İçeriğe Yönlendir

Ah Bobin Vah Bobin :))

Tamer Akkan

Recommended Posts

Gündüz Can Yılmaz

İlk ustam sağ olsun, hiç arızası yokken buji değişimin gelmiş bunları da değiştirelim deyip buji, kabloları, bobini değiştirmişti. 1,5 sene önce, 180 lira parça, 70 lira işçilik almıştı. Parçacı parçalara orjinal demişti ya hayırlısı :) Sizinki de orjinaldir inşallah

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Aracı teslim aldıktan sonra takılan parçalar ne olursa olsun benim gözümde orjinal değildir, fakat kaliteli olup olmaması söz konusudur. Eeee ülke şartlarını göz önüne alırsak varın gerisini siz söyleyin :)

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

bobini açıp temizlesek falan tekrar taksak acaba düzelir mi ki ? öyle bir ihtimal var mı acaba veya içinde nesi bozuluyo teknik olaraktan ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Güleç

Dün öğleden sonra bende bobin arızası yaşadım.Dördünü birden orjinaliyle değiştim 240 tl bobin 25tl işçilik ile hallettik.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
M.Volkan Özbek

Arkadaşlar bu bobin sorması ayıp nedir yav. Her silindirde var denilince dizelin enjektörü ile ilgili bir şeydir diye düşündüm ama sonra baktım bujilerden falan bahsetmiş arkadaş lpg demiş demekki benzinli. Bende buji var buji kabloları var onları değiştirdim diye biliyorum ama bobin ilk defa duyuyorum benim fusi10a takmayı mı unuttular yoksa :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tamer Akkan

Arkadaşlar bu bobin sorması ayıp nedir yav. Her silindirde var denilince dizelin enjektörü ile ilgili bir şeydir diye düşündüm ama sonra baktım bujilerden falan bahsetmiş arkadaş lpg demiş demekki benzinli. Bende buji var buji kabloları var onları değiştirdim diye biliyorum ama bobin ilk defa duyuyorum benim fusi10a takmayı mı unuttular yoksa :)

Ustanız gerek duymamıştır yada sizin değiştiğinden haberiniz yoktur, yoksa benzinli araçlarda bobin sarması meşhurdur :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tamer Akkan

Evet, bu gün itibari ile bir bobin daha kesmenin mutluluğunu yaşamaktayım :unsure2:. Nasıl veya neden oldu pek anlam veremiyorum ama bobin yine arıza verdi. 4. ayda 2. kez oldu. Malum öncekini tatil yolunda olduğumdan, Kayseri'de değiştirdiğim için garantiden yenisini alma şansım olmadı. Bobin (motorcraft) değişmişken bobin kablosu (Fomoco) ve bujileri (Moorcraft) de değiştir dedim ustaya hatta sen aküde söyle (inci 50A-yerine uygun 60A bulamadım-) onu da değiştirelim dedim. Bir de format attık beyine, güncelleme çıktı 1 adet şimdilik sorun gitti, çekiş ve gaza tepki araçta hızlandı.

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Akümün şarj göstergesi yeşil yanıyor, maşallah daha hiç 2. defa marş yaptırmadı, tık dedi aldı fakat ölçümlerde düşük çıktı(10-12.7-13.4 gibi değerler, stop-rölanti-devirde) sizce değiştirmek gerekli mi? Kış geliyor diye ben değiştireyim diyorum ama büyüklere sormak lazım :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tamer Akkan

Evet 6 ay olmadan yine bobin kestim :biggrin: 3. kez bobin yaktıktan sonra sorunun kaynağını araştırmaya başladık, LPG de bobinden elektrik alındı dediler gittim tüp ustasına bobinden sadece ŞOK kablosunun alındığını elektriğin kontaktan geldiğini ve bunun da bobine zarar vermeyeceğini söyledi :) hadi buyur buradan yak :nargile: :nargile:bujiler motorcraft, buji kablosu fomoco ve yeni değiştirmiştim. Acaba bu durumda tecrübe edinen var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Tüysüz

