İçeriğe Yönlendir

Kombi-Isınma-Doğalgaz

Mustafa Çayır

Kombi markası  

113 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Hadi Küçükoğlu

İzmir gibi kışı ılıman geçen bir şehirde 2+1 daireye 8.5 metre radyatör çok çok fazla neden yerden ısıtma tercih etmediniz?

83 model, mozaik kaplama zemin üzerine baumax'dan 4.99'a alınmış laminant ile döşenmiş bir ev :) yerden ısıtma sanırım pek mümkün değildi. Şuanda yaptığım tüm villalarda (son 2 yılda 17 adet) yerden ısıtma yapıyorum. radyatörü bilerek uzun tuttum ne de olsa parasını ev sahibim veriyordu :)

55'den 60'a çıkarttım diyen arkadaşlar var. Ben kombiyi 45'te arada sırada 50'de tutuyorum, yatmadan 1 saat evvel de termostatı 20'ye düşürüyorum, sabah kalkınca da 18'e düşürüyorum.

1 haftada kaç m3 harcamışım bi bakayım akşam.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

mantık şu, 40-50 olursa ve çok sık çalışırsa her çalışmaya büyük alev ile başlayacak. ayarlanan kazan suyu sıcaklığına ulaşınca ise alev küçüğe dönüyor ve tasarruflu yakıyor. aynı zamanda çalışma durunca bir 50 de stop etmesi var, bir de 60 da...60 da stop edince daha uzun süre sıcaklık verip kombinin daha geç çalışmasını sağlıyor. aracınız gibi düşünün, kombiniz de dur-kalk yapınca fazla yakıyor.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Şimdi baktım 57 derece idi 60 dereceye ayarladım :)

ben samsunda ılık havalarda 45-50, normal kış havası 60, çok soğuk dalgasında 65 yapıyorum. bu şekilde yapmazsam, kombi çok sık ve uzun çalışıyor.

Yorum bağlantısı

abi hiç uğraşma böyle işlerle. yapamazsın zten :) tesisat temizliği ile uğraşan adamlar var. 60-70 lira gibi rakamlara temizliyolar. hiç bir yer batmadan su olmadan sökmeden. makinası var onunda.

Teşekkürler kardeşim bilgilendirme için.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Çok şiddetli rüzgarda, hermetik ya da bacalı kombinin baca çıkışı sorun yaratabilir mi ? Yani şiddetli rüzgarın baca çıkışında yarattığı basınç nedeniyle bacadan atık gaz çıkışı yapılamayıp, kömürlü sobalarda olduğu gibi daire içine tepme yapma ihtimali var mıdır ?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Çok şiddetli rüzgarda, hermetik ya da bacalı kombinin baca çıkışı sorun yaratabilir mi ? Yani şiddetli rüzgarın baca çıkışında yarattığı basınç nedeniyle bacadan atık gaz çıkışı yapılamayıp, kömürlü sobalarda olduğu gibi daire içine tepme yapma ihtimali var mıdır ?

sıkıntı olmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

sıkıntı olmaz

Kombi atık gazı içinde bulunan fan aracılığı ile bacaya gönderdiği için soba gibi geri tepmelerden etkilenmezler.

Kendi oturduğum evde hermetik kombi kullanıyorum, bununla alakalı çok sıkıntım yok ancak ailem bacalı kombi kullanıyor. Tüm dairelere ait kombi çıkış bacaları birbirinden ayrı da olsa, örneğin Lodoslu havalarda bacalı kombilere dikkat edilmesi gerektiğine dair uyarıları okudukça rahatsız oluyorum. Sanırım bu rahatsızlığı, kombi baca bölgesine kaliteli bir gaz alarm cihazı taktırarak biraz olsun azaltabilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Kendi oturduğum evde hermetik kombi kullanıyorum, bununla alakalı çok sıkıntım yok ancak ailem bacalı kombi kullanıyor. Tüm dairelere ait kombi çıkış bacaları birbirinden ayrı da olsa, örneğin Lodoslu havalarda bacalı kombilere dikkat edilmesi gerektiğine dair uyarıları okudukça rahatsız oluyorum. Sanırım bu rahatsızlığı, kombi baca bölgesine kaliteli bir gaz alarm cihazı taktırarak biraz olsun azaltabilirim.

gaz alarm cihazı işinize yaramaz. karbonmonoksit cihazı almalısınız. ikisi farklı cihazlardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

gaz alarm cihazı işinize yaramaz. karbonmonoksit cihazı almalısınız. ikisi farklı cihazlardır.

