İçeriğe Yönlendir

Ceza'Ya Itiraz

Sami Demirpaz

Recommended Posts

Onunda belli kıstasları var..Mesela haksız yere ceza yazdın ve bunu karşı taraf ispatlarsa sanırım 3 defa aynı duruma düşersen yetkin elinden alınıyor.Yani kafana göre takılamazsın..

3kere?

ee oda çok...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

3kere?

ee oda çok...

Fahri müfettişlerin de yoldan geçen kişilerden seçilmediğini düşünürsek normal sayılabilir.

Müfettiş olacaklarda aşağıdaki şartlar aranır.

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) En az kırk yaşında olmak,

c) (Değişik bend: 24/11/1999 - 23886 s. R.G./Yön.) En az yüksekokul mezunu olmak

d) En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,

e) (Değişik bend: 27/11/2001 - 24596 s. R.G./Yön.) Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,

f) Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,

g) Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,

h) Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

Sorumluluk

Görevini kötüye kullandığı tespit edilen ve Yönetmelikte belirlenen esas ve usullere aykırı olarak işlem yapan müfettişler, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun Ek 6'ncı maddesi hükmü uyarınca iki aydan altı aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılırlar. Ayrıca, bunların yargılanmaları tabi oldukları esaslara göre yapılır.

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ayhan abi geçen sene falandı galiba değil mi bu senin itiraz? Görüşmüştük diye hatırlıyorum ama o olay mı?

Kazandığına sevindim, geçmiş olsun yeniden. Senin bu itirazını örnek olarak göstermek lazım herkese.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Trafik polisiyle saka olmaz :)

Istesinler yeterki ceza yazicak bir sey bulurlar..

Benim sevdigim bir abim trafik polisi muhabbet sirasinda lafi gecti arabam orjinal olmasina ragmen o kadar cok sey saydiki ceza yazabikecek inanamadim :)

Polislerin huyuna gitmekte fayda var yoksa zararli biz cikariz :)

Böyle düşünmeyin, meslek grubu ne olursa olsun işini istismar etmeden düzgün yapması için kimsenin huyuna suyuna gitmeye gerek yok . İşini düzgün yapmayanlar için de kanunun emrettiği şekilde gerekli yaptırımlar uygulanır, bu devlet kimsenin huyuna suyuna göre işlemez. Yeter ki siz saygınızı bozmayın.

Yıllardır cezaları ödemiyorum.. Ödemediklerim arasında sadece bir tanesi sistemde görünüyor. Onunda 3 tl zammı var şuan..

Çok fazla güvenmeyin. 2007 yılından sistemde görmediğim için ödemediğim 2 trafik cezasını geçtiğimiz aylarda ödedim. Üstelik ceza yediğim aracımı satalı nerdeyse 3 yıl olmuştu.

Emniyet şeridi ihlali en çok kızdığım olay.

Bir o kadar da sol şerit ihlali....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ayhan abi geçen sene falandı galiba değil mi bu senin itiraz? Görüşmüştük diye hatırlıyorum ama o olay mı?

Kazandığına sevindim, geçmiş olsun yeniden. Senin bu itirazını örnek olarak göstermek lazım herkese.

Evet geçen seneydi..Görüşmüştük.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sami geçmiş olsun kardeş :( Şu sol şeridi işgal edenlere aşırı derecede sinir oluyorum.

Geçen acemi bir bayan arkadaşlarla bizim bazı beyin özürlü arkadaşların dediği cümle.

"Hocam sen sol şeridi kullan çalan kornayı duyma sen soldan sür arabanı." Maraşta 3 şerit yol yok. Artık trafiğin halini siz düşünün. Kadın öyle böyle acei değil resmen fena.

Sağ şeritten geçmeye korkuyorum bu tür düşünen arkadaşlar asla sağ aynayı kullanmazlar onuda biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun :( Ya ben hayatta makas falan atmam da bomboş yolda çat diye direksiyon kırıyorum, çukur falan oluyor ceza gelir mi?

Murat senin yaptığın direk ustura olmuş :biggrin: sonra çat çat yap,bizi ütüle burda :biggrin: ha gayret aveo'ya bağlıyacaksın konuyu :D :D :D

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Konuyla çok ilgili değil ama, araç içi dvr cihazları ile kaydedilmiş videoları delil olarak gösterebiliyor muyuz ? Örneğin, öndeki araç en basitinden hatalı şerit değiştiriyor, bu görüntüleri trafiğe posta veya mail atarak filen cezai işlem uygulatılabiliyor mu ?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ayhan abi şimdi hangi birime gidip dilekçe vereyim.. Yani İstanbul'da nerededir bilmeyebilirsin ama adı nedir bu gideceğim yerin.

