İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - LPG

Cemal Koçyiğit

Recommended Posts

Hüseyin Dilsiz

Malatya'da kiti kime taktırdınız?Değerler normal bence lpgye durmadan zam geliyor.Bazı insanlar 5 yıl önce yaptıkları ölçümleri hala söylüyorlar itibar etmeyin.Markanın yakıta etkisi sanırım %3'ü geçmez.Lavato ve brc iyi bir ustanın montajıyla Atiker'e göre %3 civarı avantaj sağlıyor diye biliyorum.lpg 2 tl iken yapılan hesaplara %30 eklemeyen daha çok insan var.

lpg kitini kent otogaza taktırdım.ben ölçümlerimi daha dün yaptım.aynen dediğiniz gibi arkadaş sohbetlerinde aracım cok aşırı yakıt yakıyor diye polemik konusu oldum.ya opnlar yalan söylüyor yada ben yanlış hesaplıyorum. :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Dilsiz

Lpg fuarında gezerken bile, aynı hesap hatasını, distribütörlerin bile yaptığını gözlemledik, odağı tasarruf olan bir sistemde, hesabı TL ile yaptıkça, yanılırsınız.

Çağlar Bey yol bilgisayarımda ortalama yakıt tüketimim 7.6 ile 8,3 arası değişiyor.bu lpgli ölçümler.ama lpg de yol bilgisayarı ne kadar doğru gösterir bilmiyorum.sonuçta benzine göre ayarlanmış.tl hesabına göre ise 76 liralık gazla 300 km yaptım yani 76:300=253.3krş.yol bilgisayarının ortlamasını 8 litre alırsak 2,61x8=20,88 yani km de 21 krş çıkar.hangisi doğru sizce?yada ben yanlış hesaplıyorum olabilrmiyim?

Kısaca şunu söyleyim aracınız uzun yolda 18 kuruş 20 kuruşları çok rahat görür..Şehir içinde ki tüketimde çok normal.Focus+lpg kardeştir :D

İnşallah Ayhan Bey ağzınızdan bal akıyor.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Focus+lpg kardeştir :D

Focus + LPG kardeştir ,

Focus sahibi ile de LPG'ci kardeştir , hatta akraba :D

Yorum bağlantısı
Salih Aktaş

Bende geçen hafta 10000 km de brc taktırdım ortalama 8 lt yakıyor. Benzinden çok daha ucuz.

Yorum bağlantısı
İdris ÖZDEMİR

arkadaşlar benim focus da aşırı benzin yakmaya başladı malum benzin fiyatları.... lpg takdırmak istiyorum fakat bu sefer de garantisi bozuluyor diyorlar. hangi markayı taktırmamı önerirsiniz. araba 30000 de...

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Gaz sarfiyatını hesaplarken litre bazında tüketimi hesaplayın. Bir de benzindeki sarfiyatınızı biliyorsanız bunun üzerine %20 gibi bir artış koyarak gaz sarfiyatınızı bulun.Diğer türlü tüketimi değiştiren bir sürü faktör var, Kullanıcının sürüş tarzı, kullanılan yerin trafik durumu vs. Örneğin yukarda bir arkadaşımız gazda 8 litre tükettiğini söylemiş eğer bu değer şehiriçi ise mükemmel ötesi bir değer. Çünkü bu aracın bu değerle benzinde 6,6 lt/100km gibi bir değer tüketmesi gerekir ki fabrika verileri bile bunun çok çok üzerindedir. Tabi şehirdışı tüketimse birşey diyemem.

Yol bilgisayarına da çok takılmayın benzindeki tüketimi bile çok net vermez. Ölçüm yapmanın en iyi yolu tüketim yaparak ölçmektir. Benzinde ölçüm yapacaksanız depoyu pompanın attığı yere kadar dolturdur, birkaçyüz km yaptıktan sonra mümkünse aynı yerde yine pompanın attığı yere kadar doldurtarak gerçek tüketimi bulurrsunuz. Gazda ise depo tamamen boşken 20-30 liralık gibi bir miktar gaz doldurtur bitene kadar kullanırsınız. Buradan tüketilen gazın miktarından tüketimi hesaplarsınız. Benim bildiğim en kesin yöntemler bunlar.

