İçeriğe Yönlendir

Kombi-Isınma-Doğalgaz

Mustafa Çayır

Kombi markası  

113 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mustafa Çayır

kış geldi. bi çoğumuzun evi kombi yada merkezi sistem ile ısınmakta. ve tabi her kış başı olduğu gibi sorunlar baş göstermekte.

doğalgaz işi yapıyorum yaklaşık 9 yıldır. ısınma-tesisat kombi v.s. arkadaşlarımın,abilerimin,kardeşlerimin sorunlarına dilimin döndüğünce, tecrübemin yettiği kadar cevap vermek isterim.

kombi önerisi, petek metraj hesabı, ısınma önerileri v.b sorunlarınıza cevap verebilirsem ne mutlu. :)

not: hiçbir markanın reklamını yapmıyorum. isteğim sadece yardımcı olabilmektir.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

Kaloriferlerin alt kısımları ısınmıyor. Tesisatta hava kontrolü yapıldı, herhangi bir problem yok. Kombiye geri dönüş filtresi açıldı bakıldı temiz. Neden kaynaklanıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Alt kısmı ısınmaması petekte sorun olduğunu göstermez. Ancak sağı solu eşit ısınmıyorsa sorun olabilir.

Alper abi konuya sahip çıktı :D :D ama haklı. kombi düşük derecelerde peteğin altını pek ısıtamaz zaten. çünki sıcak su üstten girip alttan çıkar. düşük derecede peteğe giren su aşağı ininceye kadar soğur. kombinizi 40 derecenin altına düşürmeyin.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Petek girişlerinin üstten olması bir kural mıdır? Yada duruma göre değişebilir mi? Sadece kombi için değil sorum.Fabrikada yeni yeni petek eklentileri yapılıyor,bazıları çok ısınıyor bazıları yarım :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

ilk kez bu sene kombi kullanma başladım.

2+1 evde yaşıyorum.

binada yalıtımdan eser yok. pencereler pvc değil, alüminyum ama çift cam. çok sağlıklı değiller ama kötü de değiller.

Evim 14:00'dan sonra batana kadar güneş alıyor.

8.5m petek döşettim.

Evin içindeki kat termostatını 22 dereceye ayarlıyorum.

Kombinin derecesi kaç olmalıdır? Yani ideali nedir?

Petek girişlerinin üstten olması bir kural mıdır? Yada duruma göre değişebilir mi? Sadece kombi için değil sorum.Fabrikada yeni yeni petek eklentileri yapılıyor,bazıları çok ısınıyor bazıları yarım :unsure2:

Suyun düz boru içinde yukarı basılıp kendiliğinden peteğin içinde aşağı akması var.

birde peteğin içinde dolana dolana yukarı basılması var. 2. seçenekte devir daim pompasına ok daha fazla yük bineceği için gelen suyun üstten girmesi daha mantıklı gibi geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Doğan

evim 3 cepheli doğu-güney-batı,şehir Mersin.Ev 155 metrekare.3+1.

Sorum : Alacağım kombi marka ve özellik olarak nasıl olmalı(yoğuşmalı-yoğuşmasız)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

8.5m petek döşettim.

Evde termostat kullanmasanız ev hamam olur o kadar petekle :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Mustafa bu duyarlı yaklaşımından dolayı kutlarım seni...

Benim de bir sorum var,bu peteklerin içindeki suyu biz temizliyebilirmiyiz petekleri sökmeden ama.?

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

3+1 yaklaşık 150 metrekare bir evde oturuyorum. Kombinin oda termostatı yok. Oda termostatıyla doğalgaz tüketiminde avantaj olur mu?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

3+1 yaklaşık 150 metrekare bir evde oturuyorum. Kombinin oda termostatı yok. Oda termostatıyla doğalgaz tüketiminde avantaj olur mu?

Teşekkürler.

Gereksiz ısınmayı engelleyeceğinden dolayı o şekilde bir tasarrufu olur.Dijital programlı olanının öneririm.Oda termostadını 3-4 peteğe takacağınız termostatik vana ile de desteklerseniz çok çok iyi olur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

bi kural değildir. ama suyun peteğe dengeli dağıtılabilmesi için üstten girip karşı tarafın altından çıkmalıdır. ki her yere eşit miktarda su gidebilsin.

yarım ısınan peteklerde hava olabilir. purjör anahtarı yada sağlam ince uçlu düz bir tornavidayla havası alınabilir. hava almanın püf noktası da vardır. hava aldığınız köşeyi biraz yukarı kaldırın esnediği kadar. bir miktar daha hava gelecektir.

ilk kez bu sene kombi kullanma başladım.

2+1 evde yaşıyorum.

binada yalıtımdan eser yok. pencereler pvc değil, alüminyum ama çift cam. çok sağlıklı değiller ama kötü de değiller.

