İçeriğe Yönlendir

Aegon Bireysel Emeklilik

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Muharrem Ersin Başaran

Bugün okula Aegon firmasından tanıtıma geldiler.

Bireysel emeklilik ile ilgili bilgi verdiler.

Dediklerine göre örnek olarak 200 tl yatırdığımızda %20 vergi indirimi veriyorlar ve vergiden 40 tl düşüyorlar.Yani cebimizden çıkan 160 olacak diyorlar.

Da bir çok şey söylediler fakat çok dinlemedim.

Foruma bi danışmak istedim.

Aegon yada başka bir firma bireysel emeklilik hakkında ne düşünüyorsunuz.

Küçük küçük başlasak mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bireysel emeklilik te getiri sabit ve aynı değildir, hatta seçtiğiniz plana göre zarar bile mümkündür, hangi bankaya bağlı imiş bunu da araştırın, 2013 Ocak itibarı ile devlet 25 er TL ödeyecek, 24 ay para çekilmemek sureti ile, en az 15 yıl devam etmessesniz de zarar edersiniz BES ten

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Bireysel emeklilik te getiri sabit ve aynı değildir, hatta seçtiğiniz plana göre zarar bile mümkündür, hangi bankaya bağlı imiş bunu da araştırın, 2013 Ocak itibarı ile devlet 25 er TL ödeyecek, 24 ay para çekilmemek sureti ile, en az 15 yıl devam etmessesniz de zarar edersiniz BES ten

Şekerbank'a bağlı dedi.10 yıl süre ile ödeme yapmam gerekiyormuş.

10 yıl sonra ister paranının tamamını çekersin istersen maaşa bağlarız dedi.

İlk yıl çıkamazsınız.

2.yıl çıkarsan %20,3.yıl çıkarsan %15 4.yıl %10 5.yıl % ...... gibi devam etti.

6.yılda kesinti olmadan bırakabilirsin dediler.

Ne kadar doğru bunların söyledikleri acaba.

Çağlar abi genel olarak iyi bir sistemmi acaba B.E.S. ne dersiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

BES 2004 te başladı, ben de başlattım, kişisek tercihtir ama bence iyidir, her ay her ay birikir, yalnız planı iyi seçmeli, risk alınırsa getiri yükselebilir, ama düşebilir de, ne kadar risk o kadar getiridir

Başlangıç için 200 TL de fazla gibi?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bir süre yatırdım aklıma yatmadı çıktım anlaşmamız gereği ücret kesintisi olmadı.

Yorum bağlantısı

Beste devletin bazı yaptırımları vardır. Amaç kişiyi sistemde tutarak, emekliliği için hayat standardını koruyacağı geliri oluşturabilmesidir. Devletin buradaki diğer kazancı uzun vadeli sigortalara yatırılan primlerin minmum %40'ı ile devlete ait borçlanma senetlerinden oluşan fon yapısın müşterriye sunulmasıdır. Böylece bAnkalardan kısa vadede yüksek faiz ile borç almaktan kurtulur. Konumuza dönersek, sigortalının poliçe yaptırdıktan sonra kesintisiz ayrılması için iki teme şart vadır. Minumum 10 yıl prim ödenmesi ve 56 yaşına kadar beklenmesidir. Bunlar beklenmeden poliçe iptal edilirse, vergi kesintisi olacaktır. Eskiden bu kesintiler ana para dahil olmak üzere yapılırken, yeni yasa ile kesinti sadece kazanılan birikim üzerinden yapılacak.

Sigorta firmaları projeksiyonlarını rastgele yapamazlar. Her firma belirlenen bir getiri oranı ile tanıtım yapar. Ancak siz kendi birikiminizi farklı fonlara yapabilirsiniz. Bu fonlardaki kar zarar sizin sorumluluğunuzdadır. Ememklilik şirketlerinin kendi uzmanlarının hazırladığı karma fonlar ise eğer başarılı yatırım araçlarının harmanlanmasından oluşuyorsa dengeli getiri sunar. Bu noktada bankalara beraberçalışan sigorta şirketlerinin avantajı olabilir.

Bes hayatımıza geç ve maalesef yaşan sigortalarında yapılan hatalar nedeni ile önyargılarla girmiştir. Gelinen noktada ise katedilen yol çok önemlidir. Enflasyon etkisi yüzde onların altına düştüğünden yıllara göre kazançlar daha net görülmekte ve bireylerin, geleceğe dönük düşüncelerinde getirisi ile artık önemli bir yer tutmaktadır. Ertelenirse yapılmayacak birşeydir. Bşlandığında ise emeklilik maaşı veya ikramiyenize destek olacağından bir an önce kaynak ayrılması gerekir.

