İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Ve Fiyat Karşılaştırması

Misafir

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

yeni konu açmadan hazır buraya konu açılmışken sorayım...

arkadaşımında yeni aldığı ve kullanmadığı 185 65 15 kışlık lastikleri var kışın bunları takmayı düşünüyorum sizce nasıl olur ?

Yorum bağlantısı
Aşkın Konuk
(düzenlendi)

hasan bey bende yeni konu açacaktım ama bende aynı konuda devam edeyim çünkü benim sorumun cevabının içinde sizinkide mevcut olacak :)

araç 2004 focus collection, şehir ankara.

bende 3 adet kış lastiği var (1 si geçen sene yarıldı)

1 senen sonra arabayı değiştirmeyi düşündüğümden 4 lasik değiştirmek istemiyorum. aslında lastiklerin zamanı geldi 5 yıllık oldular.

bu yüzden 2 adet yeni kış lastiği alıp önlere takmayı, eski ve yıllanmış olanlarıda arkaya takmayı planlıyorum.

asıl sorum şurada başlıyor 2008 de arabayı aldığımda 185 65 15 kışlık vardı üzerinde, kış sonunda araştırdım ve orjinal mevsimlik ölçülerin 195 65 15 olduğunu öğrenip mevsimlik olarak 4 adet continental aldım. tam hatırlamıyorum ama o zaman sorduğumda mevsimlik için 195 65 15 kışlık içinse 185 65 15 tavsiye etmişlerdi.

kışlık ve mevsimlik için verdiğim ölçüler hatırladığım gibi doğrumudur?

değilse yeni alacağın 2 adet kışlığı 195 65 15 önlere takıp arkaları 185 65 15 olarak mevcutları kullansam sıkıntı yaşarmıyım?

tarihinde Aşkın Konuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

valla bende teorik olarak lastik genişliği kışın dar kullanmanın yüzey küçüldükçe basınç artar kuramından yola çıkarak daha iyi olduğunu biliyorum... ama ben lastik değişimini komple yapmak taraftarıyım önlere yenileri takım arkalar biraz idare eder bence yanlış çünkü lastik kısmı çok önemli 4 lastiği de bütün olarak ele almak lazım...şahsen ben arabaya yeni bir teyp veya akseuar almak yerine sıfır lastik takmayı tercih ederim....çünkü arabanız o lastiklerin üzerinde gider...:)

Yorum bağlantısı
Aşkın Konuk

195/60/15 tir doğtu ebad, vey 185/60/14

o zaman 185 65 15 yanlıştır öylemi çağlar bey,

peki önlere yeni 195 65 15 alıp arkalara mevcutta bulunan 185 65 15 leri taksam sorun yaratır mı?

dediğim gibi aracı 1 yıl sonra satmayı plandığım için bu düşüncedeyim.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

195/60/15 alan var mı yakın zamanda? Yarın Petlas bayisine gideyim bir fiyat alayım. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ne kullanıldığı bilinirse sorun olmaz da mesela abs olmadık yerde devreye girer, CC durmadan kendini kapatır (varsa) tcs varsa yüksek hızda sapıtır vs.

Yorum bağlantısı
Aşkın Konuk

ne kullanıldığı bilinirse sorun olmaz da mesela abs olmadık yerde devreye girer, CC durmadan kendini kapatır (varsa) tcs varsa yüksek hızda sapıtır vs.

neden ki?

sonuçta tek fark lastik genişliği olmayacak mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ön lastiğin dönüş çağı farlı olacak, yanak 65, bu orandır, 195/65 in yanağı 255/65 in yanğının yanında incecik kalır, aynı hızda büyül olan ön lastik daha az tur atacak, arka daha çok tur atacak frene basınca abs arabayı kayıyor sanacak, yüksek hızda CC devreye girmeyecek gibi

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

parasını sonuna kadar hakeden bir lastik, 2004 yılından beri nokian çivili kış lastiği hakkapelitta 1 i kullanıyorum 7 sene olmuş, hala çok memnunum,daha lastikte kılcal çatlaklar bile yok,kauçuğu hala yumuşacık,belkide iyi saklama koşullarındandır...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İŞ yerimize ait kantin petlas ile anlaşmış.Ödeme koşulları çok iyi lastiği alıyorsun gidip taktırıyorsun maaşından ay ay istediğin kadar kesiyorlar.Büyük ihtimal kışlıklarım petlas olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

İŞ yerimize ait kantin petlas ile anlaşmış.Ödeme koşulları çok iyi lastiği alıyorsun gidip taktırıyorsun maaşından ay ay istediğin kadar kesiyorlar.Büyük ihtimal kışlıklarım petlas olacak.

