İçeriğe Yönlendir

Önlere 2 Kış Lastiği Takmak ?

Özgür Kılıç

Recommended Posts

Özgür Kılıç

arkadaşlar benim arka tekerler birz eski ama önler iyi durumda. kıç lastiği almak istiyorum sadece 2 adet alsam öne taktırsam olurmu. yoksa 4 tekeride değiştirinmi diyorsunuz. maddi açıdan bu beni biraz sarsacak. bide hangi lastiği öneriyorsunuz

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

bildiğim kadarı ile kaliteli lastikleri aracın arkadan kaymasını önlemek için arkaya taktırın diyorlardı...ustalar daha iyi bilir tabi...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Iğdır ı bilemem. İstanbul şartında, ön 2 kış lastiği oldukça zevkli oluyor, kuru zeminde yoldan çıkmayan Ford ları, yoldan çıkarabilmek için :D

Yorum bağlantısı
Özgür Kılıç
Iğdır ı bilemem. İstanbul şartında, ön 2 kış lastiği oldukça zevkli oluyor, kuru zeminde yoldan çıkmayan Ford ları, yoldan çıkarabilmek için :D

çağlar bey burası doğu malum kar yağınca bayağı kalkmıyor.şimdi öne taktırsam bu seferde arka kayıp dururmu acaba

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Yalçın Yurdakul

Bir arkadaşımın 2 yıldır "Afyon kışı"nda sadece çeki lastiklerinde yani önlerde kış lastiği kullandığını ve hiç sıkıntı çıkmadığını söylemesi aklımı biraz karıştırdı. Tabiki 4 lastik en iyi tercih olur ama fiyat perfortmans açısından düşünceniz nedir? Focus için önlere alsak sıkıntısız kullanır mıyız?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Afyon yada başka bir il olarak düşünmeyin..Şöyle ki frenleme de öncelikle arka lastiklerin önemi daha büyüktür.Sadece karda önden çekiş tutunur diye düşünmeyin.Arkalarında durmaya etkisi çok büyük. Biliyorsunuz ki durmak hayati önem taşır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Aynı hatayı ben yaptım. Geçen yıl sadece önlere aldım, arabayı 2 kere kaydırdım.

Birisi şehir dışında köy yolunda sert bir virajda oldu, biri de şehir içinde U dönüşü yaparken,

zar zor toparladım, 2 lastik almayıp kar edecem derken kendimi tehlikeye attım.

Bu sene diğer ikisini de alıcam inşallah.

Benim tavsiyem almışken dört tane almanız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Olacaksa da tam olsun kanaatindeyim. çünki mutlaka bir kızaklama, bir kaydırma, güvensizlik yaratacaktır.

Zaten bildiğim kadarıyla yeni yasaya göre kışlıklar zorunlu diye biliyorum. ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Allah korusun kaza olacaksa bir sürü etken var ancak biz işimizi sağlama alalım.4 lastik takalım kafamızda ki acaba sorularını ortadan kaldıralım..Belli ki sizin içiniz de rahat değil.Çünkü konu açma, danışma gereği hissetmişsiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çok fena bir kazaymış, başınız sağolsun, lastik önemli bir mevzuu, şahsen şehirler arası hele ki buzu yoğun yerlere gideceksem 4 kar lastiği olmadan kıpırdamazdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

ben sadece 2 kış lastiğini daha tehlikeli olabileceğini düşünüyorum..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Elbette ideal olan 4 lastiğin de kışlık olmasıdır. Her türlü riski azaltırsınız...

Ancak bir çok sürücünün (ben dahil) yaptığı gibi kışın yazlık lastiklerle dolaşmak yerine çekişin olduğu lastiklere takarsanız iyi olur... En azından ilk hareketi sağlayacak kabiliyete ulaşırsınız.

Bir arkadaşımın 2 yıldır "Afyon kışı"nda sadece çeki lastiklerinde yani önlerde kış lastiği kullandığını ve hiç sıkıntı çıkmadığını söylemesi aklımı biraz karıştırdı. Tabiki 4 lastik en iyi tercih olur ama fiyat perfortmans açısından düşünceniz nedir? Focus için önlere alsak sıkıntısız kullanır mıyız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Ben şahsen karşı şeridimde gelen arabanın ya da önümde seyredenin iki kış lastiğiyle yola çıkmasını istemem :) Trafikte yalnız değiliz

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

ben sadece 2 kış lastiğini daha tehlikeli olabileceğini düşünüyorum..

+1

Fren esnasında ön tekerler tutunurken arka bırakacak kendini.Arkadan itişliler de ise arka tekerler yolu kavrayıp aracı itiyor iken ön tekerler tutunamayarak savuracak arabayı bana göre.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Kazada hayatını kaybeden Zehra hanım da çok yakın arkadaşımdı.Allah rahmet eylesin.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ya arkdaşlar ne yazıyoruz yukarda.Allah aşkın iki tekerde kış lastiği olup çıkmasın daha az tehlikeli.2 lastik daha alacak haliniz yoksa çıkmayın trafiğe kimsenin canı ile malı ile oynamayın.Bu işin çözümü bu.Peki bu saçmalığı dört mevsim lastiğinde de yapıyormusunuz? mesela önlere iki yeni arkalara tamamen kabak iki lastik.Bundan farkı yok.Önce güvenlik.

