İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - LPG

Cemal Koçyiğit

Recommended Posts

Orhan Çimen
orhan bey ben aracıma 1600kmde taktırdım ford yetkili servisine bence sizde hemen taktırın yukarıda yazdıklarım şehirler arası şehiriçinde 23-24 kuruş yakıyor benzinle 40kuruş yakardı çok şükür benzinden kurtuldum 13haziranda taktırdım şuana dek 2bin km yaptım araba 3600kmye dayandı:)lpg li olunca bakkala bile arabayla gidesi geliyor insanın:))

Bahtiyar bey, size bir kaç soru sormak isterim. Cevaplarsanız sevinirim. 3.000'de Lpg taktırmak ile 1600 km de lpg taktırmanın motor garantisi açısından bir farklılığı oluyor mu? Aracı alırken, bayan bana bir ton bişeyler saydı. O nedenle 3.000'de takalım dedi. Ben de iyi o zman aracın sağlığı için bekleyelim dedim. Ancak benzinlide 3.000 yapmak bile (şehir içi hep) zulum ve masraflı oldu. Biraz da acemi olunca ortalma 43 kuruş yakıyor km de. Klima açıkken 50 kuruşa çıkıyor. Ben jeep diyorum aracıma artık:) İkinci sorum da; serviste Lpg takılması ve ruhsata işleme ıvır zıvır hepsi onlara ait olduğüunda tahmini kaç günde araç elimde olur? Ben eylül gibi düşünüyordum ancak uzun yola çıkacağım... 3.000 km yi beklemesem diyorum... Neyse teşekkürler ayırdığınız vakit için... Saygılar...

Yorum bağlantısı
Orhan Çimen
bahtiyar bey,düzeltmeniz için sağolun.sizin balina benim araçtan sanki biraz daha az yakıyor gibi...

orhan bey,ben 2 bin km de taktırdım.alır almaz taktıranlar var ki hiç birisinde de arıza lambası yanmadı.bence beklemenize gerek yok.nerde yaşıyorsunuz,hangi yetkili servis bu montajı yapacak olan?

Ankara da tur otoyu düşünüyorum... Tahmini Lpg nin maliyeti nedir? Ruhsata işelemek için ne kadar? Benim ilk arabam. Pek anlamam o nedenle, servis anahtar teslim herşey dahil yani lpg takıyor dedi bir arkadaşım, bu şekilde yapılıyorsa bana mantıklı geldi. Ruhsata işletmeyi elden mi yapmak gerekiyor yoksa. Lpg takılmasını elden yaptırttığımızdaki aşamalar ve maliyetleri nelerdir? (Ya da bununla ilgili forumda başlık var mı? Teşekkürler.. Bu arada aracıma bugün 70 tl ye koltuk kılıfı yaptırdım... kendi orjinal rengiyle neredeyse aynı... hoşuma gitti açıkçası...Aracımla ilgili fotoları da en kısa sürede yüklüyeceğim, forumda yeni yeni vakit geçirmeye başladım...:)

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

gaz litre fiyatı 2.330 ortalama şehir içi 260 ykr uzun yolda 210 ykr yakıyor BRC pipo takılı ...... gazı ankaradan alsak 1800 den biraz daha düşer heralde :):good1::):)

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

gazı 2.240 TL den alıyorum, 18 St jant ve K&N açık hava filtresi halen mevcut, ltre bazında hesaplayamadım ancak benzin hariç 24 kuruş yakmakta. :unsure2:

Keşke daha evvel bu olaya girişseydim.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel

Bu ölçümlerimde son bir ay içinde yapılan ölçümler.

35 lt lpg ile tamamı şehir içi 400 km yol 35 lt gazla uzun yolda 460 km yol.

Lpg alımı opetten yapıldı yanılmıyorsam mogaz.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
Bir değerde benden:

120 tl gaz ile şehirler arası 690 km.

Gaz 1,93 den alındı.

62.1 lt lpg almışsınız yaklaşık 1 lt lpg ile 11.1 km yol gidebilmişsiniz değerler iyi gibi.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
bu esnada yol bilgisayarındaki tüketim verileri neydi ?

lpg ile uzun yolda giderken yol bilgisayarında anlık tüketim 90-120 km hız aralığında 6 ile 8.5 lt arasında gösteriyor gaza basışa göre değişiyor.

Şehir içi kullanımda sabit bir değer yazmam zaten söz konusu değil değerler çok değişiyor.

Çoğu arkadaş ve tecrübeli ustalar yol bilgisayarındaki tüketim değerlerinin lpg de doğru olmadığını söylemişti.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
anlık tüketimden ziyade ortalama tüketimi dikkate almak gerekir.yol bilgiayarı değerine yaklaşık %15-20 ekleyince tüketilen lpg miktarı hakkında fikir edinebilir diye düşünüyorum.ben son ölçümümden örnek vereyim ;

34 lt milangaz alındı,312 km de gaz bitti.gazı fazla yaktığı görünse bile bu mesafeler ağır şehiriçi,tırmanış ,yüklü,klimalı ve 140 km/h hızlarda yapıldı.yol bilgisayarı ortalaması 9.3 dü...