Evet, bu gün itibari ile bir bobin daha kesmenin mutluluğunu yaşamaktayım :unsure2:. Nasıl veya neden oldu pek anlam veremiyorum ama bobin yine arıza verdi. 4. ayda 2. kez oldu. Malum öncekini tatil yolunda olduğumdan, Kayseri'de değiştirdiğim için garantiden yenisini alma şansım olmadı. Bobin (motorcraft) değişmişken bobin kablosu (Fomoco) ve bujileri (Moorcraft) de değiştir dedim ustaya hatta sen aküde söyle (inci 50A-yerine uygun 60A bulamadım-) onu da değiştirelim dedim. Bir de format attık beyine, güncelleme çıktı 1 adet şimdilik sorun gitti, çekiş ve gaza tepki araçta hızlandı.

Evet 6 ay olmadan yine bobin kestim :biggrin: 3. kez bobin yaktıktan sonra sorunun kaynağını araştırmaya başladık, LPG de bobinden elektrik alındı dediler gittim tüp ustasına bobinden sadece ŞOK kablosunun alındığını elektriğin kontaktan geldiğini ve bunun da bobine zarar vermeyeceğini söyledi :) hadi buyur buradan yak :nargile: :nargile:bujiler motorcraft, buji kablosu fomoco ve yeni değiştirmiştim. Acaba bu durumda tecrübe edinen var mı?

22 gün once degismemismiydi neden yandı baska sorun var kesin 6 ayda 3 bobin hic normal degil ustalar el atarlar simdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

22 gün once degismemismiydi neden yandı baska sorun var kesin 6 ayda 3 bobin hic normal degil ustalar el atarlar simdi.

Evet. Ateşleme sisteminde değişmeyen yalnızca akü kaldı, şarj dinamosuna hiç dokunmadık daha. 2 motorcraft bobin kestikten sonra 3. bobini Visteon marka taktık

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Hocam çok geçmiş olsun hakkaten bir yerlerde yanlış yapılan bir işlem olmalı bu kadar kısa sürede de olmaz ki inş. en kısa zamanda doğru çözümü bulursunuz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Hocam çok geçmiş olsun hakkaten bir yerlerde yanlış yapılan bir işlem olmalı bu kadar kısa sürede de olmaz ki inş. en kısa zamanda doğru çözümü bulursunuz...

Sağolasın hocam, bakalım birkaç tane daha bobin yakmadan bulursak iyi olur :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam peki servise gittinizmi ?

Gerçi servisin size diyeceği LPG tesisatından diyeceği kesin. İyi bir LPG ustası gördümü arabayı. (Aynı zamanda iyi bir motor ustası olsa çok daha güzel olur.) Benim araçta tekleme ve stop etme vardı yapmadık birşey kalmadı. En son bir LPG ustası iki enjektörün yerlerini değiştirdi sistem düzeldi. Ancak o kadar yüksek hızlarda ve devirlerde o kadar km yol yaptımki o şekilde. Subaplar bozulmuştu. Bu sorunu anlayan usta önceden iyi motor ustasıymış sonra LPG takma işine girmiş ve iskenderun en iyi LPG ve motor ustasına denk gelmişim :)

İnşallah sizin sorunuda iyi bir usta kısa sürede çözer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Hocam peki servise gittinizmi ?

Gerçi servisin size diyeceği LPG tesisatından diyeceği kesin. İyi bir LPG ustası gördümü arabayı. (Aynı zamanda iyi bir motor ustası olsa çok daha güzel olur.) Benim araçta tekleme ve stop etme vardı yapmadık birşey kalmadı. En son bir LPG ustası iki enjektörün yerlerini değiştirdi sistem düzeldi. Ancak o kadar yüksek hızlarda ve devirlerde o kadar km yol yaptımki o şekilde. Subaplar bozulmuştu. Bu sorunu anlayan usta önceden iyi motor ustasıymış sonra LPG takma işine girmiş ve iskenderun en iyi LPG ve motor ustasına denk gelmişim :)

İnşallah sizin sorunuda iyi bir usta kısa sürede çözer.

