İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - LPG

Cemal Koçyiğit

Recommended Posts

Nuri Güngör

bugün 32 lt gazla 367 km yol yaptım hızım genelde 100-110 arasıydı ortalama 8,8 lt/100 km araç otomatik

Yorum bağlantısı
Göksel Öztürk
(düzenlendi)

Benim aracımdaki ortalama tüketim değerim 12,5 lt/100 km. Sanırım bu yüzden lpg de çok fazla yakıyor km de 0.30-0.32 kuruş gibi bi rakam. Şu an arabanın gidişinden de hiç memnun değilim, gaza bastığımda sanki araba gitmiyormuş gibi. Acaba kalibrasyon ayarından sonra bir değişiklik olurmu ? Bir de bu tüketim değerini düşürmenin en hızlı yolu nedir acaba ? Bayram öncesi halletmem lazım mutlaka bu gaz olayını. ( Aracım 115 hp düz vites )

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 litre ile 11,4 km gitmişsin Nuri.

Bu hıza göre daha fazla olmalıydı diye düşünüyorum.

Klima açıkmıydı?

100 lük mü senin focus 115 lik mi?

Fuat Hocam senden başka bu tüketim hesap stilini kullanan yok..

Sen de herkes gibi Litre/100 Km. hesabını kullansan olmuyor mu ?

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
(düzenlendi)
1 litre ile 11,4 km gitmişsin Nuri.

Bu hıza göre daha fazla olmalıydı diye düşünüyorum.

Klima açıkmıydı?

100 lük mü senin focus 115 lik mi?

Hocam klima sürekli açıktı ama araba yüklü değildi eşim ve ben, eşya da yoktu yol otoban kısa mesafelerde yüksek hızlara çıktım ama uzun süreli değil geçenlerde ayar yaptırdım ayar öncesi 9,5 civarı yakıyordu ama yol aynı yol değil,yine uzun yol dönüşü öncesi neredeyse eşit mesafelerde şehir içi/şehir dışı 10 lt/100km tüketimi oldu bu kadar fark eder mi bilmiyorum ama otomatik olmasına bağlıyorum ben önceki manuel araçlarım da ortalamam 7,5 civarlarında gezinirdi

Bu arada araç 100 lük

tarihinde Nuri G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Göksel Öztürk
Benim aracımdaki ortalama tüketim değerim 12,5 lt/100 km. Sanırım bu yüzden lpg de çok fazla yakıyor km de 0.30-0.32 kuruş gibi bi rakam. Şu an arabanın gidişinden de hiç memnun değilim, gaza bastığımda sanki araba gitmiyormuş gibi. Acaba kalibrasyon ayarından sonra bir değişiklik olurmu ? Bir de bu tüketim değerini düşürmenin en hızlı yolu nedir acaba ? Bayram öncesi halletmem lazım mutlaka bu gaz olayını. ( Aracım 115 hp düz vites )

Bana yol gösterecek hiç kimse yok mu şimdi forumda ?

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Bana yol gösterecek hiç kimse yok mu şimdi forumda ?

Kalibrasyon yaptırın... :D

İsterseniz aküyü söküp fabrika ayrlarına dönüp bir miktar kullandıktan sonra kalibrasyon yaptırın...

Yorum bağlantısı
Göksel Öztürk
Kalibrasyon yaptırın... :good1:

İsterseniz aküyü söküp fabrika ayrlarına dönüp bir miktar kullandıktan sonra kalibrasyon yaptırın...

Aküyü söktüğümüzde bu ortalama yakıt tüketimi falan hepsi sıfırlanıyor mu ?

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Aküyü söktüğümüzde bu ortalama yakıt tüketimi falan hepsi sıfırlanıyor mu ?

Evet...

En azından mondeo da sıfırlanıyordu...Baya bi tecrübem oldu bu konuda... :s

Gerçi sonuçlarını göremeden aracı sattık... :blink:

Sıfırlansa ne olur ki,niye sordunuz... :good1:

Focuscular cevap yazarlar herhalde...

Yorum bağlantısı
Göksel Öztürk
Evet...

En azından mondeo da sıfırlanıyordu...Baya bi tecrübem oldu bu konuda... :D

Gerçi sonuçlarını göremeden aracı sattık... :hohoho:

Sıfırlansa ne olur ki,niye sordunuz... :hohoho:

Focuscular cevap yazarlar herhalde...

