İçeriğe Yönlendir

Tedaş Onaylı Arıyorum Elektrik Tasarrufu Diyen Pazarlamacı

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Servet Aydın

O yöntem zarasız ama çok marjinal enerji. Asıl hırsızlık nötür bağlantısını boşa çıkarıp fazdan gelen enerjiyi topraktan (mesela balkon demirinden) dışarı akıtmak. Kaçak akım rölesini sökmek de gerekiyor. O yüzden hem aşağıda hem yukarıda kaçak akım rölesi var denir.

Bahsettiğim sistemi köy gibi veya dağ başındaki yerleşim yerleri için iyi oluyor. 3-5 ampül yanıyor bedavadan

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aldın mı Çağlar cevabı? Pehhehehee... :p

hiç değilse sorabilecek kadar konuya vakıf oldum, sizin orda vakıf falan var mı? başvursan :p

ufo tamam da rezistif ısıtma hangisi? inverter klimanın avantajı nedir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Rezistif şöyle abi, ütü, fırın, ufo gibi kızaran ısıtıcılar oluyor..:) En çok akım elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirirken harcanır, bir de elektrik en kısa yolu tercih eder ki buna da kısa devre denir...:D

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan

Satıcı sert kayaya çarpmış. Bilgi için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

hiç değilse sorabilecek kadar konuya vakıf oldum, sizin orda vakıf falan var mı? başvursan :p

ufo tamam da rezistif ısıtma hangisi? inverter klimanın avantajı nedir?

Benim sormama bile gerek yok, vakıf benim buralarda. :p

Rezistif şöyle abi, ütü, fırın, ufo gibi kızaran ısıtıcılar oluyor.. :) En çok akım elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirirken harcanır, bir de elektrik en kısa yolu tercih eder ki buna da kısa devre denir... :D

Olmaz ki, anlamaz... 3 yaşındaki çocuğa anlatır gibi anlatman lazım Serkan. ;) Ay çok güldüm... :D

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

Beni de aradılar... gece 11'de..

ilgileniyorsanız 1'e basın dediler bastım, hat kapandı...

Allah Allah dedim..

Ertesi gün aradılar...

Meğer işleyiş böyleymiş...

Ben teknik konuşmadım, Gecenin 11'inde hangi akla hizmet telefon açıyorsunuz siz dedim... Afedersiniz dediler kapattılar. :D

En çok da sigaracılar sinir ediyor beni..

Sağlık bakanlığı cart curt diyorlar...

Sonra sigara içiyor musunuz diyorlar evet diyorum..

Peki bırakmak istermisiniz diyorlar, Hayır diyorum..

Peki diyip kapatıyorlar..

Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bırakmanızı Destekliyor.. (Coşkulu bir sesle) - Sanki görüşme sonrasında ücretsiz rehabilitasyona alınacağız. :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

inverter klimanın avantajı nedir?

arabayda klimayı bi aç bi kapa yerine, istediğin ısıya gelince, yumruk kadar kompresörle çalıştırmaya devam ettir.

İnvertrede kompresör ısıtınca-sıoğutunca devreden çıkmayıp, düşük devirle dönmeye devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

reaktif güc

kompanzasyon

amlerajlı elektrik motoru

aktif enerji sayaçları

Bu 4 terimi çözdüğümde ilk mesajı net bir şekilde anlayacağım. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Olmaz ki, anlamaz... 3 yaşındaki çocuğa anlatır gibi anlatman lazım Serkan. ;) Ay çok güldüm... :D

O zaman şöyle anlatayım abi, arka cam rezistansı rezistif, kalorifer bedava..Nasıl oldu şimdi ? :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Inverterlerin güncel ısı verimi 4 civarında. Bunun anlamı UFO nun yaktığı kadar elektrik yakıp 4 UFO kadar ısıtır.

igdaş web sitesinde karşılaştırma tablosu var. Bu tablodaki elektrik değerini 4 e böleceksiniz. Bu durumda doğalgazla başabaş bir değer çıkıyor. Tabi klimanın sesi arızası vs ve üstüne kar yağınca ısıtmaması hariç.