şimdi araç 100 km de 10.9 lt lpg tüketmiş.yol bilgisayarı verisini %17 ile çarpınca bu tüketim elde edilmiş oluyor.%15 ile %20 arasında veriye ekleme lpg tüketimini çıkartmakta...

Olmazsa ortalama tüketim değerine bakar yazarım böyle bir hesap olduğunu bilmiyordum. Genellikle lpg deposunu tamamen boşaltıp ful dolduruyorum 35 lt alıyor buna göre şehir içi uzun yol test ediyorum.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
(düzenlendi)

litresi 2.19 dan lpg aldım tamamı şehir içi 12,1 lt/100 km tüketimim oldu araçta atiker var su an 14500 km oldu 3000 km dir lpg li çok sıkıştırarark kullanmadım araç otomatik daha önce de aldığım lpg ile 400 km yol yapmıştım bunun 300 ü şehirler arası 100 ü şehir içiydi hesapladığımda 9,5 lt/100 km tüketim olmuştu sanki biraz fazla gibi mi

tarihinde Nuri G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
(düzenlendi)
litresi 2.19 dan lpg aldım tamamı şehir içi 12,1 lt/100 km tüketimim oldu araçta atiker var su an 14500 km oldu 3000 km dir lpg li çok sıkıştırarark kullanmadım araç otomatik daha önce de aldığım lpg ile 400 km yol yapmıştım bunun 300 ü şehirler arası 100 ü şehir içiydi hesapladığımda 9,5 lt/100 km tüketim olmuştu sanki biraz fazla gibi mi

Hocam kaç lt lpg ile 400 km yol yaptınız?

tarihinde Ey tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
(düzenlendi)

30 tl lpg ile şehir içinde 120 km :unsure2:

st jant ve k&n halen mevcut, 100/11 yapıyor :unknw:

her gün tekrarlıyorum "ah kafam ah keşke erken taktırsaydım"

tarihinde Mustafa Karabulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mete Çakmak

Aracıma henüz kavuşamadığımdan bahsetmiştim.. 48000km de atiker OBD gaz sistemi takıldı (yaklaşık 700 km oldu). Binmeyenin arabasına binerler tabi :lol2: . Kardeşimden aldığım şehir dışı yakıt tüketimi değerlerini paylaşayım bende sizlerle :

mesafe=220 km, harcanan yakıt=18lt ===> 8.2lt/100km

bana iletilen değerler bunlar.. bana bir yanlışlık varmış gibi geldi sanki ama :p

(hesaplama yaptığım değerleride veriyorum yanlışım varsa düzeltilir.. alınan gazın lt fiyatı=2,30 , 41 TL lik gaz alınmış, 220 km yol yapılmış..)

saygılar..

Yorum bağlantısı
Kaan Aykut

bi degerde ben ekliyim

afyon izmir arasi 6,3 le gittik lpg de. arabada 4 kisi + bagaj vardi

hizimiz 110-120 arasiydi

Yorum bağlantısı
Yusuf Kara-2

Aracımla 2980 kmlik Karadeniz ve İç Anadolu turundan yeni döndüm. Bu yolculuk boyunca ortalama 2.30 tl'den yakıt (Karadeniz bölgesinde lpg çok pahalı) aldım. Yakıta ödediğim toplam para 550 tl'dir. Hız genel olarak 100-120 aralağında seyrettim.

Klima yolculuğun yarısında açıktı.

Araçta 4 yetişkin ve bagaj full dolu idi.

239 lt lpg kullanılmış. Uzun yol olduğu için en fazla 10 tl dir ve ihmal edilebilir.

12.4 lt/100 km lik tüketim değeri yakalanmış (karadeniz sahil yolunda 1 litre ile 14 km civarı gitti ort. 100 km/h ile)

Araç bilgisi: 1.6 focus comfort 100 hp

Çok iyi değerler yakaladım. Ancak arıza ışığı kalitesiz yakıtlar alındığında yandı. Şu an hala yanıyor. BP den yakıt aldığımda sönmüştü. Shell den bir yerden aldım yine yandı. Başka bir Shell den aldım arıza lambası söndü.

Seyahate başlarken şehir dışından yakıt aldığımda arıza lambası yandı. Ustayı aradım endişe etme dedi, büyük ihtmal kaliteli yakıt aldğında sönecektir, dedi. Gezini yap gel, sorun devam ederse halledelim dedi. İnşallah sıkıntı. Olmaz.

Sonuç olarak, dizeli aratmıyor tasurrufta.... (tabi motora bir zarar olmazsa...)

selamlar...

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
(düzenlendi)
Hocam kaç lt lpg ile 400 km yol yaptınız?

