İçeriğe Yönlendir

Merkezi Sistemli Binalarda Isı Ölçer

Tansel Yavuz

Recommended Posts

Tansel Yavuz

Tam tersi.

Sensör sadece odayı ölçseydi doğru,güneş ısısını bile hesaplayıp çok yazardı fakat 2 sensör var,birisi peteği ölçüyor arkadaki odayı ölçüyor belli parametreler falan işte uydurmuşlar.Güney cephe olan peteği kıstığı zaman sensör düşük ısı ölçecek ve az yazacak.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu tip çıkan şeylerde acele etmemek lazım.Balıklama atlayanlar hep zarar görüyor..

Mesela Kat irtifakı kanunu çıktı..Herkes alacak dediler.Önce alanlardan dünya para alındı..Yöneticiler uğraştı.Sonradan kanun değişti kişilerde gidip alabilir denildi.Alınan ücretlerde kaldırıldı..

Geçmiş dönemde yine Mantolama şartı çıktı 2017 ye kadar mutlaka yapılacak yoksa büyük cezaları var denildi.Bir çok bina bu işe girişti.Şimdi değişiklik yapıldı zorunlu değil isteyen yaptırsın istemeyene ceza yok denildi...

Doğalgaz işi de bu şekilde ortaya çıktı..Önce atlayanlar zararlı çıktılar.Yapılan işin zararı yoktur neden zararlı çıksın diyenler olabilir ancak şu yüzden zarar ettiler..Firmalar ne olduğunu tam anlayamadı yüksek ücret talep ettiler.Rekabet oturmadığı için yaptıranlar zarar ettiler.Yeni teknolojik değişimler oldu daha önce yaptıranlar yine zarar ettiler :) Türkiye de çıkan kanunlara balıklama atlamak her zaman zarar getirir.Bekleyin mutlaka kanun üzerinde iyileştirmeler olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Yeni oturduğumuz site bu şekilde ısınıyor.. Bugüne kadar sabit yakıt ücretini veriyorduk daire boş olduğu için ; kışın görücez nasıl olacak.. Araştırmadım ama daire girişinde dijital sıcak su sayacı var diye biliyorum.. Odalarda da termostatlı vana var .Şikayet duymadım hiç..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sensör sadece odayı ölçseydi doğru,güneş ısısını bile hesaplayıp çok yazardı fakat 2 sensör var,birisi peteği ölçüyor arkadaki odayı ölçüyor belli parametreler falan işte uydurmuşlar.Güney cephe olan peteği kıstığı zaman sensör düşük ısı ölçecek ve az yazacak.

Kuzey cephede de petek sıcak ama oda soğuk çıkacak. Isınmıyor olacak. Bu durumda ısınınca aynı parayı ödeyecek.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Bu işin yönetmeliği bile tam oturmuş değil. Makine mühendisleri odasında geçen tartıştık, taktırma mecburiyetinin kasım ayına ertelendiğini duydum. Mehmet Hocamın dediği gibi hile yapacak seçenek çok. :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Fazlı Özdemir

2007 yılında yürürlüğe giren yeni bir yasa ve bu yasanın 5 yıllık geçiş sürecinin sonu olan 2012 yılı itibariyle artık merkezi ısınan binalar için ısınma giderlerinin belirli kıstaslara göre paylaştırılması zorunlu hale geldi. Vatandaşın çoğu pek önem vermese de bugün itibariyle merkezi ısınan herkes bu dönüşümü yaptırmak zorunda. Yasa hakkında epey araştırma yaptım ve forumda da tartışılması amacıyla bu konuyu açtım.

Anlayabildiğim kadarıyla yasanın çıkış mantığı merkezi ısınan binalarda tasarruf yapılmasının önünü açmak. Yani bir taraftan merkezi bir yerden binanın ısınması sağlanırken diğer taraftan kullanıcıların "belirli ölçüde" yaktığı kadar ödemesinin sağlanması amaçlanmış. Yani binada fazla ısınanların pencere açmak yerine karoriferini kısmasını sağlıyor bu sistem. Bunu nasıl yapıyor derseniz; iki tane yöntemi var.

