İçeriğe Yönlendir

2011 Fiesta 1.4 Titanium ! Bagajdan Gelen Ses (Nedeni Bulunamıyor)

Gerçek Sezgin

Recommended Posts

Gerçek Sezgin

merhaba Arkadaşlar ,

2011 model sıfır alınmış bir Fiesta aracım var , alındıktan sonra 1 sene sonra arka taraftan bagaj kısmından çıt çıt yada tarifi zor ama çıtır çıtır gibi ses gelmeye başladı ,

yaklaşık 10 servise gittim , ama ses bir şekilde kesilmedi.servisten çıktığım anda bellei bir süre kullandıktan sonra ses devam ediyor.

ses için uzman denilen ustalar baktığında en son tespit olarak bagaj daki amortisör , yani bağajı açık tutmak için tutaçların içindeki gres yağından geldiğini söylediler.

temizledik hatta çıkardık o şekilde dolaştık ses kesildi , ama buna yapılabilecek bir şey olmadığını söylediler ve benim sinirimi zıplattılar.

sonuç olarak sesin tam olarak oradan gelmediğine inanarak halen ses ile ilgili sorunum devam etmektedir , işin garibi araca binen herkes duymuyor , ne zaman ben dikkatlerini oraya çeksem farkediyorlar.ama ben direk olarak oraya dedike olduğum için duyuyorum ve aractan ciddi anlamda soğudum.

bu sorunu yaşayan ve çözüme ulaşan arkadaşlarımdan tavsiye ve yardım bekliyorum.

şimdiden herkese yorumu ve paylaşımları için tşk ederim.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

merhaba Arkadaşlar ,

2011 model sıfır alınmış bir Fiesta aracım var , alındıktan sonra 1 sene sonra arka taraftan bagaj kısmından çıt çıt yada tarifi zor ama çıtır çıtır gibi ses gelmeye başladı ,

yaklaşık 10 servise gittim , ama ses bir şekilde kesilmedi.servisten çıktığım anda bellei bir süre kullandıktan sonra ses devam ediyor.

ses için uzman denilen ustalar baktığında en son tespit olarak bagaj daki amortisör , yani bağajı açık tutmak için tutaçların içindeki gres yağından geldiğini söylediler.

temizledik hatta çıkardık o şekilde dolaştık ses kesildi , ama buna yapılabilecek bir şey olmadığını söylediler ve benim sinirimi zıplattılar.

sonuç olarak sesin tam olarak oradan gelmediğine inanarak halen ses ile ilgili sorunum devam etmektedir , işin garibi araca binen herkes duymuyor , ne zaman ben dikkatlerini oraya çeksem farkediyorlar.ama ben direk olarak oraya dedike olduğum için duyuyorum ve aractan ciddi anlamda soğudum.

bu sorunu yaşayan ve çözüme ulaşan arkadaşlarımdan tavsiye ve yardım bekliyorum.

şimdiden herkese yorumu ve paylaşımları için tşk ederim.

Kazasız günler de kullanman dileği ile, sizin sorununuzdan daha ciddi çözülemeyen sorunları olanları düşünerek, kafanızı rahatlatmanızı tavsiye ederim. Soruna gelince; o işi görecek başka bir marka arabanın amortisörü uydurlabilinirse denemekte fayda var derim. kolay gelsin.

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gerçek Sezgin

Kazasız günler de kullanman dileği ile, sizin sorununuzdan daha ciddi çözülemeyen sorunları olanları düşünerek, kafanızı rahatlatmanızı tavsiye ederim. Soruna gelince; o işi görecek başka bir marka arabanın amortisörü uydurlabilinirse denemekte fayda var derim. kolay gelsin.

Merhaba Hikmet Bey ,

Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkürederim , kafaya takmama çok zor ama denerim.

başka bir aracın bagaj amortisörü ile değişikliği kasdediyorsunuz demi , denicem ama zannetmiyorum...

tşk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Merhaba Hikmet Bey ,

Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkürederim , kafaya takmama çok zor ama denerim.

başka bir aracın bagaj amortisörü ile değişikliği kasdediyorsunuz demi , denicem ama zannetmiyorum...

tşk.

Rica ederim, gözden kaçırmış olabilirsiniz diye aşağıdaki linkli veriyorum...

