle işlerle uğraşmak çok kötü gerçekten, insan arabadan soğuyor.Bilirkişi ne dedi acaba bu sesler normalmi dediler merak ediyorum.Bide avulatlık ücreti ne kadar çıktı bilgi açısından verebilirmisiniz.

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Arif Güzelel
(düzenlendi)

Bende aracımı 2014 mart ayında sıfır olarak aldım. Aracı alıp akşam üzeri eve geldiğimde araçtan çukurlu yolda lıkır lıkır ses geldiğini duydum. Konuyla ilgili olarak buradan inceleme yaptığımda bütün c max kullanıcılarında bu sorunun olduğunu gördüm ve gerçekten çok canım sıkıldı. Hemen Turgay beyi aradım ve o akşam resmen arabadan soğudum. Hatta günlerce binmediğim oldu. Kardeşimin 2002 model peugeot 206'sını kullanıyordum. O bile benim gözümde C-max tan daha cazip gelmeye başladı. Neyse  1000 km ye kadar bineyim olmazsa servise gösteririm dedim. geçenlerde servise gittiğimde oradaki ustayla test sürüşüne çıktık. Usta ilk etapta sesi duymamak için elinden geleni yaptı :) Bende ısrarcı olunca "abi km si henüz küçük, 10 bin yada 15 bin km arası gelirsen daha iyi olur. Arıza kesilmezse faturayı bize çıkartırlar" dedi. tabi razı olmayınca direksiyon kutusunu değiştirmeye karar verdiler. Parça dün değişti. Çok şükür seste kesildi. İnşallah ilerleyen zamanlarda tekrar ortaya çıkmaz...   

tarihinde Arif Güzelel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Tekrardan sesin çıkma olasılığı yüksek. Sattığım aracım c max ta, değişimden 3-4 ay sonra tekrardan ses yapmaya başlamıştı direksiyon kutusu. Servis değişimden sonra senesi dolduğunda tekrar değiştirelim dedi ama ben o ara aracı sattım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Halil Yakut

Malesef aynı sıkıntı bende de var. Araçtan acayip soğumuş durumdayım. Aracım 2012 model titanium x paket. Ön sol taraftan gelen lakırtı şikayetiyle 3. bakım sırasında 36452 km de iken ücretsiz direksiyon kutusu değişimi oldu. Bundan sonra sorun düzelmişti. Daha bir sene olmadan aynı sorun eskisindende fazla olacak şekilde tekrar başladı. Araç şu an 46 500 km lerde. Garantisi bitti 3000 Lira verip her sene direksiyon kutusu yenileyemem. Bozuk yolda gelen ses her geçen günde artıyor. Ses gelince sürüş keyfi diye birşey kalmıyor. Araçtan soğuyorum. Hatta araçtaki  yolculardan bile utanıyorum. Aracı gayet normal kullanırım. Ayrıca sürekli bozuk yollarda da kullanmıyorum. Bu ikinci Ford aracım ve bu sese kadar Ford dan çok memnundum. Değiştirsem yine Ford hatta C-max ilk sıralardaydı. Ama bu ses o kadar canımı sıktıki bu düşüncelerimin hepsi gitti. Ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Halil hocam,

Şu an 3. C-Max II aracımı kullanıyorum, böyle bir sorun yaşamadım çok şükür.

Direksiyon kutusu değiştikten sonra neden aynı arızayı yapar anlamak mümkün değil.

Acaba yapısal başka bir sorun mu var? Otosan'ı aradınız mı?

Malesef aynı sıkıntı bende de var. Araçtan acayip soğumuş durumdayım. Aracım 2012 model titanium x paket. Ön sol taraftan gelen lakırtı şikayetiyle 3. bakım sırasında 36452 km de iken ücretsiz direksiyon kutusu değişimi oldu. Bundan sonra sorun düzelmişti. Daha bir sene olmadan aynı sorun eskisindende fazla olacak şekilde tekrar başladı. Araç şu an 46 500 km lerde. Garantisi bitti 3000 Lira verip her sene direksiyon kutusu yenileyemem. Bozuk yolda gelen ses her geçen günde artıyor. Ses gelince sürüş keyfi diye birşey kalmıyor. Araçtan soğuyorum. Hatta araçtaki  yolculardan bile utanıyorum. Aracı gayet normal kullanırım. Ayrıca sürekli bozuk yollarda da kullanmıyorum. Bu ikinci Ford aracım ve bu sese kadar Ford dan çok memnundum. Değiştirsem yine Ford hatta C-max ilk sıralardaydı. Ama bu ses o kadar canımı sıktıki bu düşüncelerimin hepsi gitti. Ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Halil hocam,

Şu an 3. C-Max II aracımı kullanıyorum, böyle bir sorun yaşamadım çok şükür.

Direksiyon kutusu değiştikten sonra neden aynı arızayı yapar anlamak mümkün değil.

Acaba yapısal başka bir sorun mu var? Otosan'ı aradınız mı?

Hocam Ford iletişim merkezine dün şikayetimi yazdım. Bu gün geri dönüş yaptılar. Servise gidip orada aracımın incelenmesini ve servisin raporuna göre  işlem yapılacağını söyledi. Diyelimki 2. defa ücretsiz olarak direksiyon kutusu değişti. Sonrasında  aynı durumun meydana çıkması halinde yine müşteri mağdur olacak. Benim aklıma gelen ilk ihtimal araçta direksiyon kutusunu bozon başka bir mekanik problem var. İkinci ihtimal olarakta bu seride üretilen tüm direksiyon kutularında bu sorun var. 

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Sonuçta değiştiği halde yine aynı arızayı tekrarlıyorsa evet bir sorun var demektir.

Ama kullanıcı hatası diyip size de yıkmak isteyebilirler ki bunu düşünmek bile istemem.

Kullanıcıyı üzmemek ve markadan soğutmamak gerekir.

İnşallah sağlıklı ve lehinizde bir çözüm olur.

Hocam Ford iletişim merkezine dün şikayetimi yazdım. Bu gün geri dönüş yaptılar. Servise gidip orada aracımın incelenmesini ve servisin raporuna göre  işlem yapılacağını söyledi. Diyelimki 2. defa ücretsiz olarak direksiyon kutusu değişti. Sonrasında  aynı durumun meydana çıkması halinde yine müşteri mağdur olacak. Benim aklıma gelen ilk ihtimal araçta direksiyon kutusunu bozon başka bir mekanik problem var. İkinci ihtimal olarakta bu seride üretilen tüm direksiyon kutularında bu sorun var.

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Hocam aracı hor kullanan biri değilim. Bir kaza geçirmedim. Dağda taşta kullanmadım. Ne söylerlerse söylesinler bunun kesinlikle kullanıcı hatası olmadığını biliyorum. Bu sese kadar Forddan çok memnundum. Direksiyon kutusunu 2, kez değiştirseler bile sorunun kaynağını bulmadan bu bir işe yaramaz. Bu durumda da aracı satıp başka markalara geçmekten başka çare aklıma gelmiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...