İçeriğe Yönlendir

Focus 2.5 Nihayet Brc'Li (Bol Fotoğraflı)

Galip YILDIZ

Recommended Posts

Galip YILDIZ

Herkese Selamlar İyi Forumlar..

2008 model Focus TitanyumX HB aracım için uzun süredir araştırmasını yaptığım ve benzin fiyatlarının son şekli ile neredeyse kaçınılmaz olan LPG dönüşümünü nihayet yaptırdım.. :) Ve özellikle de burda paylaşmak için montajın her aşamasını ayrı ayrı fotoğrafladım.. Montaj Elazığ ilinde Dinçler Otogaz isimli firmada yapıldı.. Diğer markaları da takan firma aynı zamanda BRC'nin Elazığda ki iki yetkili bayisinden biri.. Öncelikle fiyatını paylaşmak istiyorum.. Eğer ben gözümde büyütmüyorsam BRC yi bu fiyata başka takan yer duymadım.. BRC Sequent 24 MY 11 kiti simit tank ve Pipo montaj ile birlikte 1500 TL 10 taksit.. Ve yanında

yanında birkaç küçük ekstra :)

Önce sabah saat 9:30'da Elazığ Ford yetkili servisi Çetinkayalara gittim.. Aracımın 45.000 bakımı gelmişti ve LPG dönüşümünden önce motorla alakalı bir sıkıntı var mı baktılar.. Motor yağını, hava filtresini, yağ filtresini değiştirdiler.. Yağ değişimi ve ufak tefek kışlık bakım için servisde 240 TL fatura çıkarttılar.. 2. Elde KDV bizden kampanyasından yararlanarak %15 civarı bir indirim elde ettim ve 220 TL ödeyerek servisten çıktım.. Daha sonra LPG dönüşümü için daha önceden telefonla irtibat kurduğum Dinçler otogaz isimli firmaya gittim.. Saat 14:00' de başlayan montaj akşam 19:00' da sona erdi.. Ve adım adım LPG' ye geçiş başlıyor.. :)

Öncelikle montaj konusunda ki hassasiyetimi vurgulamak adına ne olduklarını bilmediğim birçok belge ve pano resimlerini çektim.. :D

148ont5.jpg

2b5pi1.jpg

10z74o7.jpg

Temizlik ve titizlik konusunda bir yetkili servis kadar olmasa da tatmin ediciler..

fbx8q9.jpg

Montajdan önce ki resmiler..

2n81ea.jpg

300y9gm.jpg

2wq4yz7.jpg

Montajda kullanılacak tank simit tank olduğu için stepne yerinden söküldü ve stepneyi tutturmaya yarayan parça flex ile kesilerek yeri düzleştirildi..

2dw9h03.jpg

f34y6t.jpg

2d8fl7d.jpg

Normal LPG kitlerinin birçoğundan sol tarafta ki plastik parça çıkıyormuş fakat ısıya daha dayanıklı olması açısından sağ taraftaki döküm metal parçayı kullanıyorlarmış..

29maefl.jpg

Bunlar da Manifoldun delinmeden montaj yapılmasına olanak sağlayan ve Pipo diye tabir edilen parçalar..

k3onjr.jpg

n34spe.jpg

Kitin kapalı kutu hali ve açıldıktan sonra ki içeriği..

35335zk.jpg

fy289d.jpg

2airgrb.jpg

15n293p.jpg

Sökülen stepne yatağı LPG borularının geçirilebilmesi için spanch yardımıyla deliniyor..

2woipf9.jpg

Pipo denilen montaj parçalarının enjektörlere takılması.. Pipo enjektör girişine, enjektör ve lpg girişleri de pipoya takılıyor.. Böylece manifolt delinmemiş oluyor..

Bu arada manifolt aslında deliniyor ama sadece bir delik açılıyor o da hava alması için.. Vakum deliği diyorlar..

xfazrl.jpg

i6cye0.jpg

Regülatör, gaz kesme valfi, filtre ve enjektörlerin yerleşim yer ve şekilleri..