Yanlış ifade etmişim, doğalgazı değil de atık gazı kastetmiştim. Uygun ve kaliteli bir atık gaz cihazı almayı düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Yanlış ifade etmişim, doğalgazı değil de atık gazı kastetmiştim. Uygun ve kaliteli bir atık gaz cihazı almayı düşünüyorum.

piyasada çin malları çok fazla. bulabilirseniz TORK marka alın. karbonmonoksit cihazları pille çalışır unutmayın. fiyatları 60-80 tl arasında değişebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Köksal

ev yalıtımsız, zamanında tek hat üzerinden tesisatı bağlanmış en az 10 yıllık ama servisin dediğine göre

-artık böyle kaliteli yapmıyorlar kombileri, sizinki arıza çıkarana kadar hala 10 numara denen bir alarko kombiye sahibim.:)

termostatik vana benim işime yarar mı?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

zaman zaman su basıncının düşmesi normal mi?

azı normal, çoğu imbisat tankının kaçırdığının göstergesi. petek soğukken 1,3 olan basınç petek ısınınca 2,1 oluyorsa, imbisat tankına hava basılması lazım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Kaloriferlerin alt kısımları ısınmıyor. Tesisatta hava kontrolü yapıldı, herhangi bir problem yok. Kombiye geri dönüş filtresi açıldı bakıldı temiz. Neden kaynaklanıyor olabilir.

Bu daha çok tesisatın doğru döşenmemmesinden ve kombi pompasının gücünün yetmemesinden kaynaklanır. Bu durumu kombiye en yakın radyatörün vanasını (üst vana sadece) önce tamamen kapatılır sonrasında yarım tur civarı açılır diğer petek ondan biraz daha fazla açılır. Bu durum en son petek tam açılacak sekilde devam eder zira alt kısımı ısınmayan petek genelde en son sıradaki petektir.

Bu durum genellikle dubleks veya italyan dubleksi denieln evlerde yaşanır. Zira hattı döşeyen ustalar kolaylarına geldiği için kombiden çıkışı yaptıktan sonra hattı ikiye ayırmazlar ve tek hattan devam ederler buda dediğiniz durumun oluşmasında başlıca etkendir.

Merkezde değiliz 3-4 bin nüfuslu bir ilçedeyiz ve maalesef doğalgaz yok. Evet çıkıyormuş çatıya bu havayı alma maksadıyla bir sistem kurulduğu söylendi, işi yapan firma dağa kaçmış, usta kül olmuş :) buralarda iş takibi ne yazık ki sıfır, ev sahibi ise biraz vurdumduymaz. Çatı arasına çıkıp sisteme baktım, büyük petrol variline benziyor, yanından 2-3 farklı kazana giriş-çıkış yapmış. Heralde hava purjörü bu, aslında ısınıyoruz bu konuda sıkıntı yok fakat hava alma işinin azalsa da bitmemesi aklımı kurcalıyor.

Petekler için üretilmiş ufak hava alma aparatları var mıdır biliyor musunuz?

Evet var. Peteklerin hava alınan bölümüne otomatik hava atma pürjörü monte edilir

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

azı normal, çoğu imbisat tankının kaçırdığının göstergesi. petek soğukken 1,3 olan basınç petek ısınınca 2,1 oluyorsa, imbisat tankına hava basılması lazım...

