İçeriğe Yönlendir

Kasko Poliçesine Araç Tipi Yanlış Yazılmış?

Arif Doğan

Recommended Posts

Arif Doğan

Merhabalar,

Ben her yıl olduğu gibi bu yıl da güneş sigortadan kasko yaptırdım.

1- Fakat poliçede araç SW ve Otomatik olarak yazılmış. Bu ilerde bir sorun oluşturur mu ?

Bu hatanın düzeltilmesi için acentaya uğradım poliçe değişmeden düzelteceğiz dediler.ama düzelttiler mi bilmiyorum.

2 - Kontrol etmek için tramere baktım orda düzeltilmemiş görünüyor , güneş sigorta poliçe sorgulamaya giriyorum ama (https://online.gunessigorta.com.tr/PoliceView/WFLogon?inv=cl917305) bilgi alanlarından "Seri No" alanına yazacak birşey bulamıyorum çünkü poliçede böyle bir ibare yok. Güneş sigorta kullanan ve internet üzerinden sorgulama yapabilen var mı ?

3- Şu ana kadar şeytan kulağına kurşun kasko gerekli olmadı bir tek mini onarım hizmetini kullandım. Bunun dışındaki durumlarda güneş sigorta nasıldır bilmiyorum. Güneş sigorta iyi midir değilse tecrübeli arkadaşların tavsiye edebileceği başka şirket var mıdır ?

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

"Araç tipinin önemi yok.şase numarası aracın kimliğidir" der bizim sigortacı.Ama bidaha ona yaptırmayacağım.:)

Yorum bağlantısı
Arif Doğan

"Araç tipinin önemi yok.şase numarası aracın kimliğidir" der bizim sigortacı.Ama bidaha ona yaptırmayacağım. :)

Bir daha ona yaptırmayacağına göre bunu dikkate almıyor muyuz demek oluyor? :)

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Bir daha ona yaptırmayacağına göre bunu dikkate almıyor muyuz demek oluyor? :)

Yok yok.O sebeple değil.Fiyatları yüksek ve çenesi iyi çalışıyor.Dolayısıyla kandırıyor bizimkileri.İşini bilir o sebeple dikkate aldım ben :)

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

araç modeline göre fiyatlar değişebilir o sebeple araç tipini düzelmelerinde fayda var...ek belge olarak poliçe ön sayfası değişecektir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

"Araç tipinin önemi yok.şase numarası aracın kimliğidir" der bizim sigortacı.Ama bidaha ona yaptırmayacağım. :)

Doğru demiş de kısmen doğru... Evet o şasi no ile o aracı sigortalıyor, evet plakanın falan bi önemi yok önemli olan şasi.. Ancak..

Prim hesaplamasında ve teminatlarda şasi no yetmez, aracın tipi doğru girilmelidir, primler farklı gelir..

Hasar anında da sigortalanan araç ile poliçe arasında uyumsuzluklar görülürse sorunların yaşanması muhtemeldir

Yorum bağlantısı
Arif Doğan

Doğru demiş de kısmen doğru... Evet o şasi no ile o aracı sigortalıyor, evet plakanın falan bi önemi yok önemli olan şasi.. Ancak..

Prim hesaplamasında ve teminatlarda şasi no yetmez, aracın tipi doğru girilmelidir, primler farklı gelir..

Hasar anında da sigortalanan araç ile poliçe arasında uyumsuzluklar görülürse sorunların yaşanması muhtemeldir

Muhtemelen benim kasko da pahali cikmistir. Otomatik ve sw olmasi fiyati arttirir diye dusunuyorum. Kontrol edecegim ama 2.sorumda soyledigim gibi kontrol edemiyorum.

Peki abicim mumkunse 3. soruma cevap alabilir miyim acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki abicim mumkunse 3. soruma cevap alabilir miyim acaba?

Bu tür sorulardan hep kaçmışımdır... :D

Sadece şunu diyebilirim... Bu şirkette ısrar etmenize gerek yok.. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Doğan

Bu tür sorulardan hep kaçmışımdır... :D

Sadece şunu diyebilirim... Bu şirkette ısrar etmenize gerek yok.. ;)

Abi cevabın yarısını söylemişsin zaten . Devamını da söyle de burdan istifa edersek ortada kalmayalım :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Aşık

bence model tipi mutlaka doğru girilmelidir. basit bir örnekle açıklayayım aracınızda sony generation 2 6li cd çalar var Allah korusun hırsızlık sonucu çalınıyor ve kaskodan cihaz çalınması için talepde bulunudğunuzda poliçenizdeki modeldeki teyip ise standar sony auido ise onu takmak isteyebilirler biraz basit bir açıklama oldu ama ne bileyim. :)) siz o araca göre prim ödediniz vs diyebilirler...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yusuf Yurttaş