Eğer binanızın kalorifer tesisatı eskiyse, yani bir odanın kalorifer tesisat bağlantısı alt komşunun evinden gelip, aynı oda içinde üst komşuya çıkıyor ise her radyatör için bir adet " ısı pay ölçer cihazı" taktırarak toplam ısı tüketiminiz belirlenmiş oluyor.

Yok eğer binanız nispeten yeni ve kalorifer tesisatınız "mobil sistem" tabir edilen eve tek bir noktadan girerek odalara dağıtılmış ise evin girişine "kalorimetre" cihazı taktırarak tüketiminiz ölçülüyor.

Her iki durum için de tüm radyatör vanalarınızı "termostatik vanalarla" değiştirmeniz gerekiyor. Termostatik vana ne yapıyor derseniz esasında radyatörünüze giren sıcak su miktarını belirliyor. Ama bunu üzerindeki değerlere göre yapıyor. Yani vanayı örneğin 3 kademesine getirdiniz ve 3 kademesinin karşılığı 22 derece olsun. Oda sıcaklığı 22 dereceyi aştığında sıcak su yolunu otomatik olarak kesiyor, aynı şekilde bu set değerinin altına düştüğündeyse vanayı açarak odanın ısınmasını sağlıyor. Bir nevi termostat yani. Ayrıca yasaya göre bu termostatik vanaların başlangıç değerleri 15 derecenin altında olamıyor. Yani bir odanın vanasını tamamen kıssanız dahi, oda sıcaklığı 15 dereceden daha düşük bir değere inmiyor. Bu da alt ve üst komşunuzun ısısını fazla kaybetmemesini sağlamaya dönük düşünülmüş.

Gelelim işin asıl amacına yani ortada bir ısınma gideri(fatura) var sistem bunu nasıl paylaştırıyor ona bakalım. Gerek kalorimetre olsun gerekse ısı pay ölçer cihazları bunlar sürekli tüketilen enerji miktarını ölçüyorlar. Ay sonu gelen fatura tutarı da cihazlardan okunan endeks değerine göre paylaştırılıyor. Yalnız bunda temel bir kural var. Kat malikleri için bu paylaştırma işlemi yapılırken fatura tutarının %30'u önce eşit olarak herkese paylaştırılıyor. Yani yok ben evde yoktum, Almanya'da tatildeydim diyemiyorsunuz. Herkesin ödeyeceği sabit bir tutar var yani. Zaten termostatik vanaları tamamen kapatmak da mümkün olmadığı için mutlaka bir tüketiminiz oluyor ev boş da olsa. Kalan %70'lik tutar ise sayaçlardan okunan endeks değeri oranında kullanıcılara paylaştırılıyor.

Bu paylaştırma yapılırken sayaçların okunması işi de var tabi. Bu manuel olarak yapılabildiği gibi, sayaç marka modeline göre değişmekle birlikte RF ile uzaktan okuma veya GSM tabanlı uzaktan okuma yapan yetkilendirilmiş okuma firmaları bu okuma işini yapıyor. Ve bu okuma ve paylaştırma için okunan ay başına her kullanıcıdan 1,5 € gibi bir ücret alıyorlar.

İşin teorisi bu kadar, ve teoride bir sorun gözükmüyor. Kendi binamız için yaptığım araştırmadan öğrendiklerim bu şekilde. Ancak sistem henüz çok yeni ve bu işi yaptığını iddia edenler bile birçok şeyi bilmiyorlar. Ve pratikte birçok sorunla karşılaşıldığı, eskiden daha iyi ısınılıp daha düşük bir ödeme gerçekleştirdiğini söyleyen bir sürü insan var.