Hocam, bazen hatfada bir düşüyor.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Çoğu şehirde o yüzden bacalı kombili cihazlara onay vermiyorlar diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam, bazen hatfada bir düşüyor.

yavaş yavaş imbisat tankındaki havanın yerini su alıyor. bir süre sonra, soğukken 1,3 olan basınç, sıcakken 2,5-2,8 bar olacak ve kombiniz max. basınca ulaştığı için arızaya geçecek. bu duruma gelmeden önce imbisata(genleşme tankı) hava bastırın.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Çoğu şehirde o yüzden bacalı kombili cihazlara onay vermiyorlar diye biliyorum

Bildiğim kadarıyla yeni yapılan binalarda bacalı kombilere izin verilmiyor. Binamız 14 yıllık, kombi de neredeyse binayla yaşıt. Bacalı yerine hermetik araştırması yaparken aldığım bilgilere göre 2013 yılı sonuna kadar eski bir bacalı kombi, yeni bir bacalı kombi ile değiştirilebiliyor, ancak bunun için de bacanın sadece o daireye özel olması gerekiyor, 2013 yılı sonrasında onay verilmeyecek. Bacalı kombi başlı başına sıkıntı zaten, menfez olacak, hava alacak, bacası özel olacak. Yolun sonu öyle ya da böyle hermetik gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Bildiğim kadarıyla yeni yapılan binalarda bacalı kombilere izin verilmiyor. Binamız 14 yıllık, kombi de neredeyse binayla yaşıt. Bacalı yerine hermetik araştırması yaparken aldığım bilgilere göre 2013 yılı sonuna kadar eski bir bacalı kombi, yeni bir bacalı kombi ile değiştirilebiliyor, ancak bunun için de bacanın sadece o daireye özel olması gerekiyor, 2013 yılı sonrasında onay verilmeyecek. Bacalı kombi başlı başına sıkıntı zaten, menfez olacak, hava alacak, bacası özel olacak. Yolun sonu öyle ya da böyle hermetik gibi görünüyor.

bacalı çok büyük risk. çok acı örneklerini gördük. korkulu rüya görmeye gerek yok. hayat kaybedileceğine para kaybedilsin.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Bacalı kombi kullanan varsa baca çıkışına rüzgar gülü (doğal baca aspiratörü) takarsanız Lodos ta geri tepmelerden etkilenmemiş olursunuz,ayrıca bu aleti çatıya kadar çıkan WC havalık hattına da takarsanız hem kokuyu hemde yoğuşmayı önlemiş olursunuz :good1:

rzgargl.jpgrzgargl1.jpg

ben bunları dükkanların önünde ilk gördüğümde, reklam olsun dikkat çeksin diye koyuyorlar sanmıştım :bambam3:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür İncigülcan

Abiler merhaba basit birşey soracagım.Kız arkadaşımın ailesi İzmir bucadan ev aldılar.Benden doğalgaz için araştırmamı istediler ve güzel bir teklif aldım fakat kafama takılan bir şey var?

Kendi evimdede Vaillant kullanıyorum çoook memnunum.Oyüzden kız arkadaşımın ailesinede Vaillant önerdim.Teklifte iki kombi var arasında kararsız kaldım.

İzmirde çok soğuk olmuyor o yüzden yoğuşmalı düşünmüyoruz.Kendi 2 evimizde normal kombi aldık.

Kız arkadaşımın evi 150 mtre kare. Sıfır daire Siz olsanız Vaillant 202/3-5 plus17,000 kcall modelimi yoksa Vaillant 242/ 3-3 pro 20,000 kcall modelimi takarsınız?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

balıkesir gibi yerde 130m2 binada yoğuşmalı fayda sağlar mı? (yalıtımlı 7-8 m petek)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Mahmut bey, şöyle sorayım ,yoğuşmalı uzun petek sistemle , kısa standart sistemler arasında ne kadar fark olabilir?( tüketim açısından)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

geçen sene yaklaşık 15 m2 petek, yoğuşmalı kombi ve termostatik vana taktırdım. tek eksiğimiz, önceki sahibi peteklere dağılımı tek hat üzerinden yaptırmış, ilerde bunu yukarıdaki şemaya göre yaptıracağım. ozaman tam verim alacağımı sanıyorum, geçen sene en fazla ödediğim miktar.356 Tl.

yalıtım var. termostatik vananın çok faydası olduğuna inanıyorum. ayarladığınız sıcaklığa gelince o peteği kapatıyor.

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...