İçeriğe Yönlendir

Canon-Nikon: Hangisi?

Rıdvan Ergün

Recommended Posts

Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

CANON EOS 600 D 18-135 IS KIT ile ve

NİKON D 90 18-105 KİT ile.

Her ikisi de faturalı, garantili sıfır ürünler. Aksesuar olarak Canon'da 8 gb sd kart var.

Canon 2.500 TL, Nikon 2.600 TL

Forumun uzmanları bana hangisini veya başka hangi modeli tavsiye ederler?

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

aslında Uğraş neden canon diye 2-3 satır yazsada keyifle okusak :)

ben canon kullanıyorum babamda bildim bileli canon kullanıyor.

Canon alırsanız bütçe uygunsa yanına birde 50mm f1,4 objektif alın tadından yenmez. O kadar çıkamam dersenizde f1,8 50mm alın.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

abi bu kadar para veriyorsan kit lens almazdım. Şahsen alacaksamda illaki mutlaka IS özelliği olsun isterim. Gönül isterki L serisi lens kullanmak.

Yorum bağlantısı
Fatih Ardıç

bencede nikon tavsiye ederim nikon fotografta kendini çok geliştirdi

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
3 ay kursa gitmedikçe bunların hiçbirini kullanamazdım
Makinan olmadan kursa da gidilemiyor ki...
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

canon 550d nin 600 e göre daha çok özelliği vardı galiba?

Hayır. Aslında çok küçük farklılıklar var. Bence en önemli fark 600D'de hareketli LCD olması.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Uzun süredir farklı Canon dslr kullanıyorum hiç şikayetim olmadı.Şuan kullandığım 7d muhteşem bir makine,hiç nikon almak aklımdan geçmedi.Hangi ortamda ne için kullanacaksınız lensler büyük önem taşır 18-135 is ihtiyacınız büyük bir bölümünü karşılar fakat kapalı alan ve akşam flaşsız fotoğraf çekimi düşünüyorsanız F(diyafram) yeterli değildir.En az makine kadar lenslerin önemi vardır.Canon mu Nikon mu sorusuna her markanın kullanıcısı alıştığı makinen markasını verir.Ben olsam Canon alırdım,Canon daha iyi diye değil kullanımından memnun kaldığım ve ihtiyaçlarımı karşıladığı için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Bakın bu f bilgisi benim için yeni bir bilgi. Kendime yük etmeden işi tek lensle bitireyim diyordum.

18-55 ve 55-250 kitle birlikte satılanı da var. Onu mu alsam yoksa.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Ben bu kiti tercih ettim. 18-55 hafifliği ve kullanım kolaylığı açısından uzun yürüyüşlerde çok faydalı. :) Ek olarak, makinelerin standart merceği her zaman en uyumlu olan diye düşünüyorum. 55-250'i çok nadir kullandım. Bir yurt dışı seyahatimde çok işe yaramıştı.

Yorum bağlantısı
Necati Dur
(düzenlendi)

Bende Canon 60D var. Çok memnunum. İkisininde birbirinden artı yönleri var muhakkak. Nikon'un Gece çekimlerinin daha iyi olduğunu duymuştum. Benim Canon'u tercih sebebim Türkçe menü olmasıydı. Yalnız Canon 600D değilde Canon'un yeni çıkardığı 650D yi tavsiye ederim. Dokunmatik ekran, Digic 5 işlemcili. Ve benim makinamdan ve 600D'den ekstra olarak videoda otomatik netleme var.http://www.canonturk.com/vbulletin/giris-seviyesi/14224-canon-650d-cikti.html

Bende 18-200 var. Birde yanına 50mm aldım mı yetiyor. Tek lensle 1-2 ay sabredersiniz. Sonra başlar kaşıntı

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Özcan

Nikon ile Canon un en bariz farkı, Canon'un netlemeyi kontrasta göre yapması, nikonun ise renklere göre yapmasıdır.

Nikon ile Canon savaşı, FB ve GS futbol takımı savaşı gibidir. İkisi de son derece kaliteli makinedir. Ben Nikon D90 ve D7000 (daha yeni bir makine) arasında D90 seçtim. Yurt dışında çok daha ucuz. Fransa'da 750 Euro. Temmuz ayında arkadaşım getirecek. Bekliyorum. Unutmayın ki en önemli olan lenstir. Her iki makinenin de üzerindeki lensi güzel. Ekstra 50 mm lens alırsanız uzunca bir süre idare eder.

