İçeriğe Yönlendir

Arka Cam Kırılması

Alper Aydoğan

Recommended Posts

Alper Aydoğan

Meraba arkadaşlar aracımın yanına geldiğimde arka cam tuz gibi kırılmış cam filmi olduğu için dağılma yapmamış..Baktığımda hiç bir belirti göremedim kırılmasına ait direk saniyede cam ustasına götürüp tamir yaptırdım.Araç aradan 2 gün geçtikten sonra farklı yerde yine arka camı kırılmış aynı şekilde böyle bir şey başına gelen var mı?

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

havalar la alakalı olabilme ihtimali varmı veya araçınız içinde birşey unutuyorsun ?

Yorum bağlantısı
Alper Aydoğan

Bence kasıt var..Durduk yere kırılacağını sanmıyorum.

Kasıt dediniz ama belirti yok kırılmasına dair 2 gün arayala farklı yerlerde olaması kasıt ihtimalini ikinci kırılmadan sonra düşürdü bende cam rezistansı agrızası aklıma geliyor ama

havalar la alakalı olabilme ihtimali varmı veya araçınız içinde birşey unutuyorsun ?

Aracım ankarada havalarla alakalı olabir belkı ama yeni camında kırılması bıraz düsündürücü bakalım fırsat bulum sanayıye götürdüğümde sorunu bulursak paylaşırız.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben şimdiye kadar durduk yere bu şekilde kırılan camla hiç karşılaşmadım.Yalnız bir tanıdığın başına gelmişti..Arka cam dağılmıştı.O da sebebini öğrenemedi.1-2 hafta sonra aracın içinden soda şişesi çıktı.Koltuğun altına kaçmış..O zaman anladı şişe atmış olduklarını.

Yorum bağlantısı
Alper Aydoğan

Ben şimdiye kadar durduk yere bu şekilde kırılan camla hiç karşılaşmadım.Yalnız bir tanıdığın başına gelmişti..Arka cam dağılmıştı.O da sebebini öğrenemedi.1-2 hafta sonra aracın içinden soda şişesi çıktı.Koltuğun altına kaçmış..O zaman anladı şişe atmış olduklarını.

Benim aracımda cam filmi oldugu için dagılma yapmamış cam üzeinde kalıyor iki kırılmadada.Bu olay cok bilinmeyenli denklem gibi

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim aracımda cam filmi oldugu için dagılma yapmamış cam üzeinde kalıyor iki kırılmadada.Bu olay cok bilinmeyenli denklem gibi

Anladım sizde film var ancak yine de ben kasıtlı olabileceğini düşünüyorum.Çünkü soğuk havadan yada rezistanstan dolayı böyle bir şey olmaz.

Yorum bağlantısı
Alper Aydoğan

Anladım sizde film var ancak yine de ben kasıtlı olabileceğini düşünüyorum.Çünkü soğuk havadan yada rezistanstan dolayı böyle bir şey olmaz.

Kasıt varsa baya bir kasıtlı yapılmış :angry: farklı yerlerde kırılması.

Sağolun iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kasıt varsa baya bir kasıtlı yapılmış :angry: farklı yerlerde kırılması.

Sağolun iyi forumlar...

Geçmiş olsun..Farklı cevaplarda gelecektir.Benim aklıma gelen cevap bu yönde..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Pardon :) araç sedan değilmi, aklım hep bizim araçalrda, bagaj kapağı diye düşündüm direk, yinede durup dururken kırılması ilginç, cama değen bir şey olmasın, esneme zor ama o da olabilir, ilginç bir durum.

Yorum bağlantısı

Taksicilik yaptğım dönemde başıma gelmişti. Gözümüzün önünde oldu, park halindeyken aracın camı tuz-buz oldu.

Temperli camlar normal cama göre çok dayanıklıdır ama kırılacak kadar darbe aldığında ise çatlamaz, iyice dağılır.

Kendiliğinden kırılmanın sebebinin genelde kasıntı veya aracın kasasındaki bir anormallik nedeniyle, genleşme/büzüşme esnasında camın bir şekilde metalle teması sonucunda olması şeklinde izah edilir.

Yeni takılan camın çabucak kırılmasının da aynı nedenle olabileceğini düşünüyorum. Çünkü silikonla yapıştırma çok dikkat ve tecrübe isteyen bir iştir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İyi de bu cam şimdiye kadar neden kırılmıyordu ? :) Asıl soru bu... Araç kutuplardan çıkıp Türkiye ye gelmedi ki ..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bencede yapıştırmada sorun olabilir, metale değerse kesin patlar zaten, kasma zor ihtimal ama bakılmalı,öncelikle hatalı montaja bakılmalı.

Önceden nasıl olmadı bu kadar dayandı meselesinde ilk aklıma gelen sabotaj, ilk kırılma bence kasti ikinci kırılma hatalı montaj ve silikonlamadan oldu sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

İyi de bu cam şimdiye kadar neden kırılmıyordu ? :) Asıl soru bu... Araç kutuplardan çıkıp Türkiye ye gelmedi ki ..

1. Şimdiye kadar kırılmadığını bilmiyoruz, belki daha önce de kırılmıştır.

2. Bazen duvara, kaldırıma, başka bir araca vb. çarparız ve iner bakarız. Herhangi birşey yoktur, ama göremediğimiz yerlerde deformasyon olmadığı ne malum? Otoparklarda araçlar çarpışan otolar gibi.