Ben de 18 Ağustosta kaza yapmıştım, 1,5 aydır bu işlerle uğraşıyorum. Araç kazada pert oldu onun için bana 2011 model focus collection 1.6 tdci (90) aracıma 35,300 değer biçtiler. Ancak kasko da full denlen aracın tam değeri üzerinden yapılmıştı. Bu akşam geldim bir baktım meğersem araç kaskoda 1,6i (115) olarak yazılmış. Oyle olunca tabi 40 küsur milyarlık araç için 35,300 teklif ettiler bana. Ayrıca kaskoyu yapan acenta aynı zamanda trafik sigortalarını da yaptı ama onlarda araç özelliği doğru yazılmış. Bakalım yarın neler olacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

bence model tipi mutlaka doğru girilmelidir. basit bir örnekle açıklayayım aracınızda sony generation 2 6li cd çalar var Allah korusun hırsızlık sonucu çalınıyor ve kaskodan cihaz çalınması için talepde bulunudğunuzda poliçenizdeki modeldeki teyip ise standar sony auido ise onu takmak isteyebilirler biraz basit bir açıklama oldu ama ne bileyim. :)) siz o araca göre prim ödediniz vs diyebilirler...

Hayır demezler..

böyle bir durumda şayet araç alt tipi yanlış girildi ise yapılan zeyilname ile gerekli düzenleme yapılır iade ya da fark primi çıkar (araç bedelleri ve çarpan fiyatı farklı olduğundan)..

burada hatalı sigortalı değil acentedir..

Kaldıki acenteye de genelde yansıtılmaz,dediğiniz gibi bir hasarda eksper aracı kontrol eder servis bu aracın orjinal teybi budur der ve olay kapanır gider..

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaskoda araç tipi doğru seçilmelidir, ancak anladığım kadarıyla şu anki kaskondaki yanlışlığın sana bir zararı olmaması gerekir..

Sigorta şirketi sana 90'lığın bedelini teklif etmiştir.. 35300 seni tatmin etmiyorsa pazarlık edeceksin...

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Ben de 18 Ağustosta kaza yapmıştım, 1,5 aydır bu işlerle uğraşıyorum. Araç kazada pert oldu onun için bana 2011 model focus collection 1.6 tdci (90) aracıma 35,300 değer biçtiler. Ancak kasko da full denlen aracın tam değeri üzerinden yapılmıştı. Bu akşam geldim bir baktım meğersem araç kaskoda 1,6i (115) olarak yazılmış. Oyle olunca tabi 40 küsur milyarlık araç için 35,300 teklif ettiler bana. Ayrıca kaskoyu yapan acenta aynı zamanda trafik sigortalarını da yaptı ama onlarda araç özelliği doğru yazılmış. Bakalım yarın neler olacak?

Senin aracının kasko bedeli focus collection 4k 1.6 tdci 90 ise 44.100 TL.

poliçende yazılan araç modeli focu 1.6i collection 4k 115 ise 36.000 TL.

kasko bedeli var..

Pert durumunda poliçe üzerinde yazan araç bedeli baz alınarak sovtaj yapılır.. ihale bedeli,piyasa araştırması yapılarak sigortalıya fiyat sunulur mutabık kalınır ise ödeme yapılır.. Bence acenten ile konuş aracının doğru modelini şirkete iletsin..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kasko yaparken yanlış seçince, rakam da az çıkmıştır ama zararı şimdi ortaya çıkıyor, vesile ile bu gibi yanlışlıklarda acentanın başına birşey gelr mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gelebilir...

Böyle bir durumda, sigortalı mağdur edilmez, acente edilir.. :D

Böyle bir durum hiç yaşamadım, daha doğrusu abuk bir durum hiç yaşamadım ama eğer acente hile yaparak indirim yaparsa ve kaza anında indirimleri ıspat edemez ise, sigortalı ödemesini eksiksiz alır, fark acenteye rücu edilir..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

kasko yaparken yanlış seçince, rakam da az çıkmıştır ama zararı şimdi ortaya çıkıyor, vesile ile bu gibi yanlışlıklarda acentanın başına birşey gelr mi?

abi şirketten şirkete değişen uygulamalar olmakla birlikte genelde bu gibi durumlarda araç modeli tam olarak bulunamaz ise notlar kısmına aracın ruhsatta geçen tipi yazılır ise sıkıntı olmaz fakat yukarıda ki örnekte olduğu gibi sadece yanlış yazıldı ise gerekli durumda zeyil ile düzeltme yoluna gidilerek düzeltme yapılabilir.

