İçeriğe Yönlendir

Aegon Bireysel Emeklilik

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Akan Belen

Bence de kendim birikim demekle olmuyor bu iş.En azından benim için öyle.En iyisi biryerden başlamak sanırım.Bu konuda deneyimli arkadaşlar fikir verirse aslında güzel olur.Şirket seçmek oldukça zor bir durum.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

En basit hesap ile şunu yapın,

1-Kaç senedir çalışıyorsanız bunu ay olarak hesaplayın..

2-Aylık ortalama kaç para kazandıysanız bunu çalıştığınız ay sayısı ile çarpın..

3-Toplam kazandığınız paranın şuan ne kadarı kenarda bunu kenara yazın..

Eğer sonuç 0 ise yanlış yoldasınız :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

1. O iş hikaye...

2. BES'e girmek en iyisi. Zaten burada da onu diyoruz.

Zaten BES de hangisi ama :D

En basit hesap ile şunu yapın,

1-Kaç senedir çalışıyorsanız bunu ay olarak hesaplayın..

2-Aylık ortalama kaç para kazandıysanız bunu çalıştığınız ay sayısı ile çarpın..

3-Toplam kazandığınız paranın şuan ne kadarı kenarda bunu kenara yazın..

Eğer sonuç 0 ise yanlış yoldasınız :D

Hesap çok iyiymiş valla.Ben o zaman kesim yanlış yoldayım :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. O iş hikaye...

2. BES'e girmek en iyisi. Zaten burada da onu diyoruz.

1. yönetim gideri adı altında paramı alan yöneticilerden daha iyi yönetiyorum , onu ne yapcaz

2. BES çok iyi ama planları başı boş bırakmamalı

Yorum bağlantısı

BES ile Yaşam sigortasını aynı kefede değerlendirmek yanlıştır. En önemlisi Bes bir yatırım aracı değildir. Ancak devletin sunduğu avantajlarla, vergi açısından en kazançlı birikim yöntemidir.

Türkiye'de yakın gelecekte çalışan kişi sayısından fazla emekli olacağı hesap edilmektedir. Bes'in 2003 yılında ilk poliçesinin dzenlenmesinde aslında bu yolda atılan dev bir adım var. Çalışan kişinin azalıp, emekli sayısının artması devletin sorumluluğundaki sosyal güvenlik sisteminin gün gelip çökmesi demektir. Avrupa ülkeleri, yaşlanacak nüfuslarını önceden öngörebildikleri için bu sistemi yıllar önce kurmuşlar ve geliştirdikleri kadar güncellemişlerdir. Yani Bes aynı zamanda sosyal sorumluluk projesidir. Çalışan bireylerin kendi sorumluluklarını üstlenmek için bu yola başvurduklarında, aynı zamanda gelecek nesiller için daha adaletli bir sosyal güvenlik sistemi bırakacaklar. Ya da çalışan nüfusu arttırmak için daha çok çocuk sahibi olmak alteratiftir. Ancak yeme, barınma ve çalışma şartları düşünüldüğünde, dünya ile beraber bu kaynaklar kıt olduğu için, en uygun çözüm, kişnin çalışırken, geleceği için birikime yönlen(diril)mesidir.

Sistem ile ilgili merak edilenler aşağıda;

http://www.egm.org.tr/?pid=480

Emeklilik şiketleri arasında fark var ya da yok demek subjektif olur. Sadece yıllara göre fonlarına kazandırdıklarına bakıp yorum yapılabilir. Ya da güven vermesi açısından geçmişine, bağlı olduğu holding ya da bankalara. Sonuçta başlangıç için kritik nokta sigorta şirketi değil, bir bütçe ayırmaya kendini hazırlayabilmektir. Satış konusunda deneyimim, karar verdiğiniz anda yaptırmazsanız, bir daha aklınıza geldiğinde aradan bir gün bile geçse kararınızı uygulamaya geç kalmışsınız demektir. Bir gün burda iyimser bir süreç. Süreli yatırımın sonunda beklenti bol kazanç ise; kaybedilen her gün kendiniz için zarardır.

Hasan Bey ve Fatih çok güzel noktalarda, hem mantığı hem de işleyişi anlatmışlar. İnşallah bu konu bir farkındalık yaratır, herkes için yeni bir başlangıç olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bu konuda bir örnek plan çıkarılabilir mi acaba?

Yani şu tarihte şu kadar miktar para ile BES'e başlanıp, şu tarihe kadar şu ödemeyle, şu kadar senede, şu kadar maaş veya toplu para alınabilir diye.