3. Arkadaşın aracı 2001 model görünüyor, bu silikonun ömrü, camın bu kadar yıldır genleşip büzüşmesi, camın tutunduğu metalin durumu vs.vs.vs.

4. Suikast işi son ihtimal, arkadaş da zaten öyle görüyor.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Taksicilik yaptğım dönemde başıma gelmişti. Gözümüzün önünde oldu, park halindeyken aracın camı tuz-buz oldu.

Temperli camlar normal cama göre çok dayanıklıdır ama kırılacak kadar darbe aldığında ise çatlamaz, iyice dağılır.

Kendiliğinden kırılmanın sebebinin genelde kasıntı veya aracın kasasındaki bir anormallik nedeniyle, genleşme/büzüşme esnasında camın bir şekilde metalle teması sonucunda olması şeklinde izah edilir.

Yeni takılan camın çabucak kırılmasının da aynı nedenle olabileceğini düşünüyorum. Çünkü silikonla yapıştırma çok dikkat ve tecrübe isteyen bir iştir.

Cam rezistansında kısa devre olup da sürekli ısıtma mı yapıyor da o da kırılmaya mı sebep oluyor acaba !!.

Mükremin bey, size katılıyorum, aynen dediğiniz gibi, geçen gün Konya yolunda kızım kullanırken karşı şerittedn, 106 nın camına taş gelmiş, 2 yerden darbe var kaskodan değiştirelim dediler. Ben de değişim işindeki işçiliğie güvenemediğim için bırakın kalsın gittiği yere kadar gitsin dedim . Bakalım bu soğuk havalarda ısı değişimleri sonucu çatlak büyümezse arabayı satana kadara bu şekilde kullansın. Diğer türlü cam fitilinden su alacak, kalitesiz cam koyacak ışık kırılması yapacak falan, filan diye canım sıkılacak...

Yorum bağlantısı

Cam rezistansında kısa devre olup da sürekli ısıtma mı yapıyor da o da kırılmaya mı sebep oluyor acaba !!.

Mükremin bey, size katılıyorum, aynen dediğiniz gibi, geçen gün Konya yolunda kızım kullanırken karşı şerittedn, 106 nın camına taş gelmiş, 2 yerden darbe var kaskodan değiştirelim dediler. Ben de değişim işindeki işçiliğie güvenemediğim için bırakın kalsın gittiği yere kadar gitsin dedim . Bakalım bu soğuk havalarda ısı değişimleri sonucu çatlak büyümezse arabayı satana kadara bu şekilde kullansın. Diğer türlü cam fitilinden su alacak, kalitesiz cam koyacak ışık kırılması yapacak falan, filan diye canım sıkılacak...

Hikmet bey darbe ön cama geldiyse ve cam temperli değil de lamine ise hiç birşey olmaz, kasıntı yoksa ve çatlak oluşmadıysa öylece gider. Çok zayıf bir ihtimal ama temperli ise anında tuz-buz olurdu, öyle olmadığına göre daha kuvvetli bir darbe gelene kadar bekleyecektir. Tam görüş alanında değilse bence de değiştirmenize gerek yok.

Cam rezistansları kontağa bağlıdır, park halinde iken ısınmaz. Isındığında da camda kırılma riski yaratacak kadar güçlü bir ısıtıcı olmadığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ne yani arabanın içinde soda şişesi cam patlamasına mı sebep olmuş :unsure2:

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Normalde rezistansı açık unutsanız bile otomatik olarak, belli bir ısıdan sonra kendisi devreyi kesiyor zaten, benim şüphem bir arıza olup da sürekli mi çalışıyor acaba! diye ...

Cama dikkatli bakmadığın sürece rahatsız etmiyor, camcının birisi hemen kaskodan değiştirelim, diğer camcı da çatlağın birisi için bir şey diyemem de diğeri için hiç bir şey olmaz, tamire bile gerek yok, demişti.

Düzeltme;her zaman ki gibi kelime hatası

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bir keresinde terminal istikametinden iskitler istikametine giderken Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığını geçer geçmez sol şeritteyken aracımın ön camı patlamıştı. Hiç bir darbe yoktu. Kamyon solluyordum, belki bir taş sıçradı diye düşündüm. Hızım 70-80 km. civarı idi, arkamı kontrol edip frene bastım. Yan aynadan sağımı kontrol ederek iyice sağa yanaşıp durdum. Gözlerim cam kırığı dolmuştu. Cam parçasının girmediği yer kalmamıştı. O gün niye bu ön camlar lamine olmaz diye hayıflanmıştım. Çok şükür artık lamine cam bir zorunluluk.

Ama temperli cam böyle bir şey çok sağlam ve çok kırılgan.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Soda şişesini biri cama fırlatmış tuzla buz etmiş camı,oda koltuğun altında olduğundan görememişler ve kendiliğinden kırıldı sanmışlar :D

Ben kasıt diyorum...

:D :D akşam akşam kendime ne güldüm ya, acıkmışım ben :)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

soda şişesinin camı kırabileceğini sanmıyorum, kırsa bile içeri düşmesi neredeyse imkansız.

Buyurun:

Burada da lamine, normal ve temperli camların kıyaslaması var

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...