İçeriğe Yönlendir

Tarihden Detaylar...

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Latife matife değil. Gerçek bu.

Osmanlı arşivlerinde ne var? O zamanı görmüş olan hala yaşayan insanlar mı?

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

Latife matife değil. Gerçek bu.

Arşivden tarih öğrenilmez.Tarihçiler arşive girer ,araştırır kitaplara sentezini ve yorumunu yazar :biggrin::);) Tahrir defterlerine baktın arşivlerde,e sonrası :) ?Mutfağa ne alınmış buldun!Ya sonrası? :)

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Eniştem osmanlı tarihi profesörü ve çok iyi biliyorum arşivlerde nelerin olup olmadığını. Merak eylemeyin...

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Eniştem osmanlı tarihi profesörü ve çok iyi biliyorum arşivlerde nelerin olup olmadığını. Merak eylemeyin...

Ne güzel işte!Benim de hocalarım profesör :)

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Arşivden tarih öğrenilmez.Tarihçiler arşive girer ,araştırır kitaplara sentezini ve yorumunu yazar :biggrin::);) Tahrir defterlerine baktın arşivlerde,e sonrası :) ?Mutfağa ne alınmış buldun!Ya sonrası? :)

Hangi arşive baktığınız önemli gidip de saray mutfağının defter kayıtlarına bakarsanız pirinç, bulgur, tere yağı, gibi şeyler okursunuz... ama kadı efendilerin arşivlerine girer okursanız hukuk sistemi hakkında bilginiz olur...

Osmanlı arşivlerinde ne var? O zamanı görmüş olan hala yaşayan insanlar mı?

Bu tabiki imkansız ama Osmanlıda arşivlerin ne kadar ayrınlı olduğunu biliyoruz. Örnek olarak Divan-ı Hümayunlar da padişah öksürse "Padişah efendi hazretleri öksürdü" diye kayıtlar mevcut.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Hangi arşive baktığınız önemli gidip de saray mutfağının defter kayıtlarına bakarsanız pirinç, bulgur, tere yağı, gibi şeyler okursunuz... ama kadı efendilerin arşivlerine girer okursanız hukuk sistemi hakkında bilginiz olur...

O pirinç,bulgur,tereyağından tarihçiler çok sonuçlar çıkarıyor :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tahir'in konuyu okuya okuya bu konuyu TAHİRDEN DETAYLAR diye gördüm. Ne korktum ya :shok:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

O pirinç,bulgur,tereyağından tarihçiler çok sonuçlar çıkarıyor :biggrin:

tabi bunla ilgilide Osmanlı Mutfağı diye kitap yazıyorlar...

Sonuç olarak ben her zaman şuna inanırım tarihimize bir bütün olarak bakmak lazım... Bunu Osmanlı, Göktürk, Selçuklu diye ayırmamak lazım sonuçta hepsi bir Türk Medeniyetidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...