İçeriğe Yönlendir

2013 Hız Sınırı Uygulamaları

Süha Demirtaş

Recommended Posts

Süha Demirtaş

3 farklı bölümde olacakmış

1) %10 aşım

2) %30 aşım

3) %50 aşım

%50 hız sınırını aşmak 450TL olacakmış. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ise oda 320TL olacakmış. Kırmızı ışık uygulaması değil de hız sınırı uygulaması bizi fena vurur :D

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Daha önceden nasıldı ki?

%10 aşımda ceza tutarı nasıl olacak?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Emniyet şeridi ihlaline 650 lira demişler. Ne güzel. Pek hız yapmadığım için diğer mesele beni ilgilendirmiyor. :)

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

3 farklı bölümde olacakmış

1) %10 aşım

2) %30 aşım

3) %50 aşım

%50 hız sınırını aşmak 450TL olacakmış. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ise oda 320TL olacakmış. Kırmızı ışık uygulaması değil de hız sınırı uygulaması bizi fena vurur :D

Ben en son(zaten tek hız cezam :D ) 300 küsür yemiştim maksimumdu zaten, 1 haftada verince 230 mu ne vermiştim. Yalova'da yemiştim cezayı,(radar diye bir şeyin varlığını unutmuşuz ne yapayım :biggrin: ) İstanbul'da hız denetlemeleri, kameralar falan çalışsa, devlet ötv yi indirecek para toplar, ama yapamıyorlar.Hollanda Avrupa'da en fazla trafik cezası kesen ve tahsil eden ülke, atmayayım ama yılda 3-4 millyar euro gibi bilgiler görmüşlüğüm vardı.Hollanda'da 3 kere 15 er günden araba kullandım,canımdan can gitti ama ceza yemedim. En son sürdüğüm Seat İbiza 1.4 85 hp şehir içi fabrika verisinin 1-1.5 litre altında kullanıyordum :tongue: Bizim burada da en azından kırmızı ışık ve emniyet şeridi adam gibi uygulansa da rahat etsek...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

%50 de vardı.

Uygulamadıktan sonra cezayı neyleyim.

Durmak yasak olan yerde bugün gene baktım memur arkadaş "4547 aracını çek, reno devam et" diye anons yapıyor. Memur gittikten sonra yine aynı hamam..

Sistem malesef memurun ceza kesmesine engel olamıyor.

Bizim memlekette düzgün uyguladılar en işlek caddede durmak yasaktı. Millet perişan oldu. Sonuç ne oldu. Caddede revizyon yapıldı, durmak serbest oldu (biraz genişletildi). Yani yasaklar uygulansa, problem olan yerler düzeltilir. Ama uygulamadan yarım yamalak bırakılınca, (örneğin e5 te anadolu yakası hız sınırı 70 tir! 70 le gidin de indirip dövsünler) kurallar olduğu gibi kalıyor değişmiyor, düzeltilmiyor. Vatandaş ise kurallara uymamayı adet haline getirmiş oluyor. kızmızı çarpı işaretinin ve tek çizgi işaretinin anlamını kimse (memur dahil) bilmez oluyor.

Lütfen kimse alınmasın, sitemim sistemedir. Kişilere mesleğe değildir. Savunmaya geçmeyin.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

20 lira olsun, ama uygulansın. Cezanın yüksekliği cezanın bozuk uygulanmasına yol açar, rüşveti, tanıdık araya sokmayı, milletvekiline telefon ettirmeyi, emniyet müdürüne ulaşmayı devreye sokar bence.

Az olsun öz olsun. İptal ettirmek için uğraşma olmsın. Sadece trafik için değil hepsi için. Tüm cezalar için. Ama uygulansın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

650 yerine 75 lira olsa iptal ettirmez. Her hafta 75 de vermek istemez. Uyacaktır..

Yoktu ki. Ceza yönetmeliğinde %10 aşım ve %30 aşım diye iki kısım vardı.

Ceza yiyen birisi yanlış söylemiş bana muhtemelen. Ben yemedim. Bir kez %30 dan bir kez de %10 dan yedim. (68 ve 57 ile 50 km sınırında)

Bakın size birşey söyleyeyim. ABD de (Hakan Bilir) karşılıksız çek yazmanın cezası 40 dolardır. 40 dolar senden, 40 dolar da alandan banka keser. Ödemez isen 20 daha koyar. Tabi asıl borcun bakidir. Tıkır tıkır da işler.

Bizde ise yakın zamana kadar cezası hapisti. Ama nedense hep de karşılıksız kullanılırdı :)

Cezanın boyu uygulanabilir boyda olmalı. Ve uygulanabilirse konmalı. Yoksa sokaktaki çocuğun dilinde oyuncak ederler. Otorite kalmaz. Nitekim mevcut durum o. Ayrıca kötü amaçlı kullanılma şansı da artar.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Özellikle şehiriçinde çok dikkat edelim, 50 km hızla yayaya çarpsan büyük ihtmal yaralı kurtulur;70,80 km hızla neredeyse ölüm kesin.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Uzun yolda hız sınırlayıcınız varsa kullanın. Çok faydası var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Yoktu ki. Ceza yönetmeliğinde %10 aşım ve %30 aşım diye iki kısım vardı.