Getirisi enyüksek tutar, sistemde en uzun kalandır. Ayrıca prim seviyesi ile beraber sistemde kalış süresi çok önemlidir. 20 yıl 50tl oarak ödenen primin getirisi,ekonomik göstergeler değişmezse; üç yıl ayda beşyüz lira yatırmaktan daha fazla olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bir süre yatırdım aklıma yatmadı çıktım anlaşmamız gereği ücret kesintisi olmadı.

giriş aidatı? yönetim kesintisi? cayma bedeli?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yok abi maaş müşterisiydik ;) Sadece vergi kaynaklı 30 lira gibi bir rakam kesildi ama zaten her yatırdığım primden vergi iadesi aldığım için kafa kafaya çıktım.

4. ayda çıktım bu arada.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

"Minumum 10 yıl prim ödenmesi ve 56 yaşına kadar beklenmesidir."

Bu durumla ilgili vakıf emeklilik örneğini gösterdi orada 56 yaşına kadar beklemen gerekiyor.Bizde bu durum yok buraya 10 yıl yazacaz dedi.Acaba bu doğrumudur. 56 yaşı bekleme durumu olmaması ihtimal dahilindemi?

giriş aidatı? yönetim kesintisi? cayma bedeli?

Bu konuda da giriş aidatı yok, yönetim kesintisi olmayacak,cayma bedelide yıllara göre değişen oranla 6. yılda cayma bedeli de yok dedi.

Konular konuştukça aklıma geliyor kusura bakmayın.İlkkez ilgi alanıma girdi sanırım ondan.

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

ben başladım bir bankayla.ayda 100 tl den.

3. aydan itibaren %25 pay eklenecek devletten.bu paydan yararlanabilmem için en az 5 sene devam etmem gerekiyor.başlatırken herhangi bir masraf olmadı (çalıştığım kuruma özel )..

5 seneden önce ayrılırsam 90 tl kesilecek.istediğim zaman artırabiliyorum tabi.istediğim zaman ara verebiliyorum ,ara verdiğimde de içerdeki para işlemeye devam ediyor.unuttuğum birşey var mı bilmiyorum. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Vakti zamanında bende sisteme dahil olmuştum,5 yıldan önce vazgeçtiğim için baya bir kesinti yapmışlardı. Ödediğim miktar 500 tl olması gerekirken biriken param 473tl idi:) 5 ayda iyi bir zarar..Çeyrek, dolar, euro biriktiriyorum artık..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2013 Ocaktan sonra

25 TL tek BES e eklenecek (24 ay boyunca iptal edilirse geri alınacak)

2 veya daha fazla BES varsa, birleştirilemeyecek, birisinden çıkılırsa, diğerine 25 TL katkı verilmeyecek (24 ay boyunca)

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Konudan ne kararı çıktı acaba tam olarak anlayamadım.

Bazı arkadaşlar olumsuz bakıyor bazıları olumlu 200 tl ile Aegon bireysel emekliliğe girmek mantıklımı.

Pazartesi günü tekrar gelecekler.

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Bazı arkadaşlar olumsuz bakıyor bazıları olumlu 200 tl ile Aegon bireysel emekliliğe girmek mantıklımı.

sistem güzel tavsiye ederim BES leri aylık ödemeleri hiç gözünüze görünmeyecek kadar düşünürseniz,aylık bütçeyi zorlamaz daha doğru olur daha faydalı olur kannatindeyim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bes in angi bankaya bağlı olduğu aşırı önemli de değil de yeni bir firma ise, eskiye yönelik getiri raporu sunamaz? aslında hepsinde yatırım araçları aynı, seçeceğiniz plan önemli

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Zaten kesin bir karar beklmeyin derim. Ama Evren bey'in yorumları çok doğru ve bu bilgiler ışığında karar vermelisiniz. Kişisel bilgilerimi aşağıda paylaşıyorum.

2003 (yanlış hatırlamıyorsam) yılından itibaren dahil olduğum sistemin kurallarını ve mekaniğini iyi bilirseniz çok önemli bir avantaj olarak görüyorum.Standart birinin bu sistemde elde edilen %25 finansal kazanca ulaşma şansı yok. Finansal piyasalardan anlayan biriyseniz, doğru fon yönetimi ile getirisini artırmanız mümkün. Maksimum getiri için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bir kısmı yukarıda ifade edilmiş olmakla birlikte toparlamış olurum belki;

1-) 56 yaşına kadar prim ödemelisiniz.

2-) En az 10 yıl ödeme yapmalısınız.

3-) Sistemde ilk yıllarda ödeyeceğiniz yüksek primlerin yatırımınıza faydası daha yüksektir.