Yada böyle bir örnek plan yapılmış internet sitesi bulunur mu?

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

1. yönetim gideri adı altında paramı alan yöneticilerden daha iyi yönetiyorum , onu ne yapcaz

2. BES çok iyi ama planları başı boş bırakmamalı

1-Yönetim gideri katkı payı üzerinden devlet tarafından belirlenen %8 e kadar alınabilirken sektörde maksimum %6 uygulanıyordu.. (Sistem değişmeden önce ve hiç bir kurumsal planı olmayanlar için).. Şimdi %2 lere kadar düştü.. Banka kanallı yapılan sözleşmelerde k.kartı ile ödediniz ise katkı payı üzerinden %1 bonus veriliyordu.. Vergi iadesi alındığında ise yönetim gideri devede kulak kalıyordu.. Misal 100 TL yatırdım, %6 sı yönetim gideri olarak kesildi 94 TL. yatırıma gitti, %1 puan ile 1 TL geri geldi cebimden çıkan tutar 99 TL. oldu.. Vergi dilimim %27 idi 27 TL. geri aldım cebimden çıkan para 72 TL. oldu fakat yatırıma 94 TL. gitti.. Yani her türlü daha getiri bile hesaba dahil edilmeden 22 TL. kar ettim.. Şeklinde yorumlanabilir.. Bu da 100 TL de 22 TL şeklinde düşünülür ise %22 daha getiri sağlamadan kazandım demektir.. Şayet parana her ay minimum %22 kazandırabiliyorsan maslakta hiç boşuna vakit kaybetme Çağlar abi :D

Bu mudur yani? DcMwq.png

iyi senaryo ve kötü senaryo hazine tarafından belirlenmiş rakamlar.. Şirket getirileri daha yüksek..

Hesapta emekliliğe kadar 200 TL. yatırdığını varsayıyor ve sana şuanki alım gücü ile 182.000 yada 98.000 olacağını söylüyor.. tutar farklı olabilir ama alım gücü aynı kalır şeklinde düşünebilirsin..

Not:BES ile ilgili ticari bir kaygım yoktur.. Örnekler Garanti üzerinden gitti ama Garanti ile de müşterisi olmam dışında bağım yoktur..

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran
(düzenlendi)

O satışı yapmaya çalışan arkadaşı egm'ye (emeklilik gözetim merkezi) şikayet edin.. Bu tipler yüzünden bugün hala BES'e ön yargılı davranılıyor..

Bireysel emeklilik birikim yapabilmek için güzel bir yoldu şimdi dahada güzel bir yol oldu.. Önceden anaparadan kesinti vardı şimdi sadece getiri üzerinden kesinti yapılıyor yani vadeli hesaptan farkı yok (kesinti anlamında)..

Garanti Emeklilik'ten 2 adet

ERGO Emeklilik'ten 1 adet sözleşmem bulunmakta..

O halde satışı yapmaya gelen kişi yalan söylüyor.

56 yaşına kadar bekleyeceğiz yani.

E yarın gelecek neleri sormam lazım acaba?

Birde adam çok hızlı konuşuyor dediklerini notta alamıyorum. Daldan dala atlıyor. :)

tarihinde Muharrem Ersin Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Birde adam çok hızlı konuşuyor dediklerini notta alamıyorum. Daldan dala atlıyor. :)

Oryantasyon eğitimi ve sonuçları bunlar işte :)

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

O halde satışı yapmaya gelen kişi yalan söylüyor.

56 yaşına kadar bekleyeceğiz yani.

E yarın gelecek neleri sormam lazım acaba?

Ben buraya 10 yıl yazıyorum vs. gibi bir durum söz konusu değil TÜM emeklilik şirketleri aynı hükümlere tabi..

Sistem 10 yıl öde 56 yaşta emekli ol mantığına tabi.. Ama istediğiniz her an sistemden çıkmak mümkün..

Sormanız gerekenler:

1-Giriş aidatı var mı? Varsa ne kadar?

2-Yoksa erken çıkışa mı ertelenmiş?

3-Planınızın yönetim gider kesinti oranı nedir?

4-Sözleşmeyi yaptıracağınız şirketin fon işletim gider kesintileri ne kadardır?

5-Fon performansları,2012 Ocak'tan bugüne ve kuruluş itibari ile ne kadar?