Benim için iyi olur :hohoho: En azından ortalama tüketim değerini 12.5 lt olarak görmem bir daha inşallah. Sanırım herhangi bir sıkıntı yaşamam heralde ?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Orhan Çimen
(düzenlendi)

18 inç janlı focus comfortun fotosunu merak ettim doğrusu... Bu arada bende orjinal jantlarla şehir içi 26 kuruş,şehirler arası 14 kuruş, eğer dağlık yol çok fazlaysa uzun yolda 19 kuruş yakıyor.Benzinle sıfır araç ilk ay km de 75 kuruş yakıyordu. 2.500 de lpg ye geçmeden önce 45 kuruş yakıyordu. Kısacası Lpg ye iyiki geçmişim. Bedava biniyorum gibi geliyor bana:) Çekişi sanki benzine göre daha iyi gibi geliyor bazen. 10 numara...

tarihinde Onur Berkta? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Uzun yol yakıt tüketimim

2.09 liradan 70 liraya depoyu doldurdum.

33.5x100/389=8.6

8.6x2.09=180 krş.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Dün şehir dışı LPG tüketimi ölçme fırsatım oldu.

Yapılan km: 340 km bunun yaklaşık 30 km si şehir içi

Yakıt miltarı : 25,84 litre

Tüketim: 25.84/340x100= 7,60 lt/100 km

Km de tüketim değeri: 7,6x2,30/100 :0,175 kuruş (normalde kayseride LPG 2,20-2,46 Tl den satılıyor ama totalde 2,30 dan aldım. Kampanya varmış)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Derya Avcı

Depoyu fullemedim hiç ama sanki çok yakıyor araç.2006 ghia Focus,hatta lpg'de bana göre daha uygun geliyor.Arkadaşların yaptığı hesabı pek anlamadım ama geçen 20 lt lpg ile 150 km gittim.Memuruz sonuçta aybaşından aybaşına mı süreceğiz bu aracı :lol: .geçen araçta çeyrek depo vardı 15 km 20 km yol gittim çeyrek yarıya indi.Ben mi yanlışım yoksa çok mu yakıyor.Buji yeni değişti,egzosta sıkıntı yok,arıza işareti yok.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kemal Önderöz
(düzenlendi)

arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum facus 2 5 kapı 115bg 100 km de 13 litre lpg yakıyor.çok yakıyor neden dolayı olabilir? bu arada şehir içi ve sakin kullanım 3000 devirin ustüne çıkmadan

tarihinde Kemal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

2005 trend ise 115 ps değil araç.

3000 dd şehir içi için bence fazla yüksek. 12 litreye kadar lpg için şehir içinde kabul edilebilir tabi şehrine göre. ama gereksiz çevirdiğiniz devirdendolayı da 13 litreyi görüyor olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Kemal Önderöz
2005 trend ise 115 ps değil araç.

3000 dd şehir içi için bence fazla yüksek. 12 litreye kadar lpg için şehir içinde kabul edilebilir tabi şehrine göre. ama gereksiz çevirdiğiniz devirdendolayı da 13 litreyi görüyor olabilirsiniz.

trend stil paket araç 3000 i geçmiyor demek istemiştim ortalama 2000 2200 devir civarı kullanıyorum klima da açık değil mersinde kullanıyorum değer normal mi sizce

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
arkadaslar aracım 73000 km de yol bilgisayarı 11-12 lt gösterirdi ve 2.40 dan 50TL gaz ile 200km gidiyordum gayette memnundum gecen hafta bakımlarını yaptırdım yag+filtreler+ön balatalar değişti. acaba daha da azalır mı bakımdan sonra derken ben, yol bilgisayarı 13lt gösteriyor şu anda ve bu hafta 2.40 dan 50TL gaz ile 140km yol gitti çok moralım bozuldu :D bu arada lpg dönüşümü 67000 de yaptırdım, sürekli şehiriçi işe git gel kısa mesafe ve aracı hiç zorlamadan kullanırım.

