İçeriğe Yönlendir

Lpg Ile Ilgili Sorun

Hüseyin Topal

Recommended Posts

Hüseyin Topal

Yeni aldığım araçta Atiker LPG mevcut, fakat 2500-3000 devirlerde daha belirgin olan sarsıntı gibi yada sanki birisi aracı tutup bırakıyormuş gibi oluyor. LPG servisine gittim enjektörleri değiştirip deneme yaptık aynıydı sorun düzelmedi sonra arabanın motorunda sorun var dedi ve bi ustaya götürdü ama adam daha arabanın bujilerini bile bulamadı :) sonra ben zamanım yok diye o dükkandan resmen kaçtım :) LPG servisine gittik oda bana sorunu çözemeden yeni enjektörleri satmaya çalıştı ordanda kaçtım :) Son olarak yetkili servise gittim lpgyi komple söküp gelmeniz gerek dediler. Biraz rica ettim tamam bi bakalım dedi arabaya giderken lpg si atikermi dedi evet dedim sorunu ben söylemeden direk anlattı bumu dedi benim sorunumun aynısı :) sonra dedim en azından motorun çalışmasında bir sorun varmı diye yüzeysel olarak baktılar ve sorun yok dedi, lpg ile ilgili ne yapabiliriz dedim biz anlamayız dediler ve lpg li arabamı benzinle kahrolarak biniyorum, istasyonlar kabusum oldu resmen.

Sizden ricam buna benzer sorunu olupta nasıl çözdüğünüzü anlatabilirseniz çok sevinirim. Aklıma lpg nin beynini ve enjektörlerini vs kablolarını filan değiştiresim geliyor, yani tank hariç kit değişimi ile çözülür mü? Sizce maliyeti ne olur ?

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

tez zamanda halledilir inşallah o zevkli arabayı doya doya yakıttan korkmadan kullanmaya devam edersiniz inşallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Bence aracınızda lpg montaj hatası var.Belliki bir elektrik sorunu var.Araba gidecem diyor ama lpg müsade etmiyor...Benzinde bir şikayetiniz yok değilmi

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sorun atikerle ilgili değil. Atikeri takan ustanın ustalığından kaynaklanan bir sorun. Bende 1.5 yıl 30 bin km kadar kullandım hiç birin sorun yaşamadım. Sadece bir usta hatası yüzünden sıkıntılar yaşadım.

Bence iyi bir usta bulup ona baktırın. Mehmet Özyürek abimin dediklerini kesinlikle dikkate alın. Kendisi bu hususlarda üstadtır.

Sorun bulunmaz ise bence kiti değiştirin biraz maliyetli olur. :(

Eren kitten önce usta değişmeli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kesinlikle Mehmet hocam. Forumda bunlar hep konuşuldu zaten kitten daha önemli olan işçilikdir ustadır diye.

Ahmet KIYAK prinste bile sıkıntı yaşadı Diyarbakırda. Şükür merkezden çözdüler.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Bence aracınızda lpg montaj hatası var.Belliki bir elektrik sorunu var.Araba gidecem diyor ama lpg müsade etmiyor...Benzinde bir şikayetiniz yok değilmi

Benzinde sorun yok ama lpgci arkadaş var dedi.

Buji kablolarını değişir denerdim...

Bujileri taktı çıkardı filan bi baktı başka bi usta ama incelemek lazım dedi, düzgün birisini bulup bujileri kontrol ettireyim. Peki mehmet bey, bujilerden değilse ne gibi sorun olabilir,aklınıza gelen başka bir ihtimal var mı?

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

hüseyin abey izin verirse onun konusunda bir soru sormak istiyorum..lpg 10bin bakımında nelere baktırmak lazım ,kaç kuruşa patlar bize :unsure2: :unsure2:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

hüseyin abey izin verirse onun konusunda bir soru sormak istiyorum..lpg 10bin bakımında nelere baktırmak lazım ,kaç kuruşa patlar bize :unsure2: :unsure2:

Çok bilgim yok ama filtre değişimi filan yapıyorlar sanırım, daha 10bin km sürdüğüm lpg li arabam daha olmadı :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benzinde sorun yok ama lpgci arkadaş var dedi. Bujileri taktı çıkardı filan bi baktı başka bi usta ama incelemek lazım dedi, düzgün birisini bulup bujileri kontrol ettireyim. Peki mehmet bey, bujilerden değilse ne gibi sorun olabilir,aklınıza gelen başka bir ihtimal var mı?

Buji değil Hüseyin Bey buji kablosu...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Buji değil Hüseyin Bey buji kablosu...

Pardon yanlış yazmışım :) Maliyet olarak tahmini bi rakam varmıdır, deneme yanılmaya değermi yani sizce?