4-) Devletin sağladığı %25 vergi avantajı, aylık bürüt askeri ücreti geçmeyen prim bedelleri kadar uygulanır.

5-) Sigorta şirketlerine göre değişim gösterebilse de, yıllık fon değişikliği hakkınız sınırlıdır. (4'den aşağı olanları tercih etmemek yerinde olur.)

Bu sisteme hangi düşüncelerle katıldığımı aşağıda iletiyorum:

1-) Mezarda emeklilik hepimizin yüzleşmesi gereken bir konu. Daha doğrusu zaten emekli olamayacağız ama gelir seviyemizi koruma şansımız yok. En azından daha erken emeklilik getiriyor. Gerçi adı emeklilik olsa da SGK ile karıştırılmamalı. Ömür boyu ödeme kavramı söz konusu değil. Toplu ödeme tercihi daha doğru bir seçenek.

2-) Finansal getirisi gayet iyi. Bu performans standart biri için çok mümkün değil. Torunlara anlatılan arsa yatırımı v.b. imkanlar gerçekleştirilmezse.

3-) Takriben çocuklarımın üniversite ya da evlilik dönemlerinde ihtiyaç duyacağım önemli bir getiri anlamına gelecek.

4-) Finansal piyasaların günlük takibinden uzak kalacağınız için hata yapma şansınızı azaltıyor.

5-) Devletin uzun vadeli borçlanma ihtiyacına çözüm oluyor. Ekonomideki dalgalanmaları azaltıyor.

6-) Dönemsel olarak fon yönetimi desteği ile kazancınızı arttırma şansı veriyor.

7-) Kümülatif vergi matrağı üzerinden vergi kazancı verdiği için yılın ilk ayları daha az, sonlarına doğru artan bir getiri elde ediyorsunuz. Bu getiri net maaşınızın daha sabit bir değer olmasına destek oluyor. :) Yeni kanun ile fark olabilir ama planlama açısında faydalı oluyordu.

BES sisteminde yer alan FON yönetimi yaklaşımınız da çok önemli. Risk algısı ve primini yönetmek de gerekiyor. Max. 3'er aylık periyotlarla piyasa getiri anketleri v.b. göstergeleri, finansal piyasalarda önde gelen şirket raporlarını okuyarak dağılımı planını değiştirmek gerekiyor. Tüm piyasalar belirli dönemlerde kazandırırken, sonrasında kaybettiriyorlar. Önemli olan trendi takip ederek kazandıran piyasalara yönetim yapabilmek. Bu takibi yapmazsanız, yıllık tl faizi ile benzer getiriler elde edeceksiniz şeklinde düşünmek doğru olur. Eşimle her iki örneği son 8-10 yıl için yaşadık. Toplam ödenen prim eşim için 4 birim olmuş ve fon değeri 6 birim'e ulaşmış. Ben 4,5 birim kadar prim ödemişken 8.2 birimlik fon büyüklüğüne ulaşmışım. Aramızdaki fark takip. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Bilgiler için çok teşekkür ederim.Forumdaki arkadaşların verdiği bilgilerle birlikte 200 tl ile bu yatırıma başlıyorum.

Çok teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir

tasarruf yapamayanlar için her ay düzenli para kesildiği için iyi olabilir belki ama, sonuçta 10 yıl gibi uzun bir süre çıkmaman gerekiyor vs. vs.

bireysel emeklilik sisteminin içeriğide genelde b tipi fonlardan oluşuyor. onun yerine kendi yatırımını kendinde yapabilirsin. sonuçta bu sistemden en karlı çıkan banka oluyor herzaman olduğu gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

tasarruf yapamayanlar için her ay düzenli para kesildiği için iyi olabilir belki ama, sonuçta 10 yıl gibi uzun bir süre çıkmaman gerekiyor vs. vs.

bireysel emeklilik sisteminin içeriğide genelde b tipi fonlardan oluşuyor. onun yerine kendi yatırımını kendinde yapabilirsin. sonuçta bu sistemden en karlı çıkan banka oluyor herzaman olduğu gibi...

Teoride katılıyorum. Pratikte tasarrufunu kendi yapabilen ve iyi değerlendirebilen kişi sayısı çok çok az. A tip fonlarda var sonuçta. Ki her zaman A tipi fonlar fonun ağırlığını oluşturmamalı. Gelirim en düşük olduğu askerlik dönemimden (asteğmen) başlayarak, gelir artışı ve kişisel tasarruf grafiği çıkarsak birbirlerine çok tezat olduğunu söyleyebilirim. Açıklaması güç ama oransal olarak en düşük gelir dönemimde en yüksek birikim yapabiliyordum. :) Konu ne kadar kazandığından çok nasıl harcadığın ve öncelik verdiğin ile ilgili.

Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir

bes'de banka her ay düzenli para kestiği için zorunlu yaptırım yapılmış oluyorki bence bu sistemin tek avantajı.

aynı disiplini kendiniz için uygulayabilirseniz fon, devlet tahvili, altın hesabı vs. aynı miktarlarda biriktirebilirsiniz.Ki bu durumda biriktirdiğiniz

bu parayı acil durumlar karşısında istediğiniz kadarını çekebilir, yatırımınıza devam edebiliriniz. İpler tamamen sizin elinizde. Bu da bunun avantajı. Seçim sizin. .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

BES değerlendirilebilecek finansal gelecek planlarından sadece biri. Zaten hepsini burada değerlendirmek vergi avantajı açısından da doğru olmaz. Zorunlu yaptırım ve çekebilme rahatlığı v.b. gibi beklentiler sepet olarak planlanması gerekir. Elbette sepet %100'de olabilir. Bu durumda beklentilerden biri riske ediliyor anlamına gelecektir.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bende bu konuda birtürlü karar verememiş birisi olarak sürekli erteliyorum bu işi.Ama ufaktanda olsa girmekte sanırım fayda var sanırım.Ama birsürü sistem var sonuçta seçmek zor gibi.Yada hepsi aynı mı acaba.Bu firmalar içinde de iyisi kötüsü var mı ? Yoksa belirli bir isime sahip herhangi biri olabilir mi.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Bende bu konuda birtürlü karar verememiş birisi olarak sürekli erteliyorum bu işi.Ama ufaktanda olsa girmekte sanırım fayda var sanırım.Ama birsürü sistem var sonuçta seçmek zor gibi.Yada hepsi aynı mı acaba.Bu firmalar içinde de iyisi kötüsü var mı ? Yoksa belirli bir isime sahip herhangi biri olabilir mi.

Başlanması ama başlangıcın yüksek primlerle olmasından yanayım. Örneğin hayal gibi olsa da %25 vergi avantajını sonuna kadar kullanmak adına hedefler koymak iyi olur sanırım. Ufak başlamak zamanla birikimin küçük gözlenmesi ile motivasyonu da düşüren bir konu. Aslında oransal olarak getiri moral bozmayacaktır ama vadenin uzunluğu zaten zorlu bir süreç. Algılamak, ve doğru aksiyonlar alabilmek adına ilk yıl küçük bedellerle deneme süresi de olabilir tabi. Hayat sigortası tadında kötü sonuçlar vermemesi adına gecikmeden ve yüksek primle ulaşmak ve ileri ki dönemlerde, yeni önceliklerle daha sınırlı prim ödemesi ile sonlandırmak daha doğru bir yaklaşım bence.

Çok fazla firma var gerçekten. Fon performansları yayınlanıyor. Bir fikir verecektir. Piyasada yer alan fonların %75'i bence beklentiyi vermediler. Ek olarak vadenin uzun olması adına köklü firmalar daha doğru bir seçim olacaktır. Yine de BES sigortanızı firmalar arasında taşıyabiliyorsunuz. Hesap açma ve sigorta işletme maliyeti gibi bazı oransal ücretleri en düşük olanlara bakma yerinde olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

"Minumum 10 yıl prim ödenmesi ve 56 yaşına kadar beklenmesidir."

Bu durumla ilgili vakıf emeklilik örneğini gösterdi orada 56 yaşına kadar beklemen gerekiyor.Bizde bu durum yok buraya 10 yıl yazacaz dedi.Acaba bu doğrumudur. 56 yaşı bekleme durumu olmaması ihtimal dahilindemi?

Bu konuda da giriş aidatı yok, yönetim kesintisi olmayacak,cayma bedelide yıllara göre değişen oranla 6. yılda cayma bedeli de yok dedi.

Konular konuştukça aklıma geliyor kusura bakmayın.İlkkez ilgi alanıma girdi sanırım ondan.

O satışı yapmaya çalışan arkadaşı egm'ye (emeklilik gözetim merkezi) şikayet edin.. Bu tipler yüzünden bugün hala BES'e ön yargılı davranılıyor..

Bireysel emeklilik birikim yapabilmek için güzel bir yoldu şimdi dahada güzel bir yol oldu.. Önceden anaparadan kesinti vardı şimdi sadece getiri üzerinden kesinti yapılıyor yani vadeli hesaptan farkı yok (kesinti anlamında)..

Garanti Emeklilik'ten 2 adet

ERGO Emeklilik'ten 1 adet sözleşmem bulunmakta..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...