İskenderun'da hangi usta anladı,bende lpg sistemini orada taktırdım. Mekanik ustama gösterdim sistem normal dedi topu tüpe attı tüpçüye gittim o da normal dedi :biggrin: araç cihaza bağlandı yeniden program yüklendi (mekanik) fakat yine yaktı bobini. Bakalım şimdi tüpün programını bulabilirsek şoklama ayarını devre dışı bırakacağız, artık arıza olursa tüp harici kısımlara yöneleceğiz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

İskenderun'da hangi usta anladı,bende lpg sistemini orada taktırdım. Mekanik ustama gösterdim sistem normal dedi topu tüpe attı tüpçüye gittim o da normal dedi :biggrin: araç cihaza bağlandı yeniden program yüklendi (mekanik) fakat yine yaktı bobini. Bakalım şimdi tüpün programını bulabilirsek şoklama ayarını devre dışı bırakacağız, artık arıza olursa tüp harici kısımlara yöneleceğiz.

Otogarın orada bir karakol vardı.Onun hemen arkasında vahit (tahminim) ustaydı galiba. kısa boylu kilolu biri. Prins takıyor aynı zamanda.

Hatta Ford ototopçu'nun karşıdaki aradan düz devam edin sağınızda kalıyor.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Otogarın orada bir karakol vardı.Onun hemen arkasında vahit (tahminim) ustaydı galiba. kısa boylu kilolu biri. Prins takıyor aynı zamanda.

Hatta Ford ototopçu'nun karşıdaki aradan düz devam edin sağınızda kalıyor.

Abi doğru hatırlıyorsun Vahit usta gerçekten iyidir :) fiyat konusunda bana kapris yapınca başkasına taktırmıştım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Abi doğru hatırlıyorsun Vahit usta gerçekten iyidir :) fiyat konusunda bana kapris yapınca başkasına taktırmıştım.

Kaprisine diyecek yok. Gazla çalışıyor. (vereceksin gazı :) )Ford ustası ona yönlendirdi. Ama ilgilenmez dedi. Ben hallederim dedim :D

Vahit usta taaa Maraş'tan geliyorum. Aslen buralıyım. Namını duydum geldim. Senden başkası bunu çözemez dediler dedim. :) Sonra durumu anlattım. Sorunu çözdü. Dedim 4000 devirde kesme yapıyor dedim. Araca bilgisayarı bağladı. Otobana çıktık test yaptık (Hadi hadi beni burdan kurtar. Atla arabaya bende bir kafa dinliyeyim dedi :D ) Sarımazı'ya kadar çıktık geri döndük 20-30 tl bir para aldı ve sorunu çözdü :D

Biraz kaprisli dediğin gibi :)

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Kaprisine diyecek yok. Gazla çalışıyor. Ford ustası ona yönlendirdi. Ama ilgilenmez dedi. Ben hallederim dedim :D

Vahit usta taaa Maraş'tan geliyorum. Aslen buralıyım. Namını duydum geldim. Senden başkası bunu çözemez dediler dedim. :) Sonra durumu anlattım. Sorunu çözdü. Dedim 4000 devirde kesme yapıyor dedim. Araca bilgisayarı bağladı. Otobana çıktık test yaptık (Hadi hadi beni burdan kurtar. Atla arabaya bende bir kafa dinliyeyim dedi :D ) Sarımazı'ya kadar çıktık geri döndük 20-30 tl bir para aldı ve sorunu çözdü :D

Biraz kaprisli dediğin gibi :)

:).Abi desene karşılıklı çıkar ilişkisi olmuş :p Ahh ahh buralarda da olsa adam gibi usta şu işi halletsek :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Tüysüz

abi sorun neymis sürekli neden bobin arıza yapıyormus sebeplerini söylemedimi

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

abi sorun neymis sürekli neden bobin arıza yapıyormus sebeplerini söylemedimi

Bir bulabilsek :)

Yorum bağlantısı
Abdullah Duman

Bir bulabilsek :)

Bende de benzer bobin problemi olmuştu, benim usta bobin, bujiler ve aradaki kabloyu takım halinde değiştirdi, 20 bin km sorunsuz idare etti. Şimdi gene tekleme başladı yarın öbürgün tekrar gidecem.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...