Eyüp hocam lt yi net hatırlamıyorum 1 ay kadar oldu ama tüketimi hesaplamıştım 9,5 lt/100 km çıkmıştı demekj ki 38 lt civarıydı

Geçen hafta Konya'dan geçtim.Mevlana hazretlerinin türbesini arayayım derken Navigasyon Mevlana Camisine götürmesiyle tüm şehri gezdim neredeyse.Şunu söyleyebilirim ki mükemmel bir şehirde yaşıyorsunuz.ÜstelikTrafik çok iyi.Hızlı akıyor.Buradaki şehir içi değerleri sizi yanıltır :))

Fuat hocam muhtemelen siz rahat bir saatte gezmişsiniz özellikle akşam mesai çıkışı saatlerinde yogun oluyor

tarihinde Nuri G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Kara-2
(düzenlendi)

Not: yukarıdaki mesajda 100 km verisi yanlış olmuştu düzelttim.

Aracımla 2980 kmlik Karadeniz ve İç Anadolu turundan yeni döndüm. Bu yolculuk boyunca ortalama 2.30 tl'den yakıt (Karadeniz bölgesinde lpg çok pahalı) aldım. Yakıta ödediğim toplam para 550 tl'dir. Hız genel olarak 100-120 aralağında seyrettim.

Klima yolculuğun yarısında açıktı.

Araçta 4 yetişkin ve bagaj full dolu idi.

239 lt lpg kullanılmış. Uzun yol olduğu için en fazla 10 tl'lik benzin kullanınılmıştır, bu da ihmal edilebilir.

8.1 lt / 100 km tüketim değeri yakalanmış (karadeniz sahil yolunda 1 litre ile 14 km civarı gitti ort. 100 km/h ile)

Araç bilgisi: 1.6 focus comfort 100 hp düz vites

Çok iyi değerler yakaladım. Ancak arıza ışığı kalitesiz yakıtlar alındığında yandı. Şu an hala yanıyor. BP den yakıt aldığımda sönmüştü. Shell den bir yerden aldım yine yandı. Başka bir Shell den aldım arıza lambası söndü.

Seyahate başlarken şehir dışından yakıt aldığımda arıza lambası yandı. Ustayı aradım endişe etme dedi, büyük ihtmal kaliteli yakıt aldğında sönecektir, dedi. Gezini yap gel, sorun devam ederse halledelim dedi. İnşallah sıkıntı. Olmaz.

Sonuç olarak, dizeli aratmıyor tasurrufta.... (tabi motora bir zarar olmazsa...)

selamlar...

tarihinde Yusuf Kara-2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aytaç Emre

Focus 1 var ama yinede yazıyım

Yol bilgisayarı ortalama 5,7-6

hız ortalamam 40-50 km

Şehir içi %20 civarında ve 10 tl gazla 50 60 km gidiyorum istisnasız.çok sakinde sürmem çok agresifte..

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Çağdaş Hatırnaz
üç haftalık izinde 2011 model 100 ps manuel hb focusumla 5500 km yol yaptım 1000 kmsi şehir içi gerisi uzun yol araç hep full yüklü idi,2500 km si 18 inç jantlarla yapıldı.hız bazen 90 sabit,bazen 120 sabit kimi zaman agrasif kullanım yüksek hızlar yapıldı toplamda 1010 liralık lpg tüketimim,40 liralıkta benzin tüketitim oldu,lpgnin litresi 1,90 tl ve 2,37 tl arasında değişik rakamlardan alındı

Fiyat aralığına bak ya. Nasıl bir iş. Ama o paraya o kadar km muhteşem :)

Yorum bağlantısı

Kasım abi tüketim değerlerimiz baya yakın seninle.bende 140 tl ile 760 km yol yaptım.5 kişi dolu bagaj klima açık halde.Antalya da PO dan gaz aldım arıza lambası yandı.bittikten sonra opet ten aldım lamba söndü.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Bizim burda gaz litre fiyatı 2,440 tl şu anki değerlerime göre şehir içi 260 kr şehir dışı klima açık vaziyette 220 krş :D:D

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Kayseri de de gaz 2,44-2,45 fiyatlarda satılıyor. Son ölçümümde şehir içi klima yüzde 90 açık vaziyette km de 0,235 kuruş gaz yaktı.

Yorum bağlantısı
Tibet Bolsu

s.a arkadaslar lpg yı (brc)yenı taktırdım ılk aldıgım olcumler gayet ıyıydı sehır ıcı km 0.218 krs yaktım

ancak ıkıncı hesaplamamda 86 tl gazla sehır ıcı 320 km gorebıldım

henuz araca kalıbrazyon ayarları yapıılmadı 1000 km dolmasını beklıyorum..

sanırım ıkıncı lpg de aldıgım degerler bıraz yuksek (yaklasık0.278 krs)

sızce bu degerler neden degıskenlık gosterdı

gaz aynı yerden alındı

acaba kalıbrazyon ayarlarından sonra bu degerler dusermı

tesekkurler...

Yorum bağlantısı
Kaan Aykut

bizim turgutluda(manisa) gaz 2.20-2.40 arası değişiyor , ama 40 km ilerdeki salihlide 1.99-2.10 arası. İzmirden yola çıkıp yolu salihliden geçicek olanlar salihlide milangazda 1.99'a depoyu fulleyebilirler :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...