34i66ow.jpg

11syro6.jpg

6z6dev.jpg

2zs7amu.jpg

Simit LPG tankının yerleştirilmesi ve bağlantıları..

2i9lrb.jpg

1ru8u1.jpg

Araç altı bağlantıları.. Araç altından geçirilen tesisat kablolarında lpg borularının zarar görmemesi plastik spiral kullanıyorlar.. Önceki 2004 focusuma Lovato taktırmıştım ve Lovatonun montajında metal spiral kullanmışlardı.. Neden metal kullanmadıklarını sordum; metal zamanla paslanma yapıyormuş plastikde böyle bir durum olmuyormuş o yüzden plastik tercih ediyorlamış.. Ayrıca plastiğin hareket kabiliyeti daha yüksek olduğu için istedikleri yerden daha rahat geçirebiliyorlarmış.. İkinci fotodaki sıvı sızıntısı motor soğutma sıvısı.. Regülatör bağlantısı yapılırken akıyormuş bir miktar.. LPG tankının bağlantı vidalarını da montaj sonunda boyuyorlar paslanmaması içinmiş..

ff3h2a.jpg

1eb3p4.jpg

t6csp5.jpg

315ybde.jpg

ivz5zc.jpg

1zn6cmt.jpg

358o0sp.jpg

30agb3q.jpg

316t6yd.jpg

on aşamalara yaklaşırken..

f9qp3b.jpg

2rrrzpw.jpg

4liq13.jpg

4fvb7k.jpg

j7djqo.jpg

ei2uzq.jpg

vd0i9w.jpg

En son montaj tamamlandıktan sonra würth marka spreyle motor temizliğini yapıyorlar.. Nasıl bişiyse silmeden falan motor üzerinde ne var ne yoksa indiriyor aşağıya..

Würth'ün yakıt katkısını duymuştum ama bu ürünü ilk defa gördüm oldukça başarılı temizlik konusunda..

11aftl4.jpg

yzbpd.jpg

2vvuscy.jpg

Yakıt tankının ve iç göstergenin son hali.. Bu arada iç göstergeye giden kablo hattını çekerlerken şoför mahallinin ordan (direksiyon milinin geçtiği yerden) delik açarak alabildiler kabloyu içeriye.. Focuslarda başka geçirecek yer yokmuş mecburen deliyorlarmış.. Bildiğim kadarıyla polen filtresi de o arada bir yerde umarım polen filtresine falan bişiy olmamıştır.. :(

mwbhxd.jpg

30rwmki.jpg

1zq3eqd.jpg

vo3ejs.jpg

2eb7kte.jpg

ifqqzn.jpg

Ve işte zurnanın o malum sesi çıkarttığı an.. Tablonun en acı tarafı ödeme :)

11ah6hy.jpg

4h7bl3.jpg

Sorunsuz bir montajdan sonra tatlı bir hatıra fotoğrafı ile günü noktaladık..

346s2li.jpg

Buda günün sürprizi, arabamın nazarlığı oldu.. Nasıl oldu, nerden girdi bilmiyorum ama baya yordu beni.. Hava basmak için girip de hava sistemleri arızalı olan 3 petrolden sonra kendimi lastikçiye zor attım ve bi sıkıntı yaşamadan tamirini yaptırdım.. Lastik ile vidanın arasına 10 tl sıkışmış bişiysi yokmuş.. :D

2iiih60.jpg

NOT: Montaj tamamlandıktan sonra yan taraflarında ki oto elektrikçi dükkanınında onlara ait olduğunu öğrenince yüzsüzlük ederek dedim 1500 lira para verdik yokmu bunun hiç hediyesi falan ? Abi lpg dükkanında ne hediyesi olur dediler.. Bende arabamdaki bütün sarı lambaları beyaz led ampullerle değiştirin helalleşelim dedim.. Biraz nazlı da olsa kabullendiler :) Parklar,İç lambaları, okuma lambaları, ayak aydınlatmaları, torpido, bagaj, plakalıklar v.s ne kadar lamba varsa işte beyaz led oldu.. Onları da paylaşıcam bir ara inşallah..