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/234836-2012-14-tdci-titanium/page__fromsearch__1

Yorum bağlantısı
Atilla Balkan

Selamlar;

Aynı sorun bende de var, 3 servise götürdüm çözemediler alında fazla üstüne düştüler ancak taktımı takıyor insan arabadan soğuyordum bende 3 aydır ses geliyor. bagajdan geliyor;

Öncelikle bagajı mümkün olduğunca sert kapatıp denemeni tavsiye ederim. ben sertçe kapattığımda ses kesiliyordu.

dün bagajı açtım kulağımı amortisötlere dayayıp bagajı açıp kapattığımda ses geldiğini duydum amortisörün alt bağlantı noktasını güzelce yağladım baktım ses sebam ediyor ancak ses amotrisötden değil arka stop lambasının üst vidasından geliyor. çok enteresan ama bagajı açıp kapattığımsa o vida gölgesinden çok ses geliyordu, vidayı sıktım ses arttı, sökmeye üşendim bende yarım tur kadar gevşettim. şimdilik kesti sesi çok deneme fırsatım olmadı ama ilerleyen günlerde paylaşırım.

sende bu yaptıklarımı bir dene istersen , sonuçlarını paylaşırsın....

selamlar

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Aynı sorun mu bilmiyorum ama ben de 4-5 ay önce aynı anlattığınız gibi bir problem vardı.Aracın nelerine bakılmadı ki.Ses yine de geliyordu.Sonra çok komiktir bagaj kapağını oturduğu küçük demir gibi birşey var.Usta onu yağlayınca çözüldü.Bazen sorun ufak bir yerde oluyor onu göremiyoruz.Amortisör falan diyoruz sorunu kafamızda büyütüyoruz.Tam anlatamadı isem foto çekip gösterebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

aynı sorun bendede oldu.servise götürdüm bagaj kilidini gevsetip kaydırdılar ses kesildi.sorun bagaj kilidinden emin olun.

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Belki 3.stop lambasının plastik kısmı ses yapıyordur,eski astra aracımızda böyle bir durum ve tarif ettiğiniz ses vardı. Bakmanızda fayda var, ince kesilmiş çift taraflı bantla çözmüştük.

Yorum bağlantısı
Doğan Özkan
(düzenlendi)

Benim fiesta da bi ses vardı, zaten benden önceki sahibi de bu nedenden dolayı servise birkaç defa getirmiş ama sebebini bulamamışlar.

Bende sese taktım, biraz dinleyince/kurcalayınca sesin arka koltukların kilitlerinden geldiğini düşünerik kilitleri bir güzel würt ledim :)

sıvı gres ile de gresledim, o gün bu gündür ses yok...

tarihinde Doğan Özkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sibel Danışık

arkadaşlar ben yeni konu açamıyorum.buraya yazmak zorunda kaldım.2011 model otomatik vites fiestam var.sıfır araçta şimdiy kadar 4 defa akü bitti.hepsinde servis geldi aldı arıza kaydı oluşturuldu.2 defa sıfırakü takıldı. diğer 2 arızada bilgisayardan program yüklüyoruz dediler.şikayette bulunduk.ancak müşteri hizmetlerinin ilgisizliği açıkcası canımı sıktı.sonuçta bize aracı kısa mesafede kullanıyorsunuz dediler.kışın akü bittiğinde de donanımlı araç sensörleri kapatın demişlerdi.son olarak müşteri hizmetlerini aradığımda kısa mesafe meselesi söyledilr mühendis gelecek araç tekrar incelenecek dendi.ancak 10 gün boyunca da hiç bi şekilde dönülmedi.peryodik bakımlarda arayıp servise not verdiren ford bu konuda duyarsız kaldı.hukuki işlem başlatcağım ancak böyle bi sorunun da ford kullanıcıları tarafından bilinmesini istedim

Yorum bağlantısı
Özgür Mert

Bagaj kapağındaki plakalığa bakın plakalığı çıkarıp plakayı yapıştırın bir abimde tıkırtı çözüldü.çözüldü.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Civan

arabanın kronik sorunu sanırım bu kapılardan , ön cam kenarındaki plastiklerden ve arka taraftan gelen takırtılar. bendede bagajdan tıkırtılar geliyordu. duymayayım diyorum ama imkansız o ses dönüp dolaşıp kulağınıza geliyo işte , arabanın bagajında o kadar aradım ses yapan yeri bulamadım, bi sürü yeri söktüm çıkardım olmadı ama forumda kısa bir araştırma sonucu bagaj kilidinden geldiğini keşfettim : ) keşke önce buraya baksaymışım. kilidin ordaki demire bir yara bandı sardım kesildi, yakında servise gidicem yağlayınca ve bagaj kapağı ayarı yapınca geçer sanırım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Birde ne kilit, ne amortisör nede koltuk kilitlerinden gelmeyen, arasıra tık tık diye gelen metal çarpma sesi var, genelde araba ard arda seri şekilde gövdeyi esnettiğinde gelen bir ses, böyle bir durum varmı sizde?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yenilerde yeni sesler türetmişler anaşılan, ne varsa eskilerde var, bende arnavut kaldırımlı yolda giderken bile tık yok :p

Tabii bu hale getirmek 2 sene sürdü, o da ayrı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Servise götürmen zaten hata, önce işi öğrensin servisler :)

Kendin yapacaksın, arkadan sesmi geliyor, sök herşeyi, bagaj kapağını aç kilide kalınca bir bez, havlu koy kapağı kapat (kilitleme tabii), ses gelmiyorsa sırayla bakarsın misali kendin yapacaksın, birde arka amortisör üst takozu sounlu, bazen değişsede tık tık ses yapabiliyor, bu ses tavandan arka bagaj kapağının üstünden geliyormuş gibi eko yapıyor ona göre.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Civan