Yorum bağlantısı
Talip Eren

Map haritasında sorun yaşadığınız devir-yük bandının enjektör sürelerini biraz uzatıp denesinler.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Lpg servisinde cihaza bağlayıp baktı baya bi kontrol filan etti ama yazılım olarakta kimse bulaşmak istemiyor dediler cidden öyle atiker servisinin bile dediği "bu yazılım ve sistemi pek kurcalamak istemiyorum" şeklindeydi. Şimdi gidipte sizin dediğinizi yapın dersem yapacağı şey bana değişik bi şekilde bakmak olacaktır, ondan sonrada alakası yok diyecektir. Aydında bildiğiniz güvenilir ve düzgün bir lpg servisi varmı arkadaşlar ?

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Hüseyin bey, bende aracıma yeni lpg taktıdım. Bir süre önce benzin seviyesinin düştüğünü fark etmem nedeni ile montajı yapan firmaya götürdüm (BRC)

Bazı araçlarda şamandıra lastiğinden okuyor bu yüzden benzin seviyesi düşüyor gibi okuyor ama düşmüyor dedi sonra düzeliyor falan dedi ama ikna olmadığım için sağına soluna bakarken enjektör soketlerini falan çıkarttı tekrar taktı. Abi bir sorun gözükmüyor, bir süre kullan olursa gel dedi gönderdi beni. Oradan çıktıktan sonra aracım belli bir hız sonrasında titremeye başladı, park edip kaputu açınca motorun tekleyerek çalıştığını gördüm, benzine aldım düzeldi. Sorun devam edince bir gün sonra aracı tekrar götürdüm, bilgisayara bağlayıp bayağı inceledi, Soketleri çıkartmıştın yerleri karışmış olmasın dedim yok abi dedi. Yaklaşık 40 dakikalık bilgisayar işleminden sonra tekrar bir şeyler takıp çıkarttı ve programda denemeler yaptı tamam abi dedi. Ne olmuş dedim, abi kablolar yanlış bağlanmış dedi. peki niye birbuçuk aydır yoktuda iki günde oldu dedim net cevap veremedi. Sonuçta düzeldi ve şu an iyi ama ben hala enjektör soketleri nin sırasının karıştığından şüpheleniyorum.. :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Hüseyin bey, bende aracıma yeni lpg taktıdım. Bir süre önce benzin seviyesinin düştüğünü fark etmem nedeni ile montajı yapan firmaya götürdüm (BRC)

Bazı araçlarda şamandıra lastiğinden okuyor bu yüzden benzin seviyesi düşüyor gibi okuyor ama düşmüyor dedi sonra düzeliyor falan dedi ama ikna olmadığım için sağına soluna bakarken enjektör soketlerini falan çıkarttı tekrar taktı. Abi bir sorun gözükmüyor, bir süre kullan olursa gel dedi gönderdi beni. Oradan çıktıktan sonra aracım belli bir hız sonrasında titremeye başladı, park edip kaputu açınca motorun tekleyerek çalıştığını gördüm, benzine aldım düzeldi. Sorun devam edince bir gün sonra aracı tekrar götürdüm, bilgisayara bağlayıp bayağı inceledi, Soketleri çıkartmıştın yerleri karışmış olmasın dedim yok abi dedi. Yaklaşık 40 dakikalık bilgisayar işleminden sonra tekrar bir şeyler takıp çıkarttı ve programda denemeler yaptı tamam abi dedi. Ne olmuş dedim, abi kablolar yanlış bağlanmış dedi. peki niye birbuçuk aydır yoktuda iki günde oldu dedim net cevap veremedi. Sonuçta düzeldi ve şu an iyi ama ben hala enjektör soketleri nin sırasının karıştığından şüpheleniyorum.. :)

Cavit Bey aslında onlar uğraşırken söküp çıkarırken aklıma gelmedi değil enjektörlerin bağlantı sırası değiştimi acaba diye, ama adamlar usta her işe burnunu sokan gıcık müşteri olmak istemedim...

Son olarak buji kablolarını değiştirmek kaldı sadece, oda olmazsa atikeri çöpe atıp başka lpg kiti taktırıcam bi dünya para verip :unsure2:

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Cavit Bey aslında onlar uğraşırken söküp çıkarırken aklıma gelmedi değil enjektörlerin bağlantı sırası değiştimi acaba diye, ama adamlar usta her işe burnunu sokan gıcık müşteri olmak istemedim...