Bu sistemi kullanan veya kullanmak isteyenler için bu konu bir yol gösterici olsun istedim. Özellikle büyük şehirlerde daha fazla kişi bu sistemi kullanmaya başlamıştır diye düşünüyorum. Kullananlardan pratik bilgi de alırsak konu amacına ulaşmış olur. Nedir yorumlarınız?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Toki'deki dairemde merkezi sistem var.Önceden 6 ay boyunca sabit olarak 190 tl ödüyorduk.Şimdiise aylık 90-100 civarına düştü.Sistem güzel.1-2 senede kendini amorti ediyor.Bizde önceden camları açıyorduk.üst kat komşum ısınamıyorum diyordu.Şimdi bu adaletsizlik son buldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Bizim binamızda merkezi sistem ve bu yıl pay ölçere geçildi.

Geçen yıl 12 ay sabit bir ücret veriyorduk, şimdi tahmini altı ay vereceğiz.

Ama yaptığım hesaba göre bu sistemde de geçen yılki para toplamı kadar ödeme olacak.

15 kasım - 15 Aralık arası 225 tl geldi, bakalım yarın belli olur bu ay kaç yaktık.

Malum Kütahya soğuk memleket.

İstanbuldan okunuyor ödemeler ve gelen kağıtta her odanın ne kadar yaktığı görülebiliyor.

Geçen ay firma sözleşmede 16 sında okuması gerektiği belirtilirken 21inde okuduğu için, yöneticimiz Valiliğe şikayet etti firmayı :)

Ev sahibi sordu fatura nasıl diye, ben de geçen seneyle aynıya denk geliyor dedim.

O da "biz ne anladık bu işten" dedi, 800 tl taktırma parası verdin ya onu anladın dedim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Ankara, Gölbaşında Toki'deki evimde biz de geçen yıla kadar sabit 175 tl ödüyorduk. Bu sene kalörimetre ocak ayında faaliyete geçeceği için 2012 kasım, aralık aylarının faturası ne kadar geldiyse daire başına bölerek ödedik. Aralık ayında 192 tl geldi ancaaaak bu ay 299 tl geldi. Aynı oranda yanmasına rağmen faturanın bu kadar fazla gelmesinin sebebi "serbest kullanıcı" tarifesinden "mesken" tarifesine geçilmesiymiş. 2 yıldır oturuyoruz böyle bir tarifeden haberim yoktu. bu ay bizim için çok acı oldu. Dün itibariyle kalörimetremiz çalışacak ve bundan sonra buna göre faturalandırılacağız ama 299 tl lik aylık tüketimi ne kadar indirebilirim bilmiyorum. Dairem arakatta ve 2+1. Sizlerde böyle bir durum var mı acaba ya da ortalama faturalarınız ne kadar?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Evlendikten sonra oturduğumuz sitede kuruluş aşamasında yapılmış bir sistem, onu kullanıyoruz.. 200 m2 için toplamda 125 tl ödedim. ( Kullanılmayan odalar en kısık konumda )

İş yerine ocak itibariyle takıldı tek petek için 100 -120 lira öderdik şimdi ne olacak bekliyoruz :)

Kalorimetle ile petekleri kapatma şansınız var mı?

Isı 15 derece altına düşmeyecek şekilde kapatılıyor daha aşşağısına vana ve yasalar müsade etmiyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Ankara, Gölbaşında Toki'deki evimde biz de geçen yıla kadar sabit 175 tl ödüyorduk. Bu sene kalörimetre ocak ayında faaliyete geçeceği için 2012 kasım, aralık aylarının faturası ne kadar geldiyse daire başına bölerek ödedik. Aralık ayında 192 tl geldi ancaaaak bu ay 299 tl geldi. Aynı oranda yanmasına rağmen faturanın bu kadar fazla gelmesinin sebebi "serbest kullanıcı" tarifesinden "mesken" tarifesine geçilmesiymiş. 2 yıldır oturuyoruz böyle bir tarifeden haberim yoktu. bu ay bizim için çok acı oldu. Dün itibariyle kalörimetremiz çalışacak ve bundan sonra buna göre faturalandırılacağız ama 299 tl lik aylık tüketimi ne kadar indirebilirim bilmiyorum. Dairem arakatta ve 2+1. Sizlerde böyle bir durum var mı acaba ya da ortalama faturalarınız ne kadar?