Gazda depoyu dolturtup bir miktar kullandıktan sonra tekrar doldurtarak ölçüm yapmaya kalkışırsanız hesap şaşar. Çünkü istasyondan istasyona gaz basınçları değiştiği için alacağınız gaz miktarı da değişebilir. Hatta ben aynı istasyonda bile farklı günlerde tam depo aldığım gazların miktarında 1-2 lt lik değişiklikler olduğunu gözlemledim

Yorum bağlantısı
Uğur Çimen

2008 model 79000 km deki focusuma 75000 km de atiker marka lpg taktırdım.aracım şu an sakin kullanımla birlikte şehiriçinde 26 krş yakıyor .yani uzun yolda 20 krş ve altı benim için hayal olur.sizce bu durum normalmi?bu durum moralimi çok bozuyor.tüketim bana fazla geldi.sizce nasıl?acaba bizim 115 lik focuslarda lpg randımanlı olmuyormu?opet aygazla 300 km nin altıuna düşmezken(kış aylarında)shell autogas ile havaların ısınmasıyla birlikte 275 km yi zor görüyorum.lpg litre fiyatı =2.61.Güncel lpg fiyatları ile yakıt sarfiyatlarınızı söylerseniz sevinirim.

slm.ben de hesabı tam ve kesin yapmak için litre olarak ölçüm yaptım.depo tamamen boştu 20 lt re gaz aldım.çoğu şehir içi olmak üzere toplamda 270 km yol yaptım gaz hala bitmemişti ama tekrar gaz aldım.ölçümüme göre 20 lt gazX2,62 tl=52,40 tl. 52,40tl /270 km= 194 krşa denk geliyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin
(düzenlendi)

herkes farklı sürüş ve farklı hesaplama şekline sahip olduğu için hesaplar hep farklı çıkmakda önemli olan aracınız benzinde ne kadar yakıyordu (lt bazında) yine sizin sürüş tarzınızda şimdi lpg de ne kadar yani kaç lt yakıyor önemli olan bu. Ben benzinde manuel 2008 115 bg aracımla 7-8 lt yakıyordum şehir içi şimdi lpg de 9 lt civarı yakıyorum.

tarihinde Hüseyin Yergin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kenan Tomris

slm.ben de hesabı tam ve kesin yapmak için litre olarak ölçüm yaptım.depo tamamen boştu 20 lt re gaz aldım.çoğu şehir içi olmak üzere toplamda 270 km yol yaptım gaz hala bitmemişti ama tekrar gaz aldım.ölçümüme göre 20 lt gazX2,62 tl=52,40 tl. 52,40tl /270 km= 194 krşa denk geliyor.

Eğer aracınız şehir içinde 0,194 krş gaz yakıyorsa bunu birdaha kimsye söylemeyin nazar değer bence. böyle bir tüketim değerinin şehir içinde olabilmesi kaanatimce ve matamatiksel olarak imkansız :D varsa da ben yarın benım lpg yı sökturuyorum istanbul trafiğinde 50 tl gazla litresi 2,53 ten 19,7 lt gazla 175 km yolda bitti

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Allah seni inandırsın Lpg sırf Focus için çıkarılmış. :) Şaka şaka uyum konusunda iyi bir usta ve iyi bir markayı tercih et.

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

2008 model 79000 km deki focusuma 75000 km de atiker marka lpg taktırdım.aracım şu an sakin kullanımla birlikte şehiriçinde 26 krş yakıyor .yani uzun yolda 20 krş ve altı benim için hayal olur.sizce bu durum normalmi?bu durum moralimi çok bozuyor.tüketim bana fazla geldi.sizce nasıl?acaba bizim 115 lik focuslarda lpg randımanlı olmuyormu?opet aygazla 300 km nin altıuna düşmezken(kış aylarında)shell autogas ile havaların ısınmasıyla birlikte 275 km yi zor görüyorum.lpg litre fiyatı =2.61.Güncel lpg fiyatları ile yakıt sarfiyatlarınızı söylerseniz sevinirim.

Değerleriniz normal.Bende aynı değerleri görüyorum ve 3 yıl ve 40.000km'dir 73000'de taktırdığım atiker ile mutluyum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çimen

Eğer aracınız şehir içinde 0,194 krş gaz yakıyorsa bunu birdaha kimsye söylemeyin nazar değer bence. böyle bir tüketim değerinin şehir içinde olabilmesi kaanatimce ve matamatiksel olarak imkansız :D varsa da ben yarın benım lpg yı sökturuyorum istanbul trafiğinde 50 tl gazla litresi 2,53 ten 19,7 lt gazla 175 km yolda bitti

Saygılarımla

evet gercekten nazar değecek bi rakam (amman nazar değmesin).aracı ilk aldıgımda ful depo ile 100 km yol yaptım aynı benzinlik ve aynı pompadan tekrar gaz aldım aynı gün içinde 22 tl lik gaz aldım.aracın beyin arızası sonucu akü baglantıları sökülmüştü.daha önceki polo aracımda akü çıkınca lpg ayarları bozuluyordu.aklıma o geldi ve lpg ayarı yaptırdıktan sonrada ölçümü yaptım maşşallah 194 krşu yakaldım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serhat Kaptan

yani durum çok açık ve net ortadadır arkadaşlar benzine göre net %40-45 tasarufu vardır. 100000 km de yaklaşık olarak 15000 tl gibi yani neredeyse bir araba parası kadar tasarruf sağlamaktadır.