Bu arada az yakan elektrik sobası diye bir şey yoktur. hepsi aynı yakar.

Yorum bağlantısı
Onur Durmaz

aynı arkadaşlar banada forma kazandınız demişlerdi bu zavazingoyu satmak için :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

miami deki kumsal evimde bu tür cihazlar yok ki

Yorum bağlantısı
Murat Dere

O zaman şöyle anlatayım abi, arka cam rezistansı rezistif, kalorifer bedava..Nasıl oldu şimdi ? :D

Eh biraz. ;)

miami deki kumsal evimde bu tür cihazlar yok ki

Niye yok? Alttan mı ısınıyon orda? Ahahhaahhaaay!... :p:crazy:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hocam buradan bi alıntı yapayım,

Goldsun denen ısıtıcıları kullanıyoruz 10 yıldır. Benim diyen çakma ısıtıcılardan daha fazla verimli. Çektiği akımın hakkını veriyor :)

Bir soru ; Rezistif ısıtıcılar fazladan radyasyon yaymaz mı ?

Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

Az yakan elektrik sobası yoktur, az vokta vardır. Devir voktayı vücut ısın yükselsin. Al sana kompanze voktayla yapılmış, akümülatif trombosit ısıtıcı. :tongue:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

10mt yüksekliğindeki tavanlı atölyede başka ne yakacan?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Benide aradılar; aylık 150 tl tutarında harcıyorum ama ödemiyorum zaten dedim ; nasıl oluyor dedi; kaçak kullanıyorum dedim kapadı :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

reaktif güc

kompanzasyon

amlerajlı elektrik motoru

aktif enerji sayaçları

Bu 4 terimi çözdüğümde ilk mesajı net bir şekilde anlayacağım. :D

reaktif güç. Anlatması uzun sürer. Ama şöyle düşün. Elektrik motrolarında bobin vardır içinde sargı. Bu sargı indüktiftir. Bu "hıyar" nedeniyle şebeke içinde bunu dengeleme çalışan boşta bir akım grubu gider gelir. Buna reaktif güç denir. Gerçek beygirgücüne dönüşmez. ısıya da dönüşmez. Bunun şebekeye zararı vardır çünkü hatların taşıma kapasitesini ve mahalle trafolarını etkiler. Bu nedenle elektrik motorlarına zaten paralel kapasitör bağlanır. Evlerde reaktif güç ölçülmez. Sanayide ölçülür ayrı tarifesi vardır. Bu nedenle kompanzasyon için cihazlar koca koca kondansatör kutuları alınır.

amleraj = amperaj olacak yani baba motor anlamında.

aktif enerji sayacı.

Kompleks sayıları bilir misiniz? hani a+ib diye. (bazen jb ile de yazılır) işte harcanan gücün gerçek kısmı aktiftir, yukarda bahsettiğim sanal eksendedir. Bunu da ölçersiniz ona reakt.f güç dersiniz. Evlerde sadece aktif ölçülür. ona para ödenir. reaktif kısmına pek bakılmaz çünkü genelde yük reaktif işler yapmaz. (ev elektriği ile dokuma tezgahı kullanmadığınız varsayılıyor)

Klima vs motorlarında ise kompanzasyon içindedir. KEza buzdolabında. zorunludur.

Bu kompanzasyona power factor correction / güç faktörü kompanzasynu denir.

Biraz uzun oldu ama anlamış olmanız lazım. kısa günün karı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vodka yanlış seçim, kan dolaşımı hızlanır, ellerden ve yüzden ısı kaybı artar, ısınma hissi arttı mı, vucud soğuyor demektir, ardından titreme sonrasında St Bernard yardımı gerekir :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

donmamak istiyorsan ana karnı şekline geçeceksin bekleyeceksin.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

10mt yüksekliğindeki tavanlı atölyede başka ne yakacan?

Senide göreceğim kışın lö-plaza da

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Senide göreceğim kışın lö-plaza da

maslak stayla, terleyeceğiz bile

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu arada şebeke bağlantılı invertör siparişi verdim kargoda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...