İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Airbag Arıza Işareti Ve Çözümü

Ahmet Sarıkaya
Çözüme git Mehmet Ozyurek tarafından,

Recommended Posts

Durmuş Özdemir

Durmuş bey ciddi bir probleminiz yok gibi. Farklı bir yere gösterin sıkıntınız kalmaz derim.

cevabınız için teşekkürler..

Bugün sabahtandır uyarı çıksın diye bakıyorum bişey yok, bir temassızlık var galiba, koltuğu ileri geri çekme durumunda denicem birde, ayrıca aşırı sıcaklarda mı oldu diye şüpheye düşmeye başladım. şu günerde yağmur falan ortalık biraz ferahladı ona mıçıkmıyor ikaz lambası :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

dolandırıcının ekmeğine yağ bal sürülüyor demekki.

peki mehmet bey anlamanın başka yöntemi yokmu?

Gözle kontrol, başka yolu yok..

arkadaşlar bu airbag ışığının 4 kez yanması ne anlama gelir?

Emniyet kemeri gerdirici soketi arızasıdır, genelde oksitlenme sonucu yanar..

Dört kez yanıyorsa, bu forumda bunun adı, koltuk oynadı lambasıdır :)

Genelde sağ koltuk hareket ettirilince yanar..

Çözümü, soketi söküp, her iki tarafı da wd40 veya philips yağsız kontrant sprey ile temizlemektir..

Bakınız : http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/182012-airbag-lambasi/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Gözle kontrol, başka yolu yok..

Emniyet kemeri gerdirici soketi arızasıdır, genelde oksitlenme sonucu yanar..

Dört kez yanıyorsa, bu forumda bunun adı, koltuk oynadı lambasıdır :)

Genelde sağ koltuk hareket ettirilince yanar..

Çözümü, soketi söküp, her iki tarafı da wd40 veya philips yağsız kontrant sprey ile temizlemektir..

Bakınız : http://www.fordclubt...airbag-lambasi/

iyi de patron bu iki spreyden biri yağlı, biri yağsız tezat oldu bu. bilmediğimiz ne var bu olayda?? :durbunlu:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bilmediğin şu ki O'nun birisi Wd40..

Wd40'ın kullanılıp da işe yaramadığı bir yer yoktur.. Hatta Tahir saç dökülmesine karşı kullandı ve işe yaradığını beyan ediyor.. Sen de kullan diyeceğim de geç kalmışa benziyorsun.. :)

Geçen gün, çift taraflı bant ile bir şey yapıştırdım.. Bant o kadar kaliteliymiş ki, imkanı yok, söküp temizleyemedim.. Elime Wd40 geçti.. sıktım ve anında çözdü..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

ben iki spreyide biliyorumda, dikkat çekmek istediğim konu birisi yağlı birisi yağsız sprey farketmezmi o anlamda sordum.

ayrıca prospektüsünde yazıyor saçı da beslermiş sen sık patron var olanları besler yandaki dökülmelerede bir tedavi başlamış olursun ;):)

bu arada o bantın markası neymiş ki lazım olur bir yerlerde bize.

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan İmecik

merabalar ben aracımı yenı aldım 2 airbag li diye biliyordum fakat gecen gun arabayı temızlerken.ön koltukların yanına koltuk altından ıkı koltugun da dıs menteselerının yanından kablo gıttıgını gordum takıp ettım koltuk yanlarında orjınal kılıfın ıcınde ıkısındede kaset gibi bı duzenek var.şimdi aracım 4 airbagli mi.yoka onlar baska bırsey mı.cunku baska arabalarda orada aırbag varsa kılıfta airbag diye yazıyor.benımkınde hıcbırsey yazmıyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ümit Kocabaş

merabalar ben aracımı yenı aldım 2 airbag li diye biliyordum fakat gecen gun arabayı temızlerken.ön koltukların yanına koltuk altından ıkı koltugun da dıs menteselerının yanından kablo gıttıgını gordum takıp ettım koltuk yanlarında orjınal kılıfın ıcınde ıkısındede kaset gibi bı duzenek var.şimdi aracım 4 airbagli mi.yoka onlar baska bırsey mı.cunku baska arabalarda orada aırbag varsa kılıfta airbag diye yazıyor.benımkınde hıcbırsey yazmıyor.

Bizim mondeoların koltuk kenarlarında airbag yazısı yoktur. Koltukların dış yanlarını el ile yoklayınca bir sertlik varsa airbag vardır.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Serdar Karagonlu

iyi forumlar konu burada oldugu icin yeni konu açmadım benim sorunum ısıgın sürekli yanması daha önce yanıp sönüyordu koltuk altındaki soketlerden çözüyodum simdi sürekli yanıyor bu sürekli yanma olayı alarm takıldıktan sonra başladı düşünce ve tecrùbelerinizi bekliyorum simdiden tesekkürler

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

iyi forumlar konu burada oldugu icin yeni konu açmadım benim sorunum ısıgın sürekli yanması daha önce yanıp sönüyordu koltuk altındaki soketlerden çözüyodum simdi sürekli yanıyor bu sürekli yanma olayı alarm takıldıktan sonra başladı düşünce ve tecrùbelerinizi bekliyorum simdiden tesekkürler

Alarm takıldıktan sonra başladı ise sigorta kutusundan kontrol yapılabilir.Alarmı takan kişi bir yerleri oynatmış veya çıkarmış olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Alarm takıldıktan sonra başladı ise sigorta kutusundan kontrol yapılabilir.Alarmı takan kişi bir yerleri oynatmış veya çıkarmış olabilir.