Yorum bağlantısı

Havaların ısınmasıyla tüketim değerleri yavaş yavaş düşmeye başladı.son aldığım benzinden sonra ışık yanana kadar aldığım lpg lerin ortalaması 10.5 lt/100km.Çoğunlukla kısa mesafe (2.5 km civarında) de elde ettiğim benzin+lpg tüketimi.

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

geçen gün arabam kendi rekorunu kırdı

araç 2008 focus 2.5 115 hp

20 tl gaz ile 105 km gittim. ort hız 90 bunun 80 km si sehir dışı

Ort tüketim 0.190 tl

7.78 litre gaz aldım yani 1 lt gaz ile 13.4 km

Yorum bağlantısı
Baki özkan

Bu aralar Denizli trafiğindeyim.Işıklar çok beklemede çok. Yollar dar. 1 litre ile 8 km. anca gidebiliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayberk Arslanpir

Denizli mi :shok: karşılaşırsak selektör yaparım komutanım :)

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

2008 otomatik vites collection... 1 ay önce lovato marka lpg takdırdım. 98 tl ye fullendi. Yapılan mesafe : şehir içi 250 km . ortalama Kullanım mesafesi 5-10km arası ... Yakıt sarfiyat ortalaması: 39 kuruş. benzin sarfiyatı ile birlikte 50 kuruş demek bu. Anladığım şu ; kısa mesafeli kullanımlarda lpg taktırmaya değmezmiş...Aracın hantallığıda cabası

Hocam bende de aynı sorun olmuştu. ilk 3-4 depo 250-300 arası gitti geldi ama artık 350-400 arası kullanıma yol şartlarına göre değişiyor. Yani sistemin kalibrasyonunu kontrol ettir bir kaç depo sonra normale döner. İlerde LPG ye geçmediğiniz her günü yaad edeceksiniz :) :)

Yorum bağlantısı
Adnan Ertemçöz

Birtürlü beceremiyom şu hesaplamaları hep kafam karışıyo :unsure2:

Yorum bağlantısı
Özgür İncigülcan

Ben geçen ay hesapladım 115 tlye gazı fulledim. Ve bitene kadar gittim 417 km gittim.Sırf şehir içidir arada klimada açıldı vs ama sunu söyliyeyim fazla süratli kullanmam nazık kullanıırım.2000 ,2500 devirleri arasında vites değiştiririm vs ben şahsen çok memnunum

Yorum bağlantısı
Muharrem Katmer

Hocam bende de aynı sorun olmuştu. ilk 3-4 depo 250-300 arası gitti geldi ama artık 350-400 arası kullanıma yol şartlarına göre değişiyor. Yani sistemin kalibrasyonunu kontrol ettir bir kaç depo sonra normale döner. İlerde LPG ye geçmediğiniz her günü yaad edeceksiniz :) :)

Valla lpg takdırdıktan sonra toplamda 6 bin km yol yaptım. Şu an ki sonuç yine aynı . 36 lt gaz ile şehir içi gidebildiğim maksimum mesafe 250 km.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar yeni aracıma alışmaya çalışıyorum.Otomatik vitese henüz tam olarak alışmış değilim.Depo dolduktan sonra 170 km yol yaptım tekrar doldurdum.55 tl lik lpg aldı.Lpg litre fiyatı 2.260..Buna göre tüketim 32-33 kuruş arası çıkıyor.Bu değerler şehir içinde yapıldı.Ortalama tüketim yol bilgisayarında 14.0 lt gösteriyordu.Ortalama hız da 20 km..Araç kısa mesafe kullanılıyor sabah 5-6 km yol yapıyorum.Akşam yine 5-6 km yol yapıyorum..Çoğunlukla durum böyle..Yol güzargahımda 2 dik yokuş var.Bunlar gözönüne alındığında tüketimin normal sayılma ihtimali var mı? Yoksa otomatik vitese alışamadığım çok bariz ortada mı :D Ayrıca bir de şunu sormak istiyorum.Manuelde kullansam tüketim daha mı artar yoksa daha mı azalır?Manuelde dikkatli kullanmaktan bahsediyorum.Sakin sakin..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...