İçeriğe Yönlendir

Aegon Bireysel Emeklilik

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Ersen Tapan

3 ay önce 300 tl ile biz de başladık.. Eşimin şirketinin statüsünde olan işletmeler için cazip bir kampanya vardı.. Hayırlısı.

En iyi tasarruf zorunlu yapılan.. Öbür türlü ne biriktirdiğinizi bilemiyorsunuz..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mevcut sistemde;

Kâr payı oranı = Faiz

Bu sistemde faizden ayrılabilmek imkansız.

Abi ben de senin gibi düşünüyorum ama bununla ilgili çok büyük tartışmalar çıkıyor. Kâr payı <> faiz diyorlar. Çünkü kâr payında mal alıp satılarak kâr elde edilir. Burada her yıl aynı kar oranı olmamalı. Bir yıl az bir yıl çok olabilir. Ama battığı zaman devlet kapısında sürünülmemeli (Örneğin İhlas holding) İşte ozaman hakiki kâr ortaklığı olur.

Hatta bankanın evi alıp sana taksitle vermesi gibi bazı özel durumlar da var. Neyse bunu bir ara görüşürüz.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Bugün eşimle birlikte bireysel emeklilik üyeliğimizi başlattık, hayırlısı olsun inşallah. :good1:

Aylık 200 TL + % 25 devlet baba. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

araba yerine otomobil yazınca, ürün değişiyor mu?

Burada dikkat edilmesi gereken nokta faizsiz fon içeriği abi..

Faizsiz fonlar genellikle altın fonları,katılım endeklerine uygun hareket eden hisse senetleri ve sukuk(islami finansman bonosu) ve benzeri faizsiz enstrümanlara yönelerek faizden arındırılıyor..

Hatta bir ara bende diyanetin BES ile ilgili yayınladığı bir fetva da vardı..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her ay 20 200 hatta 1 TL ile bile İşbank atm den hisse senedi de alınabilir, gr. altın ile fonda alınabilir, doğru şirket / yatırım enstrümannı ile BES lerin üstüne de katlanabilir de, devamlı takip ister zaman ayırmak ister, başlayacak olan %25 katkı da cezbedici.

Türkiye nin bir eksiği de "Yatırım Uzmanı" olmamasıdır, yurtdışında serbest muhasebeci benzeri sistemle çalışan uzmanlar vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

Kurumun çalıştığı bankadan sürekli arıyorlar.

10 yıl boyunca sürekli yatırsam 56 yaşında mı emekli edecekler yoksa 10 yıl süresini doldurunca mı maaş almaya başlıyacaz.

arka arkaya 10 yıl aralıksız yatıracaksın ya da sadece 10 yıl yatıracaksın diye birşey yok Mert.. Önemli olan sisteme 120 ay katkı payı yatırmış olmak..

Sistem gereği 10 yıl ve 56 yaş.. 10 yıl ödersen 56 yaşında emekli olabilirsin..

Örnek:

-30 yaşında başladın 40 yaşına kadar ödedin,tek kuruş yatırmayıp 56 yaşını bekleyebilirsin..

-30 yaşında başladın 35 yaşına kadar yatırdın 51 yaşında tekrar başladın 56 da emekli olabilirsin..

-30 yaşında başladın 56 yaşına kadar yatırıp 56 yaşında emekli olabilirsin..

Her ay 20 200 hatta 1 TL ile bile İşbank atm den hisse senedi de alınabilir, gr. altın ile fonda alınabilir, doğru şirket / yatırım enstrümannı ile BES lerin üstüne de katlanabilir de, devamlı takip ister zaman ayırmak ister, başlayacak olan %25 katkı da cezbedici.

Türkiye nin bir eksiği de "Yatırım Uzmanı" olmamasıdır, yurtdışında serbest muhasebeci benzeri sistemle çalışan uzmanlar vardır.

Yatırım ile ilgili hiç birşey bilmediğimi düşün?

Misal hisse senedi için stop loss,hedging vs. hepsinden bi haberim mesela :)

Bu sistemin en güzel yanı %25 devlet desteği ile + pozisyonda başlamak ve küçük tutarlar ile tasarruf yapabilmek..

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bono dendi mi, faiz içindedir, havdan gelmeeycek ya her yıl artan melağ?

Yatırım ile ilgili hiç birşey bilmediğimi düşün?

zaten her mudi birşeyler bilse, çok fena çöker sistem :sihirbaz:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

bono dendi mi, faiz içindedir, havdan gelmeeycek ya her yıl artan melağ?

Çağlar abi Araplar'da sukuk sak'ın çoğulu,sakta sertifika şeklinde geçiyor,ama biz islami finansman bonosu diye çevirerek kullanıyoruz..

Yukarıdaki senaryoda, ne kadar emekli maaşı bağlanır? Kaç ay boyunca alınır?

Sefa abi bu tamamen getiri ve kişinin tercihine göre değişir..