Ben bu tarife işini anlamadım. Şu an bizim tarifemiz nedir? Doğal gazlı merkezi sistem.

Ayrıca şu var, tarife fiyatları arasında epey de fark var. Ankara için:

http://www.baskentdogalgaz.com.tr/inc/main.asp?id=tarife

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Ben bu tarife işini anlamadım. Şu an bizim tarifemiz nedir? Doğal gazlı merkezi sistem.

Ayrıca şu var, tarife fiyatları arasında epey de fark var. Ankara için:

http://www.baskentdogalgaz.com.tr/inc/main.asp?id=tarife

Linkteki sitede tarifelere baktım. Serbest tüketiciler ve Konut Aboneleri var. Biz serbestten konuta geçtik muhtemelen. İkisi arasında ciddi fiyat farkı var. Ama benim anlamadığım şimdiye kadar niye serbest tüketiciydik ve şimdi neden konuta geçtik. Yeni bi kanun mu çıktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Toki'deki dairemde merkezi sistem var.Önceden 6 ay boyunca sabit olarak 190 tl ödüyorduk.Şimdiise aylık 90-100 civarına düştü.Sistem güzel.1-2 senede kendini amorti ediyor.Bizde önceden camları açıyorduk.üst kat komşum ısınamıyorum diyordu.Şimdi bu adaletsizlik son buldu.

Sistem eğer bu şekilde sorunsuzsa güzel. Sizde kalorimetre mi, pay ölçer mi kuruldu? Bir de hangi marka vana ve sayaç kullandığınızı öğrenebilir miyim?

Bizim binamızda merkezi sistem ve bu yıl pay ölçere geçildi.

Geçen yıl 12 ay sabit bir ücret veriyorduk, şimdi tahmini altı ay vereceğiz.

Ama yaptığım hesaba göre bu sistemde de geçen yılki para toplamı kadar ödeme olacak.

15 kasım - 15 Aralık arası 225 tl geldi, bakalım yarın belli olur bu ay kaç yaktık.

Malum Kütahya soğuk memleket.

İstanbuldan okunuyor ödemeler ve gelen kağıtta her odanın ne kadar yaktığı görülebiliyor.

Geçen ay firma sözleşmede 16 sında okuması gerektiği belirtilirken 21inde okuduğu için, yöneticimiz Valiliğe şikayet etti firmayı :)

Ev sahibi sordu fatura nasıl diye, ben de geçen seneyle aynıya denk geliyor dedim.

O da "biz ne anladık bu işten" dedi, 800 tl taktırma parası verdin ya onu anladın dedim :D

Hangi firmadan okuma hizmeti alıyorsunuz? Geciktiren kim?

Kalorimetle ile petekleri kapatma şansınız var mı?

Gerek kalorimetreli sistemde gerekse pay ölçerli olanda termostatik vana kullanıldığı için tam olarak kapatamıyorsunuz. Zaten tam kapatmanın da anlamı yok zira parasını ödüyorsunuz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Pay ölçer cihazları biz de binamızda kullandık. Çok büyük düşüş olmamakla beraber cihazların kullanımı 2008 yılından sonraki yapılan binalarda mecburiymiş.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Konuyu aramış ancak bulamamıştım.

Araştırdığım kadarıyla öne çıkan firmalar var. Bunlar:

ISTA: Alman malı, okumayı GSM tabanlı yapıyorlar, yani her ay bir vatandaşın binanıza gelip okuma yapmasına gerek yok. Doğalgaz faturası kesildikten sonra parayı yatırmak için 10 gün süreniz var, dolayısıyla okuma ve paylaştırma işini hızlı yapmak bir ihtiyaç. Bu marka bunun için ön plana çıkıyor. Ancak özellikle Anadolu'da servis yapılanmasını kurmamışlar henüz.

