İçeriğe Yönlendir

Ah Bobin Vah Bobin :))

Tamer Akkan

Recommended Posts

Tamer Akkan

Cumartesi günü Giresun'dan tatil için Mersin'e doğru yola çıktım, öncesinde yol halidir ne olur ne olmaz dedim alt takım, motor bakımı devirdaim kayışlar vs. değiştirdim .

Yol üzerinde Alacahöyük vardı ne zamandır uğramak istiyordum fırsat bu fırsat dedim uğradım, Hemen müze girişinde "Stres Alan Su" yazısını gördüm ve içtim, keşke içmez olaydım Stres üstüne Stres yaşadım :D :D .

Boğazlıyan'a 30km kala rampada araç çekmemeye başladı, sonrasında tekleme bildiğiniz FUSİON oldu mu pancar motoru gibi tartartar :) aynı anda da motor arıza lambası yanıp sönmeye başlayınca bildiğim duaları okumaya başladım. Araç dolu dağın başı Kayseriye 200 küsür km yol var hemen aracı çektim uygun yere yağ-su-kayış kontrolü yaptım normal motor sıcaklık normal aracı stopladım, bekledim tekrar çalıştırınca Pancar modu devam ediyordu ama arıza lambası sabit kalmıştı. Biraz daha gittim araç zorlanmaya başlayınca(rampaya) lamba tekrar yanıp sönmeye başladı. Giresundaki Ustamı aradım durumu anlattım Bobin kestin dedi ve en yakın yere kadar aracı zorlamadan git dedi, Kayseride özel bir servisi söyledi 3-4 saat süren zorlu bir yolculuk başladı kaplumbağa misali Kayseri'ye ulaştım servisi buldum sağolsunlar 5 dakikada işimi hallettiler 125TL ye Motorcraft bobin değişimi yaptım sorunum halloldu. Ama yaşadığım stresi anlatamam.

İşin özü; ne yaparsak yapalım olacağı varsa oluyormuş arkadaş :) Allah şansımızı ve bahtımızı açık eylesin.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun. Geçen sene de benim başıma gelmişti. O stres anlatılmaz yaşanır. Tekrar geçmiş olsun. :)

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Bobin işi tam bir muamma. 400 TL ye kadar da motorcraft bobin var, 80 TL yede. İkisini de orijinal diye satıyorlar. Ayrıca birde aynı bobinin visteon markası mevcut :s

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

2 yıl önce arkadaşımın 1.6 fsi golfü ile aynı sıkıntıyı yaşamıştık yolda. Hemde tam arabayı överken 3 silindire düşmüştü Antalya ya 100 km kala. Ayvalıktan Antalya ya yaktığı benzinin aynısını 100 km de yaktı araba :) Bobin ucuzdu her silindirde ayrı vardı bozuk olan değişti. Audi özel servisine yanaştık daha arızayı söylerken adam motor seri numara aralığı kesin ........ dır bu serilerde yakmayan yok demişti.

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Bobin işi tam bir muamma. 400 TL ye kadar da motorcraft bobin var, 80 TL yede. İkisini de orijinal diye satıyorlar. Ayrıca birde aynı bobinin visteon markası mevcut :s

Takdir edersiniz ki, o kadar eşya vs. o durumda parça araştırma imkanım olmadı. Sağolsun Giresundaki Ustam Kayseride usta buldu, telefonla görüştüm servise gittiğimde acile giden hasta gibi karşıladılar ne olduğunu anlamadan buyur abi dediler, paranın lafını bile düşünemedim :) ne dediyse verdik :biggrin:

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

bobin bozukken gitmeye çalışmak gazı ayarlayabilmeye çalışmak bazen zevk verebiliyor bende yaşadım aynı şeyi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan
(düzenlendi)

bobin bozukken gitmeye çalışmak gazı ayarlayabilmeye çalışmak bazen zevk verebiliyor bende yaşadım aynı şeyi :)