İmkanınız varsa her iki makineyi de elinize alın, tartın, elinize uyumuna bakın. Gerisi hikaye. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

3 sene önce bende araştırırken aynı ikilemde kalmıştım . Nikon'u elime alınca Canon dan daha iyi oturduğunu -Genel olarak model farkı olmaksızın - ve plastik kalitesini çok daha iyi bulduğum için Nikon aldım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Cevap verip, fikirlerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim.

Canon 60D veya 650D üzerinde yoğunlaştım. Şu an asıl sorunum lens seçimi. Tek bir lensle her işi yapacak optimum ölçüyü bulabilir miyimacaba; iki ayrı lensi yük etmek ve kullanımda kafa karışıklığı yaşamak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Özcan

İlk önce tek lensle başlarsınız. Sonra 2 3 lens daha alırsınız. Bu modifiyeye başlamak gibi ucu açık bir şey. İki seneye kalmaz orta üst düzey bir Canon ya da Nikon'a geçersiniz :) Güle Güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necati Dur

Cevap verip, fikirlerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim.

Canon 60D veya 650D üzerinde yoğunlaştım. Şu an asıl sorunum lens seçimi. Tek bir lensle her işi yapacak optimum ölçüyü bulabilir miyimacaba; iki ayrı lensi yük etmek ve kullanımda kafa karışıklığı yaşamak istemiyorum.

18-135 birçok işinizi görecektir. Ama yanına özellikle portre çekimlerinde Diyaframı küçük değerlere indirip arka fonun dahada bulanıklaşması için 50 mm alırsanız birçok işinizi görür. (50 mm 1.8 II) fiyat-performans testlerinde Canon'nun en iyi lensiymiş. yurtiçi 2 yıl garantili 230 Tl ye alınıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Özgün
(düzenlendi)

Rıdvan Bey,

Fotoğraf dünyası içinde girdikçe büyüyen ve ihtiyaçlarınıza göre verdiğiniz bütçe sürekli artan bir dünya. ,

Ben Nikon'cuyum. biri D40 Giriş seviyesi biri de D5100 olmak üzere iki DSLR'm var. Ben Nikon'dan çok memnunum.

Ancak günümüzde markaların çok farkı kalmadığına inanıyorum. Gövdeden daha önemli olan objektif'tir.

Objektifte odak aralığı ne kadar genişse ışık kırımınız o kadar fazla olacaktır.

Fotograf Makinası alırken çoğu insanın düştüğü hataya düşmeyiniz.. Makinayı alırken Ters işlem yapın. Önce harcayabileceğiniz maksimum bütçeyi belirleyin. Ve yapabiliyorsanız nasıl bir fotoğraf türü çekeceğiniz de önemli tabi. Makro mu çekeceksiniz. Doğa mı Portre mi? Buna göre alacağınız objektifi belirleyin ve ardından geri kalan kısmıyla nasıl bir gövde alabileceğinizi belirleyin. Bu Nikon olur Canon olur Farketmez.

Eğer zamanınız varsa makineyi almadan bence fotoğrafçılığa yeni başlayan birinin okuması gereken kitap olan SCOTT KELBY'nin "Dijital Fotoğrafçının El Kitabı" adlı kitabını okuyun. İngilizceniz varsa Pdf'ini gönderebilirim. veya Türkçesini her kitapçıda bulabilirsiniz. Bu kitap sürekli faydalanabileceğiniz bir kaynaktır.

Bir de benim en önemli referans kaynağım olan Ken Rockwell'in sitesine bakmanızı öneririm.

www.kenrockwell.com

Son olarak yine Ken Rockwell'in, önemli olanın makine - ekipman değil içimizdeki sanatçılık olduğunu her daim vurgulayan, 5000 dolarlık bi kameraa yerine dandik bir canon a530 ile de pekala süper resimler çekebileceğimizi anlatan makalesini okuabilrsiniz. O zaman demek istediğim daha net anlaşılır.

http://www.kenrockwe...llar-camera.htm

Saygılarımla.

tarihinde Erdem Özgün tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Çok teşekkür ederim Erdem Bey. Fotoğrafçılıktaki Türkçe terimlerin bazılarında dahi zorlanırken İngilizcesi ile uğraşmaktansa Türkçe baskısını 3 cilt olarak sipariş ettim.

Anlaşılan iyi bir gövde ve tek bir objektif yerine bir kaç tane objektif alacağım :)

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...