TECHEM: Bu da Alman Malı. Alarko bünyesine katmış, dolayısıyla yaygın bir servis ağından bahsedebiliriz. Ancak bu markada GSM tabanlı okuma imkanı yok. Cihazlar RF ile veri gönderiyor. Her ay sonunda elinde RF alıcı bir cihazla bir "okuyucu" binanıza gelip data aktarımı yapmak zorunda. Bu aktarımdan sonra tüketimler faturalandırılabiliyor.

TEKSAN: Techem ile herşey aynı, ama servis konusu soru işareti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Hangi firmadan okuma hizmeti alıyorsunuz? Geciktiren kim?

Firmayı bilmiyorum açıkçası, kağıtta yazıyordu unuttum, normalde bugün bildirmesi gerekiyordu bakalım gecikecek mi yine?

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Pay ölçer cihazları biz de binamızda kullandık. Çok büyük düşüş olmamakla beraber cihazların kullanımı 2008 yılından sonraki yapılan binalarda mecburiymiş.

Esasen tüm binalarda zorunlu.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Donanımhaber'de yazan arkadaş çok önemli sorunlara değinmiş. Burdan da anlıyoruz ısı pay ölçerin çok mantıklı olmadığını. Kalorimetre çok daha mantıklı. Kalorimetre eve giren ve evden çıkan suyun sıcaklığını ve debisini ölçüyor. Buradan evin tükettiği enerji miktarına ulaşmak mümkün. Ancak donanımhaberde yazan arkadaşın bahsettiği gibi firma belli belirsiz katsayıları bu ölçüme dahil ediyorsa iş kötü. Bu ölçümün gerçekliğini şüpheye düşürür.

Teorik olarak ilk ve son katlar bence de daha yüksek ücretlendirileceklerdir. Çünkü cihaz çekilen kaloriyi ölçüyorsa bu katların fazla kalori çektiği aşikar. Ama pratikteki durumu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Esasen tüm binalarda zorunlu.

Bu konuyu pazar günü haberlerde duydum ve biraz araştırma yaptım,haberlerde ısı ölçer(pay ölçer)sisteminin 2007 yılında yürürlüğe giren enerji verimliliği kanunu na göre tüm merkezi ısıtmalı olan binalarda zorunlu olduğunu ve 5 yıllık sürenin bu ay dolduğunu ve taktırmayan binalara da 1600 tl lik bir ceza uygulanacağı söylendi.

Ufak bir araştırmadan sonra bu kanunun mevcut binalarda geçerli olmadığı sadece 2008 yılından sonra yapılan binalarda zorunlu olduğunu öğrendim, ayrıca biraz daha araştırma yapınca bu pay ölçer sisteminin tamamen bir fiyasko olduğunu firmaların kendilerine rant sağlamak amacıyla yalan bilgiler verdiklerini öğrendim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bu alet sadece doğal gazla ısınan evlerdemi kullanılıyor acaba?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

An itibariyle Ocak ayı ısıtım parasını ödemedim. Zaten aralık ayında protesto çekmiştim. kar kış kıyamet olmadan ve peteklerimin hepsi kapalı olduğu halde, metrekare bazında bölüm yapıldığı için 450 lira yakıt parası düşmüş bana. ISı ölçer güzel mis gibi. Terleyip peteği kısmak yerine pencere açanların hepsinin tırınnaylalalaylom :D

Yorum bağlantısı
Arzu Gürkan

Bu alet sadece doğal gazla ısınan evlerdemi kullanılıyor acaba?