Şayet iki farklı tip arasında araç bedeli kaynaklı uçuk fiyat farklılıkları kullanılarak müşteriye indirim yapılmış gibi bir izlenim ile hile yoluna gidilirse Mehmet abinin dediği yolda izlenebilir..

Mehmet abi ayrıca Allah yaşatmasın öyle bir durumu :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ki haksız rekabet engellensin diye ama bu şekilde ruculu acente de ben hiç duymadım?

Yorum bağlantısı
Yusuf Yurttaş

Senin aracının kasko bedeli focus collection 4k 1.6 tdci 90 ise 44.100 TL.

poliçende yazılan araç modeli focu 1.6i collection 4k 115 ise 36.000 TL.

kasko bedeli var..

Pert durumunda poliçe üzerinde yazan araç bedeli baz alınarak sovtaj yapılır.. ihale bedeli,piyasa araştırması yapılarak sigortalıya fiyat sunulur mutabık kalınır ise ödeme yapılır.. Bence acenten ile konuş aracının doğru modelini şirkete iletsin..

Evet abilerim araç dizel yerine benzinli yazılmış. İlk kaskoda focus collection 1,6i 90 bg, ikincide focus collection 1,6i 115 bg yazılmış. Doğru ya doğru burada benim de ihmalkarlığım, hatam var poliçeleri o kadar incelememe rağmen hiç farketmemişim. Benzinlinin fiyatı http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/kasko-deger-listesi sitesinde 35,300 tl görünüyor ve bana da teklif edilen miktar bu. Gerçekten de az gelmişti bana bu değer. Aynı sitede dizel 90 bg'in değeri ise 42,400tl olduğunu söylüyor. Sigortayı ilk yapan tanıdıktı uzaktan ona sorduk o da ruhsatta ne yazıyorsa onu yazmışızdır dedi doğal olarak. Ancak ruhsatta dizel collection yazıyor zaten. Buna ek olarak aynı kaskoyu yapan trafik sigortasını da aynı zamanlarda yaptı ve orada araç özellikleri doğru yazıyor, ilginç bayaa.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet abi ayrıca Allah yaşatmasın öyle bir durumu :)

Amin Fatih Amin :)

ki haksız rekabet engellensin diye ama bu şekilde ruculu acente de ben hiç duymadım?

Duymazsın inşallah...

Bu olay muhtemelen hatadır... Bu tür hataları yapmak da oldukça sık karşılanacak bir durumdur.. Çünkü..

Plaka girip aracı sorguladığımızda bilgiler tramerden geliyor..

Bizden önceki acente hatalı işlem yaptı ise, aynı hatayı devam etmek muhtemeldir..

Ben genelde incelerim ama, incelemeden geçtiğimiz de oluyor, çünkü çoğu aracın sahibi, aracının markasını zor biliyor... Donanımdan bir haber..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hatalı trafik sigortası keseni de görmüşlüm var da, 1 yıl boyunca kazık tarifeden, buna hata demem....

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet abilerim araç dizel yerine benzinli yazılmış. İlk kaskoda focus collection 1,6i 90 bg, ikincide focus collection 1,6i 115 bg yazılmış. Doğru ya doğru burada benim de ihmalkarlığım, hatam var poliçeleri o kadar incelememe rağmen hiç farketmemişim. Benzinlinin fiyatı http://www.tsrsb.org...o-deger-listesi sitesinde 35,300 tl görünüyor ve bana da teklif edilen miktar bu. Gerçekten de az gelmişti bana bu değer. Aynı sitede dizel 90 bg'in değeri ise 42,400tl olduğunu söylüyor. Sigortayı ilk yapan tanıdıktı uzaktan ona sorduk o da ruhsatta ne yazıyorsa onu yazmışızdır dedi doğal olarak. Ancak ruhsatta dizel collection yazıyor zaten. Buna ek olarak aynı kaskoyu yapan trafik sigortasını da aynı zamanlarda yaptı ve orada araç özellikleri doğru yazıyor, ilginç bayaa.

Bunun senin hatan olmadığını, mağdur edilmemen gerektiğini şirkete yazılı olarak bildir.. Düzeltilmeyecek bir şey değil..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...