İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - LPG

Cemal Koçyiğit

Recommended Posts

Onur Eski

Arkadaşlar yeni aracıma alışmaya çalışıyorum.Otomatik vitese henüz tam olarak alışmış değilim.Depo dolduktan sonra 170 km yol yaptım tekrar doldurdum.55 tl lik lpg aldı.Lpg litre fiyatı 2.260..Buna göre tüketim 32-33 kuruş arası çıkıyor.Bu değerler şehir içinde yapıldı.Ortalama tüketim yol bilgisayarında 14.0 lt gösteriyordu.Ortalama hız da 20 km..Araç kısa mesafe kullanılıyor sabah 5-6 km yol yapıyorum.Akşam yine 5-6 km yol yapıyorum..Çoğunlukla durum böyle..Yol güzargahımda 2 dik yokuş var.Bunlar gözönüne alındığında tüketimin normal sayılma ihtimali var mı? Yoksa otomatik vitese alışamadığım çok bariz ortada mı :D Ayrıca bir de şunu sormak istiyorum.Manuelde kullansam tüketim daha mı artar yoksa daha mı azalır?Manuelde dikkatli kullanmaktan bahsediyorum.Sakin sakin..

benim aracımda otomatık.aracı ilk kullanmaya basladığımda benimde şehiriçide ortalama 32-33 kuruşluk tuketimim vardı.son yaptığım ölçumde tüketimim 27 kuruş çıktı.belki arca alıştığım için değerler böyle çıkmış olabilir.yada araç bana alışmıştır kim bilir :) Ayrıca rampada aracın yakıt tüketimi 2 katından fazla oluyor nerdeyse.Hesaplarınızı yaparken bunuda göz önüne alabilrisiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Evet bizde yüksek olduğu için yazıyoruz ya zaten :) Ancak sizinki de çok düşükmüş maaşallah :D Ben 25-30 kuruş arası bir rakama razıyım..

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan
(düzenlendi)

Size düşük mü geliyor bilemem ama kendi aracımla şehir içinde 20 kuruş anca yakıyorum (benzini hesaba katmadan) bence çok yüksek yakıt tüketiminiz

20 krş çok iyi değer LPG kitinizin markası nedir?

tarihinde Tamer Akkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Düşük yakıt günlerim geride kaldı :(

Artık bu başlığa imrenerek bakar durumdayım :D

Benim yeni mondeo öküz gibi yiyor, fil gibi içiyor lpg'yi.. Şehir içi tüketimim 12 litre lpg...

Teselli bulduğum iki olay var,

Birincisi: Gerek lpg kitinin özelliği gerekse motorun çabuk ısınmasına bağlı olarak, lpg'ye çok hızlı geçmesi sebebiyle benzin tüketimim ciddi oranda düştü..

İkincisi: Lpg burada 2,35 TL civarında..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu otomatik vitese az yakması için nasıl davranmak gerekiyor? Gaza az basıyorum.Zaten 3 bini görmeden de kendisi vites değiştiriyor.Hatta ben bazen gaz pedalına bas bırak yaparak vites değiştirmesini sağlıyorum.Acaba manuele alıp 2000-2500 devir arasında vites değiştirsem daha mı iyi olur? Kaş yapalım derken göz çıkartmayayım da :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Düşük yakıt günlerim geride kaldı :(

Artık bu başlığa imrenerek bakar durumdayım :D

Benim yeni mondeo öküz gibi yiyor, fil gibi içiyor lpg'yi.. Şehir içi tüketimim 12 litre lpg...

Teselli bulduğum iki olay var,

Birincisi: Gerek lpg kitinin özelliği gerekse motorun çabuk ısınmasına bağlı olarak, lpg'ye çok hızlı geçmesi sebebiyle benzin tüketimim ciddi oranda düştü..

İkincisi: Lpg burada 2,35 TL civarında..