Yakıtın cinsi önemli değil, ortak bir merkezden ısınıyor ise, su paylaşımı var ise kanun kapsamındasınız.

bep.gov.tr'den alıntı:

"Eğer merkezi sistemli bina inşaat ruhsatı ve proje onayları 2/5/2007 tarihinden sonra ise yani bu tarih itibarıyla yeni yapılacak merkezi sistemli binalarda 627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununu gereğince ısı ve sıcaklık kontrol ekipmanlarının kullanımı zorunludur. Dolayısı ile bu sistemlerin kullanıldığı binalarda da gider paylaşımı için bu yönetmelik hükümlerine uyulması zorunludur.

Mevcut merkezi sistemli binalarda ise yine 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununu gereğince 2/5/2012 tarihine kadar bu sisteme geçmeleri zorunludur. Dolayısıyla da gider paylaşımı konusunda da bu yönetmelik hükümlerine uyulması zorunludur.

Yani konuyu mevcut ve yeni yapılacak merkezi sistemli binalar olarak değerlendirmek gerekir. Buna göre, yeni yapılacak merkezi sistemli binalarda zorunluluk 2/5/2007 tarihi itibarıyla var olmakta olup, mevcut merkezi sistemli binalarda ise 2/5/2012 tarihi itibarıyla bu sisteme geçmiş olunması gerekmektedir."

En büyük spekülasyon ceza miktarlarında oluyor. Kanunda ve mevzuatta zorunluluktan söz edilmesine rağmen cezai yaptırımların adı ne yazık ki konulmamış. Isı pay ölçer için yetki alan firmalar her fırsatta cezaları gündeme getiriyor. Halbuki kimsenin apartman apartman dolaşıp ceza kesme yetkisi yok ancak malik apartman yönetimini mahkemeye verebilir. Yönetim kanuna muhalefet suçu işlediğinden ceza alabilir. Cezalar ile ilgili belirlenmiş bir miktar yok.

Ancak alııntı yaptığım kısım ile ilgili cezalar kanun yayınlandıktan sonra belirlendi ve her sene güncelleniyor :)

Fakat ht ekonomi de yazan;

* Bakanlık tarafından yapılacak denetimler sırasında uygulamaya geçmeyen binalara idari yaptırımlar uygulanacaktır.

yazısına istinaden;

resmi gazetede yayınlanan enerji verimliliği kanunu:

Uygulamalar

MADDE 7 –(1) Enerji verimliliğinin artırılması amacıyla aşağıdaki uygulamalar gerçekleştirilir.

a) Enerji yönetimi ile ilgili olarak yürütülecek faaliyetler şunlardır:

1) Endüstriyel işletmeler, çalışanları arasından enerji yöneticisi görevlendirir. Organize sanayi bölgelerinde, bölgedeki bin TEP’ten daha az enerji tüketimi bulunan endüstriyel işletmelere hizmet vermek üzere enerji yönetim birimi kurulur.

2) Toplam inşaat alanı en az yirmibin metrekare veya yıllık enerji tüketimi beşyüz TEP ve üzeri olan ticarî binaların, hizmet binalarının ve kamu kesimi binalarının yönetimleri, yönetimlerin bulunmadığı hallerde bina sahipleri, enerji yöneticisi görevlendirir veya enerji yöneticilerinden hizmet alır.

3) Kamu kesimi dışında kalan ve yıllık toplam enerji tüketimleri ellibin TEP ve üzeri olan endüstriyel işletmelerde, enerji yöneticisinin sorumluluğunda enerji yönetim birimi kurulur. Organizasyonlarında kalite yönetim birimi bulunan endüstriyel işletmeler, bu birimlerini enerji yönetim birimi olarak da görevlendirebilir.

4) Enerji yöneticileri ile enerji yönetim birimlerinin görev ve sorumluluklarına ilişkin usûl ve esaslar, Bakanlık tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda ise enerji yöneticisi görevlendirilmesine ilişkin usûl ve esaslar, Bakanlık ile müştereken hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak bir yönetmelikle düzenlenir.