Ayrıca sigorta atmış da olabilir.

Yorum bağlantısı
Yildirim Karaca

bu arada araç haraket halinde iken sağ ön yolcu koltuğunu ileri geri yapmayın buda airbag lambasını yakıyor....

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Hava yastığında bir arıza olması durumunda sistemin önce flasör gibi yanarak kod vermersi ve ardından sürekli yanar halke gelmesi gerek. direk kontağı çevirdğinizde yanıyor ve kod vermiyorsa sigortası atık veya soketlerde temassızlık vardır.

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Hava yastığında bir arıza olması durumunda sistemin önce flasör gibi yanarak kod vermersi ve ardından sürekli yanar halke gelmesi gerek. direk kontağı çevirdğinizde yanıyor ve kod vermiyorsa sigortası atık veya soketlerde temassızlık vardır.

yada arızalı veya araçta yoktur, araya diyot koymuşlardır onuda elle sıkıştırmışlardır gevşeyince yanıyordur bul bulabiliyorsan... :angry:

Yorum bağlantısı
Serdar Karagonlu

sorunum çözüldü sigorta kutusuna ayrı hat çekilmiş ucuna sigorta baglanmış sigorta kutusunda boş birtek yer vardı oraya taktım düzeldi teşekürler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Zekeriya Kahraman

4 aırbag var aracınızda 2 si önde 2 side belirttiginiz koltuk kenarında

Yorum bağlantısı
Faik İleri

merhaba arkadaşlar ayrı konu açmak istemedim buradan bir soru sorayım airbagla alakalı.

Aracımın direksiyonunda bulunan airbag yerinden çıkıyor langır langır oynuyor bunu tutan vida mı çıkmıştır acaba yoksa daha önce patlamışmıdır ondan mı yapıyordur? Değişmesi gerekirse bulunanbilirmi yenisi pahalıdır diye tahmin ediyorum çıkması var mıdır piyasada.

Yorum bağlantısı
Serdar Karagonlu

benimde aynı sorunum vardı yanlış hatırlamıyorsam dört adet vidası var bunlardan bunlardan gevşeyen yada düşen varsa bi kontrol edin.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Erdem Terzioğlu

Bende yeni konu acmak istemedim benimde sol alt kosede sari airbag lambasi surekli olarak aynip sonuyor. Yazilanlari okuyunca acaba airbag acilmis bi araba mi aldim diye tereddut etmedim degil. Arabayi yeni aldim ama burda ustasini bile bulabilecegimi bilmiyorum. Kod falan vermiyor. Arabayi ankaradan aldim gelene kadar yanip sondu sizce nedendir? Birde bir arkadas sag koltugu oynatmayin demis benim sag koltukta bi bosluk var hafif sallaniyor ondamidir acaba? Yarin koltugu sIktIrcam ama o isik icin ne yapabilirim acaba? Sanayide direncle halleder ustalar ama dediginiz gibi devre disi kalsin istemiyorum

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Bende yeni konu acmak istemedim benimde sol alt kosede sari airbag lambasi surekli olarak aynip sonuyor. Yazilanlari okuyunca acaba airbag acilmis bi araba mi aldim diye tereddut etmedim degil. Arabayi yeni aldim ama burda ustasini bile bulabilecegimi bilmiyorum. Kod falan vermiyor. Arabayi ankaradan aldim gelene kadar yanip sondu sizce nedendir? Birde bir arkadas sag koltugu oynatmayin demis benim sag koltukta bi bosluk var hafif sallaniyor ondamidir acaba? Yarin koltugu sIktIrcam ama o isik icin ne yapabilirim acaba? Sanayide direncle halleder ustalar ama dediginiz gibi devre disi kalsin istemiyorum

Direksiyonun içerisinde airbage giden bir kablo var. Onun sarımında bir sorun olabilir. Benim aracımda da olmuştu. Kuzeykent Yeni Küçük Sanayi Sitesinde Coşkun Karayılan var kaportacı.

O bilir bu arızayı ve düzeltir.

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

İllaki kod verir.. video çekin bakalım...

Dun dikkatle baktim 4 lu kod veriyor. Cok kisa duruyor tekrar 4 lu kod veriyor.

Direksiyonun içerisinde airbage giden bir kablo var. Onun sarımında bir sorun olabilir. Benim aracımda da olmuştu. Kuzeykent Yeni Küçük Sanayi Sitesinde Coşkun Karayılan var kaportacı.

O bilir bu arızayı ve düzeltir.

Ridvan hocam tesekkur ederim birde oraya bi gideyim bakalim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dun dikkatle baktim 4 lu kod veriyor. Cok kisa duruyor tekrar 4 lu kod veriyor.

Sağ koltuğun altındaki soket... Söküp wd40 sıkıp yeniden takın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Çok teşekkürler Mehmet hocam en kısa zamanda deneyeceğim. inşallah o çok meşhur wd40 ı bulabilirim :)

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Sağ koltuğun altındaki soket... Söküp wd40 sıkıp yeniden takın.. 

Sağ koltuğun altındaki soketi söktüm her iki tarafa da wd40 ı sıktım ama lamba hala yanıyor. koltukta ufak bir sallanma var ama çok ufak acaba ondan mı yapıyor olabilir? şöför koltuğuna da sıkacaktım ama vaktim olmadı onu da deneyim sonucu bildireceğim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...