Ben de aynı durumdayım Emmi, artık hep şehir içinde ve sıkışık zamanda kullanıyorum ve hep geç kaldığım için hep gaza basarak gidiyorum yani sakin olamıyorum. Artık dolu depo ile yani 36 litre ile 400 km zor oluyor. :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayhan, D'de otomatik kullan... Gaz pedalına her zaman yumuşak davran... Vitesleri gaz pedalıyla sen büyüt.. (Sadece bu kısım % 20 tasarruf demektir)

Artık dolu depo ile yani 36 litre ile 400 km zor oluyor. :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2: :tongue2:

Biliyordum başıma geleceği. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Biliyordum başıma geleceği. :D

Daha bu ne ki. Hele Hakan bi görsün burayı, neler der bakalım. Ben zaten mk3'ü hiç sevemedim, tipi hoşuma gitmiyordu çok yakması da cabası. Gidişi demeyin hiç, bendekinin gidişi bana çok bile.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Daha bu ne ki. Hele Hakan bi görsün burayı, neler der bakalım. Ben zaten mk3'ü hiç sevemedim, tipi hoşuma gitmiyordu çok yakması da cabası. Gidişi demeyin hiç, bendekinin gidişi bana çok bile.

Mk3'ün tipini hep çok sevdim.. Şu anda mk4 alacak param olsa, mk3'ün son modelini alırım... Ama bu bana % 25 fazla tüketime mal oldu :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Güzergah kötü ama yine de o araba ş.i. 11-12 lt arası lpg yakmalı. Fazlasını değil. D iyidir. Ama gaza çok yumuşak basmak lazım. Bir süre sonra değil 3bin 2200'de bile vites büyütür.

Tamam o zaman D de yumuşak yumuşak süreyim :) Sürüş tarzına göre alışıp kendisi daha düşük devirlerde mi vites büyütmeye başlayacak?

Kuruş olarak değilde kilometre olarak hesap yapmak en doğrusu. İki hafta önce çıktığım uzun yolda 520 km civarı yaptım uzun yolda 40 litre ile. Kırıkkalede lpg 2.07den aldığımda 40*2,07= 82,8TL /520km = 160 kuruş yakıyor fakat LPG yi bulundugum ilde 2.65den alınca 203kuruş yakıyor.

Ben gayet memnunum yakıtımdan BRC lpg kitim.LPG filtresinei 5binde bir değiştiriyorum bu yüzden az yakıyor yada bana öyle geliyor.

Ama biz şehir içi tüketimden bahsediyoruz..Şehirler arası yada karma dediğimiz tüketim miktarları elbet daha düşük olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sürüş tarzına göre alışıp kendisi daha düşük devirlerde mi vites büyütmeye başlayacak?

Araba değil, ayağın alışacak... Otomatik bir arabayı manuel ile karşılaştırma.. Daha düşük devirde yürür onlar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Eski

Size düşük mü geliyor bilemem ama kendi aracımla şehir içinde 20 kuruş anca yakıyorum (benzini hesaba katmadan) bence çok yüksek yakıt tüketiminiz

sizin verdiğiniz bilgiye göre şehiriçi lpg tüketimi litre olarak benzinle aynı.şehirdışı kullanımda bile verdiğiniz veriye ulasamıyoruz.ilk kez böyle bir tüketim duyuyorum inananın.

bunun sırrını bizede oğretirseniz memnun oluruz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Eski

Araba değil, ayağın alışacak... Otomatik bir arabayı manuel ile karşılaştırma.. Daha düşük devirde yürür onlar..

mehmet bey vitesleri gaz pedalı ile sen büyüt demişsiniz.nasıl kullanmamız gerektiğini biraz daha aaçrmısınız lütfen

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

mehmet bey vitesleri gaz pedalı ile sen büyüt demişsiniz.nasıl kullanmamız gerektiğini biraz daha aaçrmısınız lütfen

Bunu Hakan anlatsın.. ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İlk mesajımda bende şehir içinden bahsettim en son yakıt tüketimimi söyleyim az önce yakıt aldım geldim 20Lira ile 95km yaptım şehir içi.