2) Endüstriyel işletmeler ve enerji yöneticisi çalıştırmakla yükümlü olan bina sahipleri ve/veya yönetimleri istenen bilgileri, kamu kesiminde enerji yöneticisi çalıştırmakla yükümlü olan kurum ve kuruluşlar ise formatı Genel Müdürlük tarafından belirlenen enerji tüketim bilgileri ve kendi tespitlerini içeren raporları her yıl Mart ayı sonuna kadar Genel Müdürlüğe verir. Endüstriyel işletmeler, Genel Müdürlüğün yerinde yapacağı incelemelere imkân tanır.

İdari Para Cezaları (2012)

TL

Yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşların, şirketlerin, endüstriyel İşletmelerin, bina sahipleri ve/veya yönetimlerin kamu kurum ve kuruluşlarının kanun ve yönetmelik kapsamında istenen bilgileri ve inceleme yapma imkanını vermemeleri durumunda

14.569

72.855

Kanun ve yönetmelik kapsamında istenen diğer bilgilerin verilmemesi durumunda

727

Elektrik ve/veya doğalgaz satan tüzel kişilerin, bir önceki mali yıla ait yıllık tüketim miktarı ve bedelini aylık bazda internette vermemeleri durumunda

7.284

Enerji yöneticisi görevlendirmeyen endüstriyel işletmelere ve bina sahipleri ve/veya bina yönetimlerine; enerji yönetim birimi kurmayan OSB’lere ve kamu kesimi dışında kalan ve yıllık toplam enerji tüketimleri 50.000 TEP ve üzeri olan endüstriyel işletmelere

29.140

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikte belirtilen asgari verim sınırlarını sağlamayan ürünleri satanlara

29.140

Umarım tabloyu ekleyebilmişimdir. Eklenmedi ise Memet bi zahmet siliver :)

Bu arada Forumu kullanmak zorlaşmış mı ne :)

Yorum bağlantısı
Arzu Gürkan

Isı pay ölçer cihazlarını taktık tamam diyemiyoruz. Mutlaka kazan sistemine de bakmak gerekiyor. Eski tip kazanlarda pompalarda invertör genellikle olmuyor. Bu durumda kazanın enerji tasarrufu ve sezon geçiş dönemlerinde tesisatta ses yapma sorununu ortadan kaldırması açısından frekans invertörlü sirkülasyon pompası takılması gerekebilir.

İstenen oda sıcaklık değerine göre kazandan gelen sıcak su debisi, invertörlü pompa vasıtasıyla ayarlanıyor. Yani ısıtma için ihtiyaç duyulan miktarda sıcak su dairelere gönderilir ve bu sayede gereksiz enerji kaybını önüne geçilir. Isıtma sistemlerinde kullanılan borulardan geçen su miktarı azaldıkça, boru kayıpları da azalmakta ve pompanın daha düşük basınçta çalışması sağlanmakta, böylece motor güç tüketimi de önemli ölçüde azalmaktadır.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
(düzenlendi)

Isı pay ölçer cihazlarını taktık tamam diyemiyoruz. Mutlaka kazan sistemine de bakmak gerekiyor. Eski tip kazanlarda pompalarda invertör genellikle olmuyor. Bu durumda kazanın enerji tasarrufu ve sezon geçiş dönemlerinde tesisatta ses yapma sorununu ortadan kaldırması açısından frekans invertörlü sirkülasyon pompası takılması gerekebilir.

İstenen oda sıcaklık değerine göre kazandan gelen sıcak su debisi, invertörlü pompa vasıtasıyla ayarlanıyor. Yani ısıtma için ihtiyaç duyulan miktarda sıcak su dairelere gönderilir ve bu sayede gereksiz enerji kaybını önüne geçilir. Isıtma sistemlerinde kullanılan borulardan geçen su miktarı azaldıkça, boru kayıpları da azalmakta ve pompanın daha düşük basınçta çalışması sağlanmakta, böylece motor güç tüketimi de önemli ölçüde azalmaktadır.