70km hız sınırı olan (yedikten sonra öğrendim) 3 şeritli dümdüz yolda 182km. ile radara girdim.. 290 TL radar cezası yemiştim % kaç'a girmiş oluyorum ben şimdi neredeyse 3 katı :)

tarihinde İ.G&#246ksel Yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk % 10'a ceza olmaz...

Eskiden, % 10'dan % 30'a kadar geçmek ve % 30'dan fazla geçmek şeklindeydi...

Şimdi % 10'dan % 30'a kadar geçmek, % 10'dan % 50'ye kadar geçmek ve % 50'den fazla geçmek şeklinde olacaktır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hız sınırı 70, O zaman 77'yi geçersen %10, 91'i geçersen %30, 105'i geçersen %50 oluyor :) Oradan pay biç :)

77 de yimezsin, 78de :p

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Hız sınırı 70, O zaman 77'yi geçersen %10, 91'i geçersen %30, 105'i geçersen %50 oluyor :) Oradan pay biç :)

Tamam'da Abi anlamadım ben şimdi...

%10 ve 30 olarak 2 kısım var dedin ?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

20 lira olsun, ama uygulansın. Cezanın yüksekliği cezanın bozuk uygulanmasına yol açar, rüşveti, tanıdık araya sokmayı, milletvekiline telefon ettirmeyi, emniyet müdürüne ulaşmayı devreye sokar bence.

Az olsun öz olsun. İptal ettirmek için uğraşma olmsın. Sadece trafik için değil hepsi için. Tüm cezalar için. Ama uygulansın.

Hocam bir yakınımız devletin bakanı ;) Yine bir akrabamız aşırı yük taşımaktan ceza yedi arandı malum kişi ama hiç bir şey yapılamadı bilginize ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu hususta sana katılmıyorum Hocam...

Ceza can yakmalı... Devlet alacağından vaz geçmez, bir şekilde alır...

Artık denetimlerde insan unsuru çok az..

Radar videoya çekiliyor, çeviren bile yok.. Işıklar ve şerit ihlalleri, EDS sistemince denetleniyor... Çok görüyorum, bunu nereye ödeyeceğiz diye, elinde fotoğraf çıkıp geliyor vatandaş,

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Çok güzel olmuş... Az bile...

5-6 ay önce 93 km/h ile Eskişehir'de çevre yolunda 319 TL ceza yemiş birisi olarak bunu yazıyorum.

Bana anlatmıştın fena olmuş sana baksana hala unutamamışsın.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Çok güzel olmuş... Az bile...

5-6 ay önce 93 km/h ile Eskişehir'de çevre yolunda 319 TL ceza yemiş birisi olarak bunu yazıyorum.

Eskişehir çevreyolunda hız sınırı kaç ki? :shok:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Çok sık geliyor artık bu fotoğraflı cezalardan.Bizim şirket araçlar baya meşhur oldu :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu hususta sana katılmıyorum Hocam...

Ceza can yakmalı... Devlet alacağından vaz geçmez, bir şekilde alır...

Artık denetimlerde insan unsuru çok az..

Radar videoya çekiliyor, çeviren bile yok.. Işıklar ve şerit ihlalleri, EDS sistemince denetleniyor... Çok görüyorum, bunu nereye ödeyeceğiz diye, elinde fotoğraf çıkıp geliyor vatandaş,

İnsan unsurunun olduğu yerler hep olacaktır her zaman olacaktır. Burda alacak haline gelmeden önceki operasyon önemli.

Hocam bir yakınımız devletin bakanı ;) Yine bir akrabamız aşırı yük taşımaktan ceza yedi arandı malum kişi ama hiç bir şey yapılamadı bilginize ;)

Aranmış ama :)

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Hayırlı olsun... Cezalar gelir kapısı mı yoksa vatandaşın güvenli sürüş yapmasını sağlamak için mi? Hız konusunda uygulamalar kesinlikle ciddi olmalı. Kırmızı ışıkta öyle.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bütçe içerisindeki payı binde 2-3 arasında. Gelir kapısı değil.

Bu algı yaratılmamalı.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Tamam o zaman cezalar olmasın... OK?

Dikkat ederseniz hız ve kırmızı ışık konusundaki hassasiyetimi belirttim. Cezalar düzeni sağlamak için olmak zorunda. Günümüz teknolojisinde takibi çok kolay. Affı da olmamalı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

evropa da kaç para kuzum? mesela park ederken yaya yolunu ihlal etmek? kavşakta rafiğin akışına mani olacak şekilde burun vermek?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yangın musluğu en ağırıdır ama bizim ülke anlamaz onu. Normalde araç çekmek yoktur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...