Ben aracı yeni aldım ama motor aynı motor daha önce F1 kasa focus vardı manuel vites onunla da şehir içinde 21 kuruşları hiç görmedim..Uzun yolda 16-18 kuruş şehir içinde 25-27 kuruş yakıyordu..Sizin şehir içi dediğiniz ya karma değerler yada gerçekten aracın maaşallahı var.

Yorum bağlantısı
Onur Eski
Önceki aracımdada kimsenin inanamadığı değerleri elde ediyordum hatta kaç kez depomu doldurdular dediğim km leri yaptığımı görünce :D Sır olacak birşey yok ben hatta bu değerlere çok bile yakıyor diye zaman zaman düşünmüyor değilim.

lpg nin litresi bizim oralarda 2.50 kuruştan aşağı yok.100 km de 10 ltre yaksa(bu bile çok iyi) bile 25 kuruştan asağıya düşmesi mümkün değil.sizin sarfıyatınızın düşük olasını lpg fiyatıda etkiliyor demekki.

Kıskandım şimdi. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Normalde manuel sürerken, hani vites büyütme anınız gelir ya, otomatikte de bir süre sonra hissedersiniz bu anı. O anda ayağınızı gazdan çok hafif çekin. Göreceksiniz ki araç otomatik olarak vites büyütür.

Otomatik sürenlerin sağ ayakları çok hassaslaşıyor. Bir süre sonra gaz pedalı ile vites büyütmeyi, vites küçültmeyi, aynı viteste hızlanmayı öğreniyorsunuz.

Evet pedal olayı gerçekten çok hoş oluyor.Bazen kaçırıyorum tabii kendisi değiştiriyor ama istenirse seri şekilde bile üst viteslere hemen çıkılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla ben Esattan Çankaya'ya çıkıyorum.Çıkarken önce uzun nenehatun caddesi sonra da cinnahı tırmanıyorum.Günde 2 defa garanti :) Tam şehiriçi oluyor yani :)

Yorum bağlantısı
Onur Eski

Normalde manuel sürerken, hani vites büyütme anınız gelir ya, otomatikte de bir süre sonra hissedersiniz bu anı. O anda ayağınızı gazdan çok hafif çekin. Göreceksiniz ki araç otomatik olarak vites büyütür.

Otomatik sürenlerin sağ ayakları çok hassaslaşıyor. Bir süre sonra gaz pedalı ile vites büyütmeyi, vites küçültmeyi, aynı viteste hızlanmayı öğreniyorsunuz.

hakan bey teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Daha 5 km lik güzergahta 8 tane ışık olduğunu,ayrıca polislerinde kafalarına göre protokol geçecek diye yolu kapatmalarını saymıyorum bile :D

Yorum bağlantısı
Onur Eski

Valla ben Esattan Çankaya'ya çıkıyorum.Çıkarken önce uzun nenehatun caddesi sonra da cinnahı tırmanıyorum.Günde 2 defa garanti :) Tam şehiriçi oluyor yani :)

sizinkine şehiriçide denmez başkabir terim bulmak lazım.ömrünüz rampalarda geçiyor desenize. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Birde gaz pedalı yerde olanlardan olsa iyyidi. topuğum ağrıyor uzun süre sürersem :p ayakkabılarında topukları çabuk eriyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

1-Sanırım benim c180 öyleydi. Unuttum valla :D

2-Ayakkabıyı çıkar terlikle sür :p

1- Mercedes-logo.jpg= :wub:

2- öyle bi dedinki abi kendi kaleme gol atmayayım diye cevap veremedim :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

1-Yok canım. Topuklu ile sürmüyorsun di mi :p

2-Ben kışın botla sürmeyi sevmiyorum örneeen. Laylon terlikle sürecem kamyoncu gibi :D

1- :D tabiki hayır diyerek, kalesinden topu uzaklaştırıyor Tüfekçi :p

2- Ben de botla sürmeyi çok seviyorum kışın. gaza basmadan ağırlığı ile gidiyor araba :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...