İçeriğe Yönlendir

Ford Otomotiv Sanayi Aş. Ile Hukuk Savaşım

Fahri Çetin

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Süper, araç bedelini ödesinler yada yeni araba versinlerki akılları başlarına gelsin, nedir bu firmalar dan çektiğimiz yahu :angry:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Varol Güner

Yasal faizi ile birlikte ne kadar aldınız Fahri Bey. Ayrıca mücadeleniz için sizi tebrik ederim.Birçoğumuz buna bende dahil ford un verdiği parayı hemen alırdık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ilginç olan kim trigier için 5 yıl 120 bin km garanti veriyor? ford bu işi bilmiyor. o değişim periyodu. ben olsam çok net şekilde aracın mekanik aksamının 2 yıl olduğunu sölyer işin içinden çıkardım. ford hiç bir ürününe 5 yıl garanti diye bir şey vaat etmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

helal olsun size hiç kimse sizin gibi uğraşmadığı için kullanım hatası diye yutturuluyor buna benzer konular..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ford yeni kitapçıklarda trigier değişim periyodunu 2 yıl yada 60bin km ye çekmezse iyidir. Artık yeni konular açarlar forumda. 2 yılda trigier mi değişir diye.

Bence bu davayı kazanamazdınız.

şanlıymışsınız geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç

Canı gönülden tebrik ediyorum. Adınıza çok sevindim.

Başına gelecek her tüketicinin yapması gerekri.

O zaman üretici ve satıcıları biz denetlemiş oluruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fahri Çetin

ford yeni kitapçıklarda trigier değişim periyodunu 2 yıl yada 60bin km ye çekmezse iyidir. Artık yeni konular açarlar forumda. 2 yılda trigier mi değişir diye.

Bence bu davayı kazanamazdınız.

şanlıymışsınız geçmiş olsun

Onlarda savunmasında böyle söylediler zaten.

077 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu’nun 4. Maddesi “ Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı mal olarak kabul edilir”

Kullanma kılavuzunda yazılıydı.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yasal garanti bitmiş Mustafa, ancak araba sürekli servis tarafından bakımları yapılmış bir araba...Eğer 5. yılına sorunsuz girseydi araba 65 bin km. de trigeri değişecek dediklerinde sayın üyemiz itiraz etmeyecek ve değişim ücretini ödeyecekti anlaşılan..Burada önemli olan arabayı sat, garantisi bitene kadar ikimizin garanti bitince sadece senin mantığıyla hareket eden firmayı cezalandırmak...10 yıl ekonomik ömrü varsa arabanın 10 yıl bizimle beraber sahip çıkacaklar...Ben ikici el sattığım fotokopi makinelarına bile yeni makine gibi garanti veririm ve bunu bilerek benden makine almak ister insanlar...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

servis kitapçığında yazan şey trigier değişim periyodu 5 yıl yada 150 bin( ki bu senesine göre 5 yıl dada 90 bine düşmüştü bazı kitapçıklarda) ayrıca ağır şartlar altında 60bin km gibi bir ibare olması lazım. tam metni bulursam ekleyeceğim. bilirkişi kimlerden seçildi bilmiyorum ama değişim periyodu ile garanti süresinin aynı şey olmadığını düşünüyorum. çünkü ford parça garantisi olarak sıfır araçta 2 yıl (bazı model ve yıllarda 3 yıl) fabrikasyon garantisi diyor. bence fordu davada temsil edenlerin iş bilmezliğinden kaybedilmiş bir dava olarak görüyorum. yada yeterince ilgilenmediler.

Yasal garanti bitmiş Mustafa, ancak araba sürekli servis tarafından bakımları yapılmış bir araba...Eğer 5. yılına sorunsuz girseydi araba 65 bin km. de trigeri değişecek dediklerinde sayın üyemiz itiraz etmeyecek ve değişim ücretini ödeyecekti anlaşılan..Burada önemli olan arabayı sat, garantisi bitene kadar ikimizin garanti bitince sadece senin mantığıyla hareket eden firmayı cezalandırmak...10 yıl ekonomik ömrü varsa arabanın 10 yıl bizimle beraber sahip çıkacaklar...Ben ikici el sattığım fotokopi makinelarına bile yeni makine gibi garanti veririm ve bunu bilerek benden makine almak ister insanlar...