Son olarak buji kablolarını değiştirmek kaldı sadece, oda olmazsa atikeri çöpe atıp başka lpg kiti taktırıcam bi dünya para verip :unsure2:

Hüseyin Bey öncelikle yeni aracınız hayırlı olsun güle güle kazasız belasız kullanınız Fusionda yaşadığınız sıkıntılardan sonra yeni aracınızda da benzer sıkıntılar yaşıyorsunuz inş. en kısa zamanda çözersiniz bu enjektör bağlantı sıraları çok önemli mi son bakım yaptırdığım usta da biraz kurcaladı yerlerini değiştirdi bilerek diye hatırlıyorum birkaç kere gaz yemediği oluyor ama benzinde sıkıntı yok arada da sanki teklermiş gibi oluyor gazı biraz kıstım demişti ona bağlıyorum ama daha çok ilk çalıştırmadan hemen sonra oluyor ısınınca sıkıntı yok çok kurcalatmak iyi olmadığı için ustaya gitmedim ama gidersem bir kontrol ettireceğim benimkide atiker aracı aldığımda hiçbir bir şikayetim yoktu 10 bin km neredeyse motor ikaz lambası bile yanmadan kullandım sonrasında işten anlamayan ama anladığını zanneden bir ustanın kurcalamasıyla her şey değişti ama hala eski performansına dönmüş değil...usta gerçekten çok ama çok önemli..

Yorum bağlantısı
Talip Eren

Lpg servisinde cihaza bağlayıp baktı baya bi kontrol filan etti ama yazılım olarakta kimse bulaşmak istemiyor dediler cidden öyle atiker servisinin bile dediği "bu yazılım ve sistemi pek kurcalamak istemiyorum" şeklindeydi. Şimdi gidipte sizin dediğinizi yapın dersem yapacağı şey bana değişik bi şekilde bakmak olacaktır, ondan sonrada alakası yok diyecektir. Aydında bildiğiniz güvenilir ve düzgün bir lpg servisi varmı arkadaşlar ?

O konuda haklısınız,malesef sözde ustalar yüzünden bu tür sistemlerimizi sağlıklı kullanamıyoruz,gereksiz yere bir sürü masraf ediyoruz.

Araca laptop u bağlayıp yol ayarı yapmayan,sadece dükkan da gaz verip bırakarak ayar yapmaya çalışan ustadan hayır gelmez zaten.Eğer aracınız sadece söylediğiniz devir bandında bu durumu yaşıyorsa o bölgeye ince bir ayar yapacak.Ama yolda yapacak,sadece devir değil hangi yük konumunda olduğuda önemli,haritada cursor yardımıyla görürsünüz zaten,sorunlu bölgeyi biraz açacak o kadar.Yeni lpg kiti takacağınıza alın bir kalibrasyon kablosu,laptop da varsa bağlayın kendiniz yapın,yapamazsanız arayın beni yardımcı olayım.Çok kızıyorum bu adamlara yahu :angry:

Recep bey aracın soğuk iken teklemesi sizinde belirttiğiniz gibi ayarın fazla kısılmasından da olur.Soğuk regülatör lpg yi buharlaştıramadığı için enjektörlerden geçmesi zor olur,sıvı halde olduğundan yeterli miktarda geçemez,ısınınca kısmen düzelir tabi.

Yorum bağlantısı
Recep Mura
(düzenlendi)

O konuda haklısınız,malesef sözde ustalar yüzünden bu tür sistemlerimizi sağlıklı kullanamıyoruz,gereksiz yere bir sürü masraf ediyoruz.

Araca laptop u bağlayıp yol ayarı yapmayan,sadece dükkan da gaz verip bırakarak ayar yapmaya çalışan ustadan hayır gelmez zaten.Eğer aracınız sadece söylediğiniz devir bandında bu durumu yaşıyorsa o bölgeye ince bir ayar yapacak.Ama yolda yapacak,sadece devir değil hangi yük konumunda olduğuda önemli,haritada cursor yardımıyla görürsünüz zaten,sorunlu bölgeyi biraz açacak o kadar.Yeni lpg kiti takacağınıza alın bir kalibrasyon kablosu,laptop da varsa bağlayın kendiniz yapın,yapamazsanız arayın beni yardımcı olayım.Çok kızıyorum bu adamlara yahu :angry:

Recep bey aracın soğuk iken teklemesi sizinde belirttiğiniz gibi ayarın fazla kısılmasından da olur.Soğuk regülatör lpg yi buharlaştıramadığı için enjektörlerden geçmesi zor olur,sıvı halde olduğundan yeterli miktarda geçemez,ısınınca kısmen düzelir tabi.