Aynı şekilde bende de vatandaşın fotoğrafları var..

Gider bende şikayetimi ederim..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ayhan abi şimdi hangi birime gidip dilekçe vereyim.. Yani İstanbul'da nerededir bilmeyebilirsin ama adı nedir bu gideceğim yerin.

Bizim burada Adliye içinde 2 tane Trafik mahkemesi var.Sanırım daha önce Sulh ceza mahkemeleriymiş sonradan trafik mahkemesi adını almışlar.Muhtemelen Adliye içindedir orada da..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bizim burada Adliye içinde 2 tane Trafik mahkemesi var.Sanırım daha önce Sulh ceza mahkemeleriymiş sonradan trafik mahkemesi adını almışlar.Muhtemelen Adliye içindedir orada da..

Ayhan abi teşekkür ederim..

Peki kaç gün içinde ödeyince indirimli oluyordu ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Cezayı yazan arkadaşın adı Fahri'miymiş. :p

O gün anlatıyordun, demek ki olan olmuş. Geçmiş olsun. Manevi duygularıma bakaraktan telepati yapıyorum, ''hmmm sen bu cezayı ödeyeceksin'' :)

Bizim sokak tek yönlü, ters yönden gelenlerden ve yüksek sesle müzik dinleyenlerden biz de şikayetçiyiz. Yapmayın böyle şeyler. Ben tersten gelenlerle kavga bile ediyorum. Bir de kaldırıma park edenlerle. ;)

Benim aracın fotolara hiç bakmayın o zaman. Paso kaldırımda. Ama insan geçmiyor hiç ondan. :p

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Peki kaç gün içinde ödeyince indirimli oluyordu ?

15 gün içinde peşin ödersen %25 indirim var..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Murat hocam tek yön sokak ama öbür caddenin orada tek yön işareti varmış, bizim girdiğimiz cadde tarafında ne tabela ne işaret vardı girilmez diye bilmiyorduk ve yılarca kullanıyorduk. Müziğe gelince o kadar yüksek ses dinlemiyorum neden nasıl yazdı bilgim yok, zira ön iki haporler patlak sadece arka iki kolondan ses çıkıyor. :)

O halde sorun sende değilmiş. İşaret olmadığını söylesen de işe yaramamıştır. Geçmiş olsun Eren. :)

Cezayı yazan arkadaşın adı Fahri'miymiş. :p

O gün anlatıyordun, demek ki olan olmuş. Geçmiş olsun. Manevi duygularıma bakaraktan telepati yapıyorum, ''hmmm sen bu cezayı ödeyeceksin'' :)

Benim aracın fotolara hiç bakmayın o zaman. Paso kaldırımda. Ama insan geçmiyor hiç ondan. :p

Plaka neydi senin? :seytan:

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Sami eğer prosedür değişmediyse, itiraz dilekçeni detaylı şekilde yaz, hatta duruyorsa Ayhan abiden rica edelim, sakıncası yoksa ve elinde örneği duruyorsa onun dilekçesini değiştirip yazabilirsin. Genel manada yapmadım etmedim diyeceksin ve gerçekte olan neyse onu anlatacaksın hepsi bu. Sonra en yakın adliyeye gidip adliyede Trafik Mahkemesi'ni arayacaksın, Trafik Mahkemesi yoksa Sulh Ceza Mahkemesi bakar. Büyük ihtimalle Trafik Mahkemesi vardır zaten. Mahkeme Kalemini bul, içerideki görevlilere trafik cezasına itiraz dilekçen olduğunu söyle, yine büyük ihtimalle hakime yönlendirip dilekçeni havale etmesini (tarih, imza) istemeni söyleyecekler. Bunu yapıp tekrar dilekçeni kaleme vereceksin. Gerisini onlar halleder. Belki doğrudan dilekçeni inceler, Trafikten ilgili cezayı ister ve karar verir, belki de çok düşük ihtimal ama 1 celse duruşma yapar sonra karar verir. Normalde masraf alınmıyor diye biliyorum ama son zamanda değişiklik olmuş olabilir. Zannetmiyorum ama alırlarsa da tebligat masraflarını falan alırlar, bir tebligat 7 TL. 15-20 TL bir masrafın olur belki. Bunu öğleden sonra sorayım, öğrenir yazarım buraya.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Sami ben cevap yazana kadar, tecrübe eden arkadaşlarımız gerekli açıklamaları yapmışlar sağolsunlar. Bizdekinde de Trafik Mahkeme'sine itiraz şirket avukatı tarafından yapılmış. Kırmızı ışıkta kavşakta trafik tıkanıklığı nedeniyle kalınıp beklenirken ihlal yapılmış gibi fotoğraf çekip ceza yazıp göndermişler. Ayhan Onaran: fahri müfettişin 3 kez kasıtlı ceza yazması halinde görevinin iptal edildiğini yazmış, bu mekanizmanın işlemesi açısından fahri müfettişin cezasına itiraz edilir sonucu çıkıyor. Neden edilmesin? Kolay gelsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Sami eğer prosedür değişmediyse, itiraz dilekçeni detaylı şekilde yaz, hatta duruyorsa Ayhan abiden rica edelim, sakıncası yoksa ve elinde örneği duruyorsa onun dilekçesini değiştirip yazabilirsin. Genel manada yapmadım etmedim diyeceksin ve gerçekte olan neyse onu anlatacaksın hepsi bu. Sonra en yakın adliyeye gidip adliyede Trafik Mahkemesi'ni arayacaksın, Trafik Mahkemesi yoksa Sulh Ceza Mahkemesi bakar. Büyük ihtimalle Trafik Mahkemesi vardır zaten. Mahkeme Kalemini bul, içerideki görevlilere trafik cezasına itiraz dilekçen olduğunu söyle, yine büyük ihtimalle hakime yönlendirip dilekçeni havale etmesini (tarih, imza) istemeni söyleyecekler. Bunu yapıp tekrar dilekçeni kaleme vereceksin. Gerisini onlar halleder. Belki doğrudan dilekçeni inceler, Trafikten ilgili cezayı ister ve karar verir, belki de çok düşük ihtimal ama 1 celse duruşma yapar sonra karar verir. Normalde masraf alınmıyor diye biliyorum ama son zamanda değişiklik olmuş olabilir. Zannetmiyorum ama alırlarsa da tebligat masraflarını falan alırlar, bir tebligat 7 TL. 15-20 TL bir masrafın olur belki. Bunu öğleden sonra sorayım, öğrenir yazarım buraya.

Zafer abi detaylı paylaşımın için çok teşekkür ediyorum.. Gerekeni yapacağım.. :)

Sami ben cevap yazana kadar, tecrübe eden arkadaşlarımız gerekli açıklamaları yapmışlar sağolsunlar. Bizdekinde de Trafik Mahkeme'sine itiraz şirket avukatı tarafından yapılmış. Kırmızı ışıkta kavşakta trafik tıkanıklığı nedeniyle kalınıp beklenirken ihlal yapılmış gibi fotoğraf çekip ceza yazıp göndermişler. Ayhan Onaran: fahri müfettişin 3 kez kasıtlı ceza yazması halinde görevinin iptal edildiğini yazmış, bu mekanizmanın işlemesi açısından fahri müfettişin cezasına itiraz edilir sonucu çıkıyor. Neden edilmesin? Kolay gelsin.

Ayhan abi teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Sami trafik cezasına itirazda masraf alınmıyormuş. Trafik Mahkemesi, yoksa Sulh Ceza Mahkemesi'ne dilekçeyle itiraz edeceksin. Ücretsiz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim msn i ekleyin de yazdığım dilekçeyi göndereyim.En azından fikir verir.. ayhanonaran@hotmail.com

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
(düzenlendi)

Bilen bilmeyen böyle konuşuyor Hakan..En doğrusunu mahkeme de görevli memur arkadaşlar biliyor.Bende itiraza gidince sordum ödemene gerek yok siz bilirsiniz.İsterseniz ödeyin sonra vergi dairesinden dilekçe ile tahsil edersiniz..Yada ödemeyin sonra gidip ödersiniz dedi.Faiz ne olacak dediğimde de faiz işler ama durumu belgelediğinizde yani mahkemelik olduğunuzu ispatladığınızda faiz ödemezsiniz dedi.Ancak erken indirim hakkınızdan faydalanamazsınız denildi.

Bende zaten cezamı ödemeden itiraz ettim.Mahkeme esnasında sistemden kontrol ettiğimde ceza faiz işleyerek katlandı.Ancak kazanınca tamamı iptal oldu.Ben devletten para almanın sonradan daha zor olacağını düşündüğüm için ödemeden itirazımı yapma yolunu seçtim..

Onunda belli kıstasları var..Mesela haksız yere ceza yazdın ve bunu karşı taraf ispatlarsa sanırım 3 defa aynı duruma düşersen yetkin elinden alınıyor.Yani kafana göre takılamazsın..