Sorun var mı sizce kalibrasyon yaptırmaya gideyim mi? akü baglantısını kesmenin ne faydası oluyor?

lütfen cevap

unutmadan sistem brc my-11 normal sıralı sistem

aynı durum benim MUS'ta da oldu, bakımdan sonra sapıttı araba, hem lpg de fazla yakmaya başladı, hemde benzinde gaz yememeye, bi tıkanıklık varmış gibi ara ara kesilerek gaz yemeye başladı, brc servisine giderek ayarları yenilettim ve eski haline geri döndü,

benim kit sizin arabadaki kit ile aynı, brc my 11 pipolu

Yorum bağlantısı
Kemal Önderöz
sevgili forum üyeleri

bahsettiğim gibi brc ye gittim %5 lik bir kalibrasyon hatası varmıs duzelttiler ancak tatmın olmadım cunku %5 den bişey olmaz dıye dusunurken aracın bakımı sırasında bujilere eletmemıstım o aklıma geldı 20.000 km olmus onu değiştireyim dedim aldım gittim ustanın yanına. ustam bujilerin oldugu kısmı actı ki burda su damlaları var dedi :( bujileri tek tek sökmeye başladı ve gördüğüm manzara inanılmazdı bujilerin hepsi baştan asagıya pas küf içinde bildigin eski paslı çiviler gibi olmus. ustamın dedıgıne göre silindirlerin üstünde tapa diye nitelediği 1 lira buyuklugunde metal parcalar var onlardan kaynaklanan bir sorunmuş fordlarda kronik dedi artık bigün bırakmam gerekecekmiş bakır tapa yaptırıp cakacakmıs onların yerine bir daha da olmaz dedi sorun 100 lira da malıyeti olur dedi. durduk yere masraf ancak bu bahaneyle gördugum ıyı oldu.

arabada cekiş düşüklüğü var gibiydi hem o hemde yakıt artısı bundan olabil ri diye düşünüyorum inşallah duzelir yoksa arabamı çok seviyorum. hepinize kazsız belasız sürüşler dilerim

aynısı ben,m de başıma geldi 2 defa buji değiştirdim o yüzden

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Aktürk

Benim araç da 2011 Hb comfort

atiker takılı

şehir içi 11.7 11.9 oluyor ortalama (göstergede gözüken)

ortalama hız 19 km/h

Şehir dışı ise tabii 90 gitmiyoruz

110 - 120 gidersek 8.3lt/100km gibi bir değer oluyor

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

atiker takılı

ortalama hız 19 km/h

valla bana baya yüksek gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

atiker takılı

ortalama hız 19 km/h

Şehir dışı benim tüketimime göre çok az fazla olmasına rağmen normal sayılabilir ben yaklaşık 7-7,8 litre arasında yakıyorum şehirdışı söylediğiniz hızlarda. Şehir içi de ortalama hızınınızın düşük olması sebebiyle yoğun trafikte kullandığınızı öngörerek belki normal sayılabilir. Benim şehir içi ortalamam 9,2 gibi oluyor genellikle. Ortalama da 25-29 km/h gibi.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu lpg yakıt konusu bende birtürlü anlayamadım.Son iki seferdir 50 tl yaklaşık 20-21 litre yakıtla 140 km de bitiyor.Kesinlikle fazla ama ne değişti anlamıyorum daha önceleri aşağı yukarı aynı miktarla 200 km yapıyordum.Ustanın yolu göründü sanırım ama neden böyle oluyor anlamıyorum ki

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu lpg yakıt konusu bende birtürlü anlayamadım.Son iki seferdir 50 tl yaklaşık 20-21 litre yakıtla 140 km de bitiyor.Kesinlikle fazla ama ne değişti anlamıyorum daha önceleri aşağı yukarı aynı miktarla 200 km yapıyordum.Ustanın yolu göründü sanırım ama neden böyle oluyor anlamıyorum ki

Aynı durum bendede var abi bu aralar.50tl ile şehiriçi 220-230 km giderken son iki seferdir 190da bitiyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
Aynı durum bendede var abi bu aralar.50tl ile şehiriçi 220-230 km giderken son iki seferdir 190da bitiyor.

Sanırım havaların soğumasıyla yakıt tüketimi de artıyor. Aynı şey benzin içinde geçerli olması lazım. motor ısınmadığı için yakıt tüketimi de artıyor diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...