Tahir forumlarda okudum. Herkes çok memmun. Benim 4 mevsimlerim Petlas çok memnunum. İnşallah Kışlıklarımıda Petlasa çevireceğim. Elimde bulunan 2 yıllık bilzak lm 25 205/50/17 kış lastiklerini satıp yerine petlas alacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

185-60-14 için 125 lira petlas kışlık için fiyat aldım şimdi.Taksit sayısı tam netleşmemiş haber verecekler.

Tahir forumlarda okudum. Herkes çok memmun. Benim 4 mevsimlerim Petlas çok memnunum. İnşallah Kışlıklarımıda Petlasa çevireceğim. Elimde bulunan 2 yıllık bilzak lm 25 205/50/17 kış lastiklerini satıp yerine petlas alacağım.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

diş olduğu sürece sesten kaçınma şansı olmuyor abi.kışlık lastiklerin hepsi gürültülü.o yüzden kışlık lastikte ben fiyat/performans oranına bakıyorum.

http://www.fordclubt...-ve-izlenimler/

Arkadaşlar kızımın arabasına (106 için 165*70*13) G8 (130TL/ AD.) almak için yola çıktım. Satıcı yan ürün olan, SAVA ' yı (100TL/AD.teklif etti boşu boşuna markaya toplamda 120 TL fazla verme dedi. Ben de sadece 1 sene kullanacağız diye teklifi mantıklı bulup, aldım. Fakat sonradan pişman oldum keske farkını verip de G8 alsaydım riske atmasaydım diye. Şu anda kullanımında ses olarak bir fark yok gibi, kışın göreceğiz. (bu yorumlara bakınca lastiğin iyi oldduğu anlamını çıkardım) . sizler ne dersiniz, bu konu da bilmiyorum ama, ben size şunu derim: benim gibi karasız kalmayın satıcıya aldanmayın kararınızdan vaz geçmeyin, istediğiniz zsiz belirleyin. Kazasız günler.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

4 mevsim değil hocam. yaz.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Bendeki kışlık lastikler conti ts830, 2004 üretimi. Toplamda 20-25 bin km yaptılar. Diş kalınlıkları oldukça iyi. Sertleşme ihtimaline karşı bir taraftan yenilesem mi diye düşünüyorum, diğer taraftan arabanın satılma durumu olabilir diye masraf etmek istemiyorum. :unsure2:

Hiç riske girme. Maksimium 5 yıldır kullanım. Ya karda kışda trafiğe çıkma ya da ucuz yollu bir lastik al derim.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

o zaman 185 65 15 yanlıştır öylemi çağlar bey,

peki önlere yeni 195 65 15 alıp arkalara mevcutta bulunan 185 65 15 leri taksam sorun yaratır mı?

dediğim gibi aracı 1 yıl sonra satmayı plandığım için bu düşüncedeyim.

Arkadaşlar, aşağıdaki linkte lastik değişimi için güzel bir hesapalama şekli var tavsiye ederim.

http://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bende 2009 sava eskimo var, 185/65/15 ebatlarında, onu kullanmaya devam.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Bende 2009 sava eskimo var, 185/65/15 ebatlarında, onu kullanmaya devam.

Mahmut Bey, yukarıda da bahsettiğim gibi ben de bu sene SAVA aldım, siz memnunmusunuz?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Mahmut Bey, yukarıda da bahsettiğim gibi ben de bu sene SAVA aldım, siz memnunmusunuz?

Lastikler slovakya üretimi. Normalde kışın fazla yol yapmazdım ama geçen sene her gün 70 km civarında yol yaptım. İşe gidip geldim. Bu durum kışın da devam etti. Sadece bir kez aracı kaydırdım, onda da dönüyordum ve yol cam gibi buzdu. Hızım da 50 km civarıydı. Direksiyonu kırınca arka tarafı kaydı, yol geniş olduğu için hiç bir yere vurmadan toparladım. Ancak kaydığım kısım dediğim gibi tamamen buzdu ve hiç bir lastiğin şansı yoktu. Bunun dışında başka bir kayma falan olmadı. Hem taze karda hem de erimiş karda kullandım. Geçen seneki yoğun kar yağışlarında her gün çıktım yola.

Ancak şunu belirtmekte fayda var, dikkatli ve yavaş gittim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Teşekkür ederim Mahmut Bey,

Bu sene hergün Etlik' ten Gölbaşı ANK. ÜNV. Kampüsüne gidip, gelecek . İnşallah kazasız belasız gider, gelir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...