Ben kaybettim, orada kameralar olmasına rağmen kameralar dahi kontrol edilmedi sadece benim ispatlayamadığıma karar verip onaylamıştı ve cezayıda 180tl faiziyle ödedim.

Fotoğrafları da ekte koyup telefonla şikayet ettiğini ve buna rağmen cezanın sana yazıldığını cezayı yazanın senin fotoğrafını çektiği halde ceza dosyasına koymadığını da eklemeyi unutma bence...

İstanbul adliyesine ya da, Şişli adliyesinde var ama Çağlayan adliyesi açıldıktan sonra ne oldu bilemem.

+1

Muz cumhuriyeti mi burası, herkes gıcık olduğuna ya da işine gelmeyene canının istediğini yapsın, bazen....

tarihinde Cemil Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Yenigün

Yeni bir konu açmadan şahit olduğum ilginç bir ceza olayını buradan paylaşayım. Yakın bir arkadaşıma geçen ay içinde bir park cezası geldi. Polis memuru tarafından İstanbul - Beşiktaş semtinde bir sokakta park yasağı olan bir yere aracını bıraktığı için park cezası kesilmiş. Ceza makbuz şeklinde ancak yanına ekli bir fotoğraf bulunmuyor. İşin garip kısmı ise arkadaşımın aracıyla Beşiktaş'a hiç gitmemiş olması diyebiliriz. Gelen makbuzda araç markası ve plakası doğru gözüküyor. Haksız yere kesilen bu cezaya arkadaşım itiraz etti ve Sulh Ceza Mahkemesi'nden jet hızla cevap geldi. Cevapta, itiraz dilekçesine o gün orada bulunmadığınıza dair bir ispat belgesi ekleyemediğiniz sürece park cezası geçerlidir yazılmış ve ceza kesinleşmiş.

Bu durum bana oldukça ilginç geldi. Araç serviste yatmadığı (fatura ile ispatlanabilir) ya da İstanbul dışında olmadığı sürece (HGS / OGS ile ispatlanabilir) sanırım bir aracın bir yerde olmadığını resmi açıdan kabul görecek belgelerle ispatlamak çok zor. Sonuç olarak arkadaşım cezayı ödedi ama acaba kopya plaka mı var diye düşündük.

Bu cezayı kesen memur, muhtemelen aracın park halindeki fotoğrafını çekmiştir. Bu fotoğrafı yasal yollarla talep etmek mümkün müdür ?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Fotoğraf için önce bir miktar para yatırılıyor diye biliyorum.Haklı iseniz ücret iade ediliyor, haksız iseniz hem ücret gidiyor hem de bir cezası olması lazım. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Yeni bir konu açmadan şahit olduğum ilginç bir ceza olayını buradan paylaşayım. Yakın bir arkadaşıma geçen ay içinde bir park cezası geldi. Polis memuru tarafından İstanbul - Beşiktaş semtinde bir sokakta park yasağı olan bir yere aracını bıraktığı için park cezası kesilmiş. Ceza makbuz şeklinde ancak yanına ekli bir fotoğraf bulunmuyor. İşin garip kısmı ise arkadaşımın aracıyla Beşiktaş'a hiç gitmemiş olması diyebiliriz. Gelen makbuzda araç markası ve plakası doğru gözüküyor. Haksız yere kesilen bu cezaya arkadaşım itiraz etti ve Sulh Ceza Mahkemesi'nden jet hızla cevap geldi. Cevapta, itiraz dilekçesine o gün orada bulunmadığınıza dair bir ispat belgesi ekleyemediğiniz sürece park cezası geçerlidir yazılmış ve ceza kesinleşmiş.

Bu durum bana oldukça ilginç geldi. Araç serviste yatmadığı (fatura ile ispatlanabilir) ya da İstanbul dışında olmadığı sürece (HGS / OGS ile ispatlanabilir) sanırım bir aracın bir yerde olmadığını resmi açıdan kabul görecek belgelerle ispatlamak çok zor. Sonuç olarak arkadaşım cezayı ödedi ama acaba kopya plaka mı var diye düşündük.

Bu cezayı kesen memur, muhtemelen aracın park halindeki fotoğrafını çekmiştir. Bu fotoğrafı yasal yollarla talep etmek mümkün müdür ?

Arkadaşımın 7/24 Çorlu dan çıkmayan Leon aracının plakasına, Adana dan ceza geldi. (araç ve plaka yine aynı makbuzda) İtiraz etti ve onunkini kabul etmişlerdi. Belge filan istemeden.. Şans işi. Kanıt nasıl bulunur ki? Sizden kanıt isteyen mahkeme, cezayı kesenden neden istemez? Enteresan hareketler..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...