Genel anlamda memnundum.. Bugün öğle saatlerinde firmadan aradılar ve herhangi bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığımı sordular.. Geri dönüt hoşuma gitti.. Şimdi sizler de görüşlerinizi (olumlu-olumsuz) belirtirseniz sevinirim.. Bu arada en son dükkandan ayrılırken bu fotoları internete koycam deyince 5 tane de 2013 ajandası verdiler bana eşine dostuna da verirsin abi diye.. Bunu da itiraf etmeden geçemeyeceğim :D

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

hayırlı olsun, lpg düğmesini keşke oraya değilde, sol ayak yanına yaptırsaydınız.

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

hadi hayırlı olsun

Teşekkür ederim saolun.. Sorun çıkarmaması dileğiyle :)

hayırlı olsun, lpg düğmesini keşke oraya değilde, sol ayak yanına yaptırsaydınız.

Alternatif bir yerler düşündüm ama dediğiniz yer aklıma gelmedi hiç.. Genelde hep buraya koyuyoruz dediler benimde gözüme hoş geldi koyun gitsin dedim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

abi yalnız profil resmi ile buradaki resimin çok farklı

Ne gibi ortak daha mı iyi daha mı kötü ? Valla profil resmindeki araba da bu araba resimde ki ben.. :)

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Ne gibi ortak daha mı iyi daha mı kötü ? Valla profil resmindeki araba da bu araba resimde ki ben.. :)

iyi kötü anlamında değil abi değişik sadece güneş gözlüğü var ya ondan sanırım :)

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Hayırlı olsun Sorunsuz ve güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. :nazar:

Yorum bağlantısı
Doğukan İlkar

Hayırlı olsun , güzel işçilik . LPG montajının bu kadar zor ve uzun olduğunu bilmiyordum sayende bunuda gördüm :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu
(düzenlendi)

Hayırlı olsun... :nazar: İyi günlerde kullan devrem... :police:

tarihinde Şahin Topaloğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Hayırlı olsun.

Ustaları iyi hizaya getirmişsiniz. :)

Biraz öyle oldu ama saolsunlar iyi ilgilendiler.. Bilseydim fotoları nete koyacağımı daha önce söylerdim ilk başta :)

iyi kötü anlamında değil abi değişik sadece güneş gözlüğü var ya ondan sanırım :)

Olabilir ortak güneş gözlüğü var birde orda küçük görünüyor bunlar normal boyut olunca da olabilir..

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Hayırlı olsun... :nazar: İyi günlerde kullan devrem... :police:

Eyvallah abi teşekkür ederim.. Devrem diyen dillerin dert demesin.. Allah yar ve de yardımcımız olsun.. Hayırlı görevler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hayırlı olsun, güzel anlatım olmuş ayrıca iyi ve titiz bir işçilik olmuş.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Hayırlı uğurlu olsun, güzel ve temiz bir montaj olmuş inş. sorunsuz kullanırsınız...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Ne kadara mal oldu.

Herşey dahil 1500 TL kredi kartına 10 taksit yaptılar..

Hayırlı olsun, güzel anlatım olmuş ayrıca iyi ve titiz bir işçilik olmuş.

Teşekkür ederim hüseyin abi saolun.. Öyle olduğunu gözümle de gördüm ama yine de zaman gösterecek bakalım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

hayırlı uğurlu olsun... Gerçi buralarda gaz fiyatı 3 lira oldu ama olsun...

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

hayırlı uğurlu olsun... Gerçi buralarda gaz fiyatı 3 lira oldu ama olsun...

Teşekkür ederim İrfan hocam.. Siz de mi Tuncelidensiniz ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...