Ön bilgi için:

http://www.aegon.com.tr/tr/Ana-Sayfa/Urun-ve-Hizmetler/Bireysel-Emeklilik-Urunleri/Bireysel-Emeklilik-Fonlar/Fon-Performanslar/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ben buraya 10 yıl yazıyorum vs. gibi bir durum söz konusu değil TÜM emeklilik şirketleri aynı hükümlere tabi..

Sistem 10 yıl öde 56 yaşta emekli ol mantığına tabi.. Ama istediğiniz her an sistemden çıkmak mümkün..

Sormanız gerekenler:

Ön bilgi için:

http://www.aegon.com...-Performanslar/

Fatih soruları yazmışsın güzel de.Bunlara verilen cevaplar nasıl olmalı yada nasıl olmalı birde onu yazıverseydin :)

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Fatih soruları yazmışsın güzel de.Bunlara verilen cevaplar nasıl olmalı yada nasıl olmalı birde onu yazıverseydin :)

parayıda ben yatırayım mı :D

diğer şirketlerle karşılaştırma yapmak hem sistemi öğretir hemde ürünü :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Sormanız gerekenler:

Ön bilgi için:

http://www.aegon.com...-Performanslar/

Teşekkürler.Yarın bi soralım bakalım.Ne cevaplar alıcaz.Anlamadığım 10 yılda epey idaalıydı.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Teşekkürler.Yarın bi soralım bakalım.Ne cevaplar alıcaz.Anlamadığım 10 yılda epey idaalıydı.

Bireysel emeklilik yaptırıyorum diye birikimli hayat poliçesi yapmayın.. Evrakları inceleyin..

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Bireysel emeklilik yaptırıyorum diye birikimli hayat poliçesi yapmayın.. Evrakları inceleyin..

Evet belkide bunu bize bireysel emeklilik diye sundu gelen şahıs.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Arkadaşlar bende gerek kenara koymaya çalıştığım üç-beş kuruşu faizsiz işlem yapan bir kuruma yatırıp hem hırsızlık vb. karşı korunmasını sağlamak ve eğer mümkünse de faizsiz işlemlerle de miktarı hiç önemli değil değer kazanmasını sağlamaktır ki bu tali amaçtır bunun yanında ayrıca uzun süredir bu sistemi (BES)araştırıyorum ancak herkes olumlu ve olumsuz bir çok yorum yaptığından ve bu işlerden pek anlamadığımdan karar veremedim ve çok tereddütlüyüm. Benim öncelikle kriterim bu işlemlerin faizsiz olup olmayacağıdır. Yani bu işi tam anlamıyla faizsiz yapan kurumlar var mıdır veya yaptıklarını iddia eden (eski isimleriyle özel finans kurumlarının) kurumların dedikleri doğru mudur yoksa bir aldatmaca mıdır? Ben diyanete sordum gelen cevap şu: (Kâr payı esasına dayalı olarak çalışan birikimli hayat sigortası ile bireysel emeklilik tasarruf ve yatırım sistemi, yatırılan primler dinen helal olan alanlarda değerlendirilmesi durumunda caizdir. Aksi takdirde caiz değildir.

Buna göre, yatırılan primlerin tamamı veya bir kısmı faizli devlet tahvili, bono, repo ve alım satımı haram olan mallar üzerinde ticaret yapmak gibi dinen helal olmayan alanlarda değerlendirilen birikimli hayat sigortası ile bireysel emeklilik sistemi caiz değildir.)

Bu şartlarda uygulama yapan bir kurum var mıdır varsa ben nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda özellikle bilgi sahibi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim...

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Recep Bey bes te faizsiz fonlar mevcut.. Detaylari daha sonra yazarim. Telefondan girdim suan..

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Recep Bey bes te faizsiz fonlar mevcut.. Detaylari daha sonra yazarim. Telefondan girdim suan..

Teşekkür ederim merakla vereceğiniz bilgileri bekleyeceğim zaten artık bende netten çıkacağım nasipse yarın okurum inş.

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Teşekkür ederim merakla vereceğiniz bilgileri bekleyeceğim zaten artık bende netten çıkacağım nasipse yarın okurum inş.

asya emekliliği bir inceleyin bence

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Kurumun çalıştığı bankadan sürekli arıyorlar.

10 yıl boyunca sürekli yatırsam 56 yaşında mı emekli edecekler yoksa 10 yıl süresini doldurunca mı maaş almaya başlıyacaz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araba yerine otomobil yazınca, ürün değişiyor mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...