Bende ona bağlıyorum inş. ondandır umarım motora zarar vermez inanın ustaya gitmeye korkuyorum illaki bir yeri dülzetip başka yerden sıkıntı oluşturuyorlar benim de hatam her gittiğim ustaya ustam böyle bir durum var neden olabilir diye sorunca adamlar başlıyorlar kurcalamaya önce mutlu oluyorum belki çözer diye ama bir müddet sonra işten anlamadığını farkedince eyvah diyorum ama iş işten geçiyor her işten anlayan ustalardan uzak durmak lazım bunu öğrendim ama biraz geç oldu keşke bende anlasamda ayarları kendim yapsam bir daha ki gittiğim de lpg için bu ayarı yolda giderken yapmanız gerekmez mi diye soracağım ama standart cevapları vardır herhalde...

tarihinde Recep Mura tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Hüseyin Bey öncelikle yeni aracınız hayırlı olsun güle güle kazasız belasız kullanınız Fusionda yaşadığınız sıkıntılardan sonra yeni aracınızda da benzer sıkıntılar yaşıyorsunuz inş. en kısa zamanda çözersiniz bu enjektör bağlantı sıraları çok önemli mi son bakım yaptırdığım usta da biraz kurcaladı yerlerini değiştirdi bilerek diye hatırlıyorum birkaç kere gaz yemediği oluyor ama benzinde sıkıntı yok arada da sanki teklermiş gibi oluyor gazı biraz kıstım demişti ona bağlıyorum ama daha çok ilk çalıştırmadan hemen sonra oluyor ısınınca sıkıntı yok çok kurcalatmak iyi olmadığı için ustaya gitmedim ama gidersem bir kontrol ettireceğim benimkide atiker aracı aldığımda hiçbir bir şikayetim yoktu 10 bin km neredeyse motor ikaz lambası bile yanmadan kullandım sonrasında işten anlamayan ama anladığını zanneden bir ustanın kurcalamasıyla her şey değişti ama hala eski performansına dönmüş değil...usta gerçekten çok ama çok önemli..

Fusionda lpg ile ilgili hiçbir sorunum yoktu hatta gidişinden filan çok memnundum. Bu arabadada benzinde sorun yaşamıyorum lpg ci arkadaşların söylediği benzinde hissedilmeyen ufak bir sorun lpg de çok fazla belli eder kendini diyor, kısmen haklı olduklarını kabul etsemde önce yapmaya çalışıp havalı havalı makinelere bağlayıp asrtistik yaparken sorunu bulamayıp ezildiklerinde hemen arabaya çamur atmalarına gıcık oluyorum, zaten az kaldı biraz daha öğreneyim bu işleride kendime bi atölye kurucam herhalde bunlara kafayı bozup :crazy:

Bu kabloyu nerden kaç paraya buluruz birde yazılımı gerekicek onuda nerden temin edebiliriz kendim gireyim valla bu işlere kendime göre ayarlardım dediğiniz gibi..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Arkadaşlar işi gücü bırakıp tekrar sanayi yoluna düştüm, ve Mehmet Bey'i canı gönülden tebrik ediyorum buji kabloları ve bobin değiştirdik sorun çözüldü :) bu tarz sorun başına gelen arkadaşlar var ise umarım bu bilgiler onların işinede yarar. Yorum yapan yardımcı olan herkese çok ama çok teşekkür ederim. Ayrıca Talip Bey bu yazılım ve kablo olayının hala peşindeyim, ulaşabileceğimiz yer konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eski bobini atmadın inşallah... Çünkü o muhtemelen sağlamdır... Her kablo bozulduğunda bobini de bozacak diye bir şey yoktur...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Eski bobini atmadın inşallah... Çünkü o muhtemelen sağlamdır... Her kablo bozulduğunda bobini de bozacak diye bir şey yoktur...

Bobinde sıkıntılı dedi, buji kablolarının girdiği uçlardan birisi yamuk yumuk olmuş hatta kırık gibiydi. Gerçekten sizin gibi insanların çevremizde olması güven verici Mehmet Bey, her durumda bizim iyiliğimiz için uğraşıyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bobinde sıkıntılı dedi, buji kablolarının girdiği uçlardan birisi yamuk yumuk olmuş hatta kırık gibiydi. Gerçekten sizin gibi insanların çevremizde olması güven verici Mehmet Bey, her durumda bizim iyiliğimiz için uğraşıyorsunuz.

Güzel cümleleriniz için teşekkür ederim Hüseyin Bey.

Yetişebildiğim kadar, elimden gelen yardımı yapabilirsem mutlu oluyorum.. Forumun amacı da bu zaten.. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Emmi (Mehmet Abi) candır. 45 gün boyunca sabah akşam derdimi dinledi. Allah razı olsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emmi (Mehmet Abi) candır. 45 gün boyunca sabah akşam derdimi dinledi. Allah razı olsun.

Kişileri yüzüne karşı övmeyin, nefsi vardır şımarır :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...