İçeriğe Yönlendir

Tarihden Detaylar...

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

34h9kco.jpg

Dünyanın gözbebeği İstanbul'u fethetmiş bir adam ve portresindeki detaylar.

- Elinde gül tutmaktadır Evliya Çelebi'nin anlattıklarına göre, gül peygamber efendimizin temsil etmektedir çünkü gül kokusu peygamberimizin elinin kokusudur..

- Öbür elinde mendil tutmaktadır, o zamanlarda gücü sembolize etmektedir. Aynı zamanda zerafeti.

- Gül tuttuğu elinin baş parmağında çoğu insan yüzük oluduğunu zanneder ama aslında o takılan ZİHGİR'dir. Zihgir o zamanlarda ok atmak için kullanılan bir enstrumandır. Kemankeşler, kullakdıkları yayların telleri ellerini tahip etmesin diye sağ elinin baş parmaklarına zihgir takarlardı ve böylece parmakları zedelenmeden yüzlerce binlerce ok atabilirlerdi.. Bu da Fatih'in bir savaşçı, bir asker olduğunu göstermektedir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Şimdiki hayat çokmu güzel yani....hep yalan dolan,herşey sahte....

O zamanlarda da yalan dolanın babası varmış. Şimdilerde olduğu gibi yani. Sebze, meyveler güzeldir ama o zamanda.

Yemeğine bi zehir haydi köy sandığına. Boğaza bi tel. Zehirli gömlek vs vs.

Yorum bağlantısı

O zamanlarda da yalan dolanın babası varmış. Şimdilerde olduğu gibi yani. Sebze, meyveler güzeldir ama o zamanda.

Yemeğine bi zehir haydi köy sandığına. Boğaza bi tel. Zehirli gömlek vs vs.

Olsun :biggrin: Yine yaşardım...ama bu halimize de şükürler olsun :flowers:

Yorum bağlantısı

Olsun :biggrin: Yine yaşardım...ama bu halimize de şükürler olsun :flowers:

Şükür tabiki. Şimdiki zaman bence çok daha iyi. Hayatın kadı nın dudaklarından çıkan lafa bağlı. Taktığı zaman yandın:)

Yorum bağlantısı

Tarihi yalnızca dizilerdeki gibi sanıyorsunuz galiba. :)

Evimde çok tarih kitabı var. Yavuz Sultan Selim tahta geçene kadar ki boşlukta yeniçerilerin sarayı ve ortalığı nasıl yağmaladıklarını öğrenmek için diziye gerek yok. Sultan Selimin ölümünden sonra Süleyman başa geçene kadar öldüğü saklanmış, yağmalamanın önüne geçebilmek için..... Ayrıca kadı nın iki dudağında adalet dağıttığını dizi değil tarih kitapları söylüyor. :)

Yorum bağlantısı

Bir anket yapsak çoğu kişi o zamana gitmek ister...garanti...... :)

Özellikle ben fatih'in zamanında olmayı çok isterdim....

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bir anket yapsak çoğu kişi o zamana gitmek ister...garanti...... :)

Özellikle ben fatih'in zamanında olmayı çok isterdim....

Geçmişe gidecek olsak gidecek daha güzel tarihler var.

Yorum bağlantısı

Geçmişe gidecek olsak gidecek daha güzel tarihler var.

Konuya istinaden öyle dedim...daha daha eskiye de gitmeyi kim istemez...örnek : peygamber efendimizin zamanları

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
Keşke şimdi de o iki dudaktan çıkan zamanlardaki gibi adalet olsa. Evinizdeki tarih kitaplarında tarihimizin saray yağmalamalarından ibaret olmadığı da yazıyordur elbet. Şimdiki zamanın sevilecek hiçbir tarafını göremiyorum...