Bunun için bişey söyleyemem.. Söyleyenede inanma zaten :) Sadece ne kadar uzun süre yatırıp içerdekini arttırırsan o kadar yüksek maaş alırsın..

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Hayırlı olsun kardeşim sizin için bir ara vakıfta özel kesintisiz planlar vardı nereden yaptırdın?

Yapı Kredi'den yaptırdım, giriş masrafı yok, aylık gider masrafları %1 (yanlış yazmamışımdır umarım) şeklinde söylediler. Yapı Kredi ile yaklaşık 7 yıldır çalışıyorum sıkıntı yok aramızda, kredi kartından tahsil edilecek her ay. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Yapı Kredi'den yaptırdım, giriş masrafı yok, aylık gider masrafları %1 (yanlış yazmamışımdır umarım) şeklinde söylediler. Yapı Kredi ile yaklaşık 7 yıldır çalışıyorum sıkıntı yok aramızda, kredi kartından tahsil edilecek her ay. :)

Fonlarınla ilgili arada Evren abinin başını ağrıt takip et :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Fonlarınla ilgili arada Evren abinin başını ağrıt takip et :D

Bak bunu iyi dedin Abi. :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

56 yaşından sonra şok yaşayıp pişman olma olasılığı da var yani? :unsure2:

Allah gecinden versin, vefat etsek birikimimizi eşimize veriyorlar mı? Veya eşe maaş bağlanıyor mu?

Bir de, bağlanan maaş zaman sınırlı mı yoksa ölene kadar mı?

Bi an kendim satıyo muşum gibi geldi :D

Gelirinden düzgün bir tasarruf ayırırsan 56 yaşında şok yaşamazsın zaten getirileri emeklilik şirketinden bağımsız olarak takasbank üzerinden de takip edebiliyorsun..

56 yaşında şirket ile oturup anlaşma yapıyorsun,hatta diyelim ki a şirketinden emekli oldun b ile gidip onunla da masaya oturabiliyorsun..

Diyelim ki içeride 200.000 TL birikimim var, bana 50.000 TL.sini ver geri kalan üzerinden maaşa bağla..

Bana paramın tamamını ver..

Bana ödeme yapma ömür boyu (yanılmıyorsam 105 yaş) maaş bağla..

Bana 20 sene maaş ver ama bana bişey olursa paramı toplu olarak şu kişiye ver ya da şu kişiye maaş ödemeye devam et vs. gibi çeşitli alternatifler mevcut..

Maaşın tutarı içerideki birikimle alakalı..

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Tarsim çok avantajlı diye konuşuluyordu ama sistem tam böyle mi yoksa farklı mı bilmiyorum?

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

Tarsim çok avantajlı diye konuşuluyordu ama sistem tam böyle mi yoksa farklı mı bilmiyorum?

Tarsimle ne alakası var yine konuyu okumadan daldın di mi :D

Tarsimin avantajı çıkan sigorta priminin yarısını devlet ödüyor.. :flowers:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Tarsimle ne alakası var yine konuyu okumadan daldın di mi :D

İleti no : 5 :D:p

Yok ya bu bireysel emeklilik muhabbeti dönerken konuşuluyordu adı tarsim olmayabilir tam emin değilim ama tarımla ilgili birşeydi.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

İleti no : 5 :D:p

Yok ya bu bireysel emeklilik muhabbeti dönerken konuşuluyordu adı tarsim olmayabilir tam emin değilim ama tarımla ilgili birşeydi.

Tarım sigortaları,tarsim :) iletiye yazmıştım ama karambole gitmesin,avantajı tarsimde çıkan primin yarısını devlet karşılıyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Bana ödeme yapma ömür boyu (yanılmıyorsam 105 yaş) maaş bağla..

Bana 20 sene maaş ver ama bana bişey olursa paramı toplu olarak şu kişiye ver ya da şu kişiye maaş ödemeye devam et vs. gibi çeşitli alternatifler mevcut..

Bu 2 alternatif yoktu. Daha doğrusu son kanun değişikliği öncesi, bu anlaşmayı Hazine ile sigorta şirketleri yapmadığı ve emeklilik tanımı kullanıldığı için davalar açıldı. Masraf ödemeden sistemden ayrılanlar oldu. Şu an durumu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Bu 2 alternatif yoktu. Daha doğrusu son kanun değişikliği öncesi, bu anlaşmayı Hazine ile sigorta şirketleri yapmadığı ve emeklilik tanımı kullanıldığı için davalar açıldı. Masraf ödemeden sistemden ayrılanlar oldu. Şu an durumu bilmiyorum.

Ne demek istediğinizi anlamadım desem?

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Aşağıdaki link anlatmak istediğim konuyu açıklıyor. Yeni kanun bu açıkları kapatmış oluyor anlaşılan.

http://ekonomi.haber...k-maasi-geliyor

105 yaş sınırını kaldırmak için yani işten emekli olmuş gibi olması konusunda düzenleme yapılmasından bahsediyor sanırım.. çünkü öncesinde ömür boyu kasıt 105 yaştı diye hatırımda kalmış..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...