İçeriğe Yönlendir

Çalıntı Buluntu Ne Demektir.

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Kaskolu bir araç çalınınca, Aracın çalındığı emniyete bildirilir, emniyet tüm illere bu aracı bildirir ve tüm illerden bulunamadığı bilgisi alındıktan sonra, araç trafikten çekilerek, kasko ödeme süreci başlatılır.

Sigortalı, poliçede yazan şartlar gereği, araç bedelini kasko şirketinden alır..

Bu aşamadan sonra araç bulunursa, bulunan araç kasko şirketinin olur, kasko şirketi bu aracı ihale ile satar..

Alan kişi tekrar trafiğe çıkarabilir..

Bu tür araçlara Çalıntı Buluntu araç denir..

Az önce bir konu açılmıştı. konuda sorulan aracı plakasından sorguladığımda, çarpma çarpılma devrilme kaydı ile pert kayıtlı olduğunu gördüm..

1- Çalınan bir araç için tramere pert kaydı işlenir.. Yani pert bir araç sınıfındadır.

2- Bazı galericiler, aracı hoş göstermek için, araç perttir ama çalınmadan dolayı perttir gibi ifadeler kullanmaktadırlar. Dikkatli olmak gerekir. Çoğu zaman kazadan pert olan araçlara da bunu söyleyebilmektedirler..

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Daha önce çalınmış bir aracı kullanmak hiç işime gelmez galeriden koşarak uzaklaşırım.

Faydalı bir bilgi..

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Mehmet abi bacanagin aracida kasko yapilamiyor ruhsatta sasi numarasi EGM ile basliyor. Ayni yazi motorada cakilmis. Bu arac neden boyle? Tabii bacanak bunu 2 sene sonra farketti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kaskolu bir araç çalınınca, Aracın çalındığı emniyete bildirilir, emniyet tüm illere bu aracı bildirir ve tüm illerden bulunamadığı bilgisi alındıktan sonra, araç trafikten çekilerek, kasko ödeme süreci başlatılır.

Sigortalı, poliçede yazan şartlar gereği, araç bedelini kasko şirketinden alır..

Bu aşamadan sonra araç bulunursa, bulunan araç kasko şirketinin olur, kasko şirketi bu aracı ihale ile satar..

Az önce bir konu açılmıştı. konuda sorulan aracı plakasından sorguladığımda, çarpma çarpılma devrilme kaydı ile pert kayıtlı olduğunu gördüm..

1- Çalınan bir araç için tramere pert kaydı işlenir.. Yani pert bir araç sınıfındadır.

2- Bazı galericiler, aracı hoş göstermek için, araç perttir ama çalınmadan dolayı perttir gibi ifadeler kullanmaktadırlar. Dikkatli olmak gerekir. Çoğu zaman kazadan pert olan araçlara da bunu söyleyebilmektedirler..

Abi tam bu konuya dün şahit oldum. Araç 220bin km 2006 dizel mondeo ghia manuel. Aracın pert kaydı varmış. Pert kaydı dediğiniz gibi çalıntıdan demişler. Aracı tek kapı 207 ile takasa girecekler. 207ye 21bin dediler ve takas gerçekleşecekti. Adam aracın motoruna onay aldı sonra kaportaya götürdü aracın heryeri boyalı ve araçta şasede bir anormallik olduğu için takastan vazgeçildi. Dediğin gibi araç kazadan pert olmuş (muhtemelen) çalıntı pert kaydı var dediler galiba. Dün konuştuk şahit oldum :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Abi tam bu konuya dün şahit oldum. Araç 220bin km 2006 dizel mondeo ghia manuel. Aracın pert kaydı varmış. Pert kaydı dediğiniz gibi çalıntıdan demişler. Aracı tek kapı 207 ile takasa girecekler. 207ye 21bin dediler ve takas gerçekleşecekti. Adam aracın motoruna onay aldı sonra kaportaya götürdü aracın heryeri boyalı ve araçta şasede bir anormallik olduğu için takastan vazgeçildi. Dediğin gibi araç kazadan pert olmuş (muhtemelen) çalıntı pert kaydı var dediler galiba. Dün konuştuk şahit oldum :)

araç çalınmıştır,çalan adam kaza yapıp 3-5 takla atmıştır.al sana çalıntıdan pert :crazy:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Şafak
(düzenlendi)

Abi peki bu aracın plakası tekrar trafiğe çıktıktan sonra sorgulatıldığında çalıntı buluntu olarak mı görünür.

tarihinde İbrahim Şafak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Mehmet abi,paylaşım için teşekkürler...

Abi peki bu aracın plakası tekrar trafiğe çıktıktan sonra sorgulatıldığında çalıntı buluntu olarak mı görünür.

Yeni plakadan belki çıkmayabilir,bu durumda motor şase no'dan sorgulanır.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Emminin kırk (40) yılda bir işe yaradığı zamanlardan birini yaşıyoruz arkadaşlar. Değerini bilelim, bilinçlenelim... :crazy:

Not: Teşekkürler Mehmet Bey. (Gerçekten yeni öğrendim ya la) ;)

Not: "ya la" kısmı "İşler Güçler"den alınmıştır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Deminki ilan yayında değildir gösteriyo satıldımı şikayetmi edincemi kaldırıyolar :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

araç çalınmıştır,çalan adam kaza yapıp 3-5 takla atmıştır.al sana çalıntıdan pert :crazy:

Abi süper seneryo :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Abi süper seneryo :)

aslında çok olası.3-5 takla abartı olabilir de,çalanın araçla kaza yapması çok olası.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Mehmet abi bacanagin aracida kasko yapilamiyor ruhsatta sasi numarasi EGM ile basliyor. Ayni yazi motorada cakilmis. Bu arac neden boyle? Tabii bacanak bunu 2 sene sonra farketti.