Tam da aradığımız kişiyi bulduk. Arzu Hanım yanlış hatırlamıyorsam siz bu konu üzerine çalışıyordunuz. Araştırmamdan öğrendiğim kadarıyla bu ısı gideri paylaşım meselesi tam bir kargaşaya dönüşmüş. Önemli bir enerji grubuna(yahoogroup) da üyeyim. Orada dahi bu konuda net bir karar yok, ve bep kanunun tamamen ithal, ülkemize uygun olmayan bir kanun olduğu yönünde görüş beyan ediliyor. Anlamadığım konu, bu sistemi kullananların eskisinden hem daha az ısınıp hem de daha çok ödediklerini iddia etmeleri. Bazıları da ısı gider payaşımını yalıtımı olmayan binalarda uygulamanın mantıksız olduğunu söylüyor. Ben kendi binamızda bu uygulamayı yaptırmak için araştırma yaptım ama kafam hayli karıştı. Zaten buradaki yerel firmalar, tamamen konudan bihaber. Kimisi ısı pay ölçer kullanmanın, kimisi de kalorimetre kullanmanın daha doğru sonuç verdiğini iddia ediyor. Sonuçta kafamdaki soru işaretlerini burada sıralarsam;

1. Kollektörlü(mobil) sistem tabir edilen bir yapıda ısı pay ölçer kullanmak mantıksız geliyor bana. Bu yapıda kesinkes kalorimetre kullanmak doğru olmaz mı?

2. Kalorimetrenin de bir süre sonra bozulduğu, mekanik olanlarının 2-3 sene, ultrasonik olanlarınınsa 4-5 sene de doğru ölçemez hale geldiğine dair spekülasyonlar var. Bu ne kadar doğru sizce?

3. Ayrıca bu ölçü cihazlarının belirli periyotlarla kalibrasyonlarını yaptırma zorunluluğu da varmış (bir görüş 10 sene, birdiğeri 5 sene diyor) Bunun ne kadarı doğru ve mümkün?

4. Kalorimetrenin montajdan sonra doğru ölçüp ölçmediği ile ilgili bir test mümkün mü?

5. Kalorimetrede ya da pay ölçerde montaj esnasında cihaza birtakım katsayılar girildiği söyleniyor. Bu piyasa koşullarında (işi yapanların dahi bilmediğini düşünürsek) girilen bu katsayıların doğruluğunu nasıl teyit edeceğiz.

6. İlk ve son katlarda oturanlar için durum nedir? Kalorimetre tam anlamıyla çekilen kaloriyi mi ölçüyor? Yoksa ilk ve son katlarda oturanların (proje gereği kullandıkları fazla radyatör) için bir düzeltme katsayısı kullanarak onların faturasını düşürüyor mu?

7. Kalorimetre kullandığımızda evine ilave radyatör bağlatanların sistemden çektikleri ilave ısıyı da tam anlamıyla ölçebilecek miyiz?

8. Bir firmanın ürününü tercih ettiğimizde okuma hizmetini de aynı firmadan almaya devam etmek zorunda mıyız? Örneğin RF ile okuma yapılan bir sayacın okuma firmasıyla sorun yaşanması durumunda, başka bir okuma firması herhangi bir ekipman değiştirmeden kendi RF terminalı ile eski sayaçlarımızı okuyabiliyor mu?

9. Bizim kazanımız yeni, ama pompaların invertörlü ya da oransal olduğunu sanmıyorum. Gelen firmalardan birisi pompaları değiştirmek gerektiğini söyledi, ancak bir diğeri ise "fark basınç vanası" ilavesiyle sistemin çalışacağını söylüyor. Kime güveneceğimizi biz de bilemiyoruz. Fark basınç vanasını öneren arkadaş Alarko bayisi. Teknik izahat veremiyor, kazan da Alarko'nun. Merkeze sordum, Alarko bunu önerdi diyor.

Derdimiz büyük anlayacağınız :)

tarihinde Fazlı Özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...