Tarihi kitaptan değil Osmanlı arşivlerinden öğrenmek gerek dimi Ahmet'çim ? :)

Yorum bağlantısı

1

Şükür tabiki. Şimdiki zaman bence çok daha iyi. Hayatın kadı nın dudaklarından çıkan lafa bağlı. Taktığı zaman yandın :)

2

Tarihi yalnızca dizilerdeki gibi sanıyorsunuz galiba. :)

3

Evimde çok tarih kitabı var. Yavuz Sultan Selim tahta geçene kadar ki boşlukta yeniçerilerin sarayı ve ortalığı nasıl yağmaladıklarını öğrenmek için diziye gerek yok. Sultan Selimin ölümünden sonra Süleyman başa geçene kadar öldüğü saklanmış, yağmalamanın önüne geçebilmek için..... Ayrıca kadı nın iki dudağında adalet dağıttığını dizi değil tarih kitapları söylüyor. :)

4

Keşke şimdi de o iki dudaktan çıkan zamanlardaki gibi adalet olsa.

Evinizdeki tarih kitaplarında tarihimizin saray yağmalamalarından ibaret olmadığı da yazıyordur elbet.

Şimdiki zamanın sevilecek hiçbir tarafını göremiyorum...

Ben asıl tepkinizi anlayamadım Ahmet bey. 1 numarada (: şeklinde bir gülümseme de var halbuki. Yani adalet dağıtıcısı kadı iyi geçin takarsa yanarsın yetkili mercii o demek istedim. Üzerine 2 numara ile tenkit edici yazdınız. 3 ile adalet dağıtanın kadılar olduğunu dizi değil kitaplar yazıyor dedim. Tabiki bu kitaplarda iyi yanları da yazıyor, türlü sapkınlıklar da. O zamanki adalet sisteminden konuşacak olursak ben hukuktan yana olurum. Sözde de olsa herkes eşit. O imparatorluğu deliler de yönetti Fatihlerde dünyada muhteşem denilen Kanuni de...

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Tarihi dizlerden,hikayelerden,romanlardan,seyyahlardan öğrenince birşeyler yarım kalıyor.Ben de o dönemde yaşamak isterdim ama padişah olarak :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tarihi dizlerden,hikayelerden,romanlardan,seyyahlardan öğrenince birşeyler yarım kalıyor.Ben de o dönemde yaşamak isterdim ama padişah olarak :D

Çekilecek dert değildir herhalde, koskaca memleket, uğraş uğraş işi bitmez.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Çekilecek dert değildir herhalde, koskaca memleket, uğraş uğraş işi bitmez.

Baktın kötü gidiyor vurdur sadrazamın kellesini olsun bitsin ya!Onu mu dert edeyim?! :D:biggrin:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Baktın kötü gidiyor vurdur sadrazamın kellesini olsun bitsin ya!Onu mu dert edeyim?! :D:biggrin:

Ya yeniçeriyi ne yapacaksın, onları da topa mı tutmak lazım.

Yorum bağlantısı

Hiçbirzaman barışta gözü olmayan Osmanlı ipparatorluğunun bile aldığı topraklardaki sivil halka dokunmadan dinlerini yaşamalarına izin vermesi ve tamamen eşit olmasada kendi halkıyla bir tutmaya öalışması güzel yanları.

Diğer yandan

Atamızında yurtta barış, cihanda barış felsefesi var tabi.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

Bu ülkede tarihinden ve atasından utanan, utanmaktan da öte nefret eden bir millet oluşturuldu. Tepkim bunadır.

Konunun seyrini bozmamak adına kısa kesiyorum. ;)

İstanbul'u feth eden de,matbayı kullanmayan da bizim atamız. :D Geçmişe böyle bakmak gerek diye düşünüyorum :)

Ya yeniçeriyi ne yapacaksın, onları da topa mı tutmak lazım.

Alırım vergiyi halktan veririm ulufeyi olur biter Mahmut Bey

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bu ülkede tarihinden ve atasından utanan, utanmaktan da öte nefret eden bir millet oluşturuldu. Tepkim bunadır.

Konunun seyrini bozmamak adına kısa kesiyorum. ;)

Kedi canını senin :)

Yorum bağlantısı

Tarihi kitaptan değil Osmanlı arşivlerinden öğrenmek gerek dimi Ahmet'çim ? :)

Bu latifeydi sanırım Hakan bey. Yanlış anlamamak için soruyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...