Aman eksik kalsın,böbreklerimde kum vardı bobin sayesinde hoplayıp zıplamaktan onu da döktüm :D :D :D Bence tıp literatürüne tedavi şekli olarak geçebilir.

tarihinde Tamer Akkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

ben bostancı vergi dairesine gitmiştim arabanın vergisini yatırmaya sonra çalıştırdım bobin arızalandı o şekilde e5 den kartal sanayiye kadar gittim 2.vites 2000 2100 devir aralığında patırdamıyordu , benim yolum kolaydı biraz kısa ve tektim evet :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Geçmiş olsun 125 lira için çekilen sıkıntıya değmez ama işte sonuçta da bu araçlar kul yapısı ne zaman ne yapacağı belli olmuyor meretlerin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Sağlıksız çalışan bobin ; yakılmadan atılan yakıtın artmasına neden olur ; mümkün olduğunca az yol yapmak lazım yoksa olan katalitik konvertör 'e olur ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

biri otosan fiyatı biri paralel ithalat :p ama paralel ithalata bazen sahte karışabiliyor :p

iş orjnal ile sahtesini parçacıda ayıramıyor :) denemişliğim var.

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

geçmiş olsun umarım başka şeyler zarar görmemiştirr.

Çok teşekkür ederim, sağolun.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Bobin böyle aniden mi bozulur yavaş yavaş mı, bir müddet hafif tekleme, çekiş düşüklüğü gibi belirtiler olması gerekmezmiydi?

Yorum bağlantısı

Valla bende biran da oldu yokuş aşağı stop edecekti neredeyse ve çok şaşırdım şöförlüğümü unuttuk acaba yokuş aşağı arabayı tekletiyoruz dedim de sonradan anladık araçda bir şeylerin ters gittiğini.

Geçen sene bende de aynı şekilde başıma geldi. Deli etti sabaha kadar. Sabah ustaya götürdüm 10 dk da söktü-taktı seneye görüşürüz dedi :D

LPG'de yapabiliyormuş, bekliyorum.. :p

Yorum bağlantısı

LPG kaynaklı sorunmuş :p Vallaha her sene görüşürüz dedi. bilmiyorum artık. Senesi dolmak üzere :D

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Bobin böyle aniden mi bozulur yavaş yavaş mı, bir müddet hafif tekleme, çekiş düşüklüğü gibi belirtiler olması gerekmezmiydi?

Ben de sordum bu soruyu kendime, ustalara ama sonuç olarak evet bozulurmuş.

LPG kaynaklı sorunmuş :p Vallaha her sene görüşürüz dedi. bilmiyorum artık. Senesi dolmak üzere :D

Tolgahan Bey sen yedek bobin al değiştirmede birşey yo zatenk en azından işçilik ücreti vermezsin :D

Yorum bağlantısı

Hazırlıklısınızdır o zaman. :D

Bu sene değil, ama Seneye Y.Dışından Orj getirtecem inş. :)

Şimdiki hazırlığım, aynı hatayı verdiğinde ne yapmam gerektiği :D

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Bu sene değil, ama Seneye Y.Dışından Orj getirtecem inş. :)

Şimdiki hazırlığım, aynı hatayı verdiğinde ne yapmam gerektiği :D

Ooooo düşündüğüne bak, devrini buldun mu hiç sorun değil ben Kayseri'ye kadar gittim, sen Türkiyeyi turlarsın :)

Yorum bağlantısı

Ooooo düşündüğüne bak, devrini buldun mu hiç sorun değil ben Kayseri'ye kadar gittim, sen Türkiyeyi turlarsın :)

Aman hocam kimsenin başına gelmesin, Kötü oluyor yahu ;)

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Motorcraft orjinal olanı, ama yedek parçacılar bile çakmasıyla ayırt edemedikleri için visteon satıyorlar. Bir duyuma göre motorcraft bobininde visteon tarafından üretildiği. Motorcraftın kutu markası olduğu düşünülürse, iddia doğru gibi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...