abi şu olsa anlarım. trigier değişip 1 yıl dolmadan kayış koparsa araba. o zaman servisin kullandığı kayış ayıplı yada işcilik hatalı vs diyerek dava edilebilirdi. ford yoksa kullanım ömrü boyunca garanti diye bir şey demiyor. tüketicinin lehine bir karar vermişler ama ford bu davada kusurlu olarak bir şey yapmamış.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Adamlar kılavuzda sana diyorlar ki bu kayışı 5 yıl ya da 90.000 km. de değiştireceksin...Aksi halde elinde kalır...Tamam dedin 5. yıl bitmeden kayış koptu yolda kaldın...Şimdi beni yanıltmış mı oluyorlar, beni orası ilgilendirir...Ha km. si geçseydi ne diyeceklerdi, kusura bakma biz 90k dedik sen 91k de kopardın...Alalım motor parasını diyecekler ve hiç acımayacaklardı... Olay bu, sen 90k veya 5 yıl dedin, tamam bekledik ama dolmadan koptu, hadi yapın arabayı olmuş ki bence haklı bir dava kazanımı olmuş...Yeterince bilmeyenleri kabul etmem, hukuk büroları vardır ve kaybedeceklerini anladıkları anda yarım tazminat tam tazminat sonrasında üste para vermeye kalkışmışlar...

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Kitapçıkta 5yıl/120 bin km diyorsa ve bu süreler dolmadan arıza çıkmışsa davanın kazanılması gayet normal. Aracın servis bakımlı olması da karar da etkili olmuştur.

Mücadeleniz için tebrik ederim..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

servis kitapçığında yazan şey trigier değişim periyodu 5 yıl yada 150 bin( ki bu senesine göre 5 yıl dada 90 bine düşmüştü bazı kitapçıklarda) ayrıca ağır şartlar altında 60bin km gibi bir ibare olması lazım. tam metni bulursam ekleyeceğim. bilirkişi kimlerden seçildi bilmiyorum ama değişim periyodu ile garanti süresinin aynı şey olmadığını düşünüyorum. çünkü ford parça garantisi olarak sıfır araçta 2 yıl (bazı model ve yıllarda 3 yıl) fabrikasyon garantisi diyor. bence fordu davada temsil edenlerin iş bilmezliğinden kaybedilmiş bir dava olarak görüyorum. yada yeterince ilgilenmediler.

abi şu olsa anlarım. trigier değişip 1 yıl dolmadan kayış koparsa araba. o zaman servisin kullandığı kayış ayıplı yada işcilik hatalı vs diyerek dava edilebilirdi. ford yoksa kullanım ömrü boyunca garanti diye bir şey demiyor. tüketicinin lehine bir karar vermişler ama ford bu davada kusurlu olarak bir şey yapmamış.

Arabanın garanti süresi ile ilgili değil durum.

Araba, ayıplı mal ( ayıbı gizlenmiş ) sınıfında işlem görmüş. Bunu km/yıl açıklaması doğrulamış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

garanti süresi ile değişim periyodunun aynı şey olmadığını blmeyen bir bilirkişi tayin edilmiş. sizde bu farkı anlayamıyorsunuz. o kayış değişim periyodu süresinde kopmamış olsa ve değişim periyodu içinde yetkili serviste değişseydi. bir sonraki trigier değişim periyoduna kadar garantisi devam etmeyecekti. çünkü ford kullandığı malzeme ve işcilik için 1 yıl garanti veriyor. bu garanti araç sıfır iken kullanılan malzeme için 2 yada 3 yıl 100bin km. benim söylediğim mevzuyu idrak edemiyorsunuz.

ford davadan vazgeçilmesi içini parayı teklif etmiş çünkü marka imajını zedeleyecek bir dava. yoksa ürünün kusurlu yada ayıp olduğundan değil.

bu davanın sonucunda ford kaybettiği 6bin tl yi sırf bu dava sayesinde binlerce arabadan kazanacağı para ile telafi edebilecek.

neyse ford bile bu kadar kendini savunmamışken benim savunmam abest kaçıyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tebrikler, ama ben de anlamadım bu triger süresini. Model yılı olarak 2 yıl bittikten sonra garanti sona ermişti, triger değişim periyodu ise bambaşka bir periyod. Ancak Fordun koskoca maaşlı avukatı/mühendisi bizden daha az akıllı olmayıp bunun üstünden davayı düşürümediğine göre , topyekun kaçırdığımız bir detay olmalı, yoksa bizden daha mı az akıllılar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Garanti ile alakası olan bir durum değil Mustafa. İşin özü değiştirilme ömrü 5 yıl yada 120.000 km. olan bir parçanın vaktinden evvel arızalanması ve aracın motoruna zarar vermesi. Bir nevi gizli ayıbın 5 yıl sonra ortaya çıkması durumu mevcut.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...