Bu konunun ben 2 lastik tavsiye ederim yaparım ederim tarafı yok.Olmamalı.Aklın yolu bir...

Abi 1 kişiden başka tavsiye eden olmamış ki :unsure2: Aklın yolunu bulmuş biliyor herkes.

Bu arada başınız sağ olsun.Allah rahmet eylesin hakikaten çok kötü bir kaza olmuş.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

2 lastik tavsiye eden kim?

Ya arkdaşlar ne yazıyoruz yukarda.Allah aşkın iki tekerde kış lastiği olup çıkmasın daha az tehlikeli.2 lastik daha alacak haliniz yoksa çıkmayın trafiğe kimsenin canı ile malı ile oynamayın.Bu işin çözümü bu.Peki bu saçmalığı dört mevsim lastiğinde de yapıyormusunuz? mesela önlere iki yeni arkalara tamamen kabak iki lastik.Bundan farkı yok.Önce güvenlik.

Bu konunun ben 2 lastik tavsiye ederim yaparım ederim tarafı yok.Olmamalı.Aklın yolu bir...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Eğer hayatınız 350-400 tl ise alın 2 tane. Benim kuzeni martta kaybettik bir trafik kazasında.Araç 2011 model corolla. Kendisi 33 yaşında dr du.Muş merkezden korkut a giderken bölünmüş buzlu yolda spin attı ve de karşı şeride geçti.karşı şeritten gelen yolcu münübüsü transit arkdan vurdu.O sağlam sandığımız araç ön koltuğa kadar ezildi.Kuzen anında rahmetli oldu.Bir saat kalp masajı yapıldı.Yanında korkut devlet hastanesi başhekimi kızcağız ağır yaralı.O da 3 gün sonra rahmetli oldu.Kazada bir çok sebep var.Ama önden çekişli araçlar genelde arkalarını atarlar.Yeni lastik öne değil arkaya takılır.Bu böyle iken önün tutunma kabiliaytini arttırıp aradaki farkı açmış oluyorsunuz.Birde aklımda iken neden arkadan çarpma testi yapılmaz. Aracın linkini atıyorum.Sonuç tüm aile kahrolduk....

http://www.google.co...iw=1366&bih=623

O resimlere bir bakın.Sizinde böyle resimleriniz olmasını istemiyorsanız bakımlı bir araç ve düzgün lastiklerle yola çıkın.Ne kendinizi ne başkasını üzün.Dünyada 2 kış lastiği kullanımı diye bir saçmalık yok zaten.Türklerin halt yemesi....Konu ağır gelmiş olabilir.İnanın daha ağır yazacaktım.Resimlere bakın anlarsınız...

Sedan araç nasıl o hale gelmiş :( , tır çarpmış gibi.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
:( Avrupa arabalar belki biraz daha şanşlı olabilir.
Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

olcaksa 4 tane olmalı ... 4 üde eşit koşullarda iyi olmalı önlere daha iyi arkalara daha kötü durumda olan kar lastiğide insanın canını sıkıyor... tecrubeyle sabit ...

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Şimdi ben de okuyunca direkt tavsiye etmişim gibi anlaşılıyor. Yani sanki "4 kışlık yerine 2 kışlık taksan da olur." gibi olmuş.

Söylemek istediğim şuydu. "Kışın buzlu yollarda 4 adet yazlık lastikle kullanmaktansa 2 kışlık lastikle kullanmak daha iyidir."

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Kış lastiğini karda araç kullanmak olarak düşünmemek gerekir, kış lastiğinin kauçuk yada silika formülü kışın aracı yolda tutabilecek sertlik ve özelliğe sahiptir.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

sedan corolla. çarpan transitte 10 kişi var. sonuç inanılmaz.arkdan çarpmada araçlarda hayır yok.önde kalın şasi motor aktarma organları güvenlik kafesinde güçlenrilmiş yerler ncapten 5 yıldız alsın diye ıvır zırır biri şey.Arkdan güvenlik orta çağda...

Arkada ciddi güvenlik zaafiyeti var zaten.Hemen hemen hiç bir marka testlere arkadan çarpma testi ile girmiyor.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)
Hocam seni seviyorum.Ama hala diyorum ki 2 kış lastikle güvenip yola çıkmaktansa, 4 adet 4 mevsimle çıkmamadan kalmak daha iyi.Canın sağolsun ne diyim :)

Trafiğe çıkmayınca lastiklerin ne önemi var ki? Yazlık, kışlık, zincirli, paletli, çivili ne farkeder ? Trafiğe çıkmamak seçeneğini gözardı ederek konuşuyoruz değil mi?

Kışın buzun üstünde,

4 yazlık lastik: Çok kötü tercih.

2 kışlık+2 yazlık lastik: Kötü tercih.

4 kışlık lastik: İyi tercih.

4 çivili lastik: Çok iyi tercih.

Buz yoksa kalın kar tabakasında, zincir veya palet çok iyi tercih...

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...