Evim 14:00'dan sonra batana kadar güneş alıyor.

8.5m petek döşettim.

Evin içindeki kat termostatını 22 dereceye ayarlıyorum.

Kombinin derecesi kaç olmalıdır? Yani ideali nedir?

termostatı eğer 22 dereceye ayarlamışsanız kombi evinizi 22 dereceye getirinceye kadar çalışacaktır. bu evin durumuna göre değişir. evinizde ısı kaybı min. düzeyde ise kombi 22 dereceyi 40-45 derecede bile yakalayabilir. ısı kaybı çoksa 22 yi buluncaya kadar yanmaya devam eder.

evim 3 cepheli doğu-güney-batı,şehir Mersin.Ev 155 metrekare.3+1.

Sorum : Alacağım kombi marka ve özellik olarak nasıl olmalı(yoğuşmalı-yoğuşmasız)

yoğuşmalı kombi almak için öncelikle peteklerinizin buna uygun olarak büyük takılması gerekmekte. çok basit bir hesapla; odanız 4*4 =16 bu odaya 1600 lük petek yetecektir. (ısı yalıtımı var ise) ancak yoğuşmalı kombi için 16*1,2=19.2. yani 2000 lil petek konması gerekir. yoğuşmalı cihazı kesinlikle tavsiye ederim. fiyat kalite oranında, aklımdaki kombi ve modelini dilerseniz yazabilirim. yoğuşmalı cihazlarda temel prensip düşük derece ile ısınmaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Benim sorum kombi değil merkezi (kömür) sistemle ilgili, belki fikriniz olabilir. Bina yeni, ilk kez 3 hafta evvel yanmaya başladı, en üst kattayız, petek ısıları gayet iyi olsa da aşırı hava yapıyor ve 3-4 saniyede alınacak hava bazen peteği buz gibi yapıyor. Ara katlarda sıkıntı yokmuş ama biz her gün 2-3 sefer peteklerden ve dağıtıcının üzerinden hava alıyoruz. Bu arada çatıya da ufak kazan gibi bir şey kuruldu. Bu havanın sebebi ne olabilir, zamanla düzelir mi ve yapmamızı önerdiğiniz bir işlem var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Benim sorum kombi değil merkezi (kömür) sistemle ilgili, belki fikriniz olabilir. Bina yeni, ilk kez 3 hafta evvel yanmaya başladı, en üst kattayız, petek ısıları gayet iyi olsa da aşırı hava yapıyor ve 3-4 saniyede alınacak hava bazen peteği buz gibi yapıyor. Ara katlarda sıkıntı yokmuş ama biz her gün 2-3 sefer peteklerden ve dağıtıcının üzerinden hava alıyoruz. Bu arada çatıya da ufak kazan gibi bir şey kuruldu. Bu havanın sebebi ne olabilir, zamanla düzelir mi ve yapmamızı önerdiğiniz bir işlem var mı?

otomatik hava alma purjörleri ile bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. ancak hava yapmasının nedenini bulmak için birileri bakmalı.

Mustafa bu duyarlı yaklaşımından dolayı kutlarım seni...

Benim de bir sorum var,bu peteklerin içindeki suyu biz temizliyebilirmiyiz petekleri sökmeden ama.?

abi hiç uğraşma böyle işlerle. yapamazsın zten :) tesisat temizliği ile uğraşan adamlar var. 60-70 lira gibi rakamlara temizliyolar. hiç bir yer batmadan su olmadan sökmeden. makinası var onunda.

Yorum bağlantısı
Emre Köksal
(düzenlendi)

klasik soru sorulmamış ben sorayım :)

sabah 8 de evden çıkıp akşam 6.30 gibi eve geliyoruz..kombiyi kapatmak mı en kısık ayarda çalıştırmak mı daha ekonumik olur...

not zemin kattayım alt katımda bodrum filan yok, toprak zemin....

bir de kat termostatı denen şey nasıl bi alet ne işe yarar ben pek bilmiyorum..

merkezi ısıtmalı sistemler için bişeyler okumuştum ferdi olarak kendi ısınan daireler için faydası olur mu

tarihinde Emre K&#246ksal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

Evde termostat kullanmasanız ev hamam olur o kadar petekle :)

salonda var termostat :)

ama dediğiniz gibi olmuyor, evin mimarisi homojen dağılıma uygun olmadığı için tüm petekler aynı hat üzerinden çalışıyor. dolayısıyla son 2 peteğe sıcak su gidemiyor. öncedeki petekleri kısıp, 1 tanesini tamamen kapatırsam en sondaki peteğe ısı gönderebliyorum. 8.5m var ama malesef kullanamıyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

ama dediğiniz gibi olmuyor, evin mimarisi homojen dağılıma uygun olmadığı için tüm petekler aynı hat üzerinden çalışıyor. dolayısıyla son 2 peteğe sıcak su gidemiyor. öncedeki petekleri kısıp, 1 tanesini tamamen kapatırsam en sondaki peteğe ısı gönderebliyorum. 8.5m var ama malesef kullanamıyoruz :)

