İçeriğe Yönlendir

Siyah Duman Atma (2009 Tdci)

Serhat S. Yazıcı

Recommended Posts

Serhat S. Yazıcı

Merhabalar arkadaşlar benim sorunum siyah duman konusu. Aracımın 5 hafta evvel turbo valfi bozulmuş ve bunu bulup düzeltene kadar ben 5 hafta boyunca turbo aktif olmadan kullandım sonra işi bilen usta direkt valf sorunlu deyip söktü ve değişti. Çok şükür düzeldi ancak bu işlemim sonunda dizel yakıt katkısı da koyduk ve 2 gün sonra fark ettim ki duman artışı çok fazla olmaya başladı hatta akşam arkadaki aracın farlarında ne kadar fazla olduğunu anladım ve hemen özel servisime tekrar gittim fakat turbu ve hotumlarda her hangi bir sorun çıkmadı aracın çekişinde hiçbir sorun yok yakıt artışı olmadı kaput altında yağ sızıntısı veya koku yok..

Arkadaşlar sizce sorunum ne olabilir yani daha önceden başına gelen ve çözebilen arkadaşlarımız var ise bilgisini bizimle paylaşırsa çok sevinirim. Son olarak bilgisayar ile egsoz çıkışları sıfırlandı ve EGR sıfırlanması yapıldı. Usta arada bir sıfırlanması gerek dedi.

Acaba atılan bu dizel yakıt katkısı depoda ki pisliği enjeksiyonlara mı taşıdı veya bilmiyorum sizce nelere bakmalıyım..

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Sürekli mi siyah duman var yoksa gaza yüklenince mi ? Katkı ne marka?

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Enjektörler ?? (Enjektörler iyi püskürtme yapmazsa -pislik vs gelmiş olabilir - iyi yanma olmaz ve duman atar. Rolantide de aynı duman oluyormu.? Ben de şüpheleniyorum ancak araç giderken anlayamıyorum.Rolantide ise duman yok.Normalde duman atan araçlarda boş viteste gaza bastığımızdada duman atıyormu ??

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Benim sattığım focusumda da buna benzer bir durum vardı . Triger setini değiştirmek için açıldığında emme manifoldunun resmen kurumdan dolayı daraldığını gördüm . Ustam komple emme manifoldunu spreylerle temizledi . Duman atma ortadan kalkmıştı . Ancak benim aracım gaza basıldığında duman atıyordu .

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Sürekli mi siyah duman var yoksa gaza yüklenince mi ? Katkı ne marka?

Yani gaza basınca ama bu o normal bir duman atma değil katı maddesinin markası Pro kit.

Enjektörler ?? (Enjektörler iyi püskürtme yapmazsa -pislik vs gelmiş olabilir - iyi yanma olmaz ve duman atar. Rolantide de aynı duman oluyormu.? Ben de şüpheleniyorum ancak araç giderken anlayamıyorum.Rolantide ise duman yok.Normalde duman atan araçlarda boş viteste gaza bastığımızdada duman atıyormu ??

Rolantide çok hafif ama bazen atıyor bazen atmıyor ama gaza yüklenince arkası duman oluyor resmen. Araç boşta gaza yüklenince de yine atıyor.

Katkı ne kullandınız?

ProKit diye bir marka Alman üretimi.

Benim sattığım focusumda da buna benzer bir durum vardı . Triger setini değiştirmek için açıldığında emme manifoldunun resmen kurumdan dolayı daraldığını gördüm . Ustam komple emme manifoldunu spreylerle temizledi . Duman atma ortadan kalkmıştı . Ancak benim aracım gaza basıldığında duman atıyordu .

Benim trigerde 2 ay evvel değişti ancak emme manifolduna baktılar mı bilmiyorum şimdi arayıp sorucam..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Prokit mi, şüpheli sanki, bunu kullandıktan sonra başladıysa enjektör derdinde başladı demektir.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

2009 model aracın emme manifoldu çok kirli olmaz tabi 150k km'lere gelinmediyse ayrıca siyah dumana da neden olmaz..Siyah duman zengin karışım demektir, enjektör ve turbo kontrol edilir..Depodaki katkı bitene kadar, aracı motor ısındıktan sonra daha devirli kullanın ve mümkün ise uzun yol yapın ve tabi yakıtı güvendiğiniz sabit bir istasyondan alın..

manifold ile ilgili 10k km önce yaptığım temizlik

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/229378-emme-manifold-temizligi-2/page__fromsearch__1

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Prokit mi, şüpheli sanki, bunu kullandıktan sonra başladıysa enjektör derdinde başladı demektir.

ProTec ben yanlış yazmışım

Bu sırada aracım 110bin km ve hiçbir bakımı aksatılmamıştır

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Belge yok, saha raporu falan masal anlatmışlar...

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

Araci ne zaman aldiniz bilmiyorum ama yazilim olabilir oncesinden. Yazilimli ise ne ladar duman o kadar randuman :))

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

En son bakım ne zaman yapıldı özellikle hava filtresi ne durumda

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Belge yok, saha raporu falan masal anlatmışlar...

Yahu ilk defa bir katkı kullandım onuda elime yüzüme bulaştırdım galiba

Araci ne zaman aldiniz bilmiyorum ama yazilim olabilir oncesinden. Yazilimli ise ne ladar duman o kadar randuman :))

Aracı doğal olarak 2009 yılında aldım yani ilk sahibiyim..

En son bakım ne zaman yapıldı özellikle hava filtresi ne durumda

105bin bakımı yapıldı yani daha 4500km önce yapıldı yani hava filtresi falan temiz tüm bakımlarını titizlikle yaptırıyorum..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İnşallah kolayca çözülür sorunun, katkı işi sakat, forumda çok konuşuldu, sadece Wurth katkı ve Carbon Clean kullan, bunların dışında berner ürünleri var ama gerek yok.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Ben katkının sorun yarattığını düşünmüyorum ama solvent bazlı katkı ise aracın deposunu fulleyin ve katkının seyrelmesini sağlayın..

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
İnşallah kolayca çözülür sorunun, katkı işi sakat, forumda çok konuşuldu, sadece Wurth katkı ve Carbon Clean kullan, bunların dışında berner ürünleri var ama gerek yok.

Ya servisdeki arkadaşların beni yanlış yönlendireceğini düşünmediğinden kullandım. Şimdi benim wurth Carbon Clean yaptırmam yararlı olabilir mi??

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. katkı tek başına sorumlu olabilir olmayabilir de, olan olmuş depoya konmuş

2. egr / egzos sıfırlanması diye birşey neymiş merak ettim

3. sebep tespiti zordur zaten önemsiz, sonuca odaklanmalı, turbonun bastığı havada kaçak yoksa, enjektörler sökülüp teste gidecek, sonuç orada çıkacak,

sıfırlama ile katkı ile çözülmez.

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Ben katkının sorun yarattığını düşünmüyorum ama solvent bazlı katkı ise aracın deposunu fulleyin ve katkının seyrelmesini sağlayın..

Katkıyı depo boş iken koydum ve üzerine depoyu doldurdum ve üzerine toplam 300 liralık yakıt daha aldım bugün de bir 150 lik daha alıcam sence seyrelme olmamışmıdır??

1. katkı tek başına sorumlu olabilir olmayabilir de, olan olmuş depoya konmuş

2. egr / egzos sıfırlanması diye birşey neymiş merak ettim

3. sebep tespiti zordur zaten önemsiz, sonuca odaklanmalı, turbonun bastığı havada kaçak yoksa, enjektörler sökülüp teste gidecek, sonuç orada çıkacak,

sıfırlama ile katkı ile çözülmez.

Abi bilgisayara bağlandı ve EGR sıfırlandı ve bilgisayara bende bakıyordum orada öyle bir seçenek vardı egzos hava çıkışını sıfırla diye birşey yazıyordu..

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Akşama doğru servisten aradılar ve protech'in elemanları servise gelmiş ve benim arabamın sorununu bir katkı ile düzeleceğini söylemiş bende bunun üzerine yarın saat 11:00 da serviste elemanlar ile buluşacam. Ben olduda bunun sonucunda aracımda enjektörler ile bir sorun yaşadığımda karşılarlar ise uygulamaya izin vermeyi planlıyorum..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İş ilginç olmaya başladı, bakalım neler çıkacak.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Koymayın şu katkı maddelerini.İşe yarasaydı üretici firma tavsiye ederdi.... :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
İş ilginç olmaya başladı, bakalım neler çıkacak.

Peki sence ne yapmalıyım abi söylediğim mantıklı dimi madem güveniyorlar o zaman arkasında dururlar..

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Koymayın şu katkı maddelerini.İşe yarasaydı üretici firma tavsiye ederdi.... :(

3 yıldır aracımda hepimizin bildiği o markayı kullanıyorum ve faydasını her seferinde gördüm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

3 yıldır aracımda hepimizin bildiği o markayı kullanıyorum ve faydasını her seferinde gördüm

Abdurrahman peki sen ne düşünüyorsun yarın için??

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...