Yenilerde yeni sesler türetmişler anaşılan, ne varsa eskilerde var, bende arnavut kaldırımlı yolda giderken bile tık yok :p

Tabii bu hale getirmek 2 sene sürdü, o da ayrı :D

arka kapılardan ses geliyormuydu ali bey , o sorunu yaşadıysanız bi çözümünüz varmı acaba ? :) :) kapı lastiklerinin içine serum lastiği ittirmek gibi bişeyler duydum ben ama ne kadar doğru bilemiyorum tabi :biggrin:

aynı ses bende de vardı, 45000 bakımında garantiden kilidi değiştirdiler, haberiniz olsun.

hiç aklıma gelmedi , genelde herşeyi çözmeden ve değiştirmeden gönderdikleri için , direk değiştirilmesi talebinde bulunayım bakalım. yoksa yara bandımı sarıp duracağız :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Arka kapı ve koltuk kilitlerinden sorun yaşamadım, kapı kilitlarindeki sorun ayarsızlık, ne serum lastiğine nede kilide birşey sarmaya gerek yok, kilit karşılığını gevşetip 2 mm. kadar kapıyı içeri ve yukarı kaldıracak şekilde ayarlayın ve sıkın, ses kesilecektir, bagaj kapağındaki durumda aynı, tamamen ayarsızlık, ayırca ek önlem isterseniz buralara bant yerine eriyen bant diye geçen elektirik bantından sarın, lastiğimsi ziftimsi birşey, kapıyı 1-2 kez kapatınca kilidin şeklini alacak ve boşluğu alıp formunu uzun süre koruyacaktır.

Grnt0164.jpg

Bu bantı yalıtımda da kullanırsınız, normal elektrik bantından çok daha iyi ve su geçirmez, kendini bırakmaz.

Grnt0237.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Civan

Arka kapı ve koltuk kilitlerinden sorun yaşamadım, kapı kilitlarindeki sorun ayarsızlık, ne serum lastiğine nede kilide birşey sarmaya gerek yok, kilit karşılığını gevşetip 2 mm. kadar kapıyı içeri ve yukarı kaldıracak şekilde ayarlayın ve sıkın, ses kesilecektir, bagaj kapağındaki durumda aynı, tamamen ayarsızlık, ayırca ek önlem isterseniz buralara bant yerine eriyen bant diye geçen elektirik bantından sarın, lastiğimsi ziftimsi birşey, kapıyı 1-2 kez kapatınca kilidin şeklini alacak ve boşluğu alıp formunu uzun süre koruyacaktır.

Bu bantı yalıtımda da kullanırsınız, normal elektrik bantından çok daha iyi ve su geçirmez, kendini bırakmaz.

sağolun , benim yara bandından daha kaliteli olduğu ve iş göreceği kesin :) ayrıca birazda kendi arabamızın ustası yine kendimiz olmamız lazım sanırım. ufak tefek şeylerden anlamak gerek. en azından bunlar fazla mekanik veya teknik zorluğu olan işlemler değil. hele hiç anlamadan servise gitmek tam bir zulüm. adam şunu değiştircez diyo iyi değiştir ne gerekiyosa yap diyoruz ama bakalım önerdiği çözüm en doğru çözümmü veya gereklimi gerçekten. Allahtan bu forum varda araştırıp birşeyler öğreniyoruz.

Yorum bağlantısı
İbrahim Şafak

Fazla takilmayin bende ayni arac var ne sesler geliyor ama ses yerine muzik dinleyin :)

:) sat kurtul diyecektim bende de ne sesler geliyor emniyet kemerinden yol sesine bagaj kapısından cam silgeç çıtalarına kadar :)

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

Aynı sorunları yaşayanları çok duyuyorum

1- arka yaslanma koltuk kilitlerini kotrol edin.koltukları yatırın bir deneyin ses gelecekmi

2- bagaj kilitlerini kontrol edin.bagajı açık bir deneyin

3- bir keresinde bir müşteriminde aylardır bulamadı ses sorunu stop lambasındaki ampülün yerinden çıktığı ve oradan ses yaptığıydı :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa İnceboz

Merhaba,

Bizim fiestaların bagajlara bir bakın isterseniz. Sağ taraftaki çamurluk ile fark ile sol taraftaki fark aynı değil.( En az 20 tanesini gözlemledim) Benimde aynı ses geliyordu. servise götürdüm. birkaç yerini yağladılar, sorun kısmen çözüldü. Bence bagaj kapaklarında fabrikasyon bi hata var. Nasıl oturtamamışlar oraya o kapağı hayret. Renault megane 3 ün bursa fabrikasından çıkan otomobillerinde de aynı sorun varmış, Fordun kalitesi bu kadar işte.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...