Benim evde de tek hat üzerinden gidiyor ama ısınma problemi yaşamıyorum.Oda termostatı 22,5 dereceye ayarlı ,kombi 55 derecede.Ev 140m2 ve yaklaşık 8m petek var.Kışın -10 de ortalama 14 m3 yaktım Ankara da geçen yıl.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Benim evde de tek hat üzerinden gidiyor ama ısınma problemi yaşamıyorum.Oda termostatı 22,5 dereceye ayarlı ,kombi 55 derecede.Ev 140m2 ve yaklaşık 8m petek var.Kışın -10 de ortalama 14 m3 yaktım Ankara da geçen yıl.

konuştuğum makina mühendisleri kombinin 60 derece olması gerektiğini söyledi. 55 biraz az, ben samsun da 60 derece yapıyorum. ankarada 55 olursa, kombi çok sık ve uzun çalışır...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

konuştuğum makina mühendisleri kombinin 60 derece olması gerektiğini söyledi. 55 biraz az, ben samsun da 60 derece yapıyorum. ankarada 55 olursa, kombi çok sık ve uzun çalışır...

Şimdi baktım 57 derece idi 60 dereceye ayarladım :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

termostatik vanayı nasıl takabiliriz? yalıtımlı evde fayda sağlar mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

kombiye en yakın petekten başlayarak reglaj yapıcaksınız. böylece tüm evi eşit değerde ısıtabilirsiniz. kısaca anlatayım. kombiye en yakın peteğin alt vanasını kapatın ve çeyrek tur açın. bir sonraki peteğe geçin ve çeyrek turdan biraz daha fazla açın. bu yöntemle tüm petekleri bi öncekinden biraz daha fazla açın. göreceksiniz ki tüm ev ısınacak.

mekanik tesisat projelerinde de öyle çizilir abi zaten. 60/50 yada 65/55 olarak gösterilir. bu yüzden küçük petek konur dairelere. kombiyi 60 da yakıyoruz ya :D

termostatik vanayı nasıl takabiliriz? yalıtımlı evde fayda sağlar mı?

termostatik vanayı eliniz yatkınsa takabilirsiniz. pek uğraştırmaz. ancak tesisatdaki tüm suyu boşaltmanız gerekmekte. faydası olur elbette. kullanmadığınız odaları biraz kısarsınız. (kapatmak doğru değil) kullandığınız odalar biraz daha sıcak olur.

Şimdi baktım 57 derece idi 60 dereceye ayarladım :)

Bu havalarda 60 çok abi. Eskişehir de şu an dışarısı 13 derece. evdeki kombi 40 da. evin içerisi 24-25 derece arası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

tüm suyu nasıl boşaltabilirim? her yeri su yapmayalım. :)

40 derece çok az değil mi? kendim 37 dereceyim :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Bir kaç soru?

1- Sivas ta doğal gaz var neden yeni binada kömürlü kazan kullanıldı?

2- Peteklere gelen borular dairenizden geçip çatı arasına çıkıyormu?Sistemde otomatik hava prujörü varmı?

3- Bu şikayetinizi işi yapan firma veya ustaya bildirdinizmi?

4- İmbisat tankına ve sirkülosyan pompalarının devir kademelerine tekrar baktırmanız lazım...

Merkezde değiliz 3-4 bin nüfuslu bir ilçedeyiz ve maalesef doğalgaz yok. Evet çıkıyormuş çatıya bu havayı alma maksadıyla bir sistem kurulduğu söylendi, işi yapan firma dağa kaçmış, usta kül olmuş :) buralarda iş takibi ne yazık ki sıfır, ev sahibi ise biraz vurdumduymaz. Çatı arasına çıkıp sisteme baktım, büyük petrol variline benziyor, yanından 2-3 farklı kazana giriş-çıkış yapmış. Heralde hava purjörü bu, aslında ısınıyoruz bu konuda sıkıntı yok fakat hava alma işinin azalsa da bitmemesi aklımı kurcalıyor.

Petekler için üretilmiş ufak hava alma aparatları var mıdır biliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Bu havalarda 60 çok abi. Eskişehir de şu an dışarısı 13 derece. evdeki kombi 40 da. evin içerisi 24-25 derece arası.

Ama oda termostatı var.22,5 dereceye ayarlı :) Evi çabuk ısıtsın düşüncesiyle ısıyı yükselttim.Mesala buğün sabahtan beri 2 kez çalıştı kombi :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bana da çabuk ısıtıp durması daha mantıklı geliyor, belki de aynı şeye geliyor, toplamda harcanan enerji aynı oluyor. Kombinin kaç derecede verimli olduğu bilmek lazım bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...