Şase ve motor numarası değiştirilmiş :shok: , Change otodur veya motor yada şasesi benzer özellikte bir başka otodan alınarak monte edilmiştir. :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Çalıntı buluntu oto uzmanlık alanımdadır.Bu araçların kayıtları, aracın bulunduğu il Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme şube müdürlüklerinde bulunmaktadır.Aracın nerde bulunduğu önemlidir.Ayrıca plaka ile değil şase ve motor numarası ile sorgularız.

Emmi çok güzel bir konuya değinmiş.Teşekkürler abi.... :flowers:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Motor numarasının EGM ile başlayan numara ile değişmesi, motor bloğunun değiştiği anlamına gelir, Şaside de aynı şey varsa büyük ihtimal hatalı, yada şasi numarası da değişmiştir..

Kasko yapmaya engel değildir.. Kasko yapılamıyorsa başka bir sebep vardır, olayı incelemek isterdim. :)

Plaka ile sorgulamak her zaman doğru bilgi vermeyebilir.. Plaka ve şasi ile ayrı ayrı sorgulanmalıdır.. Ancak fordlardaki sorun da, şasi numarasının üçüncü karakterinin sıfır ve o olarak sürekli hatalı girilmesidir, Doğrusu sıfırdır. Bir çok araç tescilde o olarak kayıtlıdır.. Bu durum göz önüne alınıp her iki şekilde de sorgulanmalıdır..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

aslında çok olası.3-5 takla abartı olabilir de,çalanın araçla kaza yapması çok olası.

Bak o doğru :) Kaçarken. Ben o açıdan düşünmedim.

Çalıntı buluntu oto uzmanlık alanımdadır.Bu araçların kayıtları, aracın bulunduğu il Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme şube müdürlüklerinde bulunmaktadır.Aracın nerde bulunduğu önemlidir.Ayrıca plaka ile değil şase ve motor numarası ile sorgularız.

Emmi çok güzel bir konuya değinmiş.Teşekkürler abi.... :flowers:

Abi Maraş'ta 2010 yılında (bende opel varken) tam 22 araç toplandı. İstanbul-Ankara gibi büyük şehirlerde çalınan araçları Maraş'ta bir otomobil firma bayisinin müdürü piyasaya sürmüş. Bu araçlardan bir tanesi benim ustama ondanda hakim eşine satıldı. Satışlarda hiç bir sıkıntı yok. Polis araçları satan adamın elindeki listeye göre topluyor ve Adana'da bir yere gönderdiler aracın gerçek şase ve motor numaraları tespit edildi ve araçlar sahiplerine iade edildi. Biri hariç oda önü ve arkası farklı araçlardan toplanmış bir araç oda emniyete kalmış. Operasyonu yapan ekipten bir arkadaş anlattı. Hatta benim aracın plaka ve motor numarası ve şasesini aldı. Araçların hepsi aynı markaydı.

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Böyle bir şeyi ilk defa duydum ve cidden çok faydalı bir bilgi oldu benim açımdan. Teşekkür ederim Mehmet abi. Araç alırken çok dikkat etmek lazım bu konulardan.

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

bu buluntu olayı diğer eşyalar içinde geçerli. Mesela çok değerli bir şey buldunuz polise teslim ettiniz 5 yıl olması lazım eğer sahibi çıkmaz ise sizin oluyor :fiuw:

Yorum bağlantısı
R.Bahadır Irmak

Ek bilgi olması açısından buluntu araçlarla ilgili olarak Hazine açısından durum şu şekilde;

296 sıra sayılı Milli Emlak Genel Tebliği:

" EK MADDE 14.- Buluntu olması nedeniyle veya bu Kanun hükümleri gereğince trafikten men edilerek alıkonulan, ancak sahipleri tarafından altı ay içinde teslim alınmayan veya aranmayan araçlar Hazinece satılarak, bedelleri emanet hesabına alınır. Bu araçların maliklerinden adresi bilinenlere, satışından önce tebligat yapılır. Satıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde müracaat halinde emanet hesabındaki bedeller, işlemler sırasında yapılan masraflar düşüldükten sonra ilgililerine iade edilir. Beş yıl içinde herhangi bir müracaatın olmaması halinde söz konusu bedeller Hazineye irat kaydedilir."

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Ek bilgi olması açısından buluntu araçlarla ilgili olarak Hazine açısından durum şu şekilde;

296 sıra sayılı Milli Emlak Genel Tebliği:

" EK MADDE 14.- Buluntu olması nedeniyle veya bu Kanun hükümleri gereğince trafikten men edilerek alıkonulan, ancak sahipleri tarafından altı ay içinde teslim alınmayan veya aranmayan araçlar Hazinece satılarak, bedelleri emanet hesabına alınır. Bu araçların maliklerinden adresi bilinenlere, satışından önce tebligat yapılır. Satıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde müracaat halinde emanet hesabındaki bedeller, işlemler sırasında yapılan masraflar düşüldükten sonra ilgililerine iade edilir. Beş yıl içinde herhangi bir müracaatın olmaması halinde söz konusu bedeller Hazineye irat kaydedilir."

otopark masrafı vs vs bu fiyat baya düşer sanırım 4 yıl durduğunu var saysak ele geçen pek bir şey kalmaz gibi .

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Kaskolu bir araç çalınınca, Aracın çalındığı emniyete bildirilir, emniyet tüm illere bu aracı bildirir ve tüm illerden bulunamadığı bilgisi alındıktan sonra, araç trafikten

Bunun için ne kadarlık